Suzuki · automalli
Suzuki S-Cross
Suzuki S-Cross on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 4 359 autoa. Keskimäärin ne ovat 12,3 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 164 979 km.
- Liikenteessä
- 4 359
- Keski-ikä
- 12,3 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 164 979 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 81 % autoista
Miten S-Cross vertautuu muihin
- Ajomäärä: Suzuki S-Cross -autoilla on ajettu keskimäärin 22 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: S-Cross on 17. yleisin malli 59 mallin joukossa luokassa pieni katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 6,2 vuotta vanhempia kuin luokan autot (6,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista S-Cross -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 24 % autoista on automaattivaihteisia ja 20 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 24 %
- automaatteja, 76 % käsivalintaisia
- Teho
- 88 kW
- 120 hv tyypillisesti, valtaosa 79-88 kW
- Kokonaismassa
- 1 685 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,26 m
- pituus · leveys 1,76 m · korkeus 1,59 m
- Hybridit
- 17 %
- 0 % ladattavia, 17 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,6 l 68 %
-
1,5 l 13 %
-
1,4 l 11 %
-
1,0 l 6 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä S-Cross on yleisin
Suhteessa muihin autoihin S-Cross on yleisin maakunnassa Pohjois-Karjala: siellä sen osuus autokannasta on 2,6-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 836 | 29 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 368 | 13 % yleisempi |
| Pohjois-Karjala | 344 | 156 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 343 | 17 % harvinaisempi |
| Keski-Suomi | 302 | 40 % yleisempi |
| Pohjois-Savo | 288 | 44 % yleisempi |
S-Cross väreittäin
Yleisin väri on harmaa (21 %). Hopea on tällä mallilla 1,8 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 21 % (kaikki autot 22 %)
-
Punainen 14 % (kaikki autot 12 %)
-
Hopea 13 % (kaikki autot 7 %)
-
Musta 12 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 11 % (kaikki autot 13 %)
-
Valkoinen 10 % (kaikki autot 17 %)
| 2006 | 85 autoa |
|---|---|
| 2007 | 266 autoa |
| 2008 | 314 autoa |
| 2009 | 184 autoa |
| 2010 | 394 autoa |
| 2011 | 413 autoa |
| 2012 | 436 autoa |
| 2013 | 396 autoa |
| 2014 | 524 autoa |
| 2015 | 244 autoa |
| 2016 | 145 autoa |
| 2017 | 119 autoa |
| 2018 | 51 autoa |
| 2019 | 42 autoa |
| 2020 | 12 autoa |
| 2021 | 8 autoa |
| 2022 | 206 autoa |
| 2023 | 187 autoa |
| 2024 | 166 autoa |
| 2025 | 107 autoa |
| 2026 | 60 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 3 530 (81 %)
-
Hybridi 734 (17 %)
-
Diesel 85 (2 %)
-
Kaasu 10 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä S-Cross -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 63 372 km |
|---|---|
| 7 | 92 262 km |
| 8 | 98 163 km |
| 9 | 119 259 km |
| 10 | 142 232 km |
| 11 | 137 896 km |
| 12 | 160 650 km |
| 13 | 156 450 km |
| 14 | 158 891 km |
| 15 | 171 482 km |
| 16 | 186 903 km |
| 17 | 193 393 km |
| 18 | 208 149 km |
| 19 | 223 486 km |
| 20 | 221 637 km |
- 10 v
- 142 232 km14 223 km/v
- 15 v
- 171 482 km11 432 km/v
- 20 v
- 221 637 km11 082 km/v
Mihin S-Cross kaatuu katsastuksessa
Vikakohteiden jakauma on lähellä saman ikäisten autojen keskiarvoa. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,9 vs. 3,3 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
S-Cross Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 19,3 / 20,1
-
Jarrujärjestelmät 10,9 / 13,3
-
Ympäristöhaitat 1,8 / 4,3
-
Alusta ja kori 1,6 / 3,8
-
Ohjauslaitteet 0,9 / 3,3
-
Muut laitteet ja varusteet 0,6 / 0,9
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,5 / 0,9
-
Lisätarkastukset 0,2 / 0,2
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
11 vuosimallia 12:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2006 | 19,8 % | 29,4 % | 101 |
| 2007 | 40,6 % | 41,2 % | 293 |
| 2008 | 35,3 % | 39,7 % | 343 |
| 2009 | 35,9 % | 35,9 % | 195 |
| 2010 | 28,7 % | 33,2 % | 401 |
| 2011 | 24,8 % | 29,8 % | 427 |
| 2012 | 22,9 % | 26,8 % | 450 |
| 2013 | 18,6 % | 23,6 % | 403 |
| 2014 | 10,0 % | 20,0 % | 539 |
| 2015 | 6,1 % | 17,8 % | 246 |
| 2016 | 7,2 % | 17,4 % | 125 |
| 2017 | 5,0 % | 12,5 % | 100 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
S-Cross takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 4 Suzuki S-Cross -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 2 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
23.8.2024: YmpäristöhaittaIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to a defective Evaporative Emission Control System (EVAP) cannister, fuel vapor can escape from the vehicle and contaminate the environment. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
23.2.2024: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The left rear brake pipe may have been damaged during tightening process, which may lead to rust development and to the creation of a hole. This may cause brake fluid leaks, resulting in impaired braking performance and loss of driving stability, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
16.12.2022: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 97G5Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to the swelling of the valve in the vacuum pump, the negative pressure of the brake boosters can be temporarily blocked. Consequently, even if the braking system remains functional, the brake pedal must be pressed hard, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
10.6.2016: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null The seams of the front, seat-back covers may have been sewn incorrectly in the area of the side airbag. As a consequence, the seams are too close together and sewn too tightly so that, in the event of an accident, it is possible that the side airbag will not be deployed correctly.
S-Cross vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 60 autoa
- 2025 107 autoa
- 2024 166 autoa
- 2023 187 autoa
- 2022 206 autoa
- 2021 8 autoa
- 2020 12 autoa
- 2019 42 autoa
- 2018 51 autoa
- 2017 119 autoa · hylätty 5,0 %
- 2016 145 autoa · hylätty 7,2 %
- 2015 244 autoa · hylätty 6,1 %
- 2014 524 autoa · hylätty 10,0 %
- 2013 396 autoa · hylätty 18,6 %
- 2012 436 autoa · hylätty 22,9 %
- 2011 413 autoa · hylätty 24,8 %
- 2010 394 autoa · hylätty 28,7 %
- 2009 184 autoa · hylätty 35,9 %
- 2008 314 autoa · hylätty 35,3 %
- 2007 266 autoa · hylätty 40,6 %
- 2006 85 autoa · hylätty 19,8 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske S-Cross -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
S-Cross listoilla
- Luotettavimmat 7-vuotiaat autot (sija 20)
- Luotettavimmat 10-vuotiaat autot (sija 5)
Muistutus: Suzuki S-Cross
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.