Hyppää sisältöön
Nissan logo Nissan · automalli

Nissan Qashqai

Nissan Qashqai on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 57 403 autoa. Keskimäärin ne ovat 10,2 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 159 161 km.

Qashqai on ollut tuotannossa vuodesta 2006. Mallin historia Wikipediassa

Nissan Qashqai
Kuva: Alexander Migl, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons. Kuvan auto voi olla eri sukupolvea tai varustelua.
Liikenteessä
57 403
Keski-ikä
10,2 v
Ajomäärä keskimäärin
159 161 km
Yleisin käyttövoima
Bensiini
75 % autoista

Miten Qashqai vertautuu muihin

  • Ajomäärä: Nissan Qashqai -autoilla on ajettu keskimäärin 9 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
  • Yleisyys: Qashqai on 1. yleisin malli 103 mallin joukossa luokassa keskikokoinen katumaasturi.
  • Ikä: Autot ovat keskimäärin 2,1 vuotta vanhempia kuin luokan autot (8,1 v).

Moottorit, vaihteistot ja mitat

Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Qashqai -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 42 % autoista on automaattivaihteisia ja 70 % polttomoottoreista on ahdettuja.

Vaihteisto
42 %
automaatteja, 58 % käsivalintaisia
Teho
86 kW
117 hv tyypillisesti, valtaosa 84-116 kW
Kokonaismassa
1 880 kg
mediaani, käyttövoimaveron peruste
Mitat
4,38 m
pituus · leveys 1,81 m · korkeus 1,62 m
Hybridit
13 %
0 % ladattavia, 13 % tavallisia hybridejä
7 paikkaa
8 %
autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia

Yleisimmät moottorikoot

  • 1,6 l 32 %
  • 1,2 l 29 %
  • 1,3 l 26 %
  • 2,0 l 8 %

Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.

Missä Qashqai on yleisin

Suhteessa muihin autoihin Qashqai on yleisin maakunnassa Pohjanmaa: siellä sen osuus autokannasta on 1,4-kertainen koko maahan verrattuna.

Maakunta Autoja Kaikkiin autoihin
Uusimaa 12 691 19 % harvinaisempi
Varsinais-Suomi 5 318 yhtä yleinen
Pirkanmaa 4 883 11 % harvinaisempi
Pohjois-Pohjanmaa 4 602 7 % yleisempi
Pohjanmaa 3 040 44 % yleisempi
Pohjois-Savo 2 915 11 % yleisempi

Qashqai väreittäin

Yleisin väri on harmaa (18 %). Ruskea tai beige on tällä mallilla 2,0 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.

  • Harmaa 18 % (kaikki autot 22 %)
  • Valkoinen 16 % (kaikki autot 17 %)
  • Punainen 15 % (kaikki autot 12 %)
  • Musta 13 % (kaikki autot 17 %)
  • Ruskea tai beige 12 % (kaikki autot 6 %)
  • Hopea 9 % (kaikki autot 7 %)
Liikenteessä käyttöönottovuoden mukaan
2007889 autoa
20081 914 autoa
20091 862 autoa
20103 450 autoa
20113 720 autoa
20124 499 autoa
20133 789 autoa
20143 480 autoa
20153 733 autoa
20164 116 autoa
20174 621 autoa
20185 160 autoa
20194 146 autoa
20202 870 autoa
20212 049 autoa
20221 660 autoa
20231 265 autoa
20241 737 autoa
20251 516 autoa
2026927 autoa

Käyttövoimat

  • Bensiini 43 236 (75 %)
  • Hybridi 7 481 (13 %)
  • Diesel 6 682 (12 %)
  • Kaasu 4 (0 %)

Tyypillinen ajomäärä iän mukaan

Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Qashqai -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.

Ajomäärä keskimäärin, km (ikä vuosina)
227 649 km
348 143 km
462 596 km
558 539 km
680 408 km
787 066 km
8105 969 km
9119 002 km
10139 237 km
11155 993 km
12182 811 km
13187 829 km
14210 207 km
15227 091 km
16238 272 km
17252 550 km
18274 049 km
19275 959 km
3 v
48 143 km16 048 km/v
5 v
58 539 km11 708 km/v
10 v
139 237 km13 924 km/v
15 v
227 091 km15 139 km/v

Mihin Qashqai kaatuu katsastuksessa

Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 4,0 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin.

Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta

Qashqai Saman ikäiset

  • Akselistot, pyörät ja jousitus 26,4 / 16,3
  • Jarrujärjestelmät 17,2 / 10,0
  • Ohjauslaitteet 10,5 / 2,6
  • Ympäristöhaitat 2,9 / 3,2
  • Alusta ja kori 1,8 / 2,2
  • Muut laitteet ja varusteet 1,0 / 0,7
  • Valaisimet ja sähkölaitteet 0,7 / 0,7
  • Koeajo ja näkyvyys 0,4 / 0,5

Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.

Tarkistuslista

Tarkistuta nämä ennen katsastusta

  1. 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
  2. 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
  3. 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Muistuta ennen katsastusta

Katsastushistoria vuosimalleittain

2 vuosimallia 15:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.

Vuosimalli Hylättyjä Saman vuoden autot Katsastuksia
2007 54,9 % 41,2 % 985
2008 54,6 % 39,7 % 2 062
2009 53,3 % 35,9 % 2 008
2010 49,8 % 33,2 % 3 671
2011 46,9 % 29,8 % 3 957
2012 41,0 % 26,8 % 4 746
2013 37,6 % 23,6 % 3 966
2014 29,0 % 20,0 % 3 734
2015 25,6 % 17,8 % 4 008
2016 26,7 % 17,4 % 3 553
2017 23,3 % 17,2 % 1 217
2018 13,6 % 12,6 % 1 928
2019 10,5 % 10,7 % 3 724
2020 7,2 % 11,4 % 334
2021 8,3 % 8,2 % 1 938

Traficomin katsastustilasto 2025.

Qashqai takaisinkutsut

EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 11 Nissan Qashqai -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 3 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.

  • 21.8.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi PG5CA

    Koskee autoja, jotka on valmistettu 8.7.2025 ja 20.5.2026 välillä.

    Vian kuvaus (englanniksi)

    Due to incorrect software calibration, the lithium-ion battery controller may not reliably detect battery cell anomalies. It may incorrectly identify faults because of electrical interference or fluctuations in circuit resistance. As a result, the system may switch to fail-safe mode while the vehicle is being driven, limiting engine power and preventing charging. Under certain conditions, this could turn off the main relay and cause a loss of propulsion, meaning the vehicle may come to a stop while in motion, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 3.7.2026: Palovaara Valmistajan koodi PG5C8

    Koskee autoja, jotka on valmistettu 4.5.2021 ja 17.10.2024 välillä.

    Vian kuvaus (englanniksi)

    During engine operation, the fuel line may move within its retaining clip in the engine compartment. This movement could damage the fuel line and cause a fuel leak, creating a risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 28.11.2025: Palovaara Valmistajan koodi PG5C6

    Koskee autoja, jotka on valmistettu 4.5.2021 ja 17.10.2024 välillä.

    Vian kuvaus (englanniksi)

    The fuel line may move within its retaining clip during engine operation. This movement could damage the fuel line and result in a fuel leak. There is a risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 4.9.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi PS0C1
    Vian kuvaus (englanniksi)

    The child lock on the rear doors could be defective.As a result, it might be possible to open the door even when the child lock is activated, increasing the risk of an accident.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 5.4.2019: Loukkaantumisvaara
    Vian kuvaus (englanniksi)

    The radiator fan assembly motor controller may have a ceramic capacitor that can potentially fail. In this condition the radiator fan assembly motor controller may stop, causing overheating and loss of engine torque in motion, increasing the risk of an accident.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 6.7.2018: Loukkaantumisvaara
    Vian kuvaus (englanniksi)

    The VIN (Vehicle Identification Number) label contains incorrect GCW (Gross Combination Weight) information. This could lead to the user exceeding the trailer capacity.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa

Qashqai vuosimalleittain

Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.

Muita malleja samasta luokasta

Laske Qashqai -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.

Vertaa Qashqai muihin

Muistutus: Nissan Qashqai

Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.

Käytämme evästeitä. Sivusto käyttää välttämättömiä evästeitä toiminnallisuuteen. Emme käytä markkinointi- tai seurantaevästeitä ilman lupaasi. Lue lisää .