Honda · automalli
Honda CR-V
Suomen liikenteessä on 21 528 Honda CR-V -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 16,2 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (63 %).
- Liikenteessä
- 21 528
- Keski-ikä
- 16,2 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 256 636 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 63 % autoista
Miten CR-V vertautuu muihin
- Ajomäärä: Honda CR-V -autoilla on ajettu keskimäärin 11 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: CR-V on 4. yleisin malli 103 mallin joukossa luokassa keskikokoinen katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 8,1 vuotta vanhempia kuin luokan autot (8,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista CR-V -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 61 % autoista on automaattivaihteisia ja 53 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 61 %
- automaatteja, 39 % käsivalintaisia
- Teho
- 110 kW
- 150 hv tyypillisesti, valtaosa 103-114 kW
- Kokonaismassa
- 2 080 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,57 m
- pituus · leveys 1,82 m · korkeus 1,69 m
- Hybridit
- 4 %
- 0 % ladattavia, 4 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
2,0 l 65 %
-
2,2 l 23 %
-
1,6 l 11 %
-
1,5 l 2 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä CR-V on yleisin
Keski-Pohjanmaa erottuu: siellä CR-V on suhteessa 2,0 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 3 132 | 47 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 2 184 | 36 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 1 656 | 19 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 1 533 | 22 % harvinaisempi |
| Keski-Suomi | 1 332 | 25 % yleisempi |
| Lappi | 1 329 | 77 % yleisempi |
CR-V väreittäin
Yleisin väri on harmaa (32 %). Ruskea tai beige on tällä mallilla 2,8 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 32 % (kaikki autot 22 %)
-
Musta 18 % (kaikki autot 17 %)
-
Ruskea tai beige 18 % (kaikki autot 6 %)
-
Sininen 10 % (kaikki autot 13 %)
-
Punainen 10 % (kaikki autot 12 %)
-
Valkoinen 8 % (kaikki autot 17 %)
| 1997 | 101 autoa |
|---|---|
| 1998 | 239 autoa |
| 1999 | 220 autoa |
| 2000 | 203 autoa |
| 2001 | 141 autoa |
| 2002 | 483 autoa |
| 2003 | 850 autoa |
| 2004 | 844 autoa |
| 2005 | 1 366 autoa |
| 2006 | 1 224 autoa |
| 2007 | 2 267 autoa |
| 2008 | 1 908 autoa |
| 2009 | 1 263 autoa |
| 2010 | 1 130 autoa |
| 2011 | 1 050 autoa |
| 2012 | 1 170 autoa |
| 2013 | 1 602 autoa |
| 2014 | 1 114 autoa |
| 2015 | 1 079 autoa |
| 2016 | 1 037 autoa |
| 2017 | 635 autoa |
| 2018 | 434 autoa |
| 2019 | 546 autoa |
| 2020 | 206 autoa |
| 2021 | 96 autoa |
| 2022 | 96 autoa |
| 2023 | 64 autoa |
| 2024 | 96 autoa |
| 2025 | 47 autoa |
| 2026 | 17 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 13 583 (63 %)
-
Diesel 7 096 (33 %)
-
Hybridi 834 (4 %)
-
Kaasu 14 (0 %)
-
Etanoli 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä CR-V -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 72 636 km |
|---|---|
| 5 | 69 234 km |
| 6 | 88 484 km |
| 7 | 95 511 km |
| 8 | 121 132 km |
| 9 | 156 039 km |
| 10 | 169 965 km |
| 11 | 186 369 km |
| 12 | 215 680 km |
| 13 | 210 993 km |
| 14 | 233 834 km |
| 15 | 256 984 km |
| 16 | 269 817 km |
| 17 | 298 622 km |
| 18 | 304 664 km |
| 19 | 297 006 km |
| 20 | 314 983 km |
| 21 | 311 660 km |
| 22 | 310 107 km |
| 23 | 320 565 km |
| 24 | 331 454 km |
| 25 | 305 778 km |
| 26 | 310 322 km |
| 27 | 333 260 km |
| 28 | 328 855 km |
| 29 | 327 104 km |
- 5 v
- 69 234 km13 847 km/v
- 10 v
- 169 965 km16 997 km/v
- 15 v
- 256 984 km17 132 km/v
- 20 v
- 314 983 km15 749 km/v
Mihin CR-V kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 1,3 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (2,9 vs. 6,4 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
CR-V Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 11,1 / 21,8
-
Jarrujärjestelmät 7,5 / 16,3
-
Ohjauslaitteet 4,9 / 3,6
-
Ympäristöhaitat 2,9 / 6,0
-
Alusta ja kori 2,9 / 6,4
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 2,0 / 1,0
-
Muut laitteet ja varusteet 1,2 / 1,1
-
Koeajo ja näkyvyys 0,2 / 0,7
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Katsastushistoria vuosimalleittain
19 vuosimallia 19:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 24,4 % | 36,4 % | 684 |
| 2003 | 35,6 % | 42,2 % | 968 |
| 2004 | 38,3 % | 43,7 % | 932 |
| 2005 | 36,7 % | 44,3 % | 1 479 |
| 2006 | 36,5 % | 43,1 % | 1 346 |
| 2007 | 34,6 % | 41,2 % | 2 509 |
| 2008 | 30,6 % | 39,7 % | 2 075 |
| 2009 | 25,2 % | 35,9 % | 1 380 |
| 2010 | 17,4 % | 33,2 % | 1 199 |
| 2011 | 15,9 % | 29,8 % | 1 133 |
| 2012 | 10,8 % | 26,8 % | 1 236 |
| 2013 | 6,9 % | 23,6 % | 1 653 |
| 2014 | 7,5 % | 20,0 % | 1 158 |
| 2015 | 6,0 % | 17,8 % | 1 110 |
| 2016 | 5,1 % | 17,4 % | 836 |
