Mercedes-Benz · automalli
Mercedes-Benz E-sarja
Tällä sivulla on Mercedes-Benz E-sarja -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 49 366 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 17,0 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana diesel.
- Liikenteessä
- 49 366
- Keski-ikä
- 17,0 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 303 747 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 74 % autoista
Miten E-sarja vertautuu muihin
- Ajomäärä: Mercedes-Benz E-sarja -autoilla on ajettu keskimäärin 45 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: E-sarja on 1. yleisin malli 51 mallin joukossa luokassa suuri (E/F).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,9 vuotta vanhempia kuin luokan autot (15,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista E-sarja -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 95 % autoista on automaattivaihteisia ja 91 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 95 %
- automaatteja, 5 % käsivalintaisia
- Teho
- 135 kW
- 184 hv tyypillisesti, valtaosa 100-165 kW
- Kokonaismassa
- 2 345 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,89 m
- pituus · leveys 1,87 m · korkeus 1,49 m
- Hybridit
- 11 %
- 9 % ladattavia, 2 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
2,1 l 36 %
-
2,0 l 29 %
-
3,0 l 15 %
-
3,2 l 4 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä E-sarja on yleisin
Keski-Pohjanmaa erottuu: siellä E-sarja on suhteessa 1,6 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 9 735 | 27 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 5 386 | 15 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 5 043 | 37 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 4 089 | 9 % harvinaisempi |
| Etelä-Pohjanmaa | 3 085 | 49 % yleisempi |
| Satakunta | 2 636 | 23 % yleisempi |
E-sarja väreittäin
Yleisin väri on harmaa (32 %). Musta on tällä mallilla 1,7 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 32 % (kaikki autot 22 %)
-
Musta 29 % (kaikki autot 17 %)
-
Valkoinen 13 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 9 % (kaikki autot 13 %)
-
Hopea 6 % (kaikki autot 7 %)
-
Ruskea tai beige 5 % (kaikki autot 6 %)
| 1929 | 1 autoa |
|---|---|
| 1936 | 1 autoa |
| 1937 | 3 autoa |
| 1938 | 1 autoa |
| 1939 | 1 autoa |
| 1941 | 1 autoa |
| 1951 | 1 autoa |
| 1952 | 35 autoa |
| 1955 | 7 autoa |
| 1956 | 5 autoa |
| 1957 | 3 autoa |
| 1958 | 4 autoa |
| 1959 | 7 autoa |
| 1960 | 1 autoa |
| 1961 | 10 autoa |
| 1962 | 17 autoa |
| 1963 | 11 autoa |
| 1964 | 16 autoa |
| 1965 | 26 autoa |
| 1966 | 30 autoa |
| 1967 | 40 autoa |
| 1968 | 27 autoa |
| 1969 | 33 autoa |
| 1970 | 36 autoa |
| 1971 | 29 autoa |
| 1972 | 42 autoa |
| 1973 | 47 autoa |
| 1974 | 28 autoa |
| 1975 | 44 autoa |
| 1976 | 41 autoa |
| 1977 | 49 autoa |
| 1978 | 46 autoa |
| 1979 | 53 autoa |
| 1980 | 77 autoa |
| 1981 | 91 autoa |
| 1982 | 133 autoa |
| 1983 | 160 autoa |
| 1984 | 119 autoa |
| 1985 | 148 autoa |
| 1986 | 180 autoa |
| 1987 | 211 autoa |
| 1988 | 382 autoa |
| 1989 | 514 autoa |
| 1990 | 613 autoa |
| 1991 | 646 autoa |
| 1992 | 580 autoa |
| 1993 | 432 autoa |
| 1994 | 301 autoa |
| 1995 | 265 autoa |
| 1996 | 212 autoa |
| 1997 | 243 autoa |
| 1998 | 354 autoa |
| 1999 | 293 autoa |
| 2000 | 358 autoa |
| 2001 | 284 autoa |
| 2002 | 885 autoa |
| 2003 | 2 216 autoa |
| 2004 | 2 037 autoa |
| 2005 | 1 489 autoa |
| 2006 | 1 853 autoa |
| 2007 | 1 768 autoa |
| 2008 | 1 306 autoa |
| 2009 | 2 273 autoa |
| 2010 | 3 203 autoa |
| 2011 | 2 675 autoa |
| 2012 | 1 920 autoa |
| 2013 | 2 625 autoa |
| 2014 | 2 205 autoa |
| 2015 | 1 278 autoa |
| 2016 | 1 937 autoa |
| 2017 | 3 218 autoa |
| 2018 | 2 247 autoa |
| 2019 | 1 789 autoa |
| 2020 | 1 496 autoa |
| 2021 | 1 278 autoa |
| 2022 | 657 autoa |
| 2023 | 532 autoa |
| 2024 | 683 autoa |
| 2025 | 369 autoa |
| 2026 | 135 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 36 547 (74 %)
-
Bensiini 7 192 (15 %)
-
Hybridi 5 522 (11 %)
-
Kaasu 100 (0 %)
-
Sähkö 3 (0 %)
-
