BMW · automalli
BMW X1
Suomen liikenteessä on 8 182 BMW X1 -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 7,3 vuotta. Yleisin käyttövoima on hybridi (49 %).
- Liikenteessä
- 8 182
- Keski-ikä
- 7,3 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 151 678 km
- Yleisin käyttövoima
- Hybridi
- 49 % autoista
Miten X1 vertautuu muihin
- Ajomäärä: BMW X1 -autoilla on ajettu keskimäärin 3 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: X1 on 4. yleisin malli 59 mallin joukossa luokassa pieni katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,2 vuotta vanhempia kuin luokan autot (6,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista X1 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 95 % autoista on automaattivaihteisia ja 99 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 95 %
- automaatteja, 6 % käsivalintaisia
- Teho
- 103 kW
- 140 hv tyypillisesti, valtaosa 92-135 kW
- Kokonaismassa
- 2 200 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,45 m
- pituus · leveys 1,82 m · korkeus 1,60 m
- Hybridit
- 49 %
- 49 % ladattavia, 0 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,5 l 56 %
-
2,0 l 44 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä X1 on yleisin
Suhteessa muihin autoihin X1 on yleisin maakunnassa Uusimaa: siellä sen osuus autokannasta on 1,6-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 3 471 | 56 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 668 | 11 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 657 | 16 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 440 | 28 % harvinaisempi |
| Keski-Suomi | 336 | 17 % harvinaisempi |
| Pohjois-Savo | 329 | 12 % harvinaisempi |
X1 väreittäin
Yleisin väri on musta (31 %).
-
Musta 31 % (kaikki autot 17 %)
-
Valkoinen 31 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 14 % (kaikki autot 22 %)
-
Sininen 8 % (kaikki autot 13 %)
-
Hopea 5 % (kaikki autot 7 %)
-
Ruskea tai beige 5 % (kaikki autot 6 %)
| 2009 | 73 autoa |
|---|---|
| 2010 | 430 autoa |
| 2011 | 412 autoa |
| 2012 | 365 autoa |
| 2013 | 340 autoa |
| 2014 | 224 autoa |
| 2015 | 203 autoa |
| 2016 | 708 autoa |
| 2017 | 512 autoa |
| 2018 | 383 autoa |
| 2019 | 267 autoa |
| 2020 | 728 autoa |
| 2021 | 842 autoa |
| 2022 | 327 autoa |
| 2023 | 710 autoa |
| 2024 | 709 autoa |
| 2025 | 619 autoa |
| 2026 | 330 autoa |
Käyttövoimat
-
Hybridi 4 016 (49 %)
-
Diesel 3 291 (40 %)
-
Bensiini 875 (11 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä X1 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 0 | 13 km |
|---|---|
| 1 | 1 144 km |
| 3 | 51 990 km |
| 4 | 69 879 km |
| 5 | 71 668 km |
| 6 | 84 189 km |
| 7 | 108 762 km |
| 8 | 125 048 km |
| 9 | 152 986 km |
| 10 | 172 982 km |
| 11 | 180 556 km |
| 12 | 204 349 km |
| 13 | 219 609 km |
| 14 | 235 039 km |
| 15 | 245 563 km |
| 16 | 273 314 km |
| 17 | 283 116 km |
- 3 v
- 51 990 km17 330 km/v
- 5 v
- 71 668 km14 334 km/v
- 10 v
- 172 982 km17 298 km/v
- 15 v
- 245 563 km16 371 km/v
Mihin X1 kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa akselistot, pyörät ja jousitus on 1,6 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,6 vs. 1,2 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
X1 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 23,3 / 14,2
-
Jarrujärjestelmät 7,5 / 8,1
-
Ympäristöhaitat 1,9 / 2,5
-
Ohjauslaitteet 1,6 / 2,2
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,7 / 0,5
-
Alusta ja kori 0,6 / 1,2
-
Koeajo ja näkyvyys 0,5 / 0,5
-
Muut laitteet ja varusteet 0,3 / 0,5
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
5 vuosimallia 13:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2009 | 35,9 % | 26,2 % | 103 |
| 2010 | 42,1 % | 33,2 % | 501 |
| 2011 | 38,1 % | 29,8 % | 452 |
| 2012 | 35,7 % | 26,8 % | 387 |
| 2013 | 30,1 % | 23,6 % | 362 |
| 2014 | 31,9 % | 20,0 % | 232 |
| 2015 | 21,4 % | 17,8 % | 206 |
| 2016 | 14,0 % | 17,4 % | 541 |
| 2017 | 18,8 % | 17,2 % | 154 |
| 2018 | 12,4 % | 12,6 % | 170 |
| 2019 | 6,5 % | 10,7 % | 217 |
| 2020 | 3,1 % | 11,4 % | 194 |
| 2021 | 3,7 % | 8,2 % | 655 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
X1 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 36 BMW X1 -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 14 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
3.7.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0032720300Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The propellant in the driver airbag may deteriorate over time. If the airbags deploy, it could result in fragments from the inflator injuring the vehicle's occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
27.2.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0032730300
Koskee autoja, jotka on valmistettu 2.1.2006 ja 30.6.2015 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The driver airbag inflator may malfunction due to long-term degradation. In this case, if the airbag is deployed in an accident, the internal pressure in the inflator may be too high. The inflator could burst. Metal fragments may cause injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
28.11.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0072910200
Koskee autoja, jotka on valmistettu 30.7.2025 ja 13.10.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The seatbelts in the second row may not have been manufactured correctly and could cause the car-sensitivity sensors to fail. This could reduce the protective effect of the seatbelts and lead to injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
10.10.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0072800200, 0072790200, 0072780200
Koskee autoja, jotka on valmistettu 18.6.2025 ja 25.8.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The seat belts of the car were not manufactured correctly. In the event of a collision or accident, the restraint function of the seat belts may be reduced and may not provide the necessary protection. As a result, there may be an increased risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
8.8.2025: Palovaara Valmistajan koodi 00612309000061240900
Koskee autoja, jotka on valmistettu 7.7.2021 ja 14.2.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The cell modules in the vehicles concerned were not produced in accordance with the specifications, which may cause the module frame to fail. This may lead to a shutdown of the high-voltage system and fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
11.7.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0041340200004135020000413802000041390200
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.9.2024 ja 22.10.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The material used for the B-pillar reinforcement plates is inadequate. This can alter the crash characteristics, leading to an increased risk of injuries in the event of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
X1 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 330 autoa
- 2025 619 autoa
- 2024 709 autoa
- 2023 710 autoa
- 2022 327 autoa
- 2021 842 autoa · hylätty 3,7 %
- 2020 728 autoa · hylätty 3,1 %
- 2019 267 autoa · hylätty 6,5 %
- 2018 383 autoa · hylätty 12,4 %
- 2017 512 autoa · hylätty 18,8 %
- 2016 708 autoa · hylätty 14,0 %
- 2015 203 autoa · hylätty 21,4 %
- 2014 224 autoa · hylätty 31,9 %
- 2013 340 autoa · hylätty 30,1 %
- 2012 365 autoa · hylätty 35,7 %
- 2011 412 autoa · hylätty 38,1 %
- 2010 430 autoa · hylätty 42,1 %
- 2009 73 autoa · hylätty 35,9 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske X1 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Vertaa X1 muihin
X1 listoilla
- Luotettavimmat 5-vuotiaat autot (sija 6)
Muistutus: BMW X1
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.