| 2017 | 7,2 % | 17,2 % | 207 |
| 2018 | 6,6 % | 12,6 % | 229 |
| 2019 | 2,0 % | 10,7 % | 454 |
| 2020 | 0,6 % | 6,8 % | 180 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
CR-V takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 19 Honda CR-V -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 7 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
18.4.2025: Palovaara Valmistajan koodi 6LV
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.4.2023 ja 1.3.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to an incorrect marking, the connecting system may have been fitted to the wrong vehicle. In the event of a rear-end collision, the connecting system can come into contact with the Intelligent Power Unit (IPU). This creates a risk of short-circuit in the high-voltage grid, potentially leading the vehicle to catch fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
21.2.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 6JP
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.8.2021 ja 1.8.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A reduction in the amount of grease in the steering gearbox during use results in dangerously fluctuating torque during steering. This can create a loss of vehicle's control and increases the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
17.1.2025: Palovaara Valmistajan koodi 6YP
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.10.2021 ja 31.8.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to a problem during the production process, the vibration of the engine can cause cracks inside the high-pressure fuel pump. This may lead to a fuel leak, increasing the risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
29.11.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 6XW
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.6.2020 ja 1.3.2021 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to a faulty circuit board in the passenger seat weight sensor, the passenger seat’s occupant detection system may identify a Steering Wheel Sensor (SWS) error and the Supplemental Restraint System (SRS) warning light could switch on. This can cause a faulty triggering of the airbags, creating a risk of injuries for a child occupying the passenger seat. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
19.7.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 6FE (Update)
Koskee autoja, jotka on valmistettu 9.5.2018 ja 27.12.2019 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The fuel pump impeller's defective molding can cause the impeller to have low density, which can lead to cracking. This can result in the impeller absorbing too much fuel, deforming, and potentially causing the fuel pump to fail. This failure can lead to the engine stalling while driving or failing to start, creating a risk of accidents and injuries to vehicle occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
19.4.2024: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 6FA
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.5.2018 ja 1.7.2022 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The battery cable connecting the battery to the fuse box is not fitted with a fuse. In the event of a collision, the battery cable could be damaged if it is trapped against the vehicle's body. This can lead to a short circuit and possible overheating of the battery cable, which creates a risk of fire and injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
CR-V vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 17 autoa
- 2025 47 autoa
- 2024 96 autoa
- 2023 64 autoa
- 2022 96 autoa
- 2021 96 autoa
- 2020 206 autoa · hylätty 0,6 %
- 2019 546 autoa · hylätty 2,0 %
- 2018 434 autoa · hylätty 6,6 %
- 2017 635 autoa · hylätty 7,2 %
- 2016 1 037 autoa · hylätty 5,1 %
- 2015 1 079 autoa · hylätty 6,0 %
- 2014 1 114 autoa · hylätty 7,5 %
- 2013 1 602 autoa · hylätty 6,9 %
- 2012 1 170 autoa · hylätty 10,8 %
- 2011 1 050 autoa · hylätty 15,9 %
- 2010 1 130 autoa · hylätty 17,4 %
- 2009 1 263 autoa · hylätty 25,2 %
- 2008 1 908 autoa · hylätty 30,6 %
- 2007 2 267 autoa · hylätty 34,6 %
- 2006 1 224 autoa · hylätty 36,5 %
- 2005 1 366 autoa · hylätty 36,7 %
- 2004 844 autoa · hylätty 38,3 %
- 2003 850 autoa · hylätty 35,6 %
- 2002 483 autoa · hylätty 24,4 %
- 2001 141 autoa
- 2000 203 autoa
- 1999 220 autoa
- 1998 239 autoa
- 1997 101 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske CR-V -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Vertaa CR-V muihin
CR-V listoilla
- Luotettavimmat 10-vuotiaat autot (sija 3)
- Luotettavimmat 15-vuotiaat autot (sija 3)
- Luotettavimmat hybridiautot (sija 5)
- Luotettavimmat dieselautot (sija 4)
- Luotettavimmat bensiiniautot (sija 16)
Muistutus: Honda CR-V
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.