Autokanta
Autokanta kunnittain
Suomen liikenteessä on 2 741 078 henkilöautoa, joiden keski-ikä on 13,3 vuotta ja joista sähköautoja on 7,6 %. Valitse kunta, niin näet sen autot, yleisimmät mallit ja vertailun koko maahan. Auto lasketaan omistajan kotikuntaan.
Lataa kaikkien kuntien luvut CSV-tiedostona · Autokannan katsaus: mitä muuttui
Ahvenanmaa
| Kunta | Henkilöautoja | / 1 000 as. | Keski-ikä | Sähköautoja |
|---|---|---|---|---|
| Brändö | 59 | 137 | 13,9 v | 8,5 % |
| Eckerö | 18 | 19 | 19,8 v | 5,6 % |
| Finström | 27 | 10 | 10,2 v | 29,6 % |
| Föglö | 9 | 18 | 11,1 v | 0,0 % |
| Geta | 4 | 8 | 11,0 v | 50,0 % |
| Hammarland | 16 | 10 | 14,1 v | 0,0 % |
| Jomala | 72 | 12 | 15,0 v | 6,9 % |
| Kökar | 12 | 57 | 13,4 v | 16,7 % |
| Kumlinge | 3 | 11 | 14,7 v | 0,0 % |
| Lemland | 22 | 10 | 10,6 v | 0,0 % |
| Lumparland | 6 | 16 | 9,0 v | 0,0 % |
| Maarianhamina - Mariehamn | 192 | 16 | 11,9 v | 13,0 % |
| Saltvik | 15 | 8 | 17,5 v | 6,7 % |
| Sottunga | 2 | 20 | 18,0 v | 0,0 % |
| Sund | 16 | 16 | 11,9 v | 0,0 % |
| Vårdö | 4 | 9 | 12,5 v | 25,0 % |
Etelä-Karjala
| Kunta | Henkilöautoja | / 1 000 as. | Keski-ikä | Sähköautoja |
|---|---|---|---|---|
| Imatra | 13 751 | 565 | 14,5 v | 3,9 % |
| Lappeenranta | 37 414 | 511 | 13,5 v | 5,8 % |
| Lemi | 1 798 | 625 | 15,4 v | 4,2 % |
| Luumäki | 2 669 | 620 | 14,8 v | 3,7 % |
| Parikkala | 2 636 | 622 | 16,0 v | 2,7 % |
| Rautjärvi | 1 780 | 616 | 15,4 v | 3,3 % |
| Ruokolahti | 3 034 | 648 | 14,3 v | 4,2 % |
| Savitaipale | 1 877 | 607 | 15,3 v | 3,6 % |
| Taipalsaari | 2 911 | 636 | 14,2 v | 5,7 % |
Etelä-Pohjanmaa
| Kunta | Henkilöautoja | / 1 000 as. | Keski-ikä | Sähköautoja |
|---|---|---|---|---|
| Ähtäri | 3 071 | 600 | 15,8 v | 3,1 % |
| Alajärvi | 5 334 | 594 | 16,4 v | 3,1 % |
| Alavus | 6 512 | 612 | 17,4 v | 2,7 % |
| Evijärvi | 1 479 | 652 | 16,1 v | 2,7 % |
| Ilmajoki | 7 832 | 631 | 15,8 v | 4,8 % |
| Isojoki | 1 178 | 665 | 17,5 v | 1,7 % |
| Isokyrö | 2 943 | 691 | 16,1 v | 3,6 % |
| Karijoki | 726 | 640 | 17,0 v | 2,2 % |
| Kauhajoki | 7 568 | 609 | 16,7 v | 2,9 % |
| Kauhava | 9 540 | 640 | 16,0 v | 3,0 % |
| Kuortane | 2 143 | 648 | 16,0 v | 3,5 % |
| Kurikka | 12 233 | 629 | 16,2 v | 3,8 % |
