Kia · automalli
Kia Sorento
Tällä sivulla on Kia Sorento -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 4 306 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 10,4 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana diesel.
- Liikenteessä
- 4 306
- Keski-ikä
- 10,4 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 212 171 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 63 % autoista
Miten Sorento vertautuu muihin
- Ajomäärä: Kia Sorento -autoilla on ajettu keskimäärin 21 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Sorento on 5. yleisin malli 51 mallin joukossa luokassa suuri katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat suunnilleen yhtä vanhoja kuin luokan autot keskimäärin (10,2 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Sorento -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 94 % autoista on automaattivaihteisia ja 99 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 94 %
- automaatteja, 6 % käsivalintaisia
- Teho
- 145 kW
- 197 hv tyypillisesti, valtaosa 118-147 kW
- Kokonaismassa
- 2 530 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,78 m
- pituus · leveys 1,89 m · korkeus 1,70 m
- Hybridit
- 31 %
- 26 % ladattavia, 6 % tavallisia hybridejä
- 7 paikkaa
- 34 %
- autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia
Yleisimmät moottorikoot
-
2,2 l 52 %
-
1,6 l 31 %
-
2,5 l 11 %
-
2,4 l 3 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Sorento on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Sorento on yleisin maakunnassa Keski-Pohjanmaa: siellä sen osuus autokannasta on 1,3-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 1 194 | yhtä yleinen |
| Pirkanmaa | 366 | 10 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 337 | 14 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 333 | yhtä yleinen |
| Keski-Suomi | 204 | yhtä yleinen |
| Satakunta | 201 | 7 % yleisempi |
Sorento väreittäin
Yleisin väri on musta (28 %).
-
Musta 28 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 22 % (kaikki autot 22 %)
-
Valkoinen 22 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 9 % (kaikki autot 13 %)
-
Ruskea tai beige 9 % (kaikki autot 6 %)
-
Hopea 6 % (kaikki autot 7 %)
| 2002 | 1 autoa |
|---|---|
| 2003 | 9 autoa |
| 2004 | 27 autoa |
| 2005 | 121 autoa |
| 2006 | 252 autoa |
| 2007 | 182 autoa |
| 2008 | 66 autoa |
| 2009 | 50 autoa |
| 2010 | 188 autoa |
| 2011 | 303 autoa |
| 2012 | 252 autoa |
| 2013 | 180 autoa |
| 2014 | 155 autoa |
| 2015 | 344 autoa |
| 2016 | 245 autoa |
| 2017 | 171 autoa |
| 2018 | 154 autoa |
| 2019 | 94 autoa |
| 2020 | 144 autoa |
| 2021 | 611 autoa |
| 2022 | 178 autoa |
| 2023 | 259 autoa |
| 2024 | 181 autoa |
| 2025 | 115 autoa |
| 2026 | 24 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 2 707 (63 %)
-
Hybridi 1 347 (31 %)
-
Bensiini 252 (6 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Sorento -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 3 | 76 871 km |
|---|---|
| 4 | 78 155 km |
| 5 | 86 174 km |
| 6 | 108 453 km |
| 7 | 139 304 km |
| 8 | 157 079 km |
| 9 | 184 972 km |
| 10 | 211 305 km |
| 11 | 232 312 km |
| 12 | 243 861 km |
| 13 | 257 888 km |
| 14 | 284 836 km |
| 15 | 296 539 km |
| 16 | 292 018 km |
| 17 | 289 155 km |
| 18 | 317 161 km |
| 19 | 305 938 km |
| 20 | 298 279 km |
| 21 | 286 950 km |
| 22 | 292 353 km |
- 3 v
- 76 871 km25 624 km/v
- 5 v
- 86 174 km17 235 km/v
- 10 v
- 211 305 km21 131 km/v
- 15 v
- 296 539 km19 769 km/v
- 20 v
- 298 279 km14 914 km/v
Mihin Sorento kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa jarrujärjestelmät on 2,1 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin.
