Volvo · automalli
Volvo XC90
Volvo XC90 on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 10 875 autoa. Keskimäärin ne ovat 11,0 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 228 659 km.
- Liikenteessä
- 10 875
- Keski-ikä
- 11,0 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 228 659 km
- Yleisin käyttövoima
- Hybridi
- 51 % autoista
Miten XC90 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Volvo XC90 -autoilla on ajettu keskimäärin 31 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: XC90 on 1. yleisin malli 51 mallin joukossa luokassa suuri katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 0,8 vuotta vanhempia kuin luokan autot (10,2 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista XC90 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 99 % autoista on automaattivaihteisia ja 99 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 99 %
- automaatteja, 1 % käsivalintaisia
- Teho
- 223 kW
- 303 hv tyypillisesti, valtaosa 136-235 kW
- Kokonaismassa
- 2 840 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,95 m
- pituus · leveys 1,96 m · korkeus 1,76 m
- Hybridit
- 51 %
- 50 % ladattavia, 2 % tavallisia hybridejä
- 7 paikkaa
- 87 %
- autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia
Yleisimmät moottorikoot
-
2,0 l 67 %
-
2,4 l 24 %
-
2,5 l 6 %
-
3,2 l 1 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä XC90 on yleisin
Suhteessa muihin autoihin XC90 on yleisin maakunnassa Pohjois-Pohjanmaa: siellä sen osuus autokannasta on 1,2-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 3 313 | 13 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 973 | 20 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 928 | 10 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 918 | 7 % harvinaisempi |
| Satakunta | 508 | 7 % yleisempi |
| Pohjois-Savo | 462 | 7 % harvinaisempi |
XC90 väreittäin
Yleisin väri on musta (30 %).
-
Musta 30 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 25 % (kaikki autot 22 %)
-
Valkoinen 16 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 12 % (kaikki autot 13 %)
-
Ruskea tai beige 8 % (kaikki autot 6 %)
-
Hopea 4 % (kaikki autot 7 %)
| 2002 | 19 autoa |
|---|---|
| 2003 | 273 autoa |
| 2004 | 444 autoa |
| 2005 | 508 autoa |
| 2006 | 635 autoa |
| 2007 | 644 autoa |
| 2008 | 313 autoa |
| 2009 | 117 autoa |
| 2010 | 206 autoa |
| 2011 | 236 autoa |
| 2012 | 107 autoa |
| 2013 | 60 autoa |
| 2014 | 29 autoa |
| 2015 | 901 autoa |
| 2016 | 1 446 autoa |
| 2017 | 714 autoa |
| 2018 | 564 autoa |
| 2019 | 527 autoa |
| 2020 | 700 autoa |
| 2021 | 588 autoa |
| 2022 | 687 autoa |
| 2023 | 308 autoa |
| 2024 | 380 autoa |
| 2025 | 320 autoa |
| 2026 | 149 autoa |
Käyttövoimat
-
Hybridi 5 585 (51 %)
-
Diesel 4 280 (39 %)
-
Bensiini 1 001 (9 %)
-
Kaasu 8 (0 %)
-
Etanoli 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä XC90 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 1 | 15 326 km |
|---|---|
| 2 | 22 332 km |
| 3 | 42 443 km |
| 4 | 87 377 km |
| 5 | 94 499 km |
| 6 | 111 263 km |
| 7 | 135 127 km |
| 8 | 154 910 km |
| 9 | 188 964 km |
| 10 | 212 483 km |
| 11 | 244 206 km |
| 12 | 248 987 km |
| 13 | 262 977 km |
| 14 | 300 536 km |
| 15 | 304 175 km |
| 16 | 314 964 km |
| 17 | 326 540 km |
| 18 | 348 344 km |
| 19 | 351 449 km |
| 20 | 376 239 km |
| 21 | 359 384 km |
| 22 | 375 888 km |
| 23 | 374 280 km |
- 3 v
- 42 443 km14 148 km/v
- 5 v
- 94 499 km18 900 km/v
- 10 v
- 212 483 km21 248 km/v
- 15 v
- 304 175 km20 278 km/v
- 20 v
- 376 239 km18 812 km/v
Mihin XC90 kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 2,6 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (1,9 vs. 5,5 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
XC90 Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 23,1 / 13,7
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 19,7 / 18,5
-
Ohjauslaitteet 7,6 / 3,0
-
Ympäristöhaitat 2,5 / 5,4
-
Alusta ja kori 1,9 / 5,5
-
Koeajo ja näkyvyys 1,3 / 0,7
