Mercedes-Benz · automalli
Mercedes-Benz M-sarja
Suomen liikenteessä on 4 176 Mercedes-Benz M-sarja -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 17,9 vuotta. Yleisin käyttövoima on diesel (86 %).
- Liikenteessä
- 4 176
- Keski-ikä
- 17,9 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 318 767 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 86 % autoista
Miten M-sarja vertautuu muihin
- Ajomäärä: Mercedes-Benz M-sarja -autoilla on ajettu keskimäärin 28 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: M-sarja on 6. yleisin malli 51 mallin joukossa luokassa suuri katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 7,7 vuotta vanhempia kuin luokan autot (10,2 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista M-sarja -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 100 % autoista on automaattivaihteisia ja 90 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 100 %
- automaatteja, 0 % käsivalintaisia
- Teho
- 165 kW
- 224 hv tyypillisesti, valtaosa 140-200 kW
- Kokonaismassa
- 2 830 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,85 m
- pituus · leveys 1,90 m · korkeus 1,82 m
- 7 paikkaa
- 2 %
- autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia
Yleisimmät moottorikoot
-
3,0 l 64 %
-
2,1 l 11 %
-
2,7 l 7 %
-
3,5 l 5 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä M-sarja on yleisin
Kainuu erottuu: siellä M-sarja on suhteessa 2,0 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 676 | 40 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 447 | 13 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 430 | 38 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 343 | 10 % harvinaisempi |
| Pohjois-Savo | 246 | 29 % yleisempi |
| Etelä-Pohjanmaa | 245 | 41 % yleisempi |
M-sarja väreittäin
Yleisin väri on musta (37 %).
-
Musta 37 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 28 % (kaikki autot 22 %)
-
Hopea 10 % (kaikki autot 7 %)
-
Valkoinen 10 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 6 % (kaikki autot 13 %)
-
Ruskea tai beige 5 % (kaikki autot 6 %)
| 1997 | 4 autoa |
|---|---|
| 1998 | 25 autoa |
| 1999 | 82 autoa |
| 2000 | 88 autoa |
| 2001 | 93 autoa |
| 2002 | 97 autoa |
| 2003 | 117 autoa |
| 2004 | 105 autoa |
| 2005 | 265 autoa |
| 2006 | 630 autoa |
| 2007 | 551 autoa |
| 2008 | 332 autoa |
| 2009 | 156 autoa |
| 2010 | 131 autoa |
| 2011 | 298 autoa |
| 2012 | 609 autoa |
| 2013 | 325 autoa |
| 2014 | 185 autoa |
| 2015 | 79 autoa |
| 2016 | 3 autoa |
| 2017 | 1 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 3 580 (86 %)
-
Bensiini 592 (14 %)
-
Kaasu 4 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä M-sarja -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 11 | 245 826 km |
|---|---|
| 12 | 247 019 km |
| 13 | 261 523 km |
| 14 | 281 636 km |
| 15 | 297 807 km |
| 16 | 309 149 km |
| 17 | 323 819 km |
| 18 | 334 226 km |
| 19 | 352 072 km |
| 20 | 354 066 km |
| 21 | 342 438 km |
| 22 | 368 183 km |
| 23 | 355 984 km |
| 24 | 355 179 km |
| 25 | 348 761 km |
| 26 | 346 292 km |
| 27 | 291 802 km |
| 28 | 295 827 km |
- 15 v
- 297 807 km19 854 km/v
- 20 v
- 354 066 km17 703 km/v
Mihin M-sarja kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa muut laitteet ja varusteet on 2,8 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,4 vs. 7,9 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
M-sarja Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 16,0 / 18,8
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 15,2 / 23,8
-
Ympäristöhaitat 3,8 / 7,1
-
Muut laitteet ja varusteet 3,6 / 1,3
-
Ohjauslaitteet 1,3 / 4,1
-
Koeajo ja näkyvyys 1,2 / 0,7
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,7 / 1,1
-
Ajoneuvon tunnistus 0,4 / 0,8
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
10 vuosimallia 13:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 46,2 % | 36,4 % | 357 |
| 2003 | 50,2 % | 42,2 % | 225 |
| 2004 | 55,2 % | 43,7 % | 183 |
| 2005 | 37,8 % | 44,3 % | 328 |
| 2006 | 36,8 % | 43,1 % | 734 |
| 2007 | 35,1 % | 41,2 % | 650 |
| 2008 | 30,2 % | 39,7 % | 378 |
| 2009 | 25,7 % | 35,9 % | 171 |
| 2010 | 24,6 % | 33,2 % | 142 |
| 2011 | 22,2 % | 29,8 % | 329 |
| 2012 | 16,3 % | 26,8 % | 668 |
| 2013 | 15,8 % | 23,6 % | 336 |
| 2014 | 14,8 % | 20,0 % | 183 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
