Audi · automalli
Audi Q7
Suomen liikenteessä on 3 286 Audi Q7 -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 11,3 vuotta. Yleisin käyttövoima on diesel (56 %).
- Liikenteessä
- 3 286
- Keski-ikä
- 11,3 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 242 773 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 56 % autoista
Miten Q7 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Audi Q7 -autoilla on ajettu keskimäärin 32 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Q7 on 9. yleisin malli 51 mallin joukossa luokassa suuri katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,1 vuotta vanhempia kuin luokan autot (10,2 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Q7 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 100 % autoista on automaattivaihteisia ja 98 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 100 %
- automaatteja, 0 % käsivalintaisia
- Teho
- 190 kW
- 258 hv tyypillisesti, valtaosa 171-250 kW
- Kokonaismassa
- 3 120 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 5,17 m
- pituus · leveys 1,98 m · korkeus 1,77 m
- Hybridit
- 41 %
- 40 % ladattavia, 1 % tavallisia hybridejä
- 7 paikkaa
- 42 %
- autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia
Yleisimmät moottorikoot
-
3,0 l 93 %
-
4,1 l 4 %
-
4,2 l 1 %
-
4,0 l 1 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Q7 on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Q7 on yleisin maakunnassa Pohjois-Pohjanmaa: siellä sen osuus autokannasta on 1,5-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 904 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 363 | 48 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 299 | yhtä yleinen |
| Varsinais-Suomi | 261 | 13 % harvinaisempi |
| Lappi | 165 | 45 % yleisempi |
| Keski-Suomi | 158 | yhtä yleinen |
Q7 väreittäin
Yleisin väri on musta (29 %).
-
Musta 29 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 29 % (kaikki autot 22 %)
-
Valkoinen 19 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 7 % (kaikki autot 13 %)
-
Ruskea tai beige 6 % (kaikki autot 6 %)
-
Hopea 5 % (kaikki autot 7 %)
| 2005 | 2 autoa |
|---|---|
| 2006 | 175 autoa |
| 2007 | 264 autoa |
| 2008 | 132 autoa |
| 2009 | 91 autoa |
| 2010 | 168 autoa |
| 2011 | 200 autoa |
| 2012 | 147 autoa |
| 2013 | 86 autoa |
| 2014 | 59 autoa |
| 2015 | 254 autoa |
| 2016 | 492 autoa |
| 2017 | 316 autoa |
| 2018 | 203 autoa |
| 2019 | 20 autoa |
| 2020 | 216 autoa |
| 2021 | 185 autoa |
| 2022 | 35 autoa |
| 2023 | 54 autoa |
| 2024 | 69 autoa |
| 2025 | 91 autoa |
| 2026 | 27 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 1 852 (56 %)
-
Hybridi 1 343 (41 %)
-
Bensiini 91 (3 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Q7 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 89 541 km |
|---|---|
| 5 | 100 323 km |
| 6 | 117 190 km |
| 7 | 141 939 km |
| 8 | 166 860 km |
| 9 | 199 190 km |
| 10 | 216 741 km |
| 11 | 254 449 km |
| 12 | 250 331 km |
| 13 | 269 022 km |
| 14 | 285 847 km |
| 15 | 312 988 km |
| 16 | 313 882 km |
| 17 | 326 367 km |
| 18 | 349 523 km |
| 19 | 347 473 km |
| 20 | 364 978 km |
- 5 v
- 100 323 km20 065 km/v
- 10 v
- 216 741 km21 674 km/v
- 15 v
- 312 988 km20 866 km/v
- 20 v
- 364 978 km18 249 km/v
Mihin Q7 kaatuu katsastuksessa
Vikakohteiden jakauma on lähellä saman ikäisten autojen keskiarvoa. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (1,6 vs. 5,2 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Q7 Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 14,1 / 14,1
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 12,1 / 20,0
-
Ympäristöhaitat 3,5 / 5,1
-
Ajoneuvon tunnistus 1,8 / 0,7
-
Ohjauslaitteet 1,7 / 3,2
-
Alusta ja kori 1,6 / 5,2
-
Koeajo ja näkyvyys 1,5 / 0,7
-
Muut laitteet ja varusteet 1,2 / 1,0
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
10 vuosimallia 13:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2006 | 43,9 % | 43,1 % | 255 |
| 2007 | 39,0 % | 41,2 % | 354 |
| 2008 | 33,7 % | 39,7 % | 190 |
| 2009 | 41,7 % | 35,9 % | 108 |
| 2010 | 32,2 % | 33,2 % | 208 |
| 2011 | 21,9 % | 29,8 % | 247 |
| 2012 | 12,8 % | 26,8 % | 164 |
| 2015 | 14,6 % | 17,8 % | 274 |
| 2016 | 13,0 % | 17,4 % | 354 |
| 2017 | 8,1 % | 17,2 % | 124 |
| 2018 | 6,5 % | 9,5 % | 107 |
| 2020 | 8,6 % | 6,8 % | 185 |
| 2021 | 2,6 % | 8,2 % | 153 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Q7 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 17 Audi Q7 -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 5 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
19.12.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 692K
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.3.2025 ja 30.7.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The product has a defect in the buckle and the anchorage of the seat belt, which may result in insufficient restraining effect of the seatbelt, increasing the risk of injuries, in particular to the passengers of the front seats. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
19.12.2025: Palovaara Valmistajan koodi 23HDIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The high-pressure fuel pump may not be correctly affixed to the cylinder head. As a result, the connection between the pump and the fuel pipes may not be properly sealed. This may result in a fuel leakage, which could originate a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
7.11.2025: Palovaara Valmistajan koodi 93QQ
Koskee autoja, jotka on valmistettu 22.8.2019 ja 31.7.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The cell modules of the high-voltage battery could overheat during charging which can lead to a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
23.2.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69GA
Koskee autoja, jotka on valmistettu 11.8.2023 ja 19.12.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The side airbag is insufficiently secured to the front left-hand side of the seat frame. As a result, it may not be able to deploy correctly in the event of an accident, increasing the risk of injury to the occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
15.12.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 72N5
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.6.2023 ja 20.6.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A defective welding seam on the front seat back frame can break in the event of an accident. As a result, the person sitting in the seat may hit their head on the B-pillar, increasing the risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
1.4.2022: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 42L5
Koskee autoja, jotka on valmistettu 7.11.2019 ja 16.4.2021 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Alteration of the rear axle’s toe and/or camber values lead to increased and uneven wear on the rear tyres, and if worn down to its carcass may suffer a sudden loss of pressure. This can lead to loss of traction and may affect vehicle handling, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Q7 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 27 autoa
- 2025 91 autoa
- 2024 69 autoa
- 2023 54 autoa
- 2022 35 autoa
- 2021 185 autoa · hylätty 2,6 %
- 2020 216 autoa · hylätty 8,6 %
- 2019 20 autoa
- 2018 203 autoa · hylätty 6,5 %
- 2017 316 autoa · hylätty 8,1 %
- 2016 492 autoa · hylätty 13,0 %
- 2015 254 autoa · hylätty 14,6 %
- 2014 59 autoa
- 2013 86 autoa
- 2012 147 autoa · hylätty 12,8 %
- 2011 200 autoa · hylätty 21,9 %
- 2010 168 autoa · hylätty 32,2 %
- 2009 91 autoa · hylätty 41,7 %
- 2008 132 autoa · hylätty 33,7 %
- 2007 264 autoa · hylätty 39,0 %
- 2006 175 autoa · hylätty 43,9 %
- 2005 2 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Q7 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Audi Q7
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.