Saab · automalli
Saab 9-5
Saab 9-5 on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 4 945 autoa. Keskimäärin ne ovat 21,8 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 297 767 km.
- Liikenteessä
- 4 945
- Keski-ikä
- 21,8 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 297 767 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 89 % autoista
Miten 9-5 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Saab 9-5 -autoilla on ajettu keskimäärin 9 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: 9-5 on 6. yleisin malli 51 mallin joukossa luokassa suuri (E/F).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 6,7 vuotta vanhempia kuin luokan autot (15,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista 9-5 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 53 % autoista on automaattivaihteisia ja 99 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 53 %
- automaatteja, 47 % käsivalintaisia
- Teho
- 132 kW
- 180 hv tyypillisesti, valtaosa 110-184 kW
- Kokonaismassa
- 2 130 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,83 m
- pituus · leveys 1,79 m · korkeus 1,47 m
Yleisimmät moottorikoot
-
2,3 l 50 %
-
2,0 l 43 %
-
1,9 l 3 %
-
3,0 l 2 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä 9-5 on yleisin
Pohjanmaa erottuu: siellä 9-5 on suhteessa 2,1 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 883 | 34 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 479 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 427 | 16 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 397 | 12 % harvinaisempi |
| Pohjanmaa | 377 | 107 % yleisempi |
| Keski-Suomi | 285 | 17 % yleisempi |
9-5 väreittäin
Yleisin väri on harmaa (25 %). Hopea on tällä mallilla 2,2 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 25 % (kaikki autot 22 %)
-
Musta 21 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 16 % (kaikki autot 13 %)
-
Hopea 16 % (kaikki autot 7 %)
-
Punainen 9 % (kaikki autot 12 %)
-
Vihreä 6 % (kaikki autot 3 %)
| 1997 | 21 autoa |
|---|---|
| 1998 | 188 autoa |
| 1999 | 273 autoa |
| 2000 | 389 autoa |
| 2001 | 319 autoa |
| 2002 | 371 autoa |
| 2003 | 445 autoa |
| 2004 | 536 autoa |
| 2005 | 493 autoa |
| 2006 | 621 autoa |
| 2007 | 590 autoa |
| 2008 | 278 autoa |
| 2009 | 113 autoa |
| 2010 | 185 autoa |
| 2011 | 107 autoa |
| 2012 | 15 autoa |
| 2015 | 1 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 4 424 (89 %)
-
Diesel 320 (6 %)
-
Etanoli 196 (4 %)
-
Kaasu 5 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä 9-5 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 15 | 236 597 km |
|---|---|
| 16 | 247 473 km |
| 17 | 292 766 km |
| 18 | 277 199 km |
| 19 | 273 447 km |
| 20 | 288 348 km |
| 21 | 290 674 km |
| 22 | 311 201 km |
| 23 | 307 757 km |
| 24 | 319 735 km |
| 25 | 312 901 km |
| 26 | 321 020 km |
| 27 | 329 518 km |
| 28 | 320 913 km |
| 29 | 330 916 km |
- 15 v
- 236 597 km15 773 km/v
- 20 v
- 288 348 km14 417 km/v
Mihin 9-5 kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa muut laitteet ja varusteet on 1,9 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,6 vs. 4,6 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
9-5 Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 17,3 / 23,3
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 16,9 / 27,0
-
Alusta ja kori 12,3 / 11,6
-
Ympäristöhaitat 8,9 / 9,5
-
Muut laitteet ja varusteet 3,1 / 1,6
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 1,6 / 1,3
-
Ohjauslaitteet 0,6 / 4,6
-
Koeajo ja näkyvyys 0,4 / 0,9
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
Katsastushistoria vuosimalleittain
10 vuosimallia 10:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 34,6 % | 36,4 % | 894 |
| 2003 | 35,8 % | 42,2 % | 667 |
| 2004 | 38,1 % | 43,7 % | 696 |
| 2005 | 37,0 % | 44,3 % | 543 |
| 2006 | 34,1 % | 43,1 % | 727 |
| 2007 | 33,2 % | 41,2 % | 693 |
| 2008 | 34,8 % | 39,7 % | 328 |
| 2009 | 34,3 % | 35,9 % | 134 |
| 2010 | 18,5 % | 33,2 % | 211 |
| 2011 | 13,4 % | 29,8 % | 119 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
9-5 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmässä ei ole Saab 9-5 -mallia koskevia henkilöautojen takaisinkutsuja vuoden 2015 jälkeen.
9-5 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2015 1 autoa
- 2012 15 autoa
- 2011 107 autoa · hylätty 13,4 %
- 2010 185 autoa · hylätty 18,5 %
- 2009 113 autoa · hylätty 34,3 %
- 2008 278 autoa · hylätty 34,8 %
- 2007 590 autoa · hylätty 33,2 %
- 2006 621 autoa · hylätty 34,1 %
- 2005 493 autoa · hylätty 37,0 %
- 2004 536 autoa · hylätty 38,1 %
- 2003 445 autoa · hylätty 35,8 %
- 2002 371 autoa · hylätty 34,6 %
- 2001 319 autoa
- 2000 389 autoa
- 1999 273 autoa
- 1998 188 autoa
- 1997 21 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske 9-5 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Vertaa 9-5 muihin
9-5 listoilla
- Luotettavimmat 15-vuotiaat autot (sija 5)
Muistutus: Saab 9-5
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.