Mercedes-Benz · automalli
Mercedes-Benz S-sarja
Suomen liikenteessä on 4 212 Mercedes-Benz S-sarja -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 25,8 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (58 %).
- Liikenteessä
- 4 212
- Keski-ikä
- 25,8 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 224 884 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 58 % autoista
Miten S-sarja vertautuu muihin
- Ajomäärä: Mercedes-Benz S-sarja -autoilla on ajettu keskimäärin 7 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: S-sarja on 7. yleisin malli 51 mallin joukossa luokassa suuri (E/F).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 10,7 vuotta vanhempia kuin luokan autot (15,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista S-sarja -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 97 % autoista on automaattivaihteisia ja 55 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 97 %
- automaatteja, 4 % käsivalintaisia
- Teho
- 190 kW
- 258 hv tyypillisesti, valtaosa 140-285 kW
- Kokonaismassa
- 2 550 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 5,12 m
- pituus · leveys 1,87 m · korkeus 1,48 m
- Hybridit
- 11 %
- 9 % ladattavia, 2 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
3,0 l 34 %
-
3,2 l 9 %
-
5,0 l 9 %
-
5,5 l 9 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä S-sarja on yleisin
Etelä-Pohjanmaa erottuu: siellä S-sarja on suhteessa 1,4 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 1 021 | 10 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 461 | 16 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 389 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 308 | yhtä yleinen |
| Satakunta | 242 | 33 % yleisempi |
| Etelä-Pohjanmaa | 238 | 36 % yleisempi |
S-sarja väreittäin
Yleisin väri on musta (34 %).
-
Musta 34 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 24 % (kaikki autot 22 %)
-
Sininen 14 % (kaikki autot 13 %)
-
Valkoinen 8 % (kaikki autot 17 %)
-
Hopea 7 % (kaikki autot 7 %)
-
Ruskea tai beige 5 % (kaikki autot 6 %)
| 1939 | 1 autoa |
|---|---|
| 1949 | 2 autoa |
| 1950 | 9 autoa |
| 1951 | 38 autoa |
| 1952 | 6 autoa |
| 1953 | 3 autoa |
| 1954 | 9 autoa |
| 1956 | 1 autoa |
| 1957 | 8 autoa |
| 1958 | 4 autoa |
| 1959 | 11 autoa |
| 1960 | 4 autoa |
| 1962 | 4 autoa |
| 1963 | 5 autoa |
| 1964 | 9 autoa |
| 1965 | 8 autoa |
| 1966 | 38 autoa |
| 1967 | 32 autoa |
| 1968 | 15 autoa |
| 1969 | 23 autoa |
| 1970 | 31 autoa |
| 1971 | 22 autoa |
| 1972 | 28 autoa |
| 1973 | 27 autoa |
| 1974 | 19 autoa |
| 1975 | 20 autoa |
| 1976 | 22 autoa |
| 1977 | 22 autoa |
| 1978 | 13 autoa |
| 1979 | 16 autoa |
| 1980 | 27 autoa |
| 1981 | 21 autoa |
| 1982 | 39 autoa |
| 1983 | 41 autoa |
| 1984 | 60 autoa |
| 1985 | 51 autoa |
| 1986 | 78 autoa |
| 1987 | 77 autoa |
| 1988 | 78 autoa |
| 1989 | 95 autoa |
| 1990 | 59 autoa |
| 1991 | 116 autoa |
| 1992 | 77 autoa |
| 1993 | 53 autoa |
| 1994 | 57 autoa |
| 1995 | 55 autoa |
| 1996 | 28 autoa |
| 1997 | 14 autoa |
| 1998 | 25 autoa |
| 1999 | 106 autoa |
| 2000 | 117 autoa |
| 2001 | 101 autoa |
| 2002 | 74 autoa |
| 2003 | 103 autoa |
| 2004 | 84 autoa |
| 2005 | 88 autoa |
| 2006 | 302 autoa |
| 2007 | 220 autoa |
| 2008 | 147 autoa |
| 2009 | 112 autoa |
| 2010 | 90 autoa |
| 2011 | 74 autoa |
| 2012 | 44 autoa |
| 2013 | 99 autoa |
| 2014 | 211 autoa |
| 2015 | 167 autoa |
| 2016 | 85 autoa |
| 2017 | 77 autoa |
| 2018 | 61 autoa |
| 2019 | 74 autoa |
| 2020 | 19 autoa |
| 2021 | 44 autoa |
| 2022 | 104 autoa |
| 2023 | 48 autoa |
| 2024 | 37 autoa |
| 2025 | 11 autoa |
| 2026 | 12 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 2 446 (58 %)
-
Diesel 1 310 (31 %)
-
Hybridi 455 (11 %)
-
