Volvo · automalli
Volvo XC60
Tällä sivulla on Volvo XC60 -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 40 883 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 8,3 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana diesel.
- Liikenteessä
- 40 883
- Keski-ikä
- 8,3 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 194 495 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 50 % autoista
Miten XC60 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Volvo XC60 -autoilla on ajettu keskimäärin 27 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: XC60 on 2. yleisin malli 103 mallin joukossa luokassa keskikokoinen katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat suunnilleen yhtä vanhoja kuin luokan autot keskimäärin (8,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista XC60 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 96 % autoista on automaattivaihteisia ja 100 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 96 %
- automaatteja, 4 % käsivalintaisia
- Teho
- 162 kW
- 220 hv tyypillisesti, valtaosa 120-228 kW
- Kokonaismassa
- 2 505 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,69 m
- pituus · leveys 1,90 m · korkeus 1,64 m
- Hybridit
- 49 %
- 45 % ladattavia, 4 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
2,0 l 65 %
-
2,4 l 35 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä XC60 on yleisin
Kainuu erottuu: siellä XC60 on suhteessa 1,3 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 11 503 | yhtä yleinen |
| Pirkanmaa | 3 493 | 10 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 3 368 | 10 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 3 309 | 8 % yleisempi |
| Pohjois-Savo | 1 939 | yhtä yleinen |
| Satakunta | 1 873 | yhtä yleinen |
XC60 väreittäin
Yleisin väri on musta (26 %). Ruskea tai beige on tällä mallilla 1,6 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Musta 26 % (kaikki autot 17 %)
-
Valkoinen 24 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 21 % (kaikki autot 22 %)
-
Ruskea tai beige 10 % (kaikki autot 6 %)
-
Sininen 10 % (kaikki autot 13 %)
-
Punainen 6 % (kaikki autot 12 %)
| 2008 | 282 autoa |
|---|---|
| 2009 | 1 302 autoa |
| 2010 | 1 626 autoa |
| 2011 | 2 015 autoa |
| 2012 | 1 590 autoa |
| 2013 | 1 823 autoa |
| 2014 | 2 316 autoa |
| 2015 | 2 461 autoa |
| 2016 | 2 304 autoa |
| 2017 | 3 153 autoa |
| 2018 | 3 385 autoa |
| 2019 | 2 815 autoa |
| 2020 | 2 936 autoa |
| 2021 | 2 893 autoa |
| 2022 | 2 497 autoa |
| 2023 | 2 668 autoa |
| 2024 | 1 865 autoa |
| 2025 | 1 822 autoa |
| 2026 | 1 130 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 20 378 (50 %)
-
Hybridi 20 126 (49 %)
-
Bensiini 379 (1 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä XC60 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 1 | 18 012 km |
|---|---|
| 2 | 24 363 km |
| 3 | 41 049 km |
| 4 | 82 915 km |
| 5 | 88 764 km |
| 6 | 115 395 km |
| 7 | 130 766 km |
| 8 | 148 492 km |
| 9 | 185 260 km |
| 10 | 210 848 km |
| 11 | 230 552 km |
| 12 | 252 444 km |
| 13 | 271 490 km |
| 14 | 294 222 km |
| 15 | 309 783 km |
| 16 | 328 156 km |
| 17 | 344 894 km |
| 18 | 340 244 km |
- 3 v
- 41 049 km13 683 km/v
- 5 v
- 88 764 km17 753 km/v
- 10 v
- 210 848 km21 085 km/v
- 15 v
- 309 783 km20 652 km/v
Mihin XC60 kaatuu katsastuksessa
Vikakohteiden jakauma on lähellä saman ikäisten autojen keskiarvoa. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,1 vs. 1,5 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
XC60 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 12,2 / 14,4
-
Jarrujärjestelmät 2,9 / 8,3
-
Ohjauslaitteet 1,4 / 2,3
-
Ympäristöhaitat 1,0 / 2,7
-
Muut laitteet ja varusteet 0,5 / 0,6
-
Koeajo ja näkyvyys 0,3 / 0,5
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,2 / 0,6
-
Ajoneuvon tunnistus 0,1 / 0,5
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Katsastushistoria vuosimalleittain
14 vuosimallia 14:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2008 | 23,2 % | 39,7 % | 298 |
| 2009 | 24,0 % | 35,9 % | 1 432 |
| 2010 | 22,9 % | 33,2 % | 1 734 |
| 2011 | 20,9 % | 29,8 % | 2 092 |
| 2012 | 18,8 % | 26,8 % | 1 680 |
| 2013 | 21,3 % | 23,6 % | 1 834 |
| 2014 | 16,5 % | 20,0 % | 2 334 |
| 2015 | 14,4 % | 17,8 % | 2 430 |
| 2016 | 14,1 % | 17,4 % | 1 704 |
| 2017 | 15,1 % | 17,2 % | 817 |
| 2018 | 9,2 % | 12,6 % | 1 754 |
| 2019 | 6,8 % | 10,7 % | 2 192 |
| 2020 | 4,1 % | 11,4 % | 919 |
| 2021 | 2,5 % | 8,2 % | 2 358 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
XC60 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 25 Volvo XC60 -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 3 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
11.7.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R10329Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The vehicle's braking functionality can be disabled while using 'B' mode (in plug-in hybrid cars) or One Pedal Drive (in pure electric cars), after coasting downhill. This can lead to a collision and increase the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
11.4.2025: Palovaara Valmistajan koodi R10312Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Some problems with the high-voltage battery can cause an overheating of the battery cells when the battery is fully charged. This can lead the vehicle catch fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
22.11.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R10289Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The rod between the brake pedal and the brake booster may not have been assembled correctly. The rod can become detached, leading the brake pedal to dysfunction, increasing the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
3.2.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R10217Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
A software error in the brake control module can lead to a loss of braking power, creating a risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
13.1.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R10213Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to a manufacturing defect, there may be a loose item within the steering gear. This can cause the steering to lock while driving, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
18.11.2022: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R10198Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The combustion engine may not start, leaving only the high voltage battery to drive on. This can drain the battery and lead to a loss of propulsion when driving, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
XC60 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 1 130 autoa
- 2025 1 822 autoa
- 2024 1 865 autoa
- 2023 2 668 autoa
- 2022 2 497 autoa
- 2021 2 893 autoa · hylätty 2,5 %
- 2020 2 936 autoa · hylätty 4,1 %
- 2019 2 815 autoa · hylätty 6,8 %
- 2018 3 385 autoa · hylätty 9,2 %
- 2017 3 153 autoa · hylätty 15,1 %
- 2016 2 304 autoa · hylätty 14,1 %
- 2015 2 461 autoa · hylätty 14,4 %
- 2014 2 316 autoa · hylätty 16,5 %
- 2013 1 823 autoa · hylätty 21,3 %
- 2012 1 590 autoa · hylätty 18,8 %
- 2011 2 015 autoa · hylätty 20,9 %
- 2010 1 626 autoa · hylätty 22,9 %
- 2009 1 302 autoa · hylätty 24,0 %
- 2008 282 autoa · hylätty 23,2 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske XC60 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Vertaa XC60 muihin
XC60 listoilla
- Luotettavimmat 5-vuotiaat autot (sija 10)
- Luotettavimmat dieselautot (sija 20)
Muistutus: Volvo XC60
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.