Toyota · automalli
Toyota RAV4
Tällä sivulla on Toyota RAV4 -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 34 031 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 9,1 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana hybridi.
- Liikenteessä
- 34 031
- Keski-ikä
- 9,1 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 166 225 km
- Yleisin käyttövoima
- Hybridi
- 61 % autoista
Miten RAV4 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Toyota RAV4 -autoilla on ajettu keskimäärin 7 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: RAV4 on 3. yleisin malli 103 mallin joukossa luokassa keskikokoinen katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,0 vuotta vanhempia kuin luokan autot (8,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista RAV4 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 88 % autoista on automaattivaihteisia ja 12 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 88 %
- automaatteja, 12 % käsivalintaisia
- Teho
- 129 kW
- 175 hv tyypillisesti, valtaosa 110-136 kW
- Kokonaismassa
- 2 205 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,60 m
- pituus · leveys 1,86 m · korkeus 1,69 m
- Hybridit
- 62 %
- 21 % ladattavia, 41 % tavallisia hybridejä
- Kulutus (WLTP)
- 5,9 l
- sadalla kilometrillä, Suomeen rekisteröidyt uudet autot
Yleisimmät moottorikoot
-
2,5 l 62 %
-
2,0 l 30 %
-
2,2 l 8 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä RAV4 on yleisin
Lappi erottuu: siellä RAV4 on suhteessa 1,8 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 8 744 | 5 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 3 051 | 6 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 2 780 | 11 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 2 737 | 7 % yleisempi |
| Lappi | 2 076 | 75 % yleisempi |
| Keski-Suomi | 2 037 | 21 % yleisempi |
RAV4 väreittäin
Yleisin väri on valkoinen (22 %). Hopea on tällä mallilla 2,0 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Valkoinen 22 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 20 % (kaikki autot 22 %)
-
Musta 16 % (kaikki autot 17 %)
-
Hopea 14 % (kaikki autot 7 %)
-
Punainen 9 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 8 % (kaikki autot 13 %)
| 1994 | 11 autoa |
|---|---|
| 1995 | 36 autoa |
| 1996 | 42 autoa |
| 1997 | 33 autoa |
| 1998 | 25 autoa |
| 1999 | 18 autoa |
| 2000 | 96 autoa |
| 2001 | 170 autoa |
| 2002 | 190 autoa |
| 2003 | 458 autoa |
| 2004 | 623 autoa |
| 2005 | 597 autoa |
| 2006 | 1 614 autoa |
| 2007 | 938 autoa |
| 2008 | 775 autoa |
| 2009 | 457 autoa |
| 2010 | 659 autoa |
| 2011 | 634 autoa |
| 2012 | 535 autoa |
| 2013 | 971 autoa |
| 2014 | 921 autoa |
| 2015 | 844 autoa |
| 2016 | 1 679 autoa |
| 2017 | 1 842 autoa |
| 2018 | 1 508 autoa |
| 2019 | 2 813 autoa |
| 2020 | 2 952 autoa |
| 2021 | 3 837 autoa |
| 2022 | 2 928 autoa |
| 2023 | 2 061 autoa |
| 2024 | 1 469 autoa |
| 2025 | 1 889 autoa |
| 2026 | 406 autoa |
Käyttövoimat
-
Hybridi 20 924 (61 %)
-
Bensiini 9 515 (28 %)
-
Diesel 3 576 (11 %)
-
Kaasu 16 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä RAV4 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 1 | 29 709 km |
|---|---|
| 2 | 40 519 km |
| 3 | 46 201 km |
| 4 | 78 935 km |
| 5 | 84 556 km |
| 6 | 101 282 km |
| 7 | 108 795 km |
| 8 | 122 414 km |
| 9 | 144 162 km |
| 10 | 170 695 km |
| 11 | 188 330 km |
| 12 | 223 027 km |
| 13 | 215 373 km |
| 14 | 224 107 km |
| 15 | 245 288 km |
| 16 | 261 314 km |
| 17 | 278 187 km |
| 18 | 293 348 km |
| 19 | 292 821 km |
| 20 | 292 040 km |
| 21 | 294 719 km |
| 22 | 301 780 km |
| 23 | 315 120 km |
| 24 | 338 104 km |
| 25 | 325 395 km |
| 26 | 324 947 km |
| 28 | 282 183 km |
| 29 | 288 650 km |
| 30 | 311 080 km |
| 31 | 302 101 km |
- 3 v
- 46 201 km15 400 km/v
- 5 v
- 84 556 km16 911 km/v
- 10 v
- 170 695 km17 070 km/v
- 15 v
- 245 288 km16 353 km/v
- 20 v
- 292 040 km14 602 km/v
Mihin RAV4 kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa alusta ja kori on 1,2 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,7 vs. 2,5 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
RAV4 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 12,1 / 15,6
-
Jarrujärjestelmät 8,8 / 10,7
-
Alusta ja kori 4,5 / 3,7
-
Ympäristöhaitat 1,8 / 4,1
-
Ajoneuvon tunnistus 1,8 / 0,6
-
Muut laitteet ja varusteet 0,8 / 0,8
-
Ohjauslaitteet 0,7 / 2,5
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,4 / 0,6
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
Katsastushistoria vuosimalleittain
18 vuosimallia 20:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 20,4 % | 36,4 % | 270 |
| 2003 | 26,8 % | 42,2 % | 537 |
| 2004 | 31,3 % | 43,7 % | 662 |
| 2005 | 30,3 % | 44,3 % | 644 |
| 2006 | 44,3 % | 43,1 % | 1 714 |
| 2007 | 40,1 % | 41,2 % | 973 |
| 2008 | 40,1 % | 39,7 % | 830 |
| 2009 | 30,3 % | 35,9 % | 485 |
| 2010 | 23,4 % | 33,2 % | 697 |
| 2011 | 24,6 % | 29,8 % | 663 |
| 2012 | 16,5 % | 26,8 % | 557 |
| 2013 | 9,1 % | 23,6 % | 990 |
