Volvo · automalli
Volvo C70
Suomen liikenteessä on 637 Volvo C70 -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 22,2 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (78 %).
- Liikenteessä
- 637
- Keski-ikä
- 22,2 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 239 316 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 78 % autoista
Miten C70 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Volvo C70 -autoilla on ajettu keskimäärin 11 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: C70 on 10. yleisin malli 49 mallin joukossa luokassa urheiluauto.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 4,8 vuotta uudempia kuin luokan autot (27,0 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista C70 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 72 % autoista on automaattivaihteisia ja 90 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 72 %
- automaatteja, 28 % käsivalintaisia
- Teho
- 142 kW
- 193 hv tyypillisesti, valtaosa 103-176 kW
- Kokonaismassa
- 2 030 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,64 m
- pituus · leveys 1,82 m · korkeus 1,41 m
Yleisimmät moottorikoot
-
2,4 l 44 %
-
2,3 l 21 %
-
2,0 l 21 %
-
2,5 l 15 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä C70 on yleisin
Suhteessa muihin autoihin C70 on yleisin maakunnassa Kymenlaakso: siellä sen osuus autokannasta on 1,5-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 173 | yhtä yleinen |
| Pirkanmaa | 72 | 19 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 71 | 22 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 46 | yhtä yleinen |
| Kymenlaakso | 30 | 49 % yleisempi |
| Satakunta | 28 | - |
C70 väreittäin
Yleisin väri on musta (23 %). Sininen on tällä mallilla 1,7 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Musta 23 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 22 % (kaikki autot 13 %)
-
Punainen 15 % (kaikki autot 12 %)
-
Harmaa 14 % (kaikki autot 22 %)
-
Hopea 8 % (kaikki autot 7 %)
-
Ruskea tai beige 7 % (kaikki autot 6 %)
| 1997 | 5 autoa |
|---|---|
| 1998 | 80 autoa |
| 1999 | 87 autoa |
| 2000 | 63 autoa |
| 2001 | 40 autoa |
| 2002 | 26 autoa |
| 2003 | 7 autoa |
| 2004 | 8 autoa |
| 2005 | 2 autoa |
| 2006 | 67 autoa |
| 2007 | 120 autoa |
| 2008 | 42 autoa |
| 2009 | 17 autoa |
| 2010 | 30 autoa |
| 2011 | 25 autoa |
| 2012 | 16 autoa |
| 2013 | 2 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 496 (78 %)
-
Diesel 141 (22 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä C70 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 15 | 175 793 km |
|---|---|
| 16 | 190 987 km |
| 18 | 203 473 km |
| 19 | 218 108 km |
| 20 | 187 408 km |
| 24 | 239 583 km |
| 25 | 243 618 km |
| 26 | 261 317 km |
| 27 | 300 275 km |
| 28 | 319 451 km |
- 15 v
- 175 793 km11 720 km/v
- 20 v
- 187 408 km9 370 km/v
Mihin C70 kaatuu katsastuksessa
Vikakohteiden jakauma on lähellä saman ikäisten autojen keskiarvoa. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,6 vs. 4,8 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
C70 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 20,5 / 27,4
-
Jarrujärjestelmät 11,1 / 22,9
-
Ympäristöhaitat 4,1 / 9,1
-
Lisätarkastukset 1,2 / 0,2
-
Muut laitteet ja varusteet 1,2 / 1,6
-
Koeajo ja näkyvyys 0,6 / 0,9
-
Ohjauslaitteet 0,6 / 4,8
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
11 vuosimallia 11:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 29,7 % | 36,4 % | 145 |
| 2003 | 29,8 % | 33,7 % | 426 |
| 2004 | 28,2 % | 31,1 % | 440 |
| 2005 | 20,9 % | 27,3 % | 545 |
| 2006 | 11,9 % | 29,4 % | 101 |
| 2007 | 25,1 % | 41,2 % | 171 |
| 2008 | 11,2 % | 18,3 % | 804 |
| 2009 | 12,2 % | 13,6 % | 188 |
| 2010 | 5,8 % | 11,1 % | 311 |
| 2011 | 5,0 % | 8,7 % | 464 |
| 2012 | 4,6 % | 6,5 % | 389 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
C70 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmässä ei ole Volvo C70 -mallia koskevia henkilöautojen takaisinkutsuja vuoden 2015 jälkeen.
C70 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2013 2 autoa
- 2012 16 autoa · hylätty 4,6 %
- 2011 25 autoa · hylätty 5,0 %
- 2010 30 autoa · hylätty 5,8 %
- 2009 17 autoa · hylätty 12,2 %
- 2008 42 autoa · hylätty 11,2 %
- 2007 120 autoa · hylätty 25,1 %
- 2006 67 autoa · hylätty 11,9 %
- 2005 2 autoa · hylätty 20,9 %
- 2004 8 autoa · hylätty 28,2 %
- 2003 7 autoa · hylätty 29,8 %
- 2002 26 autoa · hylätty 29,7 %
- 2001 40 autoa
- 2000 63 autoa
- 1999 87 autoa
- 1998 80 autoa
- 1997 5 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske C70 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
C70 listoilla
- Luotettavimmat 5-vuotiaat autot (sija 13)
Muistutus: Volvo C70
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.