| Lappajärvi | 1 604 | 593 | 15,8 v | 3,4 % |
| Lapua | 8 462 | 608 | 15,4 v | 3,6 % |
| Seinäjoki | 39 197 | 583 | 14,0 v | 5,8 % |
| Soini | 1 038 | 586 | 16,5 v | 2,0 % |
| Teuva | 2 731 | 597 | 15,7 v | 2,9 % |
| Vimpeli | 1 649 | 646 | 16,6 v | 5,0 % |
Etelä-Savo
| Kunta | Henkilöautoja | / 1 000 as. | Keski-ikä | Sähköautoja |
|---|---|---|---|---|
| Enonkoski | 778 | 611 | 15,9 v | 2,7 % |
| Hirvensalmi | 1 248 | 617 | 15,7 v | 2,8 % |
| Juva | 3 396 | 610 | 15,5 v | 3,2 % |
| Kangasniemi | 2 864 | 578 | 15,4 v | 3,7 % |
| Mäntyharju | 4 183 | 595 | 16,1 v | 2,8 % |
| Mikkeli | 26 940 | 523 | 14,3 v | 4,8 % |
| Pieksämäki | 9 253 | 540 | 16,0 v | 2,9 % |
| Puumala | 1 289 | 619 | 13,9 v | 4,0 % |
| Rantasalmi | 1 912 | 594 | 15,9 v | 2,8 % |
| Savonlinna | 16 625 | 536 | 15,0 v | 3,5 % |
| Sulkava | 1 374 | 595 | 16,4 v | 2,6 % |
Kainuu
| Kunta | Henkilöautoja | / 1 000 as. | Keski-ikä | Sähköautoja |
|---|---|---|---|---|
| Hyrynsalmi | 1 203 | 606 | 16,7 v | 1,5 % |
| Kajaani | 18 695 | 514 | 15,5 v | 3,8 % |
| Kuhmo | 4 391 | 602 | 17,8 v | 1,1 % |
| Paltamo | 1 714 | 583 | 16,2 v | 3,0 % |
| Puolanka | 1 297 | 559 | 17,8 v | 1,2 % |
| Ristijärvi | 729 | 630 | 16,3 v | 2,3 % |
| Sotkamo | 6 000 | 590 | 15,6 v | 4,0 % |
| Suomussalmi | 4 087 | 587 | 17,3 v | 1,5 % |
Kanta-Häme
| Kunta | Henkilöautoja | / 1 000 as. | Keski-ikä | Sähköautoja |
|---|---|---|---|---|
| Forssa | 8 811 | 540 | 14,5 v | 4,2 % |
| Hämeenlinna | 35 069 | 511 | 13,2 v | 6,7 % |
| Hattula | 5 924 | 634 | 14,5 v | 5,9 % |
| Hausjärvi | 4 780 | 608 | 15,9 v | 5,5 % |
| Humppila | 1 294 | 624 | 15,3 v | 4,4 % |
| Janakkala | 9 444 | 595 | 14,2 v | 5,6 % |
| Jokioinen | 3 051 | 636 | 14,7 v | 4,4 % |
| Loppi | 4 886 | 645 | 14,9 v | 5,6 % |
| Riihimäki | 14 502 | 508 | 13,2 v | 6,3 % |
| Tammela | 3 774 | 653 | 15,3 v | 4,2 % |
| Ypäjä | 1 431 | 655 | 15,8 v | 2,9 % |
Keski-Pohjanmaa
| Kunta | Henkilöautoja | / 1 000 as. | Keski-ikä | Sähköautoja |
|---|---|---|---|---|
| Halsua | 653 | 670 | 16,7 v | 2,8 % |
| Kannus | 2 921 | 557 | 15,4 v | 3,6 % |
| Kaustinen | 2 546 | 625 | 16,0 v | 4,8 % |
| Kokkola | 25 936 | 537 | 14,9 v | 5,5 % |
