Subaru · automalli
Subaru XV
Suomen liikenteessä on 1 459 Subaru XV -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 10,1 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (81 %).
- Liikenteessä
- 1 459
- Keski-ikä
- 10,1 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 144 052 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 81 % autoista
Miten XV vertautuu muihin
- Ajomäärä: Subaru XV -autoilla on ajettu keskimäärin 14 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: XV on 33. yleisin malli 59 mallin joukossa luokassa pieni katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 4,0 vuotta vanhempia kuin luokan autot (6,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista XV -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 75 % autoista on automaattivaihteisia ja 11 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 75 %
- automaatteja, 25 % käsivalintaisia
- Teho
- 110 kW
- 150 hv tyypillisesti, valtaosa 84-115 kW
- Kokonaismassa
- 1 940 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,45 m
- pituus · leveys 1,78 m · korkeus 1,62 m
- Hybridit
- 9 %
- 0 % ladattavia, 9 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
2,0 l 70 %
-
1,6 l 30 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä XV on yleisin
Lappi erottuu: siellä XV on suhteessa 2,9 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 256 | 35 % harvinaisempi |
| Lappi | 147 | 189 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 139 | 27 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 111 | 20 % harvinaisempi |
| Pohjois-Savo | 100 | 49 % yleisempi |
| Etelä-Savo | 88 | 137 % yleisempi |
XV väreittäin
Yleisin väri on sininen (20 %). Hopea on tällä mallilla 2,2 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Sininen 20 % (kaikki autot 13 %)
-
Valkoinen 18 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 17 % (kaikki autot 22 %)
-
Hopea 16 % (kaikki autot 7 %)
-
Punainen 10 % (kaikki autot 12 %)
-
Musta 10 % (kaikki autot 17 %)
| 2012 | 311 autoa |
|---|---|
| 2013 | 125 autoa |
| 2014 | 148 autoa |
| 2015 | 110 autoa |
| 2016 | 141 autoa |
| 2017 | 110 autoa |
| 2018 | 276 autoa |
| 2019 | 51 autoa |
| 2020 | 45 autoa |
| 2021 | 42 autoa |
| 2022 | 34 autoa |
| 2023 | 5 autoa |
| 2024 | 45 autoa |
| 2025 | 15 autoa |
| 2026 | 1 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 1 176 (81 %)
-
Diesel 146 (10 %)
-
Hybridi 135 (9 %)
-
Kaasu 2 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä XV -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 64 347 km |
|---|---|
| 5 | 53 156 km |
| 6 | 81 098 km |
| 7 | 84 947 km |
| 8 | 106 337 km |
| 9 | 126 175 km |
| 10 | 140 238 km |
| 11 | 153 651 km |
| 12 | 166 507 km |
| 13 | 184 819 km |
| 14 | 194 927 km |
- 5 v
- 53 156 km10 631 km/v
- 10 v
- 140 238 km14 024 km/v
Mihin XV kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa akselistot, pyörät ja jousitus on 1,5 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (1,6 vs. 2,7 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
XV Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 23,5 / 16,1
-
Jarrujärjestelmät 9,7 / 9,4
-
Ympäristöhaitat 3,6 / 2,7
-
Ohjauslaitteet 1,6 / 2,7
-
Alusta ja kori 1,4 / 1,0
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,7 / 0,6
-
Muut laitteet ja varusteet 0,4 / 0,6
-
Koeajo ja näkyvyys 0,2 / 0,4
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
2 vuosimallia 6:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2012 | 30,9 % | 26,8 % | 327 |
| 2013 | 23,8 % | 23,6 % | 130 |
| 2014 | 27,5 % | 20,0 % | 153 |
| 2015 | 16,1 % | 17,8 % | 112 |
| 2016 | 23,2 % | 17,4 % | 112 |
| 2018 | 4,9 % | 9,5 % | 185 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
XV takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 9 Subaru XV -mallia koskevaa takaisinkutsua. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
1.9.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi SRT324Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The Electronic Park Brake (EPB) may not operate as intended. This can lead to the vehicle moving or rolling away whilst in the park brake mode, creating a risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
25.6.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi SRT308Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The ignition coils may fail and the ignition coil fuse may blow.As a result, the engine may stop while driving and not restart, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
18.6.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi SRT307 (202104)
Koskee autoja, jotka on valmistettu 6.4.2017 ja 29.5.2019 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The bolts on the rear stabiliser bracket could come loose over time.The loose bracket could then interact with other components, causing damage and increasing the risk of an accident. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
24.4.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi SRT282Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The positive crankcase ventilation (PCV) valves may have been improperly manufactured.Consequently, they could break, allowing oil to enter the combustion chamber, leading to a loss of engine power and increasing the risk of accident.
-
28.2.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi SRT283Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The sealing of the brake hoses may be insufficient. As a result, brake fluid may leak onto the road, posing a risk to the following traffic.
-
28.2.2020: Sähköiskun vaara ja palovaara Valmistajan koodi SRT284Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to improper Engine Control Module (ECM) programming, the ignition coil may be energized longer than designed after the engine is switched off. If the ignition coil remains energized for a long time, its internal temperature may increase which could cause a short circuit, increasing the risk of electric shock and fire.
XV vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 1 autoa
- 2025 15 autoa
- 2024 45 autoa
- 2023 5 autoa
- 2022 34 autoa
- 2021 42 autoa
- 2020 45 autoa
- 2019 51 autoa
- 2018 276 autoa · hylätty 4,9 %
- 2017 110 autoa
- 2016 141 autoa · hylätty 23,2 %
- 2015 110 autoa · hylätty 16,1 %
- 2014 148 autoa · hylätty 27,5 %
- 2013 125 autoa · hylätty 23,8 %
- 2012 311 autoa · hylätty 30,9 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske XV -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Subaru XV
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.