Audi · automalli
Audi A1
Suomen liikenteessä on 1 854 Audi A1 -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 11,2 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (94 %).
- Liikenteessä
- 1 854
- Keski-ikä
- 11,2 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 123 324 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 94 % autoista
Miten A1 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Audi A1 -autoilla on ajettu keskimäärin 31 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: A1 on 24. yleisin malli 63 mallin joukossa luokassa pieni auto (B).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 2,4 vuotta uudempia kuin luokan autot (13,6 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista A1 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 50 % autoista on automaattivaihteisia ja 100 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 50 %
- automaatteja, 50 % käsivalintaisia
- Teho
- 81 kW
- 110 hv tyypillisesti, valtaosa 63-90 kW
- Kokonaismassa
- 1 590 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 3,97 m
- pituus · leveys 1,75 m · korkeus 1,43 m
Yleisimmät moottorikoot
-
1,0 l 42 %
-
1,4 l 27 %
-
1,2 l 25 %
-
1,6 l 6 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä A1 on yleisin
Suhteessa muihin autoihin A1 on yleisin maakunnassa Varsinais-Suomi: siellä sen osuus autokannasta on 1,4-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 697 | 39 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 236 | 40 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 168 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 105 | 24 % harvinaisempi |
| Päijät-Häme | 77 | 11 % yleisempi |
| Pohjanmaa | 74 | 8 % yleisempi |
A1 väreittäin
Yleisin väri on valkoinen (37 %).
-
Valkoinen 37 % (kaikki autot 17 %)
-
Musta 21 % (kaikki autot 17 %)
-
Punainen 17 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 8 % (kaikki autot 13 %)
-
Hopea 5 % (kaikki autot 7 %)
-
Harmaa 5 % (kaikki autot 22 %)
| 2010 | 128 autoa |
|---|---|
| 2011 | 298 autoa |
| 2012 | 293 autoa |
| 2013 | 173 autoa |
| 2014 | 122 autoa |
| 2015 | 110 autoa |
| 2016 | 129 autoa |
| 2017 | 103 autoa |
| 2018 | 56 autoa |
| 2019 | 158 autoa |
| 2020 | 96 autoa |
| 2021 | 96 autoa |
| 2022 | 58 autoa |
| 2023 | 25 autoa |
| 2024 | 9 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 1 744 (94 %)
-
Diesel 110 (6 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä A1 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 41 168 km |
|---|---|
| 5 | 42 766 km |
| 6 | 67 791 km |
| 7 | 68 876 km |
| 8 | 78 105 km |
| 9 | 98 270 km |
| 10 | 102 034 km |
| 11 | 118 476 km |
| 12 | 133 263 km |
| 13 | 143 646 km |
| 14 | 157 016 km |
| 15 | 166 312 km |
| 16 | 178 534 km |
- 5 v
- 42 766 km8 553 km/v
- 10 v
- 102 034 km10 203 km/v
- 15 v
- 166 312 km11 087 km/v
Mihin A1 kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa jarrujärjestelmät on 1,3 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,5 vs. 2,9 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
A1 Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 13,5 / 10,5
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 13,0 / 17,2
-
Ympäristöhaitat 3,6 / 3,1
-
Muut laitteet ja varusteet 1,2 / 0,7
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,5 / 0,8
-
Lisätarkastukset 0,5 / 0,2
-
Ohjauslaitteet 0,5 / 2,9
-
Alusta ja kori 0,4 / 1,7
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
5 vuosimallia 8:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2010 | 26,6 % | 33,2 % | 143 |
| 2011 | 25,6 % | 29,8 % | 305 |
| 2012 | 25,9 % | 26,8 % | 301 |
| 2013 | 16,0 % | 23,6 % | 181 |
| 2014 | 18,2 % | 20,0 % | 132 |
| 2015 | 21,2 % | 17,8 % | 113 |
| 2016 | 18,7 % | 17,4 % | 107 |
| 2019 | 17,6 % | 10,7 % | 125 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
A1 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 2 Audi A1 -mallia koskevaa takaisinkutsua. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
5.6.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69AHIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The rear, left-hand seat belt-lock holder might be damaged.Consequently, in the event of an accident the lock might break, reducing the restraining capacity of the seat belt and increasing the risk of injuries to the passengers.
-
24.3.2017: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null Differences in the mixture ratio for the initiating devices for the airbags or seat-belt pre-tensioners could lead to the airbags or seat-belt pre-tensioners not activating in the event of an accident.
A1 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2024 9 autoa
- 2023 25 autoa
- 2022 58 autoa
- 2021 96 autoa
- 2020 96 autoa
- 2019 158 autoa · hylätty 17,6 %
- 2018 56 autoa
- 2017 103 autoa
- 2016 129 autoa · hylätty 18,7 %
- 2015 110 autoa · hylätty 21,2 %
- 2014 122 autoa · hylätty 18,2 %
- 2013 173 autoa · hylätty 16,0 %
- 2012 293 autoa · hylätty 25,9 %
- 2011 298 autoa · hylätty 25,6 %
- 2010 128 autoa · hylätty 26,6 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske A1 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Audi A1
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.