| Lestijärvi | 393 | 599 | 16,0 v | 0,8 % |
| Perho | 1 399 | 549 | 17,3 v | 2,7 % |
| Toholampi | 1 589 | 578 | 15,7 v | 5,0 % |
| Veteli | 1 871 | 643 | 16,2 v | 3,4 % |
Keski-Suomi
| Kunta | Henkilöautoja | / 1 000 as. | Keski-ikä | Sähköautoja |
|---|---|---|---|---|
| Äänekoski | 9 692 | 554 | 16,0 v | 3,5 % |
| Hankasalmi | 2 620 | 591 | 16,2 v | 3,1 % |
| Jämsä | 11 380 | 598 | 15,9 v | 3,7 % |
| Joutsa | 2 280 | 559 | 16,0 v | 2,6 % |
| Jyväskylä | 65 181 | 435 | 13,3 v | 6,9 % |
| Kannonkoski | 731 | 643 | 17,3 v | 3,1 % |
| Karstula | 2 240 | 637 | 17,6 v | 2,8 % |
| Keuruu | 4 989 | 553 | 15,4 v | 4,0 % |
| Kinnula | 815 | 554 | 16,8 v | 1,7 % |
| Kivijärvi | 581 | 580 | 18,3 v | 1,4 % |
| Konnevesi | 1 493 | 621 | 15,9 v | 3,9 % |
| Kyyjärvi | 663 | 587 | 15,1 v | 2,9 % |
| Laukaa | 10 348 | 550 | 15,1 v | 5,4 % |
| Luhanka | 440 | 633 | 14,6 v | 3,2 % |
| Multia | 829 | 598 | 15,7 v | 2,9 % |
| Muurame | 5 833 | 548 | 13,3 v | 10,2 % |
| Petäjävesi | 2 053 | 585 | 15,6 v | 5,1 % |
| Pihtipudas | 2 025 | 551 | 16,3 v | 2,6 % |
| Saarijärvi | 5 256 | 600 | 17,2 v | 2,7 % |
| Toivakka | 1 345 | 583 | 15,6 v | 5,4 % |
| Uurainen | 2 117 | 580 | 16,1 v | 4,6 % |
| Viitasaari | 3 201 | 562 | 15,3 v | 2,8 % |
Kymenlaakso
Lappi
| Kunta | Henkilöautoja | / 1 000 as. | Keski-ikä | Sähköautoja |
|---|---|---|---|---|
| Enontekiö | 1 071 | 605 | 16,3 v | 1,1 % |
| Inari | 4 191 | 579 | 15,0 v | 1,9 % |
| Kemi | 9 418 | 487 | 14,9 v | 3,5 % |
| Kemijärvi | 3 805 | 550 | 15,9 v | 2,2 % |
| Keminmaa | 4 656 | 615 | 14,7 v | 5,3 % |
| Kittilä | 4 111 | 590 | 14,8 v | 3,8 % |
| Kolari | 2 375 | 594 | 15,0 v | 3,4 % |
| Muonio | 1 392 | 599 | 16,0 v | 3,2 % |
| Pelkosenniemi | 540 | 579 | 15,4 v | 2,4 % |
| Pello | 1 871 | 595 | 16,3 v | 2,0 % |
| Posio | 1 689 | 598 | 17,1 v | 1,4 % |
| Ranua | 1 897 | 537 | 16,7 v | 1,3 % |
| Rovaniemi | 34 286 | 518 | 13,9 v | 4,8 % |
| Salla | 1 834 | 568 | 16,5 v | 1,2 % |
| Savukoski | 508 | 522 | 15,6 v | 1,6 % |
| Simo | 1 633 | 605 | 14,6 v | 3,5 % |
| Sodankylä | 4 648 | 574 | 15,2 v | 2,6 % |
| Tervola | 1 630 | 575 | 16,0 v | 4,2 % |
| Tornio | 11 320 | 544 | 15,1 v | 4,8 % |
| Utsjoki | 628 | 565 | 14,9 v | 1,9 % |