Kaasu 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä S-sarja -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 66 967 km |
|---|---|
| 5 | 82 729 km |
| 7 | 100 704 km |
| 8 | 126 725 km |
| 9 | 164 427 km |
| 10 | 169 824 km |
| 11 | 181 160 km |
| 12 | 204 704 km |
| 13 | 216 915 km |
| 14 | 247 781 km |
| 15 | 241 992 km |
| 16 | 279 857 km |
| 17 | 305 906 km |
| 18 | 287 916 km |
| 19 | 279 653 km |
| 20 | 278 767 km |
| 21 | 257 436 km |
| 22 | 269 650 km |
| 23 | 269 747 km |
| 24 | 271 129 km |
| 25 | 274 876 km |
| 26 | 267 748 km |
| 27 | 264 599 km |
| 28 | 292 242 km |
| 30 | 309 759 km |
| 31 | 274 701 km |
| 32 | 275 065 km |
| 33 | 235 682 km |
| 34 | 241 836 km |
| 35 | 258 471 km |
| 36 | 221 764 km |
| 37 | 254 333 km |
| 38 | 254 953 km |
| 39 | 240 436 km |
| 40 | 260 382 km |
| 41 | 290 784 km |
| 42 | 261 715 km |
| 43 | 244 765 km |
| 44 | 240 197 km |
| 45 | 250 030 km |
| 46 | 228 160 km |
| 50 | 228 900 km |
| 51 | 257 795 km |
| 53 | 209 533 km |
| 54 | 84 996 km |
| 55 | 53 463 km |
| 56 | 41 547 km |
| 57 | 51 312 km |
| 59 | 46 514 km |
| 60 | 54 286 km |
| 75 | 55 234 km |
- 5 v
- 82 729 km16 546 km/v
- 10 v
- 169 824 km16 982 km/v
- 15 v
- 241 992 km16 133 km/v
- 20 v
- 278 767 km13 938 km/v
Mihin S-sarja kaatuu katsastuksessa
Vikakohteiden jakauma on lähellä saman ikäisten autojen keskiarvoa. Kohteessa valaisimet ja sähkölaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,1 vs. 1,1 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
S-sarja Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 25,5 / 23,2
-
Jarrujärjestelmät 13,3 / 18,4
-
Ympäristöhaitat 5,6 / 7,1
-
Ohjauslaitteet 2,6 / 3,9
-
Koeajo ja näkyvyys 2,3 / 0,8
-
Alusta ja kori 1,1 / 8,2
-
Muut laitteet ja varusteet 0,8 / 1,3
-
Ajoneuvon tunnistus 0,1 / 0,8
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
9 vuosimallia 12:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 32,9 % | 36,4 % | 167 |
| 2003 | 36,4 % | 42,2 % | 162 |
| 2004 | 27,2 % | 43,7 % | 103 |
| 2005 | 37,1 % | 44,3 % | 124 |
| 2006 | 32,1 % | 43,1 % | 380 |
| 2007 | 27,7 % | 41,2 % | 282 |
| 2008 | 30,9 % | 39,7 % | 175 |
| 2009 | 36,4 % | 35,9 % | 140 |
| 2010 | 32,4 % | 33,2 % | 102 |
| 2013 | 23,7 % | 23,6 % | 114 |
| 2014 | 18,8 % | 20,0 % | 234 |
| 2015 | 21,6 % | 17,8 % | 167 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
S-sarja takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 43 Mercedes-Benz S-sarja -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 6 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
12.6.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 4090105
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.11.2022 ja 4.12.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The wheel bolts were not tightened in accordance with the torque specifications. The bolts and the wheel assembly could detach while the vehicle is in motion, increasing the risk of accidents. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
4.7.2025: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 8297014, 8297015
Koskee autoja, jotka on valmistettu 31.1.2023 ja 17.10.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
An improperly reworked fuse box may lead to breaks in contact or incorrect fuse ratings. Therefore, systems connected to the fuse could fail, including the vehicle losing drive without warning as well as the restraint systems or the instrument cluster being compromised. This could lead to injury or fire. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
20.12.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 4694207
