Hyundai · automalli
Hyundai i20
Suomen liikenteessä on 15 236 Hyundai i20 -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 10,0 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (96 %).
- Liikenteessä
- 15 236
- Keski-ikä
- 10,0 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 113 601 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 96 % autoista
Miten i20 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Hyundai i20 -autoilla on ajettu keskimäärin 33 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: i20 on 7. yleisin malli 63 mallin joukossa luokassa pieni auto (B).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 3,6 vuotta uudempia kuin luokan autot (13,6 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista i20 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 26 % autoista on automaattivaihteisia ja 33 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 26 %
- automaatteja, 74 % käsivalintaisia
- Teho
- 63 kW
- 86 hv tyypillisesti, valtaosa 55-74 kW
- Kokonaismassa
- 1 580 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,04 m
- pituus · leveys 1,73 m · korkeus 1,47 m
- Hybridit
- 4 %
- 0 % ladattavia, 4 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,2 l 55 %
-
1,0 l 32 %
-
1,4 l 13 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä i20 on yleisin
Suhteessa muihin autoihin i20 on yleisin maakunnassa Kymenlaakso: siellä sen osuus autokannasta on 1,5-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 4 845 | 17 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 1 531 | 5 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 1 380 | yhtä yleinen |
| Etelä-Pohjanmaa | 823 | 29 % yleisempi |
| Kymenlaakso | 734 | 52 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 727 | 36 % harvinaisempi |
i20 väreittäin
Yleisin väri on valkoinen (24 %). Hopea on tällä mallilla 1,9 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Valkoinen 24 % (kaikki autot 17 %)
-
Punainen 21 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 15 % (kaikki autot 13 %)
-
Hopea 14 % (kaikki autot 7 %)
-
Harmaa 11 % (kaikki autot 22 %)
-
Musta 6 % (kaikki autot 17 %)
| 2009 | 496 autoa |
|---|---|
| 2010 | 857 autoa |
| 2011 | 1 157 autoa |
| 2012 | 1 286 autoa |
| 2013 | 1 270 autoa |
| 2014 | 899 autoa |
| 2015 | 1 097 autoa |
| 2016 | 1 364 autoa |
| 2017 | 1 115 autoa |
| 2018 | 1 373 autoa |
| 2019 | 1 226 autoa |
| 2020 | 731 autoa |
| 2021 | 851 autoa |
| 2022 | 474 autoa |
| 2023 | 323 autoa |
| 2024 | 374 autoa |
| 2025 | 271 autoa |
| 2026 | 72 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 14 588 (96 %)
-
Hybridi 554 (4 %)
-
Diesel 90 (1 %)
-
Kaasu 4 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä i20 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 49 806 km |
|---|---|
| 5 | 51 061 km |
| 6 | 70 909 km |
| 7 | 74 111 km |
| 8 | 88 642 km |
| 9 | 102 127 km |
| 10 | 115 397 km |
| 11 | 120 471 km |
| 12 | 127 544 km |
| 13 | 134 564 km |
| 14 | 148 479 km |
| 15 | 150 829 km |
| 16 | 163 558 km |
| 17 | 168 737 km |
- 5 v
- 51 061 km10 212 km/v
- 10 v
- 115 397 km11 540 km/v
- 15 v
- 150 829 km10 055 km/v
Mihin i20 kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa jarrujärjestelmät on 1,8 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa akselistot, pyörät ja jousitus vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (4,8 vs. 15,0 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
i20 Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 15,7 / 8,8
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 4,8 / 15,0
-
Ympäristöhaitat 2,8 / 2,7
-
Ohjauslaitteet 1,4 / 2,4
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,6 / 0,6
-
Muut laitteet ja varusteet 0,5 / 0,6
-
Alusta ja kori 0,5 / 1,4
-
Ajoneuvon tunnistus 0,3 / 0,5
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
11 vuosimallia 13:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2009 | 25,4 % | 35,9 % | 527 |
| 2010 | 25,6 % | 33,2 % | 904 |
| 2011 | 24,6 % | 29,8 % | 1 181 |
| 2012 | 22,8 % | 26,8 % | 1 318 |
| 2013 | 24,0 % | 23,6 % | 1 313 |
| 2014 | 21,1 % | 20,0 % | 921 |
| 2015 | 9,2 % | 17,8 % | 1 114 |
| 2016 | 8,0 % | 17,4 % | 1 197 |
| 2017 | 5,2 % | 17,2 % | 210 |
| 2018 | 9,6 % | 12,6 % | 677 |
| 2019 | 6,5 % | 10,7 % | 1 132 |
| 2020 | 3,7 % | 6,8 % | 704 |
| 2021 | 3,4 % | 8,2 % | 818 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
i20 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 4 Hyundai i20 -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 3 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
19.6.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 61DT02
Koskee autoja, jotka on valmistettu 18.8.2015 ja 21.9.2020 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Vehicles equipped with a 1.0 T-GDI petrol engine may have an incorrectly routed vacuum hose, causing the vacuum inlet to remain under pressure and generate vibrations that could lead to cracking of the hose, potentially reducing braking efficiency and increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
3.10.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 51DT07
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.4.2021 ja 3.12.2022 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The impeller that vacuums the fuel and sends it to the engine comes into contact with the outer walls of the fuel pump due to the swelling/expansion caused by operating at high temperatures and by the fuel, which can cause the engine to lose power and the vehicle to stop, increasing the risk of injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of Motor Vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
31.5.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 41DT05
Koskee autoja, jotka on valmistettu 28.3.2023 ja 15.1.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
An error may occur in the Double Clutch Transmission or the Transmission Control Unit. This can lead to unintended deceleration, creating a risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
11.6.2021: Palovaara Valmistajan koodi 01D062Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The 12V socket may overheat when the compressor from the tyre repair kit is being used. This could increase the risk of fire.
i20 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 72 autoa
- 2025 271 autoa
- 2024 374 autoa
- 2023 323 autoa
- 2022 474 autoa
- 2021 851 autoa · hylätty 3,4 %
- 2020 731 autoa · hylätty 3,7 %
- 2019 1 226 autoa · hylätty 6,5 %
- 2018 1 373 autoa · hylätty 9,6 %
- 2017 1 115 autoa · hylätty 5,2 %
- 2016 1 364 autoa · hylätty 8,0 %
- 2015 1 097 autoa · hylätty 9,2 %
- 2014 899 autoa · hylätty 21,1 %
- 2013 1 270 autoa · hylätty 24,0 %
- 2012 1 286 autoa · hylätty 22,8 %
- 2011 1 157 autoa · hylätty 24,6 %
- 2010 857 autoa · hylätty 25,6 %
- 2009 496 autoa · hylätty 25,4 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske i20 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
i20 listoilla
- Luotettavimmat 10-vuotiaat autot (sija 14)
Muistutus: Hyundai i20
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.