BMW · automalli
BMW 7-sarja
BMW 7-sarja on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 1 979 autoa. Keskimäärin ne ovat 16,4 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 227 259 km.
- Liikenteessä
- 1 979
- Keski-ikä
- 16,4 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 227 259 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 36 % autoista
Miten 7-sarja vertautuu muihin
- Ajomäärä: BMW 7-sarja -autoilla on ajettu keskimäärin 12 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: 7-sarja on 12. yleisin malli 51 mallin joukossa luokassa suuri (E/F).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,3 vuotta vanhempia kuin luokan autot (15,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista 7-sarja -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 98 % autoista on automaattivaihteisia ja 80 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 98 %
- automaatteja, 2 % käsivalintaisia
- Teho
- 190 kW
- 258 hv tyypillisesti, valtaosa 160-242 kW
- Kokonaismassa
- 2 540 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 5,08 m
- pituus · leveys 1,90 m · korkeus 1,48 m
- Hybridit
- 27 %
- 27 % ladattavia, 0 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
3,0 l 51 %
-
2,0 l 19 %
-
4,4 l 9 %
-
2,8 l 4 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä 7-sarja on yleisin
Suhteessa muihin autoihin 7-sarja on yleisin maakunnassa Satakunta: siellä sen osuus autokannasta on 1,3-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 580 | 9 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 190 | yhtä yleinen |
| Varsinais-Suomi | 182 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 165 | 12 % yleisempi |
| Satakunta | 110 | 28 % yleisempi |
| Etelä-Pohjanmaa | 96 | 17 % yleisempi |
7-sarja väreittäin
Yleisin väri on musta (40 %).
-
Musta 40 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 26 % (kaikki autot 22 %)
-
Sininen 13 % (kaikki autot 13 %)
-
Valkoinen 7 % (kaikki autot 17 %)
-
Hopea 5 % (kaikki autot 7 %)
-
Ruskea tai beige 4 % (kaikki autot 6 %)
| 1961 | 1 autoa |
|---|---|
| 1962 | 1 autoa |
| 1963 | 2 autoa |
| 1964 | 1 autoa |
| 1965 | 1 autoa |
| 1978 | 1 autoa |
| 1979 | 1 autoa |
| 1981 | 1 autoa |
| 1982 | 1 autoa |
| 1983 | 3 autoa |
| 1984 | 7 autoa |
| 1985 | 5 autoa |
| 1986 | 4 autoa |
| 1987 | 6 autoa |
| 1988 | 19 autoa |
| 1989 | 18 autoa |
| 1990 | 24 autoa |
| 1991 | 15 autoa |
| 1992 | 15 autoa |
| 1993 | 13 autoa |
| 1994 | 27 autoa |
| 1995 | 56 autoa |
| 1996 | 55 autoa |
| 1997 | 38 autoa |
| 1998 | 46 autoa |
| 1999 | 32 autoa |
| 2000 | 32 autoa |
| 2001 | 25 autoa |
| 2002 | 36 autoa |
| 2003 | 41 autoa |
| 2004 | 35 autoa |
| 2005 | 50 autoa |
| 2006 | 37 autoa |
| 2007 | 34 autoa |
| 2008 | 56 autoa |
| 2009 | 114 autoa |
| 2010 | 62 autoa |
| 2011 | 77 autoa |
| 2012 | 64 autoa |
| 2013 | 40 autoa |
| 2014 | 36 autoa |
| 2015 | 42 autoa |
| 2016 | 178 autoa |
| 2017 | 181 autoa |
| 2018 | 93 autoa |
| 2019 | 131 autoa |
| 2020 | 48 autoa |
| 2021 | 14 autoa |
| 2022 | 37 autoa |
| 2023 | 73 autoa |
| 2024 | 29 autoa |
| 2025 | 18 autoa |
| 2026 | 3 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 722 (36 %)
-
Bensiini 593 (30 %)
-
Hybridi 529 (27 %)
-
Sähkö 134 (7 %)
-
Etanoli 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä 7-sarja -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 3 | 39 250 km |
|---|---|
| 4 | 54 816 km |
| 6 | 83 897 km |
| 7 | 104 067 km |
| 8 | 124 560 km |
| 9 | 149 741 km |
| 10 | 178 041 km |
| 11 | 201 720 km |
| 12 | 229 965 km |
| 13 | 293 741 km |
| 14 | 262 134 km |
| 15 | 286 590 km |
| 16 | 268 143 km |
| 17 | 278 674 km |
| 18 | 308 075 km |
| 19 | 298 051 km |
| 20 | 323 127 km |
| 21 | 289 740 km |
| 22 | 351 928 km |
| 23 | 317 604 km |
| 24 | 405 441 km |
| 25 | 293 590 km |
| 26 | 366 489 km |
| 27 | 302 990 km |
| 28 | 329 423 km |
| 29 | 336 187 km |
| 30 | 321 122 km |
| 31 | 325 423 km |
| 32 | 273 042 km |
| 36 | 273 361 km |
- 3 v
- 39 250 km13 083 km/v
- 10 v
- 178 041 km17 804 km/v
- 15 v
- 286 590 km19 106 km/v
- 20 v
- 323 127 km16 156 km/v
Mihin 7-sarja kaatuu katsastuksessa
Vikakohteiden jakauma on lähellä saman ikäisten autojen keskiarvoa. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,3 vs. 2,7 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
7-sarja Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 10,1 / 15,5
-
Jarrujärjestelmät 2,3 / 9,6
-
Koeajo ja näkyvyys 2,1 / 0,5
-
Ympäristöhaitat 1,0 / 3,2
-
Muut laitteet ja varusteet 0,8 / 0,7
-
Alusta ja kori 0,3 / 2,7
-
Ohjauslaitteet 0,3 / 2,3
-
Lisätarkastukset 0,3 / 0,2
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Koeajo ja näkyvyys Tuulilasin säröt ja kiveniskut sekä pyyhkijöiden sulat.