M-sarja takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 21 Mercedes-Benz M-sarja -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 1 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
20.12.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 4694207
Koskee autoja, jotka on valmistettu 3.11.2010 ja 7.11.2016 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The three aluminium screws of the steering box may corrode due to exposure to spray water and aggressive road-grit (salt) used for melting ice. Advanced corrosion could weaken the screws, leading to potential breakage during manoeuvring or parking. If all fixing screws fail, the power-assisted steering could detach, resulting in a loss of power steering and an increased risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
3.2.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 4694204
Koskee autoja, jotka on valmistettu 14.4.2010 ja 12.4.2017 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The aluminium bolts of the steering box may break. This can lead to detachment of the steering box from the power block, creating a risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
10.6.2022: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 4290005, 4290006, 4290007, 4290008
Koskee autoja, jotka on valmistettu 14.1.2004 ja 31.8.2015 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Severe corrosion may lead to a leakage of the brake booster, thus reducing the braking force, leading to an increase in brake pedal force required to decelerate the vehicle, resulting in a possible increase in stopping distance. Moreover, due to severe corrosion, a particularly strong or severe braking manoeuvre may cause mechanical damage to the brake booster, preventing the vehicle from decelerating through the service brake and thus increasing the risk of an accident. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
18.6.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 5499617Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The eCall function may not be available due to deactivated communication module. As a result, in the event of an accident it would not be possible to establish a voice connection with the emergency call centre, either automatically or by activating the SOS button, nor would it be possible to transmit vehicle data. In this case, it would not be possible to direct emergency services to the vehicle, which could increase the impact of the accident.
-
18.6.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 5497401, 5497403, 5497411, 5497418, 5497405, 5497407, 5497409, 5497413, 5497414, 5497416, 5497420, 5497422Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to a defect in the emergency call system, a temporary fall in the on-board voltage levels resulting from an accident could cause the location of the vehicle communicated when an emergency call is made to not correspond to the actual location of the vehicle. This could delay the arrival of emergency vehicles, potentially increasing the effects of the accident.
-
18.6.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 5499616
Koskee autoja, jotka on valmistettu 30.8.2016 ja 24.7.2020 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The automatic and manual emergency call service may not function as intended outside the network coverage of certain network providers due to a software error. As a result, the eCall may not be used as intended to place an emergency call to direct emergency services to the vehicle. Depending on network availability, voice communication would still be possible by calling 112 as a fallback option.
M-sarja vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2017 1 autoa
- 2016 3 autoa
- 2015 79 autoa
- 2014 185 autoa · hylätty 14,8 %
- 2013 325 autoa · hylätty 15,8 %
- 2012 609 autoa · hylätty 16,3 %
- 2011 298 autoa · hylätty 22,2 %
- 2010 131 autoa · hylätty 24,6 %
- 2009 156 autoa · hylätty 25,7 %
- 2008 332 autoa · hylätty 30,2 %
- 2007 551 autoa · hylätty 35,1 %
- 2006 630 autoa · hylätty 36,8 %
- 2005 265 autoa · hylätty 37,8 %
- 2004 105 autoa · hylätty 55,2 %
- 2003 117 autoa · hylätty 50,2 %
- 2002 97 autoa · hylätty 46,2 %
- 2001 93 autoa
- 2000 88 autoa
- 1999 82 autoa
- 1998 25 autoa
- 1997 4 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske M-sarja -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Mercedes-Benz M-sarja
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.