| Ylitornio | 2 206 | 601 | 16,3 v | 2,4 % |
Pirkanmaa
| Kunta | Henkilöautoja | / 1 000 as. | Keski-ikä | Sähköautoja |
|---|---|---|---|---|
| Akaa | 9 446 | 575 | 15,5 v | 6,2 % |
| Hämeenkyrö | 6 291 | 614 | 15,9 v | 5,0 % |
| Ikaalinen | 3 793 | 566 | 15,6 v | 4,2 % |
| Juupajoki | 1 042 | 627 | 15,4 v | 5,4 % |
| Kangasala | 18 646 | 542 | 13,5 v | 7,6 % |
| Kihniö | 1 024 | 613 | 16,6 v | 3,4 % |
| Kuhmoinen | 1 153 | 583 | 15,4 v | 2,6 % |
| Lempäälä | 13 968 | 558 | 12,8 v | 10,5 % |
| Mänttä-Vilppula | 5 231 | 574 | 15,7 v | 2,5 % |
| Nokia | 19 810 | 542 | 13,3 v | 7,8 % |
| Orivesi | 5 065 | 572 | 14,6 v | 5,1 % |
| Pälkäne | 3 908 | 636 | 15,3 v | 5,0 % |
| Parkano | 3 676 | 612 | 16,2 v | 2,5 % |
| Pirkkala | 11 232 | 526 | 11,6 v | 11,0 % |
| Punkalaidun | 1 585 | 623 | 16,6 v | 3,5 % |
| Ruovesi | 2 382 | 596 | 16,0 v | 3,3 % |
| Sastamala | 14 630 | 627 | 16,2 v | 4,5 % |
| Tampere | 99 956 | 380 | 12,1 v | 8,9 % |
| Urjala | 2 780 | 626 | 16,8 v | 3,4 % |
| Valkeakoski | 11 148 | 537 | 14,3 v | 5,9 % |
| Vesilahti | 2 736 | 604 | 14,1 v | 8,6 % |
| Virrat | 3 639 | 594 | 15,9 v | 2,9 % |
| Ylöjärvi | 18 735 | 557 | 13,5 v | 7,8 % |
Pohjanmaa
| Kunta | Henkilöautoja | / 1 000 as. | Keski-ikä | Sähköautoja |
|---|---|---|---|---|
| Kaskinen | 684 | 548 | 14,4 v | 3,7 % |
| Korsnäs | 1 334 | 672 | 17,7 v | 3,0 % |
| Kristiinankaupunki | 3 746 | 613 | 15,2 v | 2,8 % |
| Kruunupyy | 3 970 | 633 | 15,9 v | 4,5 % |
| Laihia | 4 957 | 658 | 15,6 v | 4,1 % |
| Luoto | 3 233 | 543 | 14,4 v | 4,8 % |
| Maalahti | 3 413 | 633 | 16,0 v | 3,6 % |
| Mustasaari | 12 791 | 646 | 15,7 v | 4,8 % |
| Närpiö | 6 045 | 634 | 16,0 v | 3,3 % |
| Pedersören kunta | 7 036 | 623 | 15,2 v | 4,2 % |
| Pietarsaari | 10 730 | 546 | 14,8 v | 4,4 % |
| Uusikaarlepyy | 4 773 | 646 | 15,9 v | 3,6 % |
| Vaasa | 34 754 | 488 | 14,2 v | 5,7 % |
| Vöyri | 3 978 | 643 | 15,7 v | 5,4 % |
Pohjois-Karjala
| Kunta | Henkilöautoja | / 1 000 as. | Keski-ikä | Sähköautoja |
|---|---|---|---|---|
| Heinävesi | 1 723 | 597 | 16,0 v | 2,0 % |
| Ilomantsi | 2 584 | 602 | 16,6 v | 2,1 % |
| Joensuu | 36 527 | 462 | 14,6 v | 5,1 % |
| Juuka | 2 497 | 615 | 17,4 v | 2,2 % |
| Kitee | 5 525 | 588 | 16,2 v | 2,7 % |
