Renault · automalli
Renault Clio
Tällä sivulla on Renault Clio -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 16 204 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 12,1 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana bensiini.
- Liikenteessä
- 16 204
- Keski-ikä
- 12,1 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 123 332 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 97 % autoista
Miten Clio vertautuu muihin
- Ajomäärä: Renault Clio -autoilla on ajettu keskimäärin 33 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Clio on 6. yleisin malli 63 mallin joukossa luokassa pieni auto (B).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,5 vuotta uudempia kuin luokan autot (13,6 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Clio -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 9 % autoista on automaattivaihteisia ja 77 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 9 %
- automaatteja, 91 % käsivalintaisia
- Teho
- 66 kW
- 90 hv tyypillisesti, valtaosa 54-74 kW
- Kokonaismassa
- 1 603 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,06 m
- pituus · leveys 1,73 m · korkeus 1,46 m
- Hybridit
- 1 %
- 0 % ladattavia, 1 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
0,9 l 39 %
-
1,1 l 30 %
-
1,0 l 15 %
-
1,4 l 8 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Clio on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Clio on yleisin maakunnassa Kymenlaakso: siellä sen osuus autokannasta on 1,3-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 5 288 | 20 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 1 689 | 14 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 1 564 | yhtä yleinen |
| Keski-Suomi | 792 | yhtä yleinen |
| Satakunta | 751 | 6 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 708 | 42 % harvinaisempi |
Clio väreittäin
Yleisin väri on punainen (30 %).
-
Punainen 30 % (kaikki autot 12 %)
-
Valkoinen 24 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 17 % (kaikki autot 22 %)
-
Sininen 11 % (kaikki autot 13 %)
-
Musta 8 % (kaikki autot 17 %)
-
Ruskea tai beige 4 % (kaikki autot 6 %)
| 1991 | 13 autoa |
|---|---|
| 1992 | 15 autoa |
| 1993 | 12 autoa |
| 1994 | 10 autoa |
| 1995 | 20 autoa |
| 1996 | 20 autoa |
| 1997 | 11 autoa |
| 1998 | 38 autoa |
| 1999 | 237 autoa |
| 2000 | 278 autoa |
| 2001 | 318 autoa |
| 2002 | 385 autoa |
| 2003 | 560 autoa |
| 2004 | 462 autoa |
| 2005 | 422 autoa |
| 2006 | 634 autoa |
| 2007 | 256 autoa |
| 2008 | 328 autoa |
| 2009 | 263 autoa |
| 2010 | 258 autoa |
| 2011 | 265 autoa |
| 2012 | 186 autoa |
| 2013 | 405 autoa |
| 2014 | 778 autoa |
| 2015 | 1 211 autoa |
| 2016 | 1 368 autoa |
| 2017 | 1 947 autoa |
| 2018 | 1 353 autoa |
| 2019 | 1 503 autoa |
| 2020 | 879 autoa |
| 2021 | 417 autoa |
| 2022 | 242 autoa |
| 2023 | 197 autoa |
| 2024 | 216 autoa |
| 2025 | 530 autoa |
| 2026 | 167 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 15 712 (97 %)
-
Diesel 254 (2 %)
-
Hybridi 232 (1 %)
-
Kaasu 3 (0 %)
-
Etanoli 3 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Clio -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 48 055 km |
|---|---|
| 5 | 55 544 km |
| 6 | 60 981 km |
| 7 | 72 181 km |
| 8 | 84 130 km |
| 9 | 95 453 km |
| 10 | 110 648 km |
| 11 | 123 141 km |
| 12 | 138 000 km |
| 13 | 145 142 km |
| 14 | 159 969 km |
| 15 | 162 827 km |
| 16 | 157 515 km |
| 17 | 164 492 km |
| 18 | 188 260 km |
| 19 | 183 177 km |
| 20 | 182 111 km |
| 21 | 171 403 km |
| 22 | 178 645 km |
| 23 | 184 062 km |
| 24 | 188 540 km |
| 25 | 201 544 km |
| 26 | 183 502 km |
| 27 | 190 500 km |
| 28 | 162 152 km |
| 30 | 161 328 km |
| 31 | 160 837 km |
- 5 v
- 55 544 km11 109 km/v
- 10 v
- 110 648 km11 065 km/v
- 15 v
- 162 827 km10 855 km/v
- 20 v
- 182 111 km9 106 km/v
Mihin Clio kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 2,9 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (1,0 vs. 3,4 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Clio Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 31,4 / 15,9
-
Jarrujärjestelmät 13,9 / 10,7
-
Ohjauslaitteet 7,4 / 2,5
-
Ympäristöhaitat 3,5 / 4,0
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 1,2 / 0,6
-
Alusta ja kori 1,0 / 3,4
-
Muut laitteet ja varusteet 0,9 / 0,8
-
Ajoneuvon tunnistus 0,9 / 0,6
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Katsastushistoria vuosimalleittain
0 vuosimallia 20:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 37,8 % | 36,4 % | 1 107 |
| 2003 | 43,1 % | 42,2 % | 770 |
| 2004 | 47,8 % | 43,7 % | 584 |
