Mitsubishi · automalli
Mitsubishi Outlander
Mitsubishi Outlander on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 14 790 autoa. Keskimäärin ne ovat 9,9 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 176 705 km.
- Liikenteessä
- 14 790
- Keski-ikä
- 9,9 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 176 705 km
- Yleisin käyttövoima
- Hybridi
- 71 % autoista
Miten Outlander vertautuu muihin
- Ajomäärä: Mitsubishi Outlander -autoilla on ajettu keskimäärin 11 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Outlander on 7. yleisin malli 103 mallin joukossa luokassa keskikokoinen katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,8 vuotta vanhempia kuin luokan autot (8,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Outlander -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 86 % autoista on automaattivaihteisia ja 16 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 86 %
- automaatteja, 14 % käsivalintaisia
- Teho
- 99 kW
- 135 hv tyypillisesti, valtaosa 89-115 kW
- Kokonaismassa
- 2 360 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,70 m
- pituus · leveys 1,80 m · korkeus 1,70 m
- Hybridit
- 71 %
- 71 % ladattavia, 0 % tavallisia hybridejä
- 7 paikkaa
- 11 %
- autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia
Yleisimmät moottorikoot
-
2,0 l 46 %
-
2,4 l 41 %
-
2,3 l 9 %
-
2,2 l 4 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Outlander on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Outlander on yleisin maakunnassa Etelä-Karjala: siellä sen osuus autokannasta on 1,2-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 3 981 | yhtä yleinen |
| Varsinais-Suomi | 1 364 | yhtä yleinen |
| Pirkanmaa | 1 313 | 7 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 1 083 | yhtä yleinen |
| Keski-Suomi | 816 | 11 % yleisempi |
| Lappi | 620 | 20 % yleisempi |
Outlander väreittäin
Yleisin väri on valkoinen (27 %). Musta on tällä mallilla 1,6 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Valkoinen 27 % (kaikki autot 17 %)
-
Musta 27 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 22 % (kaikki autot 22 %)
-
Punainen 10 % (kaikki autot 12 %)
-
Ruskea tai beige 7 % (kaikki autot 6 %)
-
Sininen 4 % (kaikki autot 13 %)
| 2003 | 46 autoa |
|---|---|
| 2004 | 85 autoa |
| 2005 | 81 autoa |
| 2006 | 175 autoa |
| 2007 | 306 autoa |
| 2008 | 293 autoa |
| 2009 | 156 autoa |
| 2010 | 295 autoa |
| 2011 | 366 autoa |
| 2012 | 323 autoa |
| 2013 | 951 autoa |
| 2014 | 1 448 autoa |
| 2015 | 1 857 autoa |
| 2016 | 1 024 autoa |
| 2017 | 1 010 autoa |
| 2018 | 1 193 autoa |
| 2019 | 2 463 autoa |
| 2020 | 1 566 autoa |
| 2021 | 767 autoa |
| 2022 | 3 autoa |
| 2023 | 1 autoa |
| 2024 | 1 autoa |
| 2025 | 202 autoa |
| 2026 | 178 autoa |
Käyttövoimat
-
Hybridi 10 561 (71 %)
-
Diesel 2 155 (15 %)
-
Bensiini 2 065 (14 %)
-
Kaasu 6 (0 %)
-
Etanoli 3 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Outlander -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 5 | 78 153 km |
|---|---|
| 6 | 97 975 km |
| 7 | 116 249 km |
| 8 | 131 274 km |
| 9 | 154 816 km |
| 10 | 180 190 km |
| 11 | 201 300 km |
| 12 | 224 113 km |
| 13 | 257 925 km |
| 14 | 266 844 km |
| 15 | 279 824 km |
| 16 | 292 710 km |
| 17 | 317 101 km |
| 18 | 306 679 km |
| 19 | 297 401 km |
| 20 | 255 476 km |
| 21 | 253 989 km |
| 22 | 266 274 km |
| 23 | 288 410 km |
- 5 v
- 78 153 km15 631 km/v
- 10 v
- 180 190 km18 019 km/v
- 15 v
- 279 824 km18 655 km/v
- 20 v
- 255 476 km12 774 km/v
Mihin Outlander kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 4,7 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin.
