Mercedes-Benz · automalli
Mercedes-Benz GLA
Suomen liikenteessä on 2 963 Mercedes-Benz GLA -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 7,6 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (43 %).
- Liikenteessä
- 2 963
- Keski-ikä
- 7,6 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 118 692 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 43 % autoista
Miten GLA vertautuu muihin
- Ajomäärä: Mercedes-Benz GLA -autoilla on ajettu keskimäärin 14 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: GLA on 21. yleisin malli 59 mallin joukossa luokassa pieni katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,5 vuotta vanhempia kuin luokan autot (6,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista GLA -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 98 % autoista on automaattivaihteisia ja 100 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 98 %
- automaatteja, 2 % käsivalintaisia
- Teho
- 115 kW
- 156 hv tyypillisesti, valtaosa 90-125 kW
- Kokonaismassa
- 2 075 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,46 m
- pituus · leveys 1,80 m · korkeus 1,54 m
- Hybridit
- 26 %
- 26 % ladattavia, 1 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,6 l 32 %
-
1,3 l 31 %
-
2,1 l 23 %
-
2,0 l 13 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä GLA on yleisin
Uusimaa erottuu: siellä GLA on suhteessa 1,3 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 1 045 | 30 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 283 | yhtä yleinen |
| Varsinais-Suomi | 264 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 180 | 19 % harvinaisempi |
| Päijät-Häme | 112 | yhtä yleinen |
| Satakunta | 111 | 14 % harvinaisempi |
GLA väreittäin
Yleisin väri on musta (30 %).
-
Musta 30 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 26 % (kaikki autot 22 %)
-
Valkoinen 26 % (kaikki autot 17 %)
-
Ruskea tai beige 6 % (kaikki autot 6 %)
-
Punainen 6 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 4 % (kaikki autot 13 %)
| 2013 | 2 autoa |
|---|---|
| 2014 | 381 autoa |
| 2015 | 425 autoa |
| 2016 | 348 autoa |
| 2017 | 253 autoa |
| 2018 | 254 autoa |
| 2019 | 177 autoa |
| 2020 | 159 autoa |
| 2021 | 366 autoa |
| 2022 | 172 autoa |
| 2023 | 128 autoa |
| 2024 | 102 autoa |
| 2025 | 128 autoa |
| 2026 | 68 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 1 286 (43 %)
-
Diesel 896 (30 %)
-
Hybridi 781 (26 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä GLA -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 3 | 24 110 km |
|---|---|
| 4 | 56 350 km |
| 5 | 62 146 km |
| 6 | 78 512 km |
| 7 | 80 578 km |
| 8 | 96 363 km |
| 9 | 126 903 km |
| 10 | 143 189 km |
| 11 | 162 448 km |
| 12 | 180 659 km |
- 3 v
- 24 110 km8 037 km/v
- 5 v
- 62 146 km12 429 km/v
- 10 v
- 143 189 km14 319 km/v
Mihin GLA kaatuu katsastuksessa
Vikakohteiden jakauma on lähellä saman ikäisten autojen keskiarvoa. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,2 vs. 1,6 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
GLA Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 4,9 / 10,9
-
Jarrujärjestelmät 2,3 / 5,4
-
Ympäristöhaitat 1,3 / 1,7
-
Muut laitteet ja varusteet 0,5 / 0,4
-
Ajoneuvon tunnistus 0,3 / 0,5
-
Ohjauslaitteet 0,2 / 1,6
-
Koeajo ja näkyvyys 0,2 / 0,4
-
Lisätarkastukset 0,2 / 0,2
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
8 vuosimallia 8:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2014 | 10,5 % | 20,0 % | 400 |
| 2015 | 9,5 % | 17,8 % | 432 |
| 2016 | 14,4 % | 17,4 % | 271 |
| 2017 | 5,0 % | 12,5 % | 202 |
| 2018 | 7,6 % | 12,6 % | 105 |
| 2019 | 1,9 % | 10,7 % | 159 |
| 2020 | 5,0 % | 6,8 % | 120 |
| 2021 | 2,5 % | 8,2 % | 326 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
GLA takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 59 Mercedes-Benz GLA -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 9 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
12.6.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 4090105
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.11.2022 ja 4.12.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The wheel bolts were not tightened in accordance with the torque specifications. The bolts and the wheel assembly could detach while the vehicle is in motion, increasing the risk of accidents. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
6.3.2026: Palovaara Valmistajan koodi 4794004
Koskee autoja, jotka on valmistettu 20.2.2021 ja 30.7.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to the combination of certain production and use conditions, an internal short circuit of a battery cell in the high-voltage battery might lead to a thermal event. There is a risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
14.11.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 9190021, 9190022
Koskee autoja, jotka on valmistettu 3.6.2025 ja 3.7.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A washer for the front safety belts may not correspond to specifications and could not withstand the loads. In the event of an accident, the restraining effect could be incomplete, increasing the risk of injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
8.8.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 9291002
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.10.2024 ja 12.11.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The snap rivets of the longitudinally adjustable rear seating may not be installed on the adjustable rails. This could shift the seat position beyond its defined endpoint when manually adjusted. In the event of an accident or of strong deceleration, the rear seating could move out of its defined position, leading to an increased risk of injury to the occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
4.4.2025: Palovaara Valmistajan koodi 5496507
Koskee autoja, jotka on valmistettu 20.2.2021 ja 23.1.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A short circuit can occur in the high-voltage battery. This can lead to a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
7.3.2025: Palovaara Valmistajan koodi 4990103
Koskee autoja, jotka on valmistettu 11.5.2024 ja 24.5.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A gasket is lacking between the exhaust manifold and the exhaust gas turbocharger. This can lead to hot, unpurified exhaust gas seeping out between the turbocharger and the manifold. This can damage the cylinder head cover and cause an oil leak. If the oil come into contact with hot engine parts, the vehicle can catch fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
GLA vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 68 autoa
- 2025 128 autoa
- 2024 102 autoa
- 2023 128 autoa
- 2022 172 autoa
- 2021 366 autoa · hylätty 2,5 %
- 2020 159 autoa · hylätty 5,0 %
- 2019 177 autoa · hylätty 1,9 %
- 2018 254 autoa · hylätty 7,6 %
- 2017 253 autoa · hylätty 5,0 %
- 2016 348 autoa · hylätty 14,4 %
- 2015 425 autoa · hylätty 9,5 %
- 2014 381 autoa · hylätty 10,5 %
- 2013 2 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske GLA -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
GLA listoilla
- Luotettavimmat 7-vuotiaat autot (sija 19)
- Luotettavimmat 10-vuotiaat autot (sija 17)
- Luotettavimmat hybridiautot (sija 16)
- Luotettavimmat dieselautot (sija 9)
Muistutus: Mercedes-Benz GLA
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.