Ford · automalli
Ford Fiesta
Tällä sivulla on Ford Fiesta -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 31 925 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 12,9 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana bensiini.
- Liikenteessä
- 31 925
- Keski-ikä
- 12,9 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 126 829 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 95 % autoista
Miten Fiesta vertautuu muihin
- Ajomäärä: Ford Fiesta -autoilla on ajettu keskimäärin 33 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Fiesta on 2. yleisin malli 63 mallin joukossa luokassa pieni auto (B).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 0,7 vuotta uudempia kuin luokan autot (13,6 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Fiesta -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 19 % autoista on automaattivaihteisia ja 45 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 19 %
- automaatteja, 81 % käsivalintaisia
- Teho
- 60 kW
- 82 hv tyypillisesti, valtaosa 48-74 kW
- Kokonaismassa
- 1 530 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,10 m
- pituus · leveys 1,72 m · korkeus 1,50 m
- Hybridit
- 3 %
- 0 % ladattavia, 3 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,0 l 52 %
-
1,2 l 19 %
-
1,3 l 8 %
-
1,4 l 8 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Fiesta on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Fiesta on yleisin maakunnassa Satakunta: siellä sen osuus autokannasta on 1,2-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 8 954 | yhtä yleinen |
| Pirkanmaa | 3 785 | 24 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 3 291 | 13 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 1 844 | 23 % harvinaisempi |
| Satakunta | 1 740 | 25 % yleisempi |
| Keski-Suomi | 1 398 | 12 % harvinaisempi |
Fiesta väreittäin
Yleisin väri on punainen (25 %).
-
Punainen 25 % (kaikki autot 12 %)
-
Harmaa 21 % (kaikki autot 22 %)
-
Sininen 19 % (kaikki autot 13 %)
-
Valkoinen 17 % (kaikki autot 17 %)
-
Musta 10 % (kaikki autot 17 %)
-
Ruskea tai beige 5 % (kaikki autot 6 %)
| 1977 | 3 autoa |
|---|---|
| 1978 | 4 autoa |
| 1979 | 4 autoa |
| 1980 | 12 autoa |
| 1981 | 27 autoa |
| 1982 | 35 autoa |
| 1983 | 23 autoa |
| 1984 | 24 autoa |
| 1985 | 23 autoa |
| 1986 | 24 autoa |
| 1987 | 13 autoa |
| 1988 | 18 autoa |
| 1989 | 67 autoa |
| 1990 | 52 autoa |
| 1991 | 25 autoa |
| 1992 | 21 autoa |
| 1993 | 17 autoa |
| 1994 | 27 autoa |
| 1995 | 22 autoa |
| 1996 | 105 autoa |
| 1997 | 131 autoa |
| 1998 | 180 autoa |
| 1999 | 252 autoa |
| 2000 | 219 autoa |
| 2001 | 128 autoa |
| 2002 | 349 autoa |
| 2003 | 813 autoa |
| 2004 | 506 autoa |
| 2005 | 579 autoa |
| 2006 | 549 autoa |
| 2007 | 567 autoa |
| 2008 | 633 autoa |
| 2009 | 1 447 autoa |
| 2010 | 1 873 autoa |
| 2011 | 1 986 autoa |
| 2012 | 1 779 autoa |
| 2013 | 2 021 autoa |
| 2014 | 2 011 autoa |
| 2015 | 2 410 autoa |
| 2016 | 2 384 autoa |
| 2017 | 1 938 autoa |
| 2018 | 2 939 autoa |
| 2019 | 2 363 autoa |
| 2020 | 1 459 autoa |
| 2021 | 906 autoa |
| 2022 | 643 autoa |
| 2023 | 284 autoa |
| 2024 | 30 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 30 432 (95 %)
-
Hybridi 945 (3 %)
-
Diesel 522 (2 %)
-
Etanoli 19 (0 %)
-
Kaasu 6 (0 %)
-
Muu 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Fiesta -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 49 806 km |
|---|---|
| 5 | 52 271 km |
| 6 | 66 254 km |
| 7 | 73 310 km |
| 8 | 89 463 km |
| 9 | 97 786 km |
| 10 | 111 093 km |
| 11 | 121 616 km |
| 12 | 131 962 km |
| 13 | 143 946 km |
| 14 | 156 405 km |
| 15 | 161 227 km |
| 16 | 170 876 km |
| 17 | 182 476 km |
| 18 | 176 566 km |
| 19 | 174 993 km |
| 20 | 188 742 km |
| 21 | 195 118 km |
| 22 | 198 888 km |
| 23 | 202 045 km |
| 24 | 199 524 km |
| 25 | 157 530 km |
| 26 | 181 762 km |
| 27 | 127 746 km |
| 28 | 55 130 km |
| 29 | 53 434 km |
| 30 | 48 166 km |
| 31 | 47 547 km |
| 32 | 52 505 km |
| 34 | 44 226 km |
| 35 | 55 145 km |
| 36 | 49 701 km |
| 37 | 59 679 km |
| 40 | 62 106 km |
| 41 | 56 138 km |
| 42 | 41 433 km |
| 43 | 76 462 km |
| 44 | 53 275 km |
| 45 | 45 847 km |
- 5 v
- 52 271 km10 454 km/v
- 10 v
- 111 093 km11 109 km/v
- 15 v
- 161 227 km10 748 km/v
- 20 v
- 188 742 km9 437 km/v
Mihin Fiesta kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 3,9 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa jarrujärjestelmät vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (5,6 vs. 10,7 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Fiesta Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 22,1 / 16,7
-
Ohjauslaitteet 10,5 / 2,7
-
Jarrujärjestelmät 5,6 / 10,7
-
Ympäristöhaitat 3,1 / 3,6
-
Alusta ja kori 2,3 / 2,8
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,6 / 0,7
-
Koeajo ja näkyvyys 0,5 / 0,5