| Kontiolahti | 8 807 | 585 | 14,8 v | 5,5 % |
| Lieksa | 5 607 | 569 | 16,8 v | 1,6 % |
| Liperi | 7 077 | 591 | 16,1 v | 4,5 % |
| Nurmes | 4 971 | 567 | 16,8 v | 2,6 % |
| Outokumpu | 3 437 | 540 | 17,4 v | 2,7 % |
| Polvijärvi | 2 370 | 601 | 16,9 v | 2,9 % |
| Rääkkylä | 1 164 | 636 | 16,8 v | 2,5 % |
| Tohmajärvi | 2 386 | 617 | 16,4 v | 2,8 % |
Pohjois-Pohjanmaa
| Kunta | Henkilöautoja | / 1 000 as. | Keski-ikä | Sähköautoja |
|---|---|---|---|---|
| Alavieska | 1 408 | 591 | 17,3 v | 3,6 % |
| Haapajärvi | 3 541 | 550 | 16,5 v | 4,0 % |
| Haapavesi | 3 444 | 547 | 17,1 v | 3,1 % |
| Hailuoto | 530 | 581 | 15,4 v | 3,4 % |
| Ii | 5 173 | 530 | 15,1 v | 4,7 % |
| Kalajoki | 7 015 | 577 | 15,5 v | 5,5 % |
| Kärsämäki | 1 305 | 562 | 16,5 v | 3,0 % |
| Kempele | 10 457 | 531 | 13,3 v | 9,0 % |
| Kuusamo | 8 419 | 569 | 16,2 v | 2,8 % |
| Liminka | 5 015 | 496 | 14,2 v | 8,5 % |
| Lumijoki | 1 063 | 527 | 15,4 v | 5,2 % |
| Merijärvi | 543 | 527 | 17,4 v | 3,1 % |
| Muhos | 4 566 | 521 | 15,0 v | 6,0 % |
| Nivala | 5 675 | 551 | 17,0 v | 3,7 % |
| Oulainen | 3 549 | 519 | 16,1 v | 4,3 % |
| Oulu | 96 659 | 444 | 13,1 v | 7,8 % |
| Pudasjärvi | 3 780 | 527 | 16,7 v | 2,0 % |
| Pyhäjärvi | 2 550 | 560 | 16,7 v | 2,7 % |
| Pyhäjoki | 1 746 | 594 | 16,1 v | 3,9 % |
| Pyhäntä | 853 | 508 | 15,1 v | 6,1 % |
| Raahe | 12 428 | 531 | 16,1 v | 3,9 % |
| Reisjärvi | 1 403 | 567 | 16,2 v | 2,7 % |
| Sievi | 2 513 | 548 | 16,3 v | 4,4 % |
| Siikajoki | 2 605 | 552 | 16,2 v | 4,4 % |
| Siikalatva | 2 787 | 573 | 16,4 v | 3,5 % |
| Taivalkoski | 1 959 | 551 | 16,9 v | 1,5 % |
| Tyrnävä | 3 312 | 512 | 15,4 v | 5,9 % |
| Utajärvi | 1 352 | 564 | 15,8 v | 2,9 % |
| Vaala | 1 427 | 561 | 16,2 v | 3,6 % |
| Ylivieska | 8 663 | 567 | 15,6 v | 5,4 % |
Pohjois-Savo
| Kunta | Henkilöautoja | / 1 000 as. | Keski-ikä | Sähköautoja |
|---|---|---|---|---|
| Iisalmi | 11 002 | 545 | 16,2 v | 3,7 % |
| Joroinen | 2 860 | 636 | 15,1 v | 4,4 % |
| Kaavi | 1 446 | 568 | 16,2 v | 1,9 % |
| Keitele | 1 104 | 574 | 15,8 v | 1,2 % |
| Kiuruvesi | 4 075 | 562 | 16,9 v | 2,6 % |
| Kuopio | 57 159 | 452 | 13,3 v | 6,9 % |
| Lapinlahti | 5 159 | 586 | 16,8 v | 3,5 % |
