Suzuki · automalli
Suzuki Vitara
Suzuki Vitara on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 7 207 autoa. Keskimäärin ne ovat 7,8 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 107 411 km.
- Liikenteessä
- 7 207
- Keski-ikä
- 7,8 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 107 411 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 66 % autoista
Miten Vitara vertautuu muihin
- Ajomäärä: Suzuki Vitara -autoilla on ajettu keskimäärin 19 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Vitara on 10. yleisin malli 59 mallin joukossa luokassa pieni katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,7 vuotta vanhempia kuin luokan autot (6,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Vitara -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 53 % autoista on automaattivaihteisia ja 56 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 53 %
- automaatteja, 47 % käsivalintaisia
- Teho
- 88 kW
- 120 hv tyypillisesti, valtaosa 75-103 kW
- Kokonaismassa
- 1 730 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,30 m
- pituus · leveys 1,79 m · korkeus 1,60 m
- Hybridit
- 34 %
- 0 % ladattavia, 34 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,4 l 48 %
-
1,6 l 32 %
-
1,5 l 12 %
-
1,0 l 8 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Vitara on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Vitara on yleisin maakunnassa Pohjois-Karjala: siellä sen osuus autokannasta on 2,4-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 1 469 | 25 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 667 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 569 | 5 % yleisempi |
| Pohjois-Karjala | 525 | 136 % yleisempi |
| Lappi | 497 | 98 % yleisempi |
| Pohjois-Savo | 437 | 32 % yleisempi |
Vitara väreittäin
Yleisin väri on harmaa (28 %). Hopea on tällä mallilla 1,4 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 28 % (kaikki autot 22 %)
-
Valkoinen 19 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 13 % (kaikki autot 13 %)
-
Hopea 10 % (kaikki autot 7 %)
-
Punainen 9 % (kaikki autot 12 %)
-
Musta 9 % (kaikki autot 17 %)
| 1989 | 7 autoa |
|---|---|
| 1990 | 26 autoa |
| 1991 | 95 autoa |
| 1992 | 58 autoa |
| 1993 | 26 autoa |
| 1994 | 19 autoa |
| 1995 | 49 autoa |
| 1996 | 30 autoa |
| 1997 | 18 autoa |
| 1998 | 7 autoa |
| 1999 | 2 autoa |
| 2000 | 1 autoa |
| 2002 | 1 autoa |
| 2004 | 1 autoa |
| 2015 | 416 autoa |
| 2016 | 941 autoa |
| 2017 | 830 autoa |
| 2018 | 827 autoa |
| 2019 | 905 autoa |
| 2020 | 663 autoa |
| 2021 | 517 autoa |
| 2022 | 381 autoa |
| 2023 | 358 autoa |
| 2024 | 421 autoa |
| 2025 | 362 autoa |
| 2026 | 246 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 4 735 (66 %)
-
Hybridi 2 431 (34 %)
-
Kaasu 26 (0 %)
-
Diesel 15 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Vitara -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 70 681 km |
|---|---|
| 5 | 67 914 km |
| 6 | 85 857 km |
| 7 | 88 383 km |
| 8 | 102 850 km |
| 9 | 123 905 km |
| 10 | 138 054 km |
| 11 | 153 499 km |
| 30 | 221 635 km |
| 31 | 260 378 km |
| 33 | 57 179 km |
| 34 | 61 387 km |
| 35 | 53 337 km |
| 36 | 57 328 km |
- 5 v
- 67 914 km13 583 km/v
- 10 v
- 138 054 km13 805 km/v
Mihin Vitara kaatuu katsastuksessa
Vikakohteiden jakauma on lähellä saman ikäisten autojen keskiarvoa. Kohteessa ympäristöhaitat vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,1 vs. 1,6 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Vitara Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 2,4 / 4,4
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 1,7 / 9,4
-
Ohjauslaitteet 0,5 / 1,3
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,4 / 0,2
-
Ajoneuvon tunnistus 0,1 / 0,5
-
Lisätarkastukset 0,1 / 0,2
-
Muut laitteet ja varusteet 0,1 / 0,3
-
Ympäristöhaitat 0,1 / 1,6
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Katsastushistoria vuosimalleittain
7 vuosimallia 7:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2015 | 8,6 % | 17,8 % | 418 |
| 2016 | 5,3 % | 17,4 % | 789 |
| 2017 | 7,6 % | 17,2 % | 170 |
| 2018 | 3,5 % | 12,6 % | 403 |
| 2019 | 2,7 % | 10,7 % | 825 |
| 2020 | 1,6 % | 6,8 % | 624 |
| 2021 | 2,8 % | 8,2 % | 496 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Vitara takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 4 Suzuki Vitara -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 2 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
23.8.2024: YmpäristöhaittaIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to a defective Evaporative Emission Control System (EVAP) cannister, fuel vapor can escape from the vehicle and contaminate the environment. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
23.2.2024: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The left rear brake pipe may have been damaged during tightening process, which may lead to rust development and to the creation of a hole. This may cause brake fluid leaks, resulting in impaired braking performance and loss of driving stability, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
16.12.2022: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 97G5Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to the swelling of the valve in the vacuum pump, the negative pressure of the brake boosters can be temporarily blocked. Consequently, even if the braking system remains functional, the brake pedal must be pressed hard, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
1.4.2016: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null The abrasion coefficient modification coating may not been have been applied on the rear axle bolts during the manufacturing of the bolts. The bolts might consequently loosen, come off or break. If this happens, the vehicle could become impossible to drive.
Vitara vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 246 autoa
- 2025 362 autoa
- 2024 421 autoa
- 2023 358 autoa
- 2022 381 autoa
- 2021 517 autoa · hylätty 2,8 %
- 2020 663 autoa · hylätty 1,6 %
- 2019 905 autoa · hylätty 2,7 %
- 2018 827 autoa · hylätty 3,5 %
- 2017 830 autoa · hylätty 7,6 %
- 2016 941 autoa · hylätty 5,3 %
- 2015 416 autoa · hylätty 8,6 %
- 2004 1 autoa
- 2002 1 autoa
- 2000 1 autoa
- 1999 2 autoa
- 1998 7 autoa
- 1997 18 autoa
- 1996 30 autoa
- 1995 49 autoa
- 1994 19 autoa
- 1993 26 autoa
- 1992 58 autoa
- 1991 95 autoa
- 1990 26 autoa
- 1989 7 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Vitara -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Vitara listoilla
- Luotettavimmat 7-vuotiaat autot (sija 9)
- Luotettavimmat 10-vuotiaat autot (sija 12)
- Luotettavimmat hybridiautot (sija 20)
- Luotettavimmat bensiiniautot (sija 19)
Muistutus: Suzuki Vitara
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.