-
Muut laitteet ja varusteet 0,4 / 0,7
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
- 3 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
Katsastushistoria vuosimalleittain
11 vuosimallia 20:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 21,4 % | 36,4 % | 798 |
| 2003 | 31,4 % | 42,2 % | 1 093 |
| 2004 | 31,0 % | 43,7 % | 607 |
| 2005 | 32,3 % | 44,3 % | 625 |
| 2006 | 28,7 % | 43,1 % | 596 |
| 2007 | 28,8 % | 41,2 % | 607 |
| 2008 | 28,3 % | 39,7 % | 661 |
| 2009 | 42,3 % | 35,9 % | 1 531 |
| 2010 | 42,0 % | 33,2 % | 1 942 |
| 2011 | 39,6 % | 29,8 % | 2 032 |
| 2012 | 35,7 % | 26,8 % | 1 831 |
| 2013 | 38,7 % | 23,6 % | 2 110 |
| 2014 | 31,4 % | 20,0 % | 2 107 |
| 2015 | 32,1 % | 17,8 % | 2 476 |
| 2016 | 34,1 % | 17,4 % | 2 069 |
| 2017 | 25,0 % | 17,2 % | 460 |
| 2018 | 4,8 % | 12,6 % | 1 322 |
| 2019 | 3,9 % | 10,7 % | 2 161 |
| 2020 | 2,9 % | 11,4 % | 174 |
| 2021 | 2,1 % | 8,2 % | 854 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Fiesta takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 12 Ford Fiesta -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 1 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
30.5.2025: Palovaara Valmistajan koodi 25S10
Koskee autoja, jotka on valmistettu 19.11.2021 ja 24.9.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The fuel line may chafe against surrounding components and develop a leak. Fuel leaking onto hot components in the engine compartment may ignite and cause a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
4.8.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 23S29
Koskee autoja, jotka on valmistettu 2.1.2023 ja 23.5.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The screw/nut of the front suspension lower ball joint is not correctly tightened. This can cause the swivel joint to loosen and can thus result in steering failure, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
28.4.2023: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 22S21
Koskee autoja, jotka on valmistettu 2.8.2019 ja 21.3.2022 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Oil can leak onto or under the engine, increasing the risk of skidding for other road users, and/or fire in the engine compartment. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
18.6.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 21S13Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The seatbelt reel mechanisms may be defective. As a result, the passengers might not be held in position in the event of sudden braking, increasing the risk of injury.
-
16.4.2021: Palovammojen vaara, palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 20S76Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The earth connection of the traction battery may not be tightened with the correct torque.As a result it could become loose, leading to increased risk of fire.
-
17.1.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 19S46Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
An insufficient torque might have been applied to the bolts of the rear seat latches and centre seat belt retractor. Consequently, in the event of an accident these elements might detach, increasing the risk of injuries.
Fiesta vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2024 30 autoa
- 2023 284 autoa
- 2022 643 autoa
- 2021 906 autoa · hylätty 2,1 %
- 2020 1 459 autoa · hylätty 2,9 %
- 2019 2 363 autoa · hylätty 3,9 %
- 2018 2 939 autoa · hylätty 4,8 %
- 2017 1 938 autoa · hylätty 25,0 %
- 2016 2 384 autoa · hylätty 34,1 %
- 2015 2 410 autoa · hylätty 32,1 %
- 2014 2 011 autoa · hylätty 31,4 %
- 2013 2 021 autoa · hylätty 38,7 %
- 2012 1 779 autoa · hylätty 35,7 %
- 2011 1 986 autoa · hylätty 39,6 %
- 2010 1 873 autoa · hylätty 42,0 %
- 2009 1 447 autoa · hylätty 42,3 %
- 2008 633 autoa · hylätty 28,3 %
- 2007 567 autoa · hylätty 28,8 %
- 2006 549 autoa · hylätty 28,7 %
- 2005 579 autoa · hylätty 32,3 %
- 2004 506 autoa · hylätty 31,0 %
- 2003 813 autoa · hylätty 31,4 %
- 2002 349 autoa · hylätty 21,4 %
- 2001 128 autoa
- 2000 219 autoa
- 1999 252 autoa
- 1998 180 autoa
- 1997 131 autoa
- 1996 105 autoa
- 1995 22 autoa
- 1994 27 autoa
- 1993 17 autoa
- 1992 21 autoa
- 1991 25 autoa
- 1990 52 autoa
- 1989 67 autoa
- 1988 18 autoa
- 1987 13 autoa
- 1986 24 autoa
- 1985 23 autoa
- 1984 24 autoa
- 1983 23 autoa
- 1982 35 autoa
- 1981 27 autoa
- 1980 12 autoa
- 1979 4 autoa
- 1978 4 autoa
- 1977 3 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Fiesta -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Vertaa Fiesta muihin
Fiesta listoilla
- Luotettavimmat 5-vuotiaat autot (sija 4)
- Luotettavimmat 7-vuotiaat autot (sija 18)
- Luotettavimmat 15-vuotiaat autot (sija 14)
Muistutus: Ford Fiesta
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.