Muu 2 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä E-sarja -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 1 | 28 749 km |
|---|---|
| 2 | 36 834 km |
| 3 | 115 633 km |
| 4 | 125 080 km |
| 5 | 119 847 km |
| 6 | 152 092 km |
| 7 | 177 077 km |
| 8 | 187 763 km |
| 9 | 210 218 km |
| 10 | 229 575 km |
| 11 | 280 735 km |
| 12 | 299 183 km |
| 13 | 294 214 km |
| 14 | 322 204 km |
| 15 | 322 078 km |
| 16 | 331 658 km |
| 17 | 336 270 km |
| 18 | 403 512 km |
| 19 | 393 282 km |
| 20 | 405 931 km |
| 21 | 405 668 km |
| 22 | 406 584 km |
| 23 | 417 512 km |
| 24 | 396 270 km |
| 25 | 372 962 km |
| 26 | 377 749 km |
| 27 | 373 912 km |
| 28 | 348 391 km |
| 29 | 341 200 km |
| 30 | 342 489 km |
| 31 | 388 764 km |
| 32 | 404 676 km |
| 33 | 396 169 km |
| 34 | 380 337 km |
| 35 | 375 696 km |
| 36 | 368 803 km |
| 37 | 379 756 km |
| 38 | 390 199 km |
| 39 | 363 458 km |
| 40 | 380 565 km |
| 41 | 322 478 km |
| 42 | 364 713 km |
| 43 | 306 815 km |
| 44 | 340 279 km |
| 45 | 284 351 km |
| 46 | 266 915 km |
| 47 | 293 782 km |
| 48 | 249 755 km |
| 49 | 292 447 km |
| 50 | 183 464 km |
| 51 | 59 141 km |
| 52 | 49 384 km |
| 53 | 59 270 km |
| 54 | 42 964 km |
| 55 | 49 294 km |
| 56 | 54 516 km |
| 57 | 40 495 km |
| 58 | 57 092 km |
| 59 | 48 219 km |
| 60 | 50 746 km |
| 61 | 51 178 km |
| 74 | 43 875 km |
- 3 v
- 115 633 km38 544 km/v
- 5 v
- 119 847 km23 969 km/v
- 10 v
- 229 575 km22 958 km/v
- 15 v
- 322 078 km21 472 km/v
- 20 v
- 405 931 km20 297 km/v
Mihin E-sarja kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 1,5 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin.
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
E-sarja Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 25,3 / 19,3
-
Jarrujärjestelmät 15,2 / 13,5
-
Ohjauslaitteet 4,8 / 3,2
-
Ympäristöhaitat 3,9 / 4,9
-
Alusta ja kori 3,7 / 4,6
-
Koeajo ja näkyvyys 1,3 / 0,6
-
Muut laitteet ja varusteet 1,0 / 0,9
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 1,0 / 0,8
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Katsastushistoria vuosimalleittain
1 vuosimallia 20:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 45,7 % | 36,4 % | 2 256 |
| 2003 | 47,2 % | 42,2 % | 3 266 |
| 2004 | 48,1 % | 43,7 % | 2 642 |
| 2005 | 48,7 % | 44,3 % | 1 742 |
| 2006 | 47,4 % | 43,1 % | 2 186 |
| 2007 | 47,0 % | 41,2 % | 2 034 |
| 2008 | 45,7 % | 39,7 % | 1 501 |
| 2009 | 37,2 % | 35,9 % | 2 529 |
| 2010 | 35,6 % | 33,2 % | 3 622 |
| 2011 | 31,8 % | 29,8 % | 2 971 |
| 2012 | 31,5 % | 26,8 % | 2 087 |
| 2013 | 26,3 % | 23,6 % | 2 819 |
| 2014 | 24,8 % | 20,0 % | 2 343 |
| 2015 | 21,2 % | 17,8 % | 1 375 |
| 2016 | 26,2 % | 17,4 % | 1 467 |
| 2017 | 27,1 % | 17,2 % | 1 397 |
| 2018 | 24,7 % | 12,6 % | 1 147 |
| 2019 | 21,9 % | 10,7 % | 1 437 |
| 2020 | 17,1 % | 11,4 % | 584 |
| 2021 | 6,1 % | 8,2 % | 1 000 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
E-sarja takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 76 Mercedes-Benz E-sarja -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 10 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
12.6.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 4090105
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.11.2022 ja 4.12.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The wheel bolts were not tightened in accordance with the torque specifications. The bolts and the wheel assembly could detach while the vehicle is in motion, increasing the risk of accidents. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
10.10.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 9190318Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The screw attachment of the seatbelts could loosen and, as a result, impair the restraining effect. This could result in an increased risk of injury to the vehicle occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of Motor Vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
8.8.2025: Palovaara Valmistajan koodi 5491321
