Audi · automalli
Audi Q3
Suomen liikenteessä on 3 951 Audi Q3 -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 8,6 vuotta. Yleisin käyttövoima on diesel (47 %).
- Liikenteessä
- 3 951
- Keski-ikä
- 8,6 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 145 346 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 47 % autoista
Miten Q3 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Audi Q3 -autoilla on ajettu keskimäärin 4 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Q3 on 24. yleisin malli 103 mallin joukossa luokassa keskikokoinen katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 0,5 vuotta vanhempia kuin luokan autot (8,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Q3 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 90 % autoista on automaattivaihteisia ja 100 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 90 %
- automaatteja, 11 % käsivalintaisia
- Teho
- 110 kW
- 150 hv tyypillisesti, valtaosa 103-140 kW
- Kokonaismassa
- 2 190 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,50 m
- pituus · leveys 1,86 m · korkeus 1,61 m
- Hybridit
- 24 %
- 19 % ladattavia, 5 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
2,0 l 62 %
-
1,4 l 26 %
-
1,5 l 12 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Q3 on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Q3 on yleisin maakunnassa Keski-Pohjanmaa: siellä sen osuus autokannasta on 1,2-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 1 203 | 13 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 394 | 9 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 387 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 299 | yhtä yleinen |
| Keski-Suomi | 196 | yhtä yleinen |
| Päijät-Häme | 167 | 13 % yleisempi |
Q3 väreittäin
Yleisin väri on valkoinen (32 %).
-
Valkoinen 32 % (kaikki autot 17 %)
-
Musta 19 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 17 % (kaikki autot 22 %)
-
Hopea 10 % (kaikki autot 7 %)
-
Sininen 8 % (kaikki autot 13 %)
-
Ruskea tai beige 6 % (kaikki autot 6 %)
| 2011 | 51 autoa |
|---|---|
| 2012 | 368 autoa |
| 2013 | 244 autoa |
| 2014 | 447 autoa |
| 2015 | 423 autoa |
| 2016 | 399 autoa |
| 2017 | 283 autoa |
| 2018 | 195 autoa |
| 2019 | 278 autoa |
| 2020 | 217 autoa |
| 2021 | 346 autoa |
| 2022 | 311 autoa |
| 2023 | 155 autoa |
| 2024 | 43 autoa |
| 2025 | 39 autoa |
| 2026 | 152 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 1 870 (47 %)
-
Bensiini 1 136 (29 %)
-
Hybridi 945 (24 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Q3 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 70 838 km |
|---|---|
| 5 | 67 706 km |
| 6 | 86 710 km |
| 7 | 85 570 km |
| 8 | 124 770 km |
| 9 | 138 779 km |
| 10 | 161 506 km |
| 11 | 171 583 km |
| 12 | 195 753 km |
| 13 | 207 706 km |
| 14 | 209 634 km |
| 15 | 234 550 km |
- 5 v
- 67 706 km13 541 km/v
- 10 v
- 161 506 km16 151 km/v
- 15 v
- 234 550 km15 637 km/v
Mihin Q3 kaatuu katsastuksessa
Vikakohteiden jakauma on lähellä saman ikäisten autojen keskiarvoa. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,1 vs. 2,1 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Q3 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 12,3 / 13,0
-
Jarrujärjestelmät 3,0 / 7,0
-
Ympäristöhaitat 1,1 / 2,1
-
Muut laitteet ja varusteet 0,9 / 0,5
-
Ajoneuvon tunnistus 0,7 / 0,5
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,7 / 0,4
-
Koeajo ja näkyvyys 0,2 / 0,4
-
Lisätarkastukset 0,2 / 0,2
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
9 vuosimallia 10:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2012 | 19,3 % | 26,8 % | 398 |
| 2013 | 21,9 % | 23,6 % | 256 |
| 2014 | 16,0 % | 20,0 % | 474 |
| 2015 | 17,8 % | 17,8 % | 449 |
| 2016 | 14,5 % | 17,4 % | 325 |
| 2017 | 11,1 % | 12,5 % | 244 |
| 2018 | 6,8 % | 9,5 % | 118 |
| 2019 | 6,4 % | 10,7 % | 250 |
| 2020 | 3,9 % | 6,8 % | 207 |
| 2021 | 4,7 % | 8,2 % | 316 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Q3 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 16 Audi Q3 -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 5 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
30.10.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 48LG
Koskee autoja, jotka on valmistettu 31.10.2017 ja 23.5.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Moisture ingress in the steering rack area may cause corrosion of a steering rack bolt. As a result, the bolt could fracture and lead to a loss of steering capability, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
28.8.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69SG
Koskee autoja, jotka on valmistettu 21.10.2025 ja 4.8.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to irregularities in the manufacturing process, the seat belts may not be properly secured to the vehicle body. In such cases, the restraint effectiveness of the affected seat belts cannot be relied upon, increasing the risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
21.8.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 68GG
Koskee autoja, jotka on valmistettu 15.10.2025 ja 5.6.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A joint on the pyrotechnic gas generator in the front seat belt pretensioners may not have been properly welded. In the event of an accident, small parts could detach, increasing the risk of injury to passengers. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
30.8.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 687Q
Koskee autoja, jotka on valmistettu 26.4.2024 ja 8.5.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The seat belt's retraction mechanism doesn't work properly. This may result in a loose roll and insufficient tension of the seatbelt, increasing the risk of an injury in the event of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
15.12.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 72N5
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.6.2023 ja 20.6.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A defective welding seam on the front seat back frame can break in the event of an accident. As a result, the person sitting in the seat may hit their head on the B-pillar, increasing the risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
6.5.2022: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 93N8
Koskee autoja, jotka on valmistettu 7.1.2020 ja 22.2.2022 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The fuse in the high-voltage (HV) system may have been produced with an insufficient amount of extinguishing sand. In the event of a short circuit in the high-voltage system, a voltage flashover could occur inside the vehicle and subsequently pose a risk of fire and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of Motor Vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Q3 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 152 autoa
- 2025 39 autoa
- 2024 43 autoa
- 2023 155 autoa
- 2022 311 autoa
- 2021 346 autoa · hylätty 4,7 %
- 2020 217 autoa · hylätty 3,9 %
- 2019 278 autoa · hylätty 6,4 %
- 2018 195 autoa · hylätty 6,8 %
- 2017 283 autoa · hylätty 11,1 %
- 2016 399 autoa · hylätty 14,5 %
- 2015 423 autoa · hylätty 17,8 %
- 2014 447 autoa · hylätty 16,0 %
- 2013 244 autoa · hylätty 21,9 %
- 2012 368 autoa · hylätty 19,3 %
- 2011 51 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Q3 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Audi Q3
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.