Volkswagen · automalli
Volkswagen Polo
Suomen liikenteessä on 31 359 Volkswagen Polo -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 14,0 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (94 %).
- Liikenteessä
- 31 359
- Keski-ikä
- 14,0 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 142 195 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 94 % autoista
Miten Polo vertautuu muihin
- Ajomäärä: Volkswagen Polo -autoilla on ajettu keskimäärin 29 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Polo on 3. yleisin malli 63 mallin joukossa luokassa pieni auto (B).
- Ikä: Autot ovat suunnilleen yhtä vanhoja kuin luokan autot keskimäärin (13,6 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Polo -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 29 % autoista on automaattivaihteisia ja 58 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 29 %
- automaatteja, 71 % käsivalintaisia
- Teho
- 63 kW
- 86 hv tyypillisesti, valtaosa 51-70 kW
- Kokonaismassa
- 1 580 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,07 m
- pituus · leveys 1,68 m · korkeus 1,47 m
Yleisimmät moottorikoot
-
1,0 l 34 %
-
1,4 l 33 %
-
1,2 l 26 %
-
1,6 l 3 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Polo on yleisin
Varsinais-Suomi erottuu: siellä Polo on suhteessa 1,3 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 9 692 | 14 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 3 728 | 30 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 2 787 | 7 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 1 599 | 32 % harvinaisempi |
| Keski-Suomi | 1 478 | yhtä yleinen |
| Satakunta | 1 370 | yhtä yleinen |
Polo väreittäin
Yleisin väri on harmaa (23 %). Punainen on tällä mallilla 1,7 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 23 % (kaikki autot 22 %)
-
Punainen 20 % (kaikki autot 12 %)
-
Valkoinen 18 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 14 % (kaikki autot 13 %)
-
Musta 10 % (kaikki autot 17 %)
-
Hopea 8 % (kaikki autot 7 %)
| 1976 | 3 autoa |
|---|---|
| 1978 | 1 autoa |
| 1981 | 1 autoa |
| 1982 | 22 autoa |
| 1983 | 8 autoa |
| 1984 | 13 autoa |
| 1985 | 18 autoa |
| 1986 | 7 autoa |
| 1987 | 14 autoa |
| 1988 | 10 autoa |
| 1989 | 35 autoa |
| 1990 | 38 autoa |
| 1991 | 28 autoa |
| 1992 | 23 autoa |
| 1993 | 1 autoa |
| 1994 | 38 autoa |
| 1995 | 105 autoa |
| 1996 | 119 autoa |
| 1997 | 215 autoa |
| 1998 | 260 autoa |
| 1999 | 366 autoa |
| 2000 | 387 autoa |
| 2001 | 274 autoa |
| 2002 | 775 autoa |
| 2003 | 1 332 autoa |
| 2004 | 978 autoa |
| 2005 | 927 autoa |
| 2006 | 1 136 autoa |
| 2007 | 1 085 autoa |
| 2008 | 1 076 autoa |
| 2009 | 954 autoa |
| 2010 | 2 038 autoa |
| 2011 | 1 616 autoa |
| 2012 | 1 285 autoa |
| 2013 | 1 217 autoa |
| 2014 | 1 406 autoa |
| 2015 | 1 666 autoa |
| 2016 | 1 959 autoa |
| 2017 | 1 723 autoa |
| 2018 | 2 533 autoa |
| 2019 | 1 998 autoa |
| 2020 | 1 615 autoa |
| 2021 | 1 177 autoa |
| 2022 | 613 autoa |
| 2023 | 258 autoa |
| 2024 | 6 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 29 499 (94 %)
-
Diesel 1 724 (5 %)
-
Kaasu 136 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Polo -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 50 823 km |
|---|---|
| 5 | 52 998 km |
| 6 | 66 663 km |
| 7 | 76 142 km |
| 8 | 91 879 km |
| 9 | 97 836 km |
| 10 | 110 771 km |
| 11 | 123 492 km |
| 12 | 137 502 km |
| 13 | 150 419 km |
| 14 | 154 076 km |
| 15 | 166 542 km |
| 16 | 177 769 km |
| 17 | 189 596 km |
| 18 | 190 825 km |
| 19 | 194 876 km |
| 20 | 200 851 km |
| 21 | 196 923 km |
| 22 | 207 705 km |
| 23 | 213 518 km |
| 24 | 213 542 km |
| 25 | 213 169 km |
| 26 | 218 365 km |
| 27 | 173 029 km |
| 28 | 183 014 km |
| 29 | 176 665 km |
| 30 | 171 596 km |
| 31 | 190 823 km |
| 32 | 198 016 km |
| 34 | 165 322 km |
| 35 | 194 663 km |
| 36 | 168 345 km |
| 37 | 165 460 km |
| 44 | 74 977 km |
- 5 v
- 52 998 km10 600 km/v
- 10 v
- 110 771 km11 077 km/v
- 15 v
- 166 542 km11 103 km/v
- 20 v
- 200 851 km10 043 km/v
Mihin Polo kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa alusta ja kori on 2,0 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (1,9 vs. 2,9 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Polo Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 15,5 / 12,4
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 12,6 / 17,9
-
Alusta ja kori 7,9 / 4,0
-
Ympäristöhaitat 4,0 / 4,5
-
Ohjauslaitteet 1,9 / 2,9
-
Muut laitteet ja varusteet 0,8 / 0,8
-
Ajoneuvon tunnistus 0,8 / 0,6
-
Koeajo ja näkyvyys 0,5 / 0,6
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
Katsastushistoria vuosimalleittain
10 vuosimallia 20:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 37,2 % | 36,4 % | 1 736 |
