BMW · automalli
BMW X5
Suomen liikenteessä on 8 664 BMW X5 -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 10,6 vuotta. Yleisin käyttövoima on hybridi (51 %).
- Liikenteessä
- 8 664
- Keski-ikä
- 10,6 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 212 502 km
- Yleisin käyttövoima
- Hybridi
- 51 % autoista
Miten X5 vertautuu muihin
- Ajomäärä: BMW X5 -autoilla on ajettu keskimäärin 24 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: X5 on 2. yleisin malli 51 mallin joukossa luokassa suuri katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat suunnilleen yhtä vanhoja kuin luokan autot keskimäärin (10,2 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista X5 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 100 % autoista on automaattivaihteisia ja 97 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 100 %
- automaatteja, 0 % käsivalintaisia
- Teho
- 210 kW
- 286 hv tyypillisesti, valtaosa 170-230 kW
- Kokonaismassa
- 2 980 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,89 m
- pituus · leveys 1,94 m · korkeus 1,76 m
- Hybridit
- 51 %
- 51 % ladattavia, 0 % tavallisia hybridejä
- 7 paikkaa
- 6 %
- autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia
Yleisimmät moottorikoot
-
3,0 l 84 %
-
2,0 l 13 %
-
2,9 l 1 %
-
4,4 l 1 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä X5 on yleisin
Suhteessa muihin autoihin X5 on yleisin maakunnassa Uusimaa: siellä sen osuus autokannasta on 1,3-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 2 995 | 28 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 809 | yhtä yleinen |
| Pirkanmaa | 756 | 8 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 688 | 7 % yleisempi |
| Etelä-Pohjanmaa | 356 | yhtä yleinen |
| Keski-Suomi | 342 | 20 % harvinaisempi |
X5 väreittäin
Yleisin väri on musta (39 %).
-
Musta 39 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 22 % (kaikki autot 22 %)
-
Valkoinen 20 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 9 % (kaikki autot 13 %)
-
Ruskea tai beige 5 % (kaikki autot 6 %)
-
Hopea 2 % (kaikki autot 7 %)
| 2000 | 24 autoa |
|---|---|
| 2001 | 53 autoa |
| 2002 | 81 autoa |
| 2003 | 105 autoa |
| 2004 | 173 autoa |
| 2005 | 191 autoa |
| 2006 | 110 autoa |
| 2007 | 496 autoa |
| 2008 | 578 autoa |
| 2009 | 258 autoa |
| 2010 | 336 autoa |
| 2011 | 320 autoa |
| 2012 | 136 autoa |
| 2013 | 194 autoa |
| 2014 | 520 autoa |
| 2015 | 297 autoa |
| 2016 | 484 autoa |
| 2017 | 423 autoa |
| 2018 | 306 autoa |
| 2019 | 317 autoa |
| 2020 | 908 autoa |
| 2021 | 801 autoa |
| 2022 | 586 autoa |
| 2023 | 304 autoa |
| 2024 | 326 autoa |
| 2025 | 213 autoa |
| 2026 | 124 autoa |
Käyttövoimat
-
Hybridi 4 431 (51 %)
-
Diesel 3 862 (45 %)
-
Bensiini 369 (4 %)
-
Kaasu 2 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä X5 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 1 | 12 486 km |
|---|---|
| 2 | 15 546 km |
| 3 | 32 241 km |
| 4 | 76 344 km |
| 5 | 86 826 km |
| 6 | 113 980 km |
| 7 | 129 526 km |
| 8 | 143 665 km |
| 9 | 162 107 km |
| 10 | 188 197 km |
| 11 | 225 285 km |
| 12 | 249 548 km |
| 13 | 266 704 km |
| 14 | 266 131 km |
| 15 | 292 496 km |
| 16 | 302 277 km |
| 17 | 326 270 km |
| 18 | 340 779 km |
| 19 | 349 512 km |
| 20 | 350 744 km |
| 21 | 369 856 km |
| 22 | 378 201 km |
| 23 | 371 525 km |
| 24 | 354 616 km |
| 25 | 334 523 km |
| 26 | 318 574 km |
- 3 v
- 32 241 km10 747 km/v
- 5 v
- 86 826 km17 365 km/v
- 10 v
- 188 197 km18 820 km/v
- 15 v
- 292 496 km19 500 km/v
- 20 v
- 350 744 km17 537 km/v
Mihin X5 kaatuu katsastuksessa
Vikakohteiden jakauma on lähellä saman ikäisten autojen keskiarvoa. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,7 vs. 4,4 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
X5 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 16,5 / 18,1
-
Jarrujärjestelmät 6,1 / 12,4
-
Koeajo ja näkyvyys 1,8 / 0,6
-
Ympäristöhaitat 1,6 / 4,6
-
Ajoneuvon tunnistus 1,2 / 0,7
-
Ohjauslaitteet 1,2 / 2,9
-
Muut laitteet ja varusteet 1,1 / 0,9
-
Alusta ja kori 0,7 / 4,4
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Koeajo ja näkyvyys Tuulilasin säröt ja kiveniskut sekä pyyhkijöiden sulat.