Koskee autoja, jotka on valmistettu 3.11.2010 ja 7.11.2016 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The three aluminium screws of the steering box may corrode due to exposure to spray water and aggressive road-grit (salt) used for melting ice. Advanced corrosion could weaken the screws, leading to potential breakage during manoeuvring or parking. If all fixing screws fail, the power-assisted steering could detach, resulting in a loss of power steering and an increased risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
13.12.2024: Ympäristöhaitta, palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 5496234
Koskee autoja, jotka on valmistettu 30.6.2020 ja 19.9.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
In the event of an independent hardware failure, the lambda control in the Engine Control Unit (ECU) software can erroneously increase the amount of injected fuel during cylinder deactivation. As a result, exhaust temperatures can increase and this can damage surrounding components (e.g. engine wiring harness, catalytic converter). This can create an unexpected loss of propulsion, increasing the risk of accidents and injuries. Moreover, this can increase the risk of fire. In addition, local statutory exhaust emission limits could be exceeded. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
19.4.2024: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 8297011
Koskee autoja, jotka on valmistettu 25.1.2023 ja 17.11.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A fuse may be faulty, which can lead to engine failure or impairment of the restraint functions and instrument cluster. This increases the risk of an accident, injuries and fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
1.3.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 4092226
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.11.2022 ja 20.9.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The catch fixing the wheel hubcaps may not withstand the pressures encountered during driving. In such cases, the hubcaps could detach from the vehicle, increasing the risk of accident and injury to other road users. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
S-sarja vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 12 autoa
- 2025 11 autoa
- 2024 37 autoa
- 2023 48 autoa
- 2022 104 autoa
- 2021 44 autoa
- 2020 19 autoa
- 2019 74 autoa
- 2018 61 autoa
- 2017 77 autoa
- 2016 85 autoa
- 2015 167 autoa · hylätty 21,6 %
- 2014 211 autoa · hylätty 18,8 %
- 2013 99 autoa · hylätty 23,7 %
- 2012 44 autoa
- 2011 74 autoa
- 2010 90 autoa · hylätty 32,4 %
- 2009 112 autoa · hylätty 36,4 %
- 2008 147 autoa · hylätty 30,9 %
- 2007 220 autoa · hylätty 27,7 %
- 2006 302 autoa · hylätty 32,1 %
- 2005 88 autoa · hylätty 37,1 %
- 2004 84 autoa · hylätty 27,2 %
- 2003 103 autoa · hylätty 36,4 %
- 2002 74 autoa · hylätty 32,9 %
- 2001 101 autoa
- 2000 117 autoa
- 1999 106 autoa
- 1998 25 autoa
- 1997 14 autoa
- 1996 28 autoa
- 1995 55 autoa
- 1994 57 autoa
- 1993 53 autoa
- 1992 77 autoa
- 1991 116 autoa
- 1990 59 autoa
- 1989 95 autoa
- 1988 78 autoa
- 1987 77 autoa
- 1986 78 autoa
- 1985 51 autoa
- 1984 60 autoa
- 1983 41 autoa
- 1982 39 autoa
- 1981 21 autoa
- 1980 27 autoa
- 1979 16 autoa
- 1978 13 autoa
- 1977 22 autoa
- 1976 22 autoa
- 1975 20 autoa
- 1974 19 autoa
- 1973 27 autoa
- 1972 28 autoa
- 1971 22 autoa
- 1970 31 autoa
- 1969 23 autoa
- 1968 15 autoa
- 1967 32 autoa
- 1966 38 autoa
- 1965 8 autoa
- 1964 9 autoa
- 1963 5 autoa
- 1962 4 autoa
- 1960 4 autoa
- 1959 11 autoa
- 1958 4 autoa
- 1957 8 autoa
- 1956 1 autoa
- 1954 9 autoa
- 1953 3 autoa
- 1952 6 autoa
- 1951 38 autoa
- 1950 9 autoa
- 1949 2 autoa
- 1939 1 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske S-sarja -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
S-sarja listoilla
- Luotettavimmat bensiiniautot (sija 18)
Muistutus: Mercedes-Benz S-sarja
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.