Koskee autoja, jotka on valmistettu 5.2.2024 ja 5.6.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Specific 12V and 48V ground connection bolts may have been secured with incorrect torque, which may lead to the wiring harnesses being not properly secured. As a result the electrical resistance at the connection points could increase. The temperature may therefore rise in this area, leading to fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
4.7.2025: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 8297014, 8297015
Koskee autoja, jotka on valmistettu 31.1.2023 ja 17.10.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
An improperly reworked fuse box may lead to breaks in contact or incorrect fuse ratings. Therefore, systems connected to the fuse could fail, including the vehicle losing drive without warning as well as the restraint systems or the instrument cluster being compromised. This could lead to injury or fire. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
14.2.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 3594808
Koskee autoja, jotka on valmistettu 12.8.2024 ja 2.12.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The welding of mounting brackets on rear axle carriers may break while driving, which can lead the bracket to become detached from the rear axle carrier. This can result in an impairment of the wheel guidance and driving stability, increasing the risk of accident and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
20.12.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 4694207
Koskee autoja, jotka on valmistettu 3.11.2010 ja 7.11.2016 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The three aluminium screws of the steering box may corrode due to exposure to spray water and aggressive road-grit (salt) used for melting ice. Advanced corrosion could weaken the screws, leading to potential breakage during manoeuvring or parking. If all fixing screws fail, the power-assisted steering could detach, resulting in a loss of power steering and an increased risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
E-sarja vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 135 autoa
- 2025 369 autoa
- 2024 683 autoa
- 2023 532 autoa
- 2022 657 autoa
- 2021 1 278 autoa · hylätty 6,1 %
- 2020 1 496 autoa · hylätty 17,1 %
- 2019 1 789 autoa · hylätty 21,9 %
- 2018 2 247 autoa · hylätty 24,7 %
- 2017 3 218 autoa · hylätty 27,1 %
- 2016 1 937 autoa · hylätty 26,2 %
- 2015 1 278 autoa · hylätty 21,2 %
- 2014 2 205 autoa · hylätty 24,8 %
- 2013 2 625 autoa · hylätty 26,3 %
- 2012 1 920 autoa · hylätty 31,5 %
- 2011 2 675 autoa · hylätty 31,8 %
- 2010 3 203 autoa · hylätty 35,6 %
- 2009 2 273 autoa · hylätty 37,2 %
- 2008 1 306 autoa · hylätty 45,7 %
- 2007 1 768 autoa · hylätty 47,0 %
- 2006 1 853 autoa · hylätty 47,4 %
- 2005 1 489 autoa · hylätty 48,7 %
- 2004 2 037 autoa · hylätty 48,1 %
- 2003 2 216 autoa · hylätty 47,2 %
- 2002 885 autoa · hylätty 45,7 %
- 2001 284 autoa
- 2000 358 autoa
- 1999 293 autoa
- 1998 354 autoa
- 1997 243 autoa
- 1996 212 autoa
- 1995 265 autoa
- 1994 301 autoa
- 1993 432 autoa
- 1992 580 autoa
- 1991 646 autoa
- 1990 613 autoa
- 1989 514 autoa
- 1988 382 autoa
- 1987 211 autoa
- 1986 180 autoa
- 1985 148 autoa
- 1984 119 autoa
- 1983 160 autoa
- 1982 133 autoa
- 1981 91 autoa
- 1980 77 autoa
- 1979 53 autoa
- 1978 46 autoa
- 1977 49 autoa
- 1976 41 autoa
- 1975 44 autoa
- 1974 28 autoa
- 1973 47 autoa
- 1972 42 autoa
- 1971 29 autoa
- 1970 36 autoa
- 1969 33 autoa
- 1968 27 autoa
- 1967 40 autoa
- 1966 30 autoa
- 1965 26 autoa
- 1964 16 autoa
- 1963 11 autoa
- 1962 17 autoa
- 1961 10 autoa
- 1960 1 autoa
- 1959 7 autoa
- 1958 4 autoa
- 1957 3 autoa
- 1956 5 autoa
- 1955 7 autoa
- 1952 35 autoa
- 1951 1 autoa
- 1941 1 autoa
- 1939 1 autoa
- 1938 1 autoa
- 1937 3 autoa
- 1936 1 autoa
- 1929 1 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske E-sarja -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Vertaa E-sarja muihin
E-sarja listoilla
- Vikaherkimmät 5-vuotiaat autot (sija 7)
Muistutus: Mercedes-Benz E-sarja
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.