| 2003 | 46,6 % | 42,2 % | 1 778 |
| 2004 | 46,7 % | 43,7 % | 1 201 |
| 2005 | 47,7 % | 44,3 % | 1 069 |
| 2006 | 44,4 % | 43,1 % | 1 276 |
| 2007 | 41,7 % | 41,2 % | 1 214 |
| 2008 | 35,4 % | 39,7 % | 1 126 |
| 2009 | 32,5 % | 35,9 % | 1 031 |
| 2010 | 31,6 % | 33,2 % | 2 115 |
| 2011 | 29,4 % | 29,8 % | 1 688 |
| 2012 | 24,5 % | 26,8 % | 1 338 |
| 2013 | 27,9 % | 23,6 % | 1 247 |
| 2014 | 20,8 % | 20,0 % | 1 428 |
| 2015 | 19,6 % | 17,8 % | 1 691 |
| 2016 | 25,6 % | 17,4 % | 1 590 |
| 2017 | 16,8 % | 17,2 % | 376 |
| 2018 | 7,9 % | 12,6 % | 1 139 |
| 2019 | 9,5 % | 10,7 % | 1 824 |
| 2020 | 10,4 % | 11,4 % | 154 |
| 2021 | 6,0 % | 8,2 % | 1 114 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Polo takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 33 Volkswagen Polo -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 7 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
19.9.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 42A9
Koskee autoja, jotka on valmistettu 10.4.2025 ja 11.4.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The rear axle was not screwed to the body with the required torque, which may result in it coming loose or in loss of control and skewing of the rear wheels. This may increase the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
8.8.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69UN
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.5.2022 ja 27.5.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
If the front passenger airbag is deployed as a result of an accident, the gas generator housing may burst or components of the gas generator housing may come loose and cause serious or fatal injuries to vehicle occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
28.2.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69EJ (TKBA)
Koskee autoja, jotka on valmistettu 9.9.2004 ja 15.9.2018 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The propellant in the driver airbag may deteriorate over time. If the airbags deploy, it can result in fragments from the inflator injuring the vehicle's occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
27.9.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69EJIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The propellant in the driver airbag may deteriorate over time. If the airbags deploy, it can result in fragments from the inflator injuring the vehicle's occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
19.4.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69EJ
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.8.2007 ja 21.5.2014 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The driver airbag's gas generator may be faulty, resulting in uncontrolled inflation and the release of metal fragments. This increases the risk of injuries to the occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
29.3.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 011J
Koskee autoja, jotka on valmistettu 29.3.2016 ja 7.8.2017 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Cars initially used for internal purposes of Volkswagen AG might not have been correctly modified before they were sold to the general public. There is a possibility that certain safety systems of these cars are not correctly modified for street use. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Polo vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2024 6 autoa
- 2023 258 autoa
- 2022 613 autoa
- 2021 1 177 autoa · hylätty 6,0 %
- 2020 1 615 autoa · hylätty 10,4 %
- 2019 1 998 autoa · hylätty 9,5 %
- 2018 2 533 autoa · hylätty 7,9 %
- 2017 1 723 autoa · hylätty 16,8 %
- 2016 1 959 autoa · hylätty 25,6 %
- 2015 1 666 autoa · hylätty 19,6 %
- 2014 1 406 autoa · hylätty 20,8 %
- 2013 1 217 autoa · hylätty 27,9 %
- 2012 1 285 autoa · hylätty 24,5 %
- 2011 1 616 autoa · hylätty 29,4 %
- 2010 2 038 autoa · hylätty 31,6 %
- 2009 954 autoa · hylätty 32,5 %
- 2008 1 076 autoa · hylätty 35,4 %
- 2007 1 085 autoa · hylätty 41,7 %
- 2006 1 136 autoa · hylätty 44,4 %
- 2005 927 autoa · hylätty 47,7 %
- 2004 978 autoa · hylätty 46,7 %
- 2003 1 332 autoa · hylätty 46,6 %
- 2002 775 autoa · hylätty 37,2 %
- 2001 274 autoa
- 2000 387 autoa
- 1999 366 autoa
- 1998 260 autoa
- 1997 215 autoa
- 1996 119 autoa
- 1995 105 autoa
- 1994 38 autoa
- 1993 1 autoa
- 1992 23 autoa
- 1991 28 autoa
- 1990 38 autoa
- 1989 35 autoa
- 1988 10 autoa
- 1987 14 autoa
- 1986 7 autoa
- 1985 18 autoa
- 1984 13 autoa
- 1983 8 autoa
- 1982 22 autoa
- 1981 1 autoa
- 1978 1 autoa
- 1976 3 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Polo -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Volkswagen Polo
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.