Opel · automalli
Opel Mokka
Suomen liikenteessä on 8 088 Opel Mokka -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 8,6 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (79 %).
- Liikenteessä
- 8 088
- Keski-ikä
- 8,6 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 117 814 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 79 % autoista
Miten Mokka vertautuu muihin
- Ajomäärä: Opel Mokka -autoilla on ajettu keskimäärin 22 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Mokka on 5. yleisin malli 59 mallin joukossa luokassa pieni katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 2,5 vuotta vanhempia kuin luokan autot (6,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Mokka -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 62 % autoista on automaattivaihteisia ja 88 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 62 %
- automaatteja, 39 % käsivalintaisia
- Teho
- 103 kW
- 140 hv tyypillisesti, valtaosa 85-103 kW
- Kokonaismassa
- 1 843 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,28 m
- pituus · leveys 1,78 m · korkeus 1,74 m
Yleisimmät moottorikoot
-
1,4 l 69 %
-
1,6 l 16 %
-
1,2 l 13 %
-
1,7 l 3 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Mokka on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Mokka on yleisin maakunnassa Pohjanmaa: siellä sen osuus autokannasta on 1,6-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 1 934 | 12 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 947 | 28 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 801 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 487 | 20 % harvinaisempi |
| Pohjanmaa | 466 | 56 % yleisempi |
| Satakunta | 408 | 15 % yleisempi |
Mokka väreittäin
Yleisin väri on valkoinen (26 %).
-
Valkoinen 26 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 18 % (kaikki autot 22 %)
-
Musta 13 % (kaikki autot 17 %)
-
Punainen 12 % (kaikki autot 12 %)
-
Hopea 8 % (kaikki autot 7 %)
-
Ruskea tai beige 8 % (kaikki autot 6 %)
| 2012 | 25 autoa |
|---|---|
| 2013 | 794 autoa |
| 2014 | 1 039 autoa |
| 2015 | 1 004 autoa |
| 2016 | 889 autoa |
| 2017 | 1 165 autoa |
| 2018 | 725 autoa |
| 2019 | 425 autoa |
| 2021 | 490 autoa |
| 2022 | 610 autoa |
| 2023 | 774 autoa |
| 2024 | 69 autoa |
| 2025 | 7 autoa |
| 2026 | 72 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 6 353 (79 %)
-
Sähkö 1 149 (14 %)
-
Diesel 512 (6 %)
-
Hybridi 72 (1 %)
-
Kaasu 2 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Mokka -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 3 | 25 379 km |
|---|---|
| 4 | 58 380 km |
| 5 | 54 269 km |
| 7 | 80 128 km |
| 8 | 93 541 km |
| 9 | 114 454 km |
| 10 | 128 502 km |
| 11 | 142 956 km |
| 12 | 152 237 km |
| 13 | 172 263 km |
| 14 | 178 550 km |
- 3 v
- 25 379 km8 460 km/v
- 5 v
- 54 269 km10 854 km/v
- 10 v
- 128 502 km12 850 km/v
Mihin Mokka kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ympäristöhaitat on 2,3 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin.
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Mokka Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 14,3 / 12,4
-
Jarrujärjestelmät 7,4 / 6,5
-
Ympäristöhaitat 4,6 / 2,0
-
Ohjauslaitteet 2,6 / 1,9
-
Muut laitteet ja varusteet 0,5 / 0,4
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,3 / 0,4
-
Koeajo ja näkyvyys 0,3 / 0,4
-
Ajoneuvon tunnistus 0,2 / 0,4
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
3 vuosimallia 8:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2013 | 29,7 % | 23,6 % | 829 |
| 2014 | 25,3 % | 20,0 % | 1 104 |
| 2015 | 22,9 % | 17,8 % | 1 062 |
| 2016 | 17,5 % | 17,4 % | 794 |
| 2017 | 13,4 % | 17,2 % | 254 |
| 2018 | 7,3 % | 12,6 % | 301 |
| 2019 | 6,5 % | 10,7 % | 369 |
| 2021 | 14,1 % | 8,2 % | 453 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Mokka takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 95 Opel Mokka -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 47 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
23.10.2026: Palovaara Valmistajan koodi M6H
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.2.2026 ja 5.3.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The coolant used may not be compatible with the vehicle’s cooling system. Over time, this could cause corrosion, blockages, damage to hoses and joints, and coolant leaks, reducing cooling performance and potentially causing the engine or hybrid components to overheat and leading to reduced vehicle performance or loss of propulsion assistance. Moreover, a coolant leak could also cause an electrical short circuit in the system, increasing the risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
5.6.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi M4R
Koskee autoja, jotka on valmistettu 8.7.2025 ja 9.9.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The upper bolts on the lower suspension arm may not have been tightened correctly. This could cause the arm to loosen, creating a clicking noise at the front and potentially leading to loss of vehicle control, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
8.5.2026: Palovaara Valmistajan koodi M4S
Koskee autoja, jotka on valmistettu 20.3.2026 ja 19.3.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to a defect of the engine control unit (inverter) in the vehicles fitted with electric double clutch transmission (e-DCT), metallic soldering residues may cause an internal electric short-circuits. This could lead to continuous power supply and overheating due to a blocked relay and cause a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
27.3.2026: Palovaara Valmistajan koodi F60E
Koskee autoja, jotka on valmistettu 18.3.2024 ja 13.1.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
There is insufficient clearance (< 10 mm), between the tube of the petrol particulate filter and the terminal protection cap of the 48 V belt-driven starter alternator. In wet conditions, the insufficient clearance and contact between these components can lead to water infiltration, causing an electric arc which may trigger a thermal event, such as overheating. There is a risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
27.3.2026: Palovaara Valmistajan koodi GW6
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.2.2024 ja 13.1.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
There is insufficient clearance (< 10 mm), between the tube of the petrol particulate filter and the terminal protection cap of the 48 V belt-driven starter alternator. In wet conditions, the insufficient clearance and contact between these components can lead to water infiltration, causing an electric arc which may trigger a thermal event, such as overheating. There is a risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
20.3.2026: Palovaara Valmistajan koodi KV7
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.6.2023 ja 13.1.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The vehicle may have contact, or insufficient clearance (< 10 mm), between the petrol particulate filter pipe and the terminal protection cap of the 48 V belt starter generator. In wet conditions, the insufficient clearance and possible contact between these components can lead to water infiltration, causing an electric arc, that could trigger a thermal event, such as overheating, which may lead to fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Mokka vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 72 autoa
- 2025 7 autoa
- 2024 69 autoa
- 2023 774 autoa
- 2022 610 autoa
- 2021 490 autoa · hylätty 14,1 %
- 2019 425 autoa · hylätty 6,5 %
- 2018 725 autoa · hylätty 7,3 %
- 2017 1 165 autoa · hylätty 13,4 %
- 2016 889 autoa · hylätty 17,5 %
- 2015 1 004 autoa · hylätty 22,9 %
- 2014 1 039 autoa · hylätty 25,3 %
- 2013 794 autoa · hylätty 29,7 %
- 2012 25 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Mokka -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Opel Mokka
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.