| 2014 | 12,6 % | 20,0 % | 945 |
| 2015 | 14,8 % | 17,8 % | 853 |
| 2016 | 13,7 % | 17,4 % | 1 242 |
| 2017 | 10,2 % | 17,2 % | 489 |
| 2018 | 10,7 % | 12,6 % | 598 |
| 2019 | 3,6 % | 10,7 % | 2 169 |
| 2020 | 5,1 % | 11,4 % | 570 |
| 2021 | 2,1 % | 8,2 % | 3 035 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
RAV4 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 23 Toyota RAV4 -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 4 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
23.10.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 26SD-104
Koskee autoja, jotka on valmistettu 5.8.2025 ja 3.9.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The electronic control unit of the motor generator of the plug-in-hybrid system may not correctly complete the motor initialization process, which can make the high-speed motor control mode unavailable. At higher speeds, this may cause the plug-in-hybrid system to enter fail-safe mode or shut down, resulting in a loss of motive power and increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of Motor Vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
7.11.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 25SD-108Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to a software issue, the Parking Assist control unit that works with the Panoramic View Monitor (PVM) to show the rearview camera image may briefly freeze when backing up if reverse gear is selected shortly after starting the vehicle. In addition, the rearview camera may not appear the next time the vehicle is started if the vehicle is turned on and off again within a short time window. This may increase the risk of a crash with a person or another vehicle during a backing event. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of Motor Vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
15.8.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 25SD-063Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
A flaw in the vehicle's combination meter programming causes it to deteriorate its memory. Due to this the display of the monitor may not work, removing access to the speedometer and warnings. This increases the risk of accidents. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
29.3.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 24SD-022
Koskee autoja, jotka on valmistettu 8.1.2020 ja 18.11.2021 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The design of the accessory immobilizer is not robust enough. It allows the vehicle to be in 'Ready ON' mode even when no match is found between the vehicle and its key but will switch the vehicle to 'Ready OFF' after. It can happen while driving, which will stop the car and increase the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
6.10.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 23SD-101Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to a specific software update error that can cause an abrupt reset, the data communication module (DCM) may not restart at the next ignition cycle. It will no longer be possible to initiate an emergency call using the eCall system, increasing the risk of injuries, delayed assistance in the event of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
21.7.2023: Palovaara Valmistajan koodi 23SD-075
Koskee autoja, jotka on valmistettu 16.4.2021 ja 6.6.2022 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The DC-DC converter may be faulty, which can cause the current from the 12V battery to continue to flow, generating heat and increasing the risk of a vehicle fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for suchvehicles.
RAV4 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 406 autoa
- 2025 1 889 autoa
- 2024 1 469 autoa
- 2023 2 061 autoa
- 2022 2 928 autoa
- 2021 3 837 autoa · hylätty 2,1 %
- 2020 2 952 autoa · hylätty 5,1 %
- 2019 2 813 autoa · hylätty 3,6 %
- 2018 1 508 autoa · hylätty 10,7 %
- 2017 1 842 autoa · hylätty 10,2 %
- 2016 1 679 autoa · hylätty 13,7 %
- 2015 844 autoa · hylätty 14,8 %
- 2014 921 autoa · hylätty 12,6 %
- 2013 971 autoa · hylätty 9,1 %
- 2012 535 autoa · hylätty 16,5 %
- 2011 634 autoa · hylätty 24,6 %
- 2010 659 autoa · hylätty 23,4 %
- 2009 457 autoa · hylätty 30,3 %
- 2008 775 autoa · hylätty 40,1 %
- 2007 938 autoa · hylätty 40,1 %
- 2006 1 614 autoa · hylätty 44,3 %
- 2005 597 autoa · hylätty 30,3 %
- 2004 623 autoa · hylätty 31,3 %
- 2003 458 autoa · hylätty 26,8 %
- 2002 190 autoa · hylätty 20,4 %
- 2001 170 autoa
- 2000 96 autoa
- 1999 18 autoa
- 1998 25 autoa
- 1997 33 autoa
- 1996 42 autoa
- 1995 36 autoa
- 1994 11 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske RAV4 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Vertaa RAV4 muihin
RAV4 listoilla
- Luotettavimmat 5-vuotiaat autot (sija 15)
- Luotettavimmat 15-vuotiaat autot (sija 9)
- Luotettavimmat hybridiautot (sija 15)
Muistutus: Toyota RAV4
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.