Katsastushistoria vuosimalleittain
15 vuosimallia 20:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 39,2 % | 36,4 % | 250 |
| 2003 | 47,7 % | 42,2 % | 216 |
| 2004 | 49,2 % | 43,7 % | 242 |
| 2005 | 50,0 % | 44,3 % | 240 |
| 2006 | 40,3 % | 43,1 % | 149 |
| 2007 | 30,5 % | 41,2 % | 574 |
| 2008 | 28,7 % | 39,7 % | 679 |
| 2009 | 27,7 % | 35,9 % | 292 |
| 2010 | 22,5 % | 33,2 % | 396 |
| 2011 | 24,6 % | 29,8 % | 357 |
| 2012 | 20,7 % | 26,8 % | 145 |
| 2013 | 18,9 % | 23,6 % | 217 |
| 2014 | 16,1 % | 20,0 % | 552 |
| 2015 | 16,2 % | 17,8 % | 315 |
| 2016 | 12,2 % | 17,4 % | 344 |
| 2017 | 15,8 % | 17,2 % | 202 |
| 2018 | 14,3 % | 12,6 % | 147 |
| 2019 | 8,4 % | 10,7 % | 225 |
| 2020 | 6,5 % | 11,4 % | 184 |
| 2021 | 4,3 % | 8,2 % | 670 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
X5 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 39 BMW X5 -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 13 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
27.2.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0032800300
Koskee autoja, jotka on valmistettu 9.11.1998 ja 19.12.2003 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The chemical substances in the inflators of the TAKATA PSDI4 airbags may deteriorate over time, particularly in warm, humid climates. This could cause the airbag to rupture with too much force in the event of an accident, which could lead to serious or even fatal injuries in the worst-case scenario. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
20.2.2026: Palovaara Valmistajan koodi 0012670600
Koskee autoja, jotka on valmistettu 28.5.2020 ja 4.10.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The failure concerns the RSW22 starter, type RWT (reinforced for watertightness). Increased abrasion of the magnetic contact can lead to the formation of deposits at the lowest point of the relay interior. This in turn can increase the resistance of the relay contact, causing accidental ignition or even short circuits, possibly leading to a thermal reaction and fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
31.10.2025: Palovaara Valmistajan koodi 0012590600
Koskee autoja, jotka on valmistettu 20.3.2018 ja 11.2.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The engine starter’s electrical contacts may overheat and cause the vehicle to start improperly. Continued starting attempts can intensify the overheating and ignite surrounding components, potentially leading to a vehicle fire while driving or shortly after parking. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
31.10.2025: Palovaara Valmistajan koodi 0012550600, 0012560600, 0012570600, 0012620600
Koskee autoja, jotka on valmistettu 28.9.2015 ja 7.9.2021 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Water may come into contact with the starter relay and gradually cause corrosion. This could affect the electrical connection inside the relay and make the engine difficult to start. It may also result in a short circuit and could cause the starter to overheat leading to a fire when the vehicle is in motion or when it is parked with the ignition off. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
10.1.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0034940200
Koskee autoja, jotka on valmistettu 6.7.2022 ja 13.11.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The hollow shaft of the servomotor was not welded correctly. The weld may not be able to withstand high braking pressure build-up and may break. In this case, the reduced braking performance requires greater force and the braking distance may increase. In addition, the ABS and DSC brake control systems are not assisted. This increases the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
18.10.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0032620300
Koskee autoja, jotka on valmistettu 2.1.2016 ja 12.12.2017 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The propellant in the driver airbag may deteriorate over time. If the airbags deploy, it could result in fragments from the inflator injuring the vehicle's occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
X5 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 124 autoa
- 2025 213 autoa
- 2024 326 autoa
- 2023 304 autoa
- 2022 586 autoa
- 2021 801 autoa · hylätty 4,3 %
- 2020 908 autoa · hylätty 6,5 %
- 2019 317 autoa · hylätty 8,4 %
- 2018 306 autoa · hylätty 14,3 %
- 2017 423 autoa · hylätty 15,8 %
- 2016 484 autoa · hylätty 12,2 %
- 2015 297 autoa · hylätty 16,2 %
- 2014 520 autoa · hylätty 16,1 %
- 2013 194 autoa · hylätty 18,9 %
- 2012 136 autoa · hylätty 20,7 %
- 2011 320 autoa · hylätty 24,6 %
- 2010 336 autoa · hylätty 22,5 %
- 2009 258 autoa · hylätty 27,7 %
- 2008 578 autoa · hylätty 28,7 %
- 2007 496 autoa · hylätty 30,5 %
- 2006 110 autoa · hylätty 40,3 %
- 2005 191 autoa · hylätty 50,0 %
- 2004 173 autoa · hylätty 49,2 %
- 2003 105 autoa · hylätty 47,7 %
- 2002 81 autoa · hylätty 39,2 %
- 2001 53 autoa
- 2000 24 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske X5 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: BMW X5
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.