| Leppävirta | 5 336 | 598 | 14,8 v | 4,9 % |
| Pielavesi | 2 259 | 583 | 17,0 v | 2,2 % |
| Rautalampi | 1 711 | 584 | 16,9 v | 1,7 % |
| Rautavaara | 837 | 599 | 17,2 v | 1,0 % |
| Siilinjärvi | 11 767 | 551 | 14,2 v | 6,5 % |
| Sonkajärvi | 2 112 | 600 | 17,1 v | 1,9 % |
| Suonenjoki | 3 624 | 553 | 16,6 v | 3,4 % |
| Tervo | 861 | 620 | 17,0 v | 2,1 % |
| Tuusniemi | 1 354 | 596 | 17,1 v | 1,8 % |
| Varkaus | 10 353 | 533 | 14,6 v | 3,4 % |
| Vesanto | 1 089 | 609 | 17,6 v | 1,7 % |
| Vieremä | 1 881 | 571 | 16,3 v | 2,7 % |
Päijät-Häme
| Kunta | Henkilöautoja | / 1 000 as. | Keski-ikä | Sähköautoja |
|---|---|---|---|---|
| Asikkala | 4 736 | 604 | 14,7 v | 5,0 % |
| Hartola | 1 424 | 593 | 15,8 v | 2,7 % |
| Heinola | 9 484 | 536 | 14,4 v | 4,1 % |
| Hollola | 12 756 | 560 | 13,5 v | 6,0 % |
| Iitti | 3 888 | 614 | 15,4 v | 4,5 % |
| Kärkölä | 2 481 | 612 | 15,2 v | 5,8 % |
| Lahti | 55 287 | 454 | 12,8 v | 7,4 % |
| Orimattila | 9 206 | 591 | 15,3 v | 4,6 % |
| Padasjoki | 1 506 | 567 | 15,0 v | 3,3 % |
| Sysmä | 1 993 | 592 | 15,2 v | 3,2 % |
Satakunta
| Kunta | Henkilöautoja | / 1 000 as. | Keski-ikä | Sähköautoja |
|---|---|---|---|---|
| Eura | 6 935 | 630 | 15,3 v | 4,3 % |
| Eurajoki | 5 670 | 636 | 14,5 v | 6,3 % |
| Harjavalta | 3 877 | 591 | 15,6 v | 3,4 % |
| Huittinen | 5 833 | 611 | 15,8 v | 4,6 % |
| Jämijärvi | 1 085 | 652 | 16,6 v | 2,9 % |
| Kankaanpää | 7 036 | 563 | 15,7 v | 3,7 % |
| Karvia | 1 398 | 655 | 17,7 v | 3,4 % |
| Kokemäki | 4 149 | 630 | 16,6 v | 3,1 % |
| Merikarvia | 1 588 | 560 | 15,7 v | 3,3 % |
| Nakkila | 3 164 | 647 | 16,2 v | 2,9 % |
| Pomarkku | 1 137 | 601 | 16,4 v | 2,7 % |
| Pori | 44 330 | 534 | 14,2 v | 5,0 % |
| Rauma | 21 276 | 549 | 13,8 v | 6,2 % |
| Säkylä | 4 284 | 689 | 15,8 v | 3,3 % |
| Siikainen | 747 | 608 | 16,4 v | 2,7 % |
| Ulvila | 7 601 | 616 | 15,0 v | 4,4 % |
Uusimaa
| Kunta | Henkilöautoja | / 1 000 as. | Keski-ikä | Sähköautoja |
|---|---|---|---|---|
| Askola | 2 940 | 629 | 14,6 v | 5,9 % |
| Espoo | 131 546 | 404 | 9,2 v | 16,7 % |
| Hanko | 4 164 | 546 | 14,0 v | 6,8 % |
| Helsinki | 218 874 | 315 | 10,1 v | 15,3 % |
| Hyvinkää | 23 936 | 509 | 12,4 v | 9,2 % |
