Toyota · automalli
Toyota Yaris
Tällä sivulla on Toyota Yaris -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 71 623 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 12,1 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana bensiini.
- Liikenteessä
- 71 623
- Keski-ikä
- 12,1 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 141 409 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 62 % autoista
Miten Yaris vertautuu muihin
- Ajomäärä: Toyota Yaris -autoilla on ajettu keskimäärin 27 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Yaris on 1. yleisin malli 63 mallin joukossa luokassa pieni auto (B).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,5 vuotta uudempia kuin luokan autot (13,6 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Yaris -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 67 % autoista on automaattivaihteisia ja 3 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 67 %
- automaatteja, 33 % käsivalintaisia
- Teho
- 68 kW
- 92 hv tyypillisesti, valtaosa 54-82 kW
- Kokonaismassa
- 1 530 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 3,94 m
- pituus · leveys 1,70 m · korkeus 1,51 m
- Hybridit
- 36 %
- 0 % ladattavia, 36 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,5 l 48 %
-
1,3 l 43 %
-
1,0 l 7 %
-
1,4 l 2 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Yaris on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Yaris on yleisin maakunnassa Varsinais-Suomi: siellä sen osuus autokannasta on 1,3-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 24 133 | 24 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 8 375 | 28 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 6 906 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 4 012 | 25 % harvinaisempi |
| Keski-Suomi | 3 493 | yhtä yleinen |
| Satakunta | 2 974 | 5 % harvinaisempi |
Yaris väreittäin
Yleisin väri on valkoinen (21 %). Hopea on tällä mallilla 2,4 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Valkoinen 21 % (kaikki autot 17 %)
-
Punainen 20 % (kaikki autot 12 %)
-
Hopea 17 % (kaikki autot 7 %)
-
Harmaa 14 % (kaikki autot 22 %)
-
Sininen 13 % (kaikki autot 13 %)
-
Musta 7 % (kaikki autot 17 %)
| 1999 | 924 autoa |
|---|---|
| 2000 | 1 721 autoa |
| 2001 | 1 627 autoa |
| 2002 | 1 911 autoa |
| 2003 | 2 225 autoa |
| 2004 | 1 941 autoa |
| 2005 | 1 883 autoa |
| 2006 | 2 602 autoa |
| 2007 | 1 773 autoa |
| 2008 | 2 751 autoa |
| 2009 | 1 705 autoa |
| 2010 | 2 273 autoa |
| 2011 | 1 962 autoa |
| 2012 | 3 220 autoa |
| 2013 | 2 656 autoa |
| 2014 | 2 725 autoa |
| 2015 | 3 375 autoa |
| 2016 | 3 334 autoa |
| 2017 | 3 591 autoa |
| 2018 | 4 100 autoa |
| 2019 | 4 287 autoa |
| 2020 | 3 414 autoa |
| 2021 | 3 760 autoa |
| 2022 | 3 149 autoa |
| 2023 | 2 233 autoa |
| 2024 | 2 349 autoa |
| 2025 | 2 271 autoa |
| 2026 | 1 861 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 44 517 (62 %)
-
Hybridi 25 693 (36 %)
-
Diesel 1 408 (2 %)
-
Kaasu 5 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Yaris -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 2 | 17 945 km |
|---|---|
| 3 | 41 234 km |
| 4 | 54 018 km |
| 5 | 51 599 km |
| 6 | 65 805 km |
| 7 | 67 589 km |
| 8 | 83 567 km |
| 9 | 96 369 km |
| 10 | 112 588 km |
| 11 | 120 119 km |
| 12 | 129 600 km |
| 13 | 139 543 km |
| 14 | 146 715 km |
| 15 | 158 954 km |
| 16 | 166 987 km |
| 17 | 180 661 km |
| 18 | 192 915 km |
| 19 | 195 635 km |
| 20 | 205 805 km |
| 21 | 209 396 km |
| 22 | 226 842 km |
| 23 | 229 172 km |
| 24 | 245 245 km |
| 25 | 247 149 km |
| 26 | 257 186 km |
| 27 | 244 038 km |
- 3 v
- 41 234 km13 745 km/v
- 5 v
- 51 599 km10 320 km/v
- 10 v
- 112 588 km11 259 km/v
- 15 v
- 158 954 km10 597 km/v
- 20 v
- 205 805 km10 290 km/v
Mihin Yaris kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa alusta ja kori on 1,6 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,6 vs. 2,8 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Yaris Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 12,8 / 17,3
-
Jarrujärjestelmät 9,6 / 11,9
-
Alusta ja kori 6,2 / 3,9
-
Ympäristöhaitat 2,3 / 4,3
-
Ajoneuvon tunnistus 0,9 / 0,6
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,7 / 0,7
-
Ohjauslaitteet 0,6 / 2,8
-
Muut laitteet ja varusteet 0,5 / 0,8
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
Katsastushistoria vuosimalleittain
18 vuosimallia 20:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 25,4 % | 36,4 % | 3 314 |
| 2003 | 33,1 % | 42,2 % | 2 701 |
| 2004 | 34,1 % | 43,7 % | 2 204 |
