Audi · automalli
Audi Q5
Suomen liikenteessä on 6 784 Audi Q5 -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 9,3 vuotta. Yleisin käyttövoima on diesel (61 %).
- Liikenteessä
- 6 784
- Keski-ikä
- 9,3 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 193 458 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 61 % autoista
Miten Q5 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Audi Q5 -autoilla on ajettu keskimäärin 16 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Q5 on 17. yleisin malli 103 mallin joukossa luokassa keskikokoinen katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,2 vuotta vanhempia kuin luokan autot (8,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Q5 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 98 % autoista on automaattivaihteisia ja 99 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 98 %
- automaatteja, 2 % käsivalintaisia
- Teho
- 140 kW
- 190 hv tyypillisesti, valtaosa 125-195 kW
- Kokonaismassa
- 2 470 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,74 m
- pituus · leveys 1,93 m · korkeus 1,67 m
- Hybridit
- 34 %
- 31 % ladattavia, 3 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
2,0 l 92 %
-
3,0 l 8 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Q5 on yleisin
Keski-Pohjanmaa erottuu: siellä Q5 on suhteessa 1,4 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 2 084 | 13 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 589 | 16 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 569 | 8 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 563 | 13 % harvinaisempi |
| Keski-Suomi | 366 | 9 % yleisempi |
| Pohjois-Savo | 305 | yhtä yleinen |
Q5 väreittäin
Yleisin väri on valkoinen (25 %).
-
Valkoinen 25 % (kaikki autot 17 %)
-
Musta 24 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 22 % (kaikki autot 22 %)
-
Sininen 11 % (kaikki autot 13 %)
-
Hopea 8 % (kaikki autot 7 %)
-
Punainen 5 % (kaikki autot 12 %)
| 2008 | 40 autoa |
|---|---|
| 2009 | 383 autoa |
| 2010 | 343 autoa |
| 2011 | 364 autoa |
| 2012 | 387 autoa |
| 2013 | 459 autoa |
| 2014 | 523 autoa |
| 2015 | 471 autoa |
| 2016 | 380 autoa |
| 2017 | 505 autoa |
| 2018 | 405 autoa |
| 2019 | 240 autoa |
| 2020 | 636 autoa |
| 2021 | 503 autoa |
| 2022 | 174 autoa |
| 2023 | 316 autoa |
| 2024 | 288 autoa |
| 2025 | 134 autoa |
| 2026 | 233 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 4 126 (61 %)
-
Hybridi 2 306 (34 %)
-
Bensiini 347 (5 %)
-
Etanoli 5 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Q5 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 3 | 39 017 km |
|---|---|
| 4 | 81 058 km |
| 5 | 83 865 km |
| 6 | 107 746 km |
| 7 | 123 487 km |
| 8 | 148 769 km |
| 9 | 166 229 km |
| 10 | 191 559 km |
| 11 | 218 095 km |
| 12 | 224 263 km |
| 13 | 248 842 km |
| 14 | 252 304 km |
| 15 | 269 537 km |
| 16 | 288 493 km |
| 17 | 302 030 km |
| 18 | 294 490 km |
- 3 v
- 39 017 km13 006 km/v
- 5 v
- 83 865 km16 773 km/v
- 10 v
- 191 559 km19 156 km/v
- 15 v
- 269 537 km17 969 km/v
Mihin Q5 kaatuu katsastuksessa
Vikakohteiden jakauma on lähellä saman ikäisten autojen keskiarvoa. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,5 vs. 2,5 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Q5 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 9,8 / 15,6
-
Jarrujärjestelmät 2,5 / 9,2
-
Ympäristöhaitat 2,5 / 2,9
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 1,8 / 0,6
-
Alusta ja kori 0,7 / 1,7
-
Ohjauslaitteet 0,5 / 2,5
-
Koeajo ja näkyvyys 0,4 / 0,5
-
Muut laitteet ja varusteet 0,3 / 0,6
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
11 vuosimallia 13:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2009 | 23,9 % | 35,9 % | 436 |
| 2010 | 22,3 % | 33,2 % | 386 |
| 2011 | 18,4 % | 29,8 % | 445 |
| 2012 | 14,6 % | 26,8 % | 471 |
| 2013 | 15,1 % | 23,6 % | 509 |
| 2014 | 13,1 % | 20,0 % | 526 |
| 2015 | 11,5 % | 17,8 % | 497 |
| 2016 | 6,1 % | 17,4 % | 327 |
| 2017 | 20,3 % | 17,2 % | 133 |
| 2018 | 13,7 % | 12,6 % | 190 |
| 2019 | 3,8 % | 10,7 % | 213 |
| 2020 | 3,9 % | 11,4 % | 152 |
| 2021 | 2,3 % | 8,2 % | 434 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Q5 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 21 Audi Q5 -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 5 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
22.5.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69GT
Koskee autoja, jotka on valmistettu 10.7.2025 ja 19.12.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The seatbelt pre-tensioner of the front seats does not comply with the technical specifications. Although the seatbelt tightens in a crash that triggers its deployment, it cannot reliably maintain this tightness, thus reducing its protective effect and increasing the risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
20.3.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69R6
Koskee autoja, jotka on valmistettu 15.10.2004 ja 22.4.2013 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The driver airbag inflator may cause uncontrolled inflation and release metal fragments when the airbag is activated, which can cause injury to the occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
14.11.2025: Palovaara Valmistajan koodi 15ZK
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.8.2020 ja 23.8.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Divergent torques during the bolting process may cause the cylinder head cover bolts to loosen. Motor oil may come out of the cylinder head cover bolt holes, come into contact with hot parts of the engine, and thereby generate smoke or cause a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
14.11.2025: Palovaara Valmistajan koodi 93AD
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.8.2019 ja 31.8.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The high-voltage battery’s cell modules could overheat during charging. This may lead to fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
24.1.2025: Palovaara Valmistajan koodi 93AB
Koskee autoja, jotka on valmistettu 21.1.2021 ja 21.8.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
During the charging process, the high/voltage battery may overheat due to a defect in the battery modules. This can result in a fire and cause injuries to occupants and bystanders. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
14.4.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69EP
Koskee autoja, jotka on valmistettu 13.9.2008 ja 26.11.2012 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The airbag may deteriorate over time and if deployed, excessive internal pressure may cause the inflator body to burst and metal fragments could pass through the cushion material causing injury to occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Q5 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 233 autoa
- 2025 134 autoa
- 2024 288 autoa
- 2023 316 autoa
- 2022 174 autoa
- 2021 503 autoa · hylätty 2,3 %
- 2020 636 autoa · hylätty 3,9 %
- 2019 240 autoa · hylätty 3,8 %
- 2018 405 autoa · hylätty 13,7 %
- 2017 505 autoa · hylätty 20,3 %
- 2016 380 autoa · hylätty 6,1 %
- 2015 471 autoa · hylätty 11,5 %
- 2014 523 autoa · hylätty 13,1 %
- 2013 459 autoa · hylätty 15,1 %
- 2012 387 autoa · hylätty 14,6 %
- 2011 364 autoa · hylätty 18,4 %
- 2010 343 autoa · hylätty 22,3 %
- 2009 383 autoa · hylätty 23,9 %
- 2008 40 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Q5 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Q5 listoilla
- Luotettavimmat 5-vuotiaat autot (sija 8)
- Luotettavimmat 15-vuotiaat autot (sija 19)
- Luotettavimmat hybridiautot (sija 10)
- Luotettavimmat dieselautot (sija 12)
Muistutus: Audi Q5
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.