| Inkoo | 3 289 | 610 | 12,9 v | 7,1 % |
| Järvenpää | 21 608 | 460 | 11,7 v | 8,5 % |
| Karkkila | 4 765 | 576 | 14,3 v | 6,3 % |
| Kauniainen | 4 674 | 453 | 9,3 v | 17,7 % |
| Kerava | 16 587 | 428 | 11,6 v | 8,2 % |
| Kirkkonummi | 20 771 | 498 | 11,0 v | 12,8 % |
| Lapinjärvi | 1 517 | 624 | 14,9 v | 3,6 % |
| Lohja | 25 855 | 569 | 12,9 v | 7,5 % |
| Loviisa | 8 679 | 611 | 13,9 v | 5,7 % |
| Mäntsälä | 11 965 | 574 | 13,8 v | 7,2 % |
| Myrskylä | 1 074 | 635 | 15,0 v | 4,4 % |
| Nurmijärvi | 25 701 | 567 | 12,3 v | 9,9 % |
| Pornainen | 3 129 | 636 | 13,8 v | 7,4 % |
| Porvoo | 28 113 | 542 | 12,3 v | 9,2 % |
| Pukkila | 1 098 | 638 | 15,8 v | 2,9 % |
| Raasepori | 15 299 | 570 | 13,8 v | 4,9 % |
| Sipoo | 13 339 | 580 | 12,1 v | 10,5 % |
| Siuntio | 3 759 | 607 | 12,3 v | 11,3 % |
| Tuusula | 23 872 | 562 | 12,1 v | 9,8 % |
| Vantaa | 113 227 | 448 | 9,6 v | 13,1 % |
| Vihti | 16 696 | 579 | 12,3 v | 8,8 % |
Varsinais-Suomi
| Kunta | Henkilöautoja | / 1 000 as. | Keski-ikä | Sähköautoja |
|---|---|---|---|---|
| Aura | 2 418 | 614 | 13,9 v | 6,6 % |
| Kaarina | 20 180 | 550 | 11,7 v | 11,1 % |
| Kemiönsaari | 3 707 | 585 | 14,3 v | 4,2 % |
| Koski Tl | 1 344 | 627 | 16,3 v | 4,1 % |
| Kustavi | 611 | 629 | 13,8 v | 6,4 % |
| Laitila | 5 064 | 603 | 15,0 v | 4,8 % |
| Lieto | 12 075 | 582 | 12,3 v | 10,0 % |
| Loimaa | 9 273 | 613 | 15,5 v | 4,2 % |
| Marttila | 1 254 | 663 | 15,8 v | 4,8 % |
| Masku | 6 090 | 634 | 12,5 v | 10,5 % |
| Mynämäki | 4 791 | 645 | 15,1 v | 5,5 % |
| Naantali | 11 666 | 572 | 11,6 v | 10,6 % |
| Nousiainen | 3 014 | 646 | 14,4 v | 6,5 % |
| Oripää | 855 | 676 | 17,0 v | 3,5 % |
| Paimio | 6 759 | 599 | 12,2 v | 9,5 % |
| Parainen | 8 633 | 587 | 13,9 v | 6,3 % |
| Pöytyä | 4 959 | 627 | 15,3 v | 5,1 % |
| Pyhäranta | 1 297 | 686 | 16,1 v | 3,5 % |
| Raisio | 14 701 | 565 | 11,7 v | 8,7 % |
| Rusko | 3 878 | 608 | 12,3 v | 9,3 % |
| Salo | 29 457 | 585 | 13,6 v | 6,7 % |
| Sauvo | 1 786 | 604 | 13,9 v | 7,3 % |
| Somero | 5 178 | 621 | 15,5 v | 4,2 % |
| Taivassalo | 1 052 | 616 | 14,6 v | 5,5 % |
| Turku | 81 474 | 389 | 12,0 v | 8,4 % |
| Uusikaupunki | 8 397 | 568 | 14,9 v | 4,4 % |
| Vehmaa | 1 408 | 622 | 15,3 v | 4,3 % |