Renault · automalli
Renault Captur
Suomen liikenteessä on 5 863 Renault Captur -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 7,4 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (76 %).
- Liikenteessä
- 5 863
- Keski-ikä
- 7,4 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 83 661 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 76 % autoista
Miten Captur vertautuu muihin
- Ajomäärä: Renault Captur -autoilla on ajettu keskimäärin 33 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Captur on 12. yleisin malli 59 mallin joukossa luokassa pieni katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,3 vuotta vanhempia kuin luokan autot (6,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Captur -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 62 % autoista on automaattivaihteisia ja 79 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 62 %
- automaatteja, 38 % käsivalintaisia
- Teho
- 68 kW
- 92 hv tyypillisesti, valtaosa 66-103 kW
- Kokonaismassa
- 1 734 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,12 m
- pituus · leveys 1,78 m · korkeus 1,57 m
- Hybridit
- 24 %
- 13 % ladattavia, 11 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
0,9 l 36 %
-
1,3 l 28 %
-
1,6 l 17 %
-
1,2 l 16 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Captur on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Captur on yleisin maakunnassa Päijät-Häme: siellä sen osuus autokannasta on 1,5-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 1 928 | 21 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 660 | 23 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 579 | yhtä yleinen |
| Päijät-Häme | 327 | 49 % yleisempi |
| Keski-Suomi | 315 | 8 % yleisempi |
| Satakunta | 303 | 18 % yleisempi |
Captur väreittäin
Yleisin väri on sininen (23 %). Oranssi on tällä mallilla 25,8 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Sininen 23 % (kaikki autot 13 %)
-
Harmaa 18 % (kaikki autot 22 %)
-
Valkoinen 18 % (kaikki autot 17 %)
-
Oranssi 16 % (kaikki autot 1 %)
-
Punainen 15 % (kaikki autot 12 %)
-
Musta 6 % (kaikki autot 17 %)
| 2013 | 94 autoa |
|---|---|
| 2014 | 259 autoa |
| 2015 | 424 autoa |
| 2016 | 758 autoa |
| 2017 | 790 autoa |
| 2018 | 460 autoa |
| 2019 | 561 autoa |
| 2020 | 999 autoa |
| 2021 | 759 autoa |
| 2022 | 377 autoa |
| 2023 | 116 autoa |
| 2024 | 182 autoa |
| 2025 | 79 autoa |
| 2026 | 5 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 4 466 (76 %)
-
Hybridi 1 392 (24 %)
-
Diesel 4 (0 %)
-
Kaasu 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Captur -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 55 142 km |
|---|---|
| 5 | 53 524 km |
| 6 | 63 791 km |
| 7 | 67 390 km |
| 8 | 85 326 km |
| 9 | 93 986 km |
| 10 | 111 030 km |
| 11 | 119 126 km |
| 12 | 127 496 km |
| 13 | 140 718 km |
- 5 v
- 53 524 km10 705 km/v
- 10 v
- 111 030 km11 103 km/v
Mihin Captur kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 3,7 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ympäristöhaitat vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,9 vs. 1,6 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Captur Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 16,3 / 10,0
-
Jarrujärjestelmät 9,1 / 4,8
-
Ohjauslaitteet 5,4 / 1,5
-
Ajoneuvon tunnistus 1,0 / 0,5
-
Ympäristöhaitat 0,9 / 1,6
-
Alusta ja kori 0,5 / 0,2
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,3 / 0,3
-
Muut laitteet ja varusteet 0,1 / 0,4
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Katsastushistoria vuosimalleittain
0 vuosimallia 9:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2013 | 41,0 % | 23,6 % | 100 |
| 2014 | 30,8 % | 20,0 % | 260 |
| 2015 | 25,2 % | 17,8 % | 440 |
| 2016 | 30,6 % | 17,4 % | 654 |
| 2017 | 27,2 % | 17,2 % | 158 |
| 2018 | 33,0 % | 12,6 % | 106 |
| 2019 | 20,3 % | 10,7 % | 516 |
| 2020 | 15,1 % | 6,8 % | 991 |
| 2021 | 19,9 % | 8,2 % | 737 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Captur takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 20 Renault Captur -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 5 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
16.10.2026: Palovaara Valmistajan koodi 0FDZ
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.12.2025 ja 6.2.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
An assembly error in the traction battery may cause poor electrical contact between the bus bar and the relay. This could lead to abnormal heating of the electrical connection and battery cells, potentially causing a fire in the traction battery and increasing the risk of the vehicle catching fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
26.9.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0EY9Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The position sensor of the parking brake actuator is at the wrong angle, causing the stopping pin to be incorrectly placed in the ‘P lock’ position and resulting in the parking brake not properly engaging when the P button is pressed on the transmission selector, when the engine is switched off, when the driver’s safety-belt is released or when the driver door is opened. This increases the risk of accidents and injuries, although the Assisted Parking Brake (APB) remains functional and allows the vehicle to be immobilised. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
12.9.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0EWQIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The position sensor of the parking brake actuator is at the wrong angle, causing the stopping pin to be incorrectly placed in the ‘P lock’ position and resulting in the parking brake not properly engaging when the P button is pressed on the transmission selector, when the engine is switched off, when the driver’s safety-belt is released or when the driver door is opened. This increases the risk of accidents and injuries, although the Assisted Parking Brake (APB) remains functional and allows the vehicle to be immobilised. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
18.4.2025: Palovaara Valmistajan koodi 0EK6
Koskee autoja, jotka on valmistettu 12.6.2024 ja 23.10.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to an inappropriate manufacturing process, the gasket seal between the solenoid valve block and the LPG container may be missing. This can cause an LPG leak. As LPG is inflammable, there is a risk of the vehicle catching fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
10.11.2023: Palovaara Valmistajan koodi 0E5T0E5UIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Incorrect welding of the liquefied petroleum gas (LPG) tank may lead to the release of gas into the passenger compartment, creating a risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
24.7.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0DA8Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The bonding of the panorama glass roofing may be defective.As a result it may become detached from the vehicle, posing a risk to the following traffic.
Captur vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 5 autoa
- 2025 79 autoa
- 2024 182 autoa
- 2023 116 autoa
- 2022 377 autoa
- 2021 759 autoa · hylätty 19,9 %
- 2020 999 autoa · hylätty 15,1 %
- 2019 561 autoa · hylätty 20,3 %
- 2018 460 autoa · hylätty 33,0 %
- 2017 790 autoa · hylätty 27,2 %
- 2016 758 autoa · hylätty 30,6 %
- 2015 424 autoa · hylätty 25,2 %
- 2014 259 autoa · hylätty 30,8 %
- 2013 94 autoa · hylätty 41,0 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske Captur -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Captur listoilla
- Vikaherkimmät 7-vuotiaat autot (sija 7)
Muistutus: Renault Captur
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.