| 2005 | 48,5 % | 44,3 % | 491 |
| 2006 | 48,7 % | 43,1 % | 716 |
| 2007 | 48,3 % | 41,2 % | 298 |
| 2008 | 53,1 % | 39,7 % | 356 |
| 2009 | 50,2 % | 35,9 % | 295 |
| 2010 | 47,3 % | 33,2 % | 277 |
| 2011 | 50,0 % | 29,8 % | 284 |
| 2012 | 48,7 % | 26,8 % | 193 |
| 2013 | 32,8 % | 23,6 % | 415 |
| 2014 | 35,5 % | 20,0 % | 786 |
| 2015 | 34,8 % | 17,8 % | 1 256 |
| 2016 | 33,9 % | 17,4 % | 1 146 |
| 2017 | 35,3 % | 17,2 % | 351 |
| 2018 | 31,3 % | 12,6 % | 444 |
| 2019 | 27,9 % | 10,7 % | 1 355 |
| 2020 | 18,4 % | 6,8 % | 855 |
| 2021 | 20,1 % | 8,2 % | 394 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Clio takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 23 Renault Clio -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 3 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
18.9.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R30447Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
An anomaly in the tightening process may result in insufficient tightening of the ball joint nuts of the front lower control arm. This can cause abnormal clicking or knocking noises while driving, particularly during braking or turning. Over time, the connection between the wheel and the vehicle frame may loosen or be lost, which could cause the vehicle to veer off course and increase the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
13.3.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0F30
Koskee autoja, jotka on valmistettu 18.10.2025 ja 20.10.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The tightening of the ball joint nuts of the front lower control arm may be insufficient due to a processing defect. The first signs thereof are an abnormal noise (clicking and/or knocking sounds) detected at low mileage. One of the connections between the wheel and the frame of the vehicle may be lost, which could cause the vehicle to veer off course, leading to accidents. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
10.11.2023: Palovaara Valmistajan koodi 0E5T0E5UIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Incorrect welding of the liquefied petroleum gas (LPG) tank may lead to the release of gas into the passenger compartment, creating a risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
23.6.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0E44
Koskee autoja, jotka on valmistettu 27.12.2022 ja 14.1.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
An anchor point may be faulty and can cause the left rear seat back restraint system to fail. In case of an accident or hard braking, this increases the risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
24.7.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0DA8Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The bonding of the panorama glass roofing may be defective.As a result it may become detached from the vehicle, posing a risk to the following traffic.
-
6.3.2020: Palovaara Valmistajan koodi 0D78Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The positive terminal of the battery can come into contact with the heat sink on the alternator. This can lead to an electrical short circuit and to increased risk of fire in the engine compartment.
Clio vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 167 autoa
- 2025 530 autoa
- 2024 216 autoa
- 2023 197 autoa
- 2022 242 autoa
- 2021 417 autoa · hylätty 20,1 %
- 2020 879 autoa · hylätty 18,4 %
- 2019 1 503 autoa · hylätty 27,9 %
- 2018 1 353 autoa · hylätty 31,3 %
- 2017 1 947 autoa · hylätty 35,3 %
- 2016 1 368 autoa · hylätty 33,9 %
- 2015 1 211 autoa · hylätty 34,8 %
- 2014 778 autoa · hylätty 35,5 %
- 2013 405 autoa · hylätty 32,8 %
- 2012 186 autoa · hylätty 48,7 %
- 2011 265 autoa · hylätty 50,0 %
- 2010 258 autoa · hylätty 47,3 %
- 2009 263 autoa · hylätty 50,2 %
- 2008 328 autoa · hylätty 53,1 %
- 2007 256 autoa · hylätty 48,3 %
- 2006 634 autoa · hylätty 48,7 %
- 2005 422 autoa · hylätty 48,5 %
- 2004 462 autoa · hylätty 47,8 %
- 2003 560 autoa · hylätty 43,1 %
- 2002 385 autoa · hylätty 37,8 %
- 2001 318 autoa
- 2000 278 autoa
- 1999 237 autoa
- 1998 38 autoa
- 1997 11 autoa
- 1996 20 autoa
- 1995 20 autoa
- 1994 10 autoa
- 1993 12 autoa
- 1992 15 autoa
- 1991 13 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Clio -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Vertaa Clio muihin
Clio listoilla
- Vikaherkimmät 7-vuotiaat autot (sija 9)
- Vikaherkimmät 10-vuotiaat autot (sija 14)
Muistutus: Renault Clio
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.