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,9 / 0,8
-
Muut laitteet ja varusteet 0,8 / 1,0
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Katsastushistoria vuosimalleittain
4 vuosimallia 17:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2003 | 55,1 % | 42,2 % | 410 |
| 2004 | 53,1 % | 43,7 % | 584 |
| 2005 | 49,2 % | 44,3 % | 614 |
| 2006 | 53,1 % | 43,1 % | 734 |
| 2007 | 52,7 % | 41,2 % | 744 |
| 2008 | 51,7 % | 39,7 % | 350 |
| 2009 | 50,4 % | 35,9 % | 131 |
| 2010 | 43,8 % | 33,2 % | 224 |
| 2011 | 42,3 % | 29,8 % | 248 |
| 2012 | 40,0 % | 26,8 % | 115 |
| 2015 | 31,3 % | 17,8 % | 855 |
| 2016 | 31,3 % | 17,4 % | 907 |
| 2017 | 20,3 % | 17,2 % | 261 |
| 2018 | 11,6 % | 12,6 % | 242 |
| 2019 | 7,1 % | 10,7 % | 352 |
| 2020 | 7,1 % | 11,4 % | 156 |
| 2021 | 3,9 % | 8,2 % | 433 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
XC90 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 20 Volvo XC90 -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 3 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
11.7.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R10329Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The vehicle's braking functionality can be disabled while using 'B' mode (in plug-in hybrid cars) or One Pedal Drive (in pure electric cars), after coasting downhill. This can lead to a collision and increase the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
22.11.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R10289Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The rod between the brake pedal and the brake booster may not have been assembled correctly. The rod can become detached, leading the brake pedal to dysfunction, increasing the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
22.12.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R10259Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The second row seat belt buckle may have not been tightened to the correct torque. As a result, the seat belt may not provide sufficient protection for the second row passengers in the event of an accident, increasing the risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
3.2.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R10217Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
A software error in the brake control module can lead to a loss of braking power, creating a risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
13.1.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R10213Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to a manufacturing defect, there may be a loose item within the steering gear. This can cause the steering to lock while driving, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
18.11.2022: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R10198Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The combustion engine may not start, leaving only the high voltage battery to drive on. This can drain the battery and lead to a loss of propulsion when driving, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
XC90 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 149 autoa
- 2025 320 autoa
- 2024 380 autoa
- 2023 308 autoa
- 2022 687 autoa
- 2021 588 autoa · hylätty 3,9 %
- 2020 700 autoa · hylätty 7,1 %
- 2019 527 autoa · hylätty 7,1 %
- 2018 564 autoa · hylätty 11,6 %
- 2017 714 autoa · hylätty 20,3 %
- 2016 1 446 autoa · hylätty 31,3 %
- 2015 901 autoa · hylätty 31,3 %
- 2014 29 autoa
- 2013 60 autoa
- 2012 107 autoa · hylätty 40,0 %
- 2011 236 autoa · hylätty 42,3 %
- 2010 206 autoa · hylätty 43,8 %
- 2009 117 autoa · hylätty 50,4 %
- 2008 313 autoa · hylätty 51,7 %
- 2007 644 autoa · hylätty 52,7 %
- 2006 635 autoa · hylätty 53,1 %
- 2005 508 autoa · hylätty 49,2 %
- 2004 444 autoa · hylätty 53,1 %
- 2003 273 autoa · hylätty 55,1 %
- 2002 19 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske XC90 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Volvo XC90
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.