Honda · automalli
Honda HR-V
Suomen liikenteessä on 3 494 Honda HR-V -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 13,3 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (84 %).
- Liikenteessä
- 3 494
- Keski-ikä
- 13,3 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 168 825 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 84 % autoista
Miten HR-V vertautuu muihin
- Ajomäärä: Honda HR-V -autoilla on ajettu keskimäärin 10 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: HR-V on 19. yleisin malli 59 mallin joukossa luokassa pieni katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 7,2 vuotta vanhempia kuin luokan autot (6,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista HR-V -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 57 % autoista on automaattivaihteisia ja 14 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 57 %
- automaatteja, 43 % käsivalintaisia
- Teho
- 96 kW
- 131 hv tyypillisesti, valtaosa 77-96 kW
- Kokonaismassa
- 1 790 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,29 m
- pituus · leveys 1,83 m · korkeus 1,61 m
- Hybridit
- 7 %
- 0 % ladattavia, 7 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,5 l 59 %
-
1,6 l 42 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä HR-V on yleisin
Pohjanmaa erottuu: siellä HR-V on suhteessa 1,8 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 621 | 35 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 321 | yhtä yleinen |
| Pirkanmaa | 313 | 6 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 302 | 15 % yleisempi |
| Pohjanmaa | 235 | 82 % yleisempi |
| Lappi | 187 | 53 % yleisempi |
HR-V väreittäin
Yleisin väri on harmaa (25 %). Sininen on tällä mallilla 1,7 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 25 % (kaikki autot 22 %)
-
Sininen 21 % (kaikki autot 13 %)
-
Valkoinen 17 % (kaikki autot 17 %)
-
Punainen 11 % (kaikki autot 12 %)
-
Musta 11 % (kaikki autot 17 %)
-
Hopea 8 % (kaikki autot 7 %)
| 1999 | 55 autoa |
|---|---|
| 2000 | 213 autoa |
| 2001 | 119 autoa |
| 2002 | 164 autoa |
| 2003 | 195 autoa |
| 2004 | 186 autoa |
| 2005 | 163 autoa |
| 2006 | 23 autoa |
| 2015 | 122 autoa |
| 2016 | 898 autoa |
| 2017 | 492 autoa |
| 2018 | 391 autoa |
| 2019 | 149 autoa |
| 2020 | 75 autoa |
| 2021 | 13 autoa |
| 2022 | 130 autoa |
| 2023 | 39 autoa |
| 2024 | 36 autoa |
| 2025 | 18 autoa |
| 2026 | 13 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 2 926 (84 %)
-
Diesel 331 (9 %)
-
Hybridi 236 (7 %)
-
Etanoli 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä HR-V -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 54 402 km |
|---|---|
| 6 | 69 997 km |
| 7 | 77 235 km |
| 8 | 103 558 km |
| 9 | 115 238 km |
| 10 | 141 180 km |
| 11 | 159 684 km |
| 20 | 241 724 km |
| 21 | 252 758 km |
| 22 | 257 380 km |
| 23 | 275 379 km |
| 24 | 281 474 km |
| 25 | 279 372 km |
| 26 | 291 458 km |
| 27 | 284 492 km |
- 10 v
- 141 180 km14 118 km/v
- 20 v
- 241 724 km12 086 km/v
Mihin HR-V kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa alusta ja kori on 1,8 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa akselistot, pyörät ja jousitus vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (5,7 vs. 13,6 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
HR-V Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 5,7 / 13,6
-
Jarrujärjestelmät 5,1 / 8,3
-
Alusta ja kori 3,4 / 1,9
-
Ympäristöhaitat 3,1 / 3,2
-
Ohjauslaitteet 1,2 / 2,0
-
Muut laitteet ja varusteet 0,4 / 0,6
-
Ajoneuvon tunnistus 0,3 / 0,4
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,3 / 0,4
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
Katsastushistoria vuosimalleittain
9 vuosimallia 9:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 22,7 % | 36,4 % | 300 |
| 2003 | 37,5 % | 42,2 % | 248 |
| 2004 | 35,3 % | 43,7 % | 232 |
| 2005 | 41,3 % | 44,3 % | 179 |
| 2015 | 9,7 % | 17,8 % | 124 |
| 2016 | 8,5 % | 17,4 % | 751 |
| 2017 | 6,1 % | 17,2 % | 132 |
| 2018 | 5,7 % | 12,6 % | 140 |
| 2019 | 4,5 % | 10,7 % | 133 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
HR-V takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 6 Honda HR-V -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 3 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
13.2.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 6HA
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.11.2014 ja 1.7.2021 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
On wheels without pressed-in hubs made of alloy steel, the tightening torque of the wheel nuts is too low and could cause the nuts to come loose while the vehicle is in motion, resulting in a risk of wheel loss, accident and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
29.11.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 6XW
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.6.2020 ja 1.3.2021 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to a faulty circuit board in the passenger seat weight sensor, the passenger seat’s occupant detection system may identify a Steering Wheel Sensor (SWS) error and the Supplemental Restraint System (SRS) warning light could switch on. This can cause a faulty triggering of the airbags, creating a risk of injuries for a child occupying the passenger seat. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
19.7.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 6FE (Update)
Koskee autoja, jotka on valmistettu 9.5.2018 ja 27.12.2019 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The fuel pump impeller's defective molding can cause the impeller to have low density, which can lead to cracking. This can result in the impeller absorbing too much fuel, deforming, and potentially causing the fuel pump to fail. This failure can lead to the engine stalling while driving or failing to start, creating a risk of accidents and injuries to vehicle occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
17.7.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 6FEIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to inappropriate molding conditions, the density of the resin for the low-pressure fuel pump impeller is reduced, causing it to swell and deform by the fuel. Consequently, the impeller interferes with the pump cover and makes the fuel pump inoperative.As a result the engine may stall, increasing the risk of an accident.
-
17.7.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 6SYIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to improper adjustment of the assembling equipment, some springs were installed in the rear seat belt retractor locking mechanisms in a bent state. As a result, the seat belt may not be locked when it is pulled out quickly, increasing the risk of injury in the event of an accident.
-
31.1.2020: Ympäristöhaitta Valmistajan koodi 6ERIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
During repeated acceleration/deceleration, the emissions control system in the diesel Engine Control Unit (ECU) is unable to prevent sulphur accumulation inside the catalyst due to lack of robustness of the engine control software. This reduces the purification performance of nitrogen oxides (NOx). Therefore, it does not satisfy the regulatory requirement for emissions level.
HR-V vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 13 autoa
- 2025 18 autoa
- 2024 36 autoa
- 2023 39 autoa
- 2022 130 autoa
- 2021 13 autoa
- 2020 75 autoa
- 2019 149 autoa · hylätty 4,5 %
- 2018 391 autoa · hylätty 5,7 %
- 2017 492 autoa · hylätty 6,1 %
- 2016 898 autoa · hylätty 8,5 %
- 2015 122 autoa · hylätty 9,7 %
- 2006 23 autoa
- 2005 163 autoa · hylätty 41,3 %
- 2004 186 autoa · hylätty 35,3 %
- 2003 195 autoa · hylätty 37,5 %
- 2002 164 autoa · hylätty 22,7 %
- 2001 119 autoa
- 2000 213 autoa
- 1999 55 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske HR-V -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
HR-V listoilla
- Luotettavimmat 10-vuotiaat autot (sija 18)
Muistutus: Honda HR-V
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.