Katsastushistoria vuosimalleittain
3 vuosimallia 4:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2009 | 22,7 % | 35,9 % | 141 |
| 2016 | 7,8 % | 17,4 % | 128 |
| 2017 | 16,0 % | 12,5 % | 119 |
| 2019 | 5,9 % | 10,7 % | 118 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
7-sarja takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 23 BMW 7-sarja -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 7 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
18.9.2026: Palovaara Valmistajan koodi 0012820600 0012840600
Koskee autoja, jotka on valmistettu 29.7.2014 ja 12.11.2020 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Water may enter the starter motor and cause damage. As a result, the engine may no longer start, or the starter motor may short-circuit or remain continuously activated. This could cause local overheating of the starter motor or thermal overload of surrounding components and lead to a vehicle fire, including when the ignition is switched off. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
27.3.2026: Palovaara Valmistajan koodi 00615109000061520900
Koskee autoja, jotka on valmistettu 9.6.2022 ja 5.12.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The cockpit cable harness may be damaged when the microfilter is replaced. This can lead to a short circuit, with smoke build-up resulting in fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
31.10.2025: Palovaara Valmistajan koodi 0012550600, 0012560600, 0012570600, 0012620600
Koskee autoja, jotka on valmistettu 28.9.2015 ja 7.9.2021 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Water may come into contact with the starter relay and gradually cause corrosion. This could affect the electrical connection inside the relay and make the engine difficult to start. It may also result in a short circuit and could cause the starter to overheat leading to a fire when the vehicle is in motion or when it is parked with the ignition off. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
8.8.2025: Palovaara Valmistajan koodi 00612309000061240900
Koskee autoja, jotka on valmistettu 7.7.2021 ja 14.2.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The cell modules in the vehicles concerned were not produced in accordance with the specifications, which may cause the module frame to fail. This may lead to a shutdown of the high-voltage system and fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
10.1.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0034940200
Koskee autoja, jotka on valmistettu 6.7.2022 ja 13.11.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The hollow shaft of the servomotor was not welded correctly. The weld may not be able to withstand high braking pressure build-up and may break. In this case, the reduced braking performance requires greater force and the braking distance may increase. In addition, the ABS and DSC brake control systems are not assisted. This increases the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
13.12.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0032660300
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.6.2024 ja 4.9.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to manufacturing problem, the rotation bushing of the steering column's double universal joint can break when the steering wheel is turned hard at the extreme position and when steering without steering assistance with the engine switched off. This can lead to unexpected steering behaviour which can increase the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
7-sarja vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 3 autoa
- 2025 18 autoa
- 2024 29 autoa
- 2023 73 autoa
- 2022 37 autoa
- 2021 14 autoa
- 2020 48 autoa
- 2019 131 autoa · hylätty 5,9 %
- 2018 93 autoa
- 2017 181 autoa · hylätty 16,0 %
- 2016 178 autoa · hylätty 7,8 %
- 2015 42 autoa
- 2014 36 autoa
- 2013 40 autoa
- 2012 64 autoa
- 2011 77 autoa
- 2010 62 autoa
- 2009 114 autoa · hylätty 22,7 %
- 2008 56 autoa
- 2007 34 autoa
- 2006 37 autoa
- 2005 50 autoa
- 2004 35 autoa
- 2003 41 autoa
- 2002 36 autoa
- 2001 25 autoa
- 2000 32 autoa
- 1999 32 autoa
- 1998 46 autoa
- 1997 38 autoa
- 1996 55 autoa
- 1995 56 autoa
- 1994 27 autoa
- 1993 13 autoa
- 1992 15 autoa
- 1991 15 autoa
- 1990 24 autoa
- 1989 18 autoa
- 1988 19 autoa
- 1987 6 autoa
- 1986 4 autoa
- 1985 5 autoa
- 1984 7 autoa
- 1983 3 autoa
- 1982 1 autoa
- 1981 1 autoa
- 1979 1 autoa
- 1978 1 autoa
- 1965 1 autoa
- 1964 1 autoa
- 1963 2 autoa
- 1962 1 autoa
- 1961 1 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske 7-sarja -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
7-sarja listoilla
- Luotettavimmat dieselautot (sija 2)
Muistutus: BMW 7-sarja
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.