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Outlander Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 15,9 / 14,1
-
Jarrujärjestelmät 11,5 / 8,5
-
Ohjauslaitteet 10,7 / 2,3
-
Ympäristöhaitat 3,3 / 2,9
-
Alusta ja kori 3,0 / 1,8
-
Sähkö- ja hybridiajoneuvojen lisätarkastukset 1,9 / 0,0
-
Muut laitteet ja varusteet 1,6 / 0,6
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,7 / 0,5
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Katsastushistoria vuosimalleittain
4 vuosimallia 19:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2003 | 46,8 % | 35,0 % | 111 |
| 2004 | 55,4 % | 43,7 % | 121 |
| 2005 | 54,5 % | 44,3 % | 101 |
| 2006 | 57,9 % | 43,1 % | 221 |
| 2007 | 56,1 % | 41,2 % | 399 |
| 2008 | 50,7 % | 39,7 % | 355 |
| 2009 | 54,0 % | 35,9 % | 176 |
| 2010 | 39,7 % | 33,2 % | 325 |
| 2011 | 34,2 % | 29,8 % | 404 |
| 2012 | 34,7 % | 26,8 % | 354 |
| 2013 | 42,2 % | 23,6 % | 1 032 |
| 2014 | 40,2 % | 20,0 % | 1 546 |
| 2015 | 29,9 % | 17,8 % | 1 940 |
| 2016 | 28,5 % | 17,4 % | 815 |
| 2017 | 20,8 % | 17,2 % | 356 |
| 2018 | 11,7 % | 12,6 % | 631 |
| 2019 | 10,2 % | 10,7 % | 1 546 |
| 2020 | 8,1 % | 11,4 % | 385 |
| 2021 | 5,7 % | 8,2 % | 672 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Outlander takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 17 Mitsubishi Outlander -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 1 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
30.10.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R30452
Koskee autoja, jotka on valmistettu 2.12.2024 ja 16.3.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Defective programming of the in-vehicle infotainment control system may cause the display to freeze, go black or malfunction. If this occurs during a backing event, the rear-view camera image may not be displayed, increasing the risk of a collision with a person or object behind the vehicle. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
6.5.2022: Loukkaantumisvaara
Koskee autoja, jotka on valmistettu 21.6.2018 ja 10.12.2021 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Defective welding of the locking sleeve can lead to breakage of the transverse control arm. As a result, the vehicle’s steering capability may be impaired, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
25.6.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi ENL-21-014-SRIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to improper software of the FCM ECU (Forward Collision Mitigation), camera images might be processed incorrectly and a possible collision might be detected falsely. As a result. the FCM system might operate primary braking, leading to increased risk of an accident. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
16.4.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi ENL-21-008-SRIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The Fluorine anti-rust coating of the ramp shaft for the rear parking brake may peel off, allowing water to penetrate inside and rust the shaft and the internal caliper.As the result, the shaft could become stuck, causing decreased parking brake force, leading to increased risk of an accident.
-
5.3.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R0X111Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to improper soldering of an electrical connection, the electric terminal of the heated windshield may be overheated excessively when activated.This might cause a thermal incident (cracking of the glass), increasing the risk of an accident.
-
16.10.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi ENL-20-016-SRIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The seat belt at the right second row seat assembly is incorrect.Hence, in case of vehicle collision there might be poor passenger protection. .
Outlander vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 178 autoa
- 2025 202 autoa
- 2024 1 autoa
- 2023 1 autoa
- 2022 3 autoa
- 2021 767 autoa · hylätty 5,7 %
- 2020 1 566 autoa · hylätty 8,1 %
- 2019 2 463 autoa · hylätty 10,2 %
- 2018 1 193 autoa · hylätty 11,7 %
- 2017 1 010 autoa · hylätty 20,8 %
- 2016 1 024 autoa · hylätty 28,5 %
- 2015 1 857 autoa · hylätty 29,9 %
- 2014 1 448 autoa · hylätty 40,2 %
- 2013 951 autoa · hylätty 42,2 %
- 2012 323 autoa · hylätty 34,7 %
- 2011 366 autoa · hylätty 34,2 %
- 2010 295 autoa · hylätty 39,7 %
- 2009 156 autoa · hylätty 54,0 %
- 2008 293 autoa · hylätty 50,7 %
- 2007 306 autoa · hylätty 56,1 %
- 2006 175 autoa · hylätty 57,9 %
- 2005 81 autoa · hylätty 54,5 %
- 2004 85 autoa · hylätty 55,4 %
- 2003 46 autoa · hylätty 46,8 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske Outlander -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Mitsubishi Outlander
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.