| 2005 | 32,8 % | 44,3 % | 1 992 |
| 2006 | 41,4 % | 43,1 % | 2 716 |
| 2007 | 36,3 % | 41,2 % | 1 897 |
| 2008 | 37,4 % | 39,7 % | 2 932 |
| 2009 | 34,9 % | 35,9 % | 1 770 |
| 2010 | 33,6 % | 33,2 % | 2 390 |
| 2011 | 24,0 % | 29,8 % | 2 005 |
| 2012 | 17,9 % | 26,8 % | 3 323 |
| 2013 | 17,5 % | 23,6 % | 2 691 |
| 2014 | 17,8 % | 20,0 % | 2 792 |
| 2015 | 8,9 % | 17,8 % | 3 407 |
| 2016 | 10,1 % | 17,4 % | 2 739 |
| 2017 | 12,4 % | 17,2 % | 750 |
| 2018 | 10,8 % | 12,6 % | 1 720 |
| 2019 | 6,5 % | 10,7 % | 3 791 |
| 2020 | 8,2 % | 11,4 % | 417 |
| 2021 | 8,6 % | 8,2 % | 3 478 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Yaris takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 31 Toyota Yaris -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 1 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
15.8.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 25SD-063Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
A flaw in the vehicle's combination meter programming causes it to deteriorate its memory. Due to this the display of the monitor may not work, removing access to the speedometer and warnings. This increases the risk of accidents. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
6.10.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 23SD-101Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to a specific software update error that can cause an abrupt reset, the data communication module (DCM) may not restart at the next ignition cycle. It will no longer be possible to initiate an emergency call using the eCall system, increasing the risk of injuries, delayed assistance in the event of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
25.8.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 23SD 081
Koskee autoja, jotka on valmistettu 13.6.2023 ja 23.6.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The nuts on the factory fitted wheels on the right-hand side of the car may not be properly tightened. This could lead to loss of control over the vehicle, creating a risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
10.3.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 23SD-022
Koskee autoja, jotka on valmistettu 30.8.2022 ja 8.9.2022 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Transmission joints and/or related replacement joints (such as for the lower suspension arm, battery terminal) may not be properly tightened, which could cause the joints to loosen over time. This could cause a loss of vehicle control, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
3.3.2023: Palovaara Valmistajan koodi 22SMD-121
Koskee autoja, jotka on valmistettu 24.10.2021 ja 26.10.2022 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The auxiliary battery terminal may be faulty. This can disable the power steering support. Moreover, the battery terminal can overheat at low speeds, increasing the risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
23.12.2022: Palovaara Valmistajan koodi 22SMD-114
Koskee autoja, jotka on valmistettu 6.6.2014 ja 22.8.2018 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to the improper design of the flange attaching the vent tube to the fuel tank, a stress-related crack could develop on the outer surface of the flange and expand over time. increasing the risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Yaris vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 1 861 autoa
- 2025 2 271 autoa
- 2024 2 349 autoa
- 2023 2 233 autoa
- 2022 3 149 autoa
- 2021 3 760 autoa · hylätty 8,6 %
- 2020 3 414 autoa · hylätty 8,2 %
- 2019 4 287 autoa · hylätty 6,5 %
- 2018 4 100 autoa · hylätty 10,8 %
- 2017 3 591 autoa · hylätty 12,4 %
- 2016 3 334 autoa · hylätty 10,1 %
- 2015 3 375 autoa · hylätty 8,9 %
- 2014 2 725 autoa · hylätty 17,8 %
- 2013 2 656 autoa · hylätty 17,5 %
- 2012 3 220 autoa · hylätty 17,9 %
- 2011 1 962 autoa · hylätty 24,0 %
- 2010 2 273 autoa · hylätty 33,6 %
- 2009 1 705 autoa · hylätty 34,9 %
- 2008 2 751 autoa · hylätty 37,4 %
- 2007 1 773 autoa · hylätty 36,3 %
- 2006 2 602 autoa · hylätty 41,4 %
- 2005 1 883 autoa · hylätty 32,8 %
- 2004 1 941 autoa · hylätty 34,1 %
- 2003 2 225 autoa · hylätty 33,1 %
- 2002 1 911 autoa · hylätty 25,4 %
- 2001 1 627 autoa
- 2000 1 721 autoa
- 1999 924 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Yaris -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Vertaa Yaris muihin
Yaris listoilla
- Luotettavimmat 10-vuotiaat autot (sija 13)
Muistutus: Toyota Yaris
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.