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Sorento Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 25,7 / 12,2
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 23,2 / 17,5
-
Alusta ja kori 5,1 / 4,0
-
Ohjauslaitteet 5,0 / 2,9
-
Ympäristöhaitat 4,6 / 4,4
-
Muut laitteet ja varusteet 2,2 / 0,8
-
Ajoneuvon tunnistus 1,6 / 0,6
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,9 / 0,7
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
Katsastushistoria vuosimalleittain
0 vuosimallia 17:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2004 | 48,1 % | 32,9 % | 108 |
| 2005 | 48,4 % | 44,3 % | 161 |
| 2006 | 50,2 % | 43,1 % | 325 |
| 2007 | 54,8 % | 41,2 % | 166 |
| 2008 | 51,4 % | 36,5 % | 111 |
| 2009 | 32,7 % | 22,6 % | 101 |
| 2010 | 43,6 % | 33,2 % | 211 |
| 2011 | 43,9 % | 29,8 % | 362 |
| 2012 | 36,1 % | 26,8 % | 285 |
| 2013 | 36,4 % | 23,6 % | 187 |
| 2014 | 41,4 % | 20,0 % | 169 |
| 2015 | 35,7 % | 17,8 % | 381 |
| 2016 | 33,5 % | 17,4 % | 200 |
| 2017 | 23,6 % | 12,5 % | 144 |
| 2018 | 6,6 % | 4,8 % | 106 |
| 2020 | 18,0 % | 6,8 % | 139 |
| 2021 | 11,2 % | 8,2 % | 528 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Sorento takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 16 Kia Sorento -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 2 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
11.7.2025: Palovaara Valmistajan koodi 241A04XMa
Koskee autoja, jotka on valmistettu 15.1.2010 ja 17.6.2013 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to an internal leak of brake fluid, a short circuit may occur in the electrical circuit for the ABS/ESC (anti-lock braking system / electronic stability control) system. This may lead to an increase in current and overheating in the fuse box, increasing the risk of the engine catching fire, irrespective of whether the vehicle is parked or being driven. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
3.1.2025: Palovaara Valmistajan koodi 241143Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The Hydraulic Electronic Control Unit (HECU), responsible for the Anti-lock Braking System, Electronic Stability Control System and Traction Control System, can remain live even when the vehicle is switched off. If moisture enters the HECU, an electrical short circuit can occur. If an electrical short circuit occurs, this could result in an engine compartment fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
22.9.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 231070
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.4.2022 ja 31.8.2022 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to a software error, the turn indicators (blinkers) may malfunction. Other road users will be unable to see if the vehicle is about to turn, creating a risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
25.8.2023: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 230047
Koskee autoja, jotka on valmistettu 11.1.2011 ja 13.9.2018 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to a manufacturing error, the engine might overheat due to fuel or oil leaks and subsequently break down. This may endanger the following traffic and can cause a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
24.3.2023: Palovaara Valmistajan koodi 230015
Koskee autoja, jotka on valmistettu 11.4.2022 ja 10.5.2022 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The fuel tank may have been improperly moulded, which can result in fuel leaks, increasing the risk of a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
24.2.2023: Palovaara Valmistajan koodi 221086
Koskee autoja, jotka on valmistettu 6.3.2012 ja 14.8.2014 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Damage to the auxiliary heater may cause an electrical fault. This can increase thermal heat generation, increasing the risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Sorento vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 24 autoa
- 2025 115 autoa
- 2024 181 autoa
- 2023 259 autoa
- 2022 178 autoa
- 2021 611 autoa · hylätty 11,2 %
- 2020 144 autoa · hylätty 18,0 %
- 2019 94 autoa
- 2018 154 autoa · hylätty 6,6 %
- 2017 171 autoa · hylätty 23,6 %
- 2016 245 autoa · hylätty 33,5 %
- 2015 344 autoa · hylätty 35,7 %
- 2014 155 autoa · hylätty 41,4 %
- 2013 180 autoa · hylätty 36,4 %
- 2012 252 autoa · hylätty 36,1 %
- 2011 303 autoa · hylätty 43,9 %
- 2010 188 autoa · hylätty 43,6 %
- 2009 50 autoa · hylätty 32,7 %
- 2008 66 autoa · hylätty 51,4 %
- 2007 182 autoa · hylätty 54,8 %
- 2006 252 autoa · hylätty 50,2 %
- 2005 121 autoa · hylätty 48,4 %
- 2004 27 autoa · hylätty 48,1 %
- 2003 9 autoa
- 2002 1 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Sorento -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Vertaa Sorento muihin
Sorento listoilla
- Vikaherkimmät 10-vuotiaat autot (sija 11)
- Vikaherkimmät dieselautot (sija 20)
Muistutus: Kia Sorento
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.