Hyppää sisältöön
Volvo logo Volvo · automalli

Volvo S80

Volvo S80 on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 8 940 autoa. Keskimäärin ne ovat 20,5 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 339 817 km.

Mallin historia Wikipediassa

Volvo S80
Kuva: OWS Photography, CC BY 4.0, Wikimedia Commons. Kuvan auto voi olla eri sukupolvea tai varustelua.
Liikenteessä
8 940
Keski-ikä
20,5 v
Ajomäärä keskimäärin
339 817 km
Yleisin käyttövoima
Bensiini
57 % autoista

Miten S80 vertautuu muihin

  • Ajomäärä: Volvo S80 -autoilla on ajettu keskimäärin 29 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
  • Yleisyys: S80 on 5. yleisin malli 51 mallin joukossa luokassa suuri (E/F).
  • Ikä: Autot ovat keskimäärin 5,4 vuotta vanhempia kuin luokan autot (15,1 v).

Moottorit, vaihteistot ja mitat

Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista S80 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 83 % autoista on automaattivaihteisia ja 93 % polttomoottoreista on ahdettuja.

Vaihteisto
83 %
automaatteja, 17 % käsivalintaisia
Teho
129 kW
175 hv tyypillisesti, valtaosa 103-154 kW
Kokonaismassa
2 120 kg
mediaani, käyttövoimaveron peruste
Mitat
4,85 m
pituus · leveys 1,83 m · korkeus 1,49 m

Yleisimmät moottorikoot

  • 2,4 l 61 %
  • 2,5 l 20 %
  • 2,0 l 11 %
  • 2,9 l 3 %

Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.

Missä S80 on yleisin

Kainuu erottuu: siellä S80 on suhteessa 1,8 kertaa yleisempi kuin koko maassa.

Maakunta Autoja Kaikkiin autoihin
Uusimaa 1 362 44 % harvinaisempi
Pohjois-Pohjanmaa 1 116 67 % yleisempi
Pirkanmaa 829 yhtä yleinen
Varsinais-Suomi 619 24 % harvinaisempi
Satakunta 572 47 % yleisempi
Keski-Suomi 483 9 % yleisempi

S80 väreittäin

Yleisin väri on harmaa (30 %). Vihreä on tällä mallilla 2,5 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.

  • Harmaa 30 % (kaikki autot 22 %)
  • Musta 19 % (kaikki autot 17 %)
  • Sininen 17 % (kaikki autot 13 %)
  • Ruskea tai beige 10 % (kaikki autot 6 %)
  • Vihreä 8 % (kaikki autot 3 %)
  • Valkoinen 5 % (kaikki autot 17 %)
Liikenteessä käyttöönottovuoden mukaan
199868 autoa
1999779 autoa
2000600 autoa
2001557 autoa
2002537 autoa
2003624 autoa
2004595 autoa
2005691 autoa
2006860 autoa
20071 012 autoa
2008619 autoa
2009345 autoa
2010366 autoa
2011312 autoa
2012266 autoa
2013224 autoa
2014262 autoa
2015171 autoa
201652 autoa

Käyttövoimat

  • Bensiini 5 121 (57 %)
  • Diesel 3 786 (42 %)
  • Etanoli 17 (0 %)
  • Kaasu 15 (0 %)
  • Muu 1 (0 %)

Tyypillinen ajomäärä iän mukaan

Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä S80 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.

Ajomäärä keskimäärin, km (ikä vuosina)
10249 460 km
11259 243 km
12289 078 km
13289 648 km
14306 554 km
15319 772 km
16351 759 km
17352 416 km
18352 837 km
19325 416 km
20330 103 km
21336 469 km
22346 908 km
23356 700 km
24359 997 km
25355 826 km
26361 149 km
27365 717 km
28327 042 km
10 v
249 460 km24 946 km/v
15 v
319 772 km21 318 km/v
20 v
330 103 km16 505 km/v

Mihin S80 kaatuu katsastuksessa

Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 1,5 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa muut laitteet ja varusteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,4 vs. 1,4 sataa katsastusta kohden).

Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta

S80 Saman ikäiset

  • Jarrujärjestelmät 15,9 / 20,2
  • Akselistot, pyörät ja jousitus 14,9 / 24,8
  • Ohjauslaitteet 6,3 / 4,2
  • Alusta ja kori 4,0 / 9,2
  • Ympäristöhaitat 2,8 / 7,9
  • Koeajo ja näkyvyys 0,8 / 0,8
  • Valaisimet ja sähkölaitteet 0,7 / 1,2
  • Muut laitteet ja varusteet 0,4 / 1,4

Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.

Tarkistuslista

Tarkistuta nämä ennen katsastusta

  1. 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
  2. 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
  3. 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Muistuta ennen katsastusta

Katsastushistoria vuosimalleittain

14 vuosimallia 14:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.

Vuosimalli Hylättyjä Saman vuoden autot Katsastuksia
2002 33,1 % 36,4 % 1 055
2003 36,2 % 42,2 % 759
2004 33,4 % 43,7 % 682
2005 32,3 % 44,3 % 770
2006 32,9 % 43,1 % 944
2007 35,2 % 41,2 % 1 139
2008 30,1 % 39,7 % 697
2009 22,2 % 35,9 % 365
2010 26,8 % 33,2 % 388
2011 19,3 % 29,8 % 321
2012 20,0 % 26,8 % 275
2013 10,5 % 23,6 % 237
2014 10,1 % 20,0 % 277
2015 13,7 % 17,8 % 175

Traficomin katsastustilasto 2025.

S80 takaisinkutsut

EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 9 Volvo S80 -mallia koskevaa takaisinkutsua. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.

  • 15.10.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R10125
    Vian kuvaus (englanniksi)

    The driver airbag may be defective. As a result, fragments of the inflator inside the airbag may project out when the driver airbag is activated, causing injuries to the car occupants. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of Motor Vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 20.11.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R10058
    Vian kuvaus (englanniksi)

    The propellant used in the airbag inflator may experience a material alteration over time due to degradation occurring after prolonged exposure to high absolute humidity, high temperatures and high-temperature cycling. In the event of an airbag being deployed, it may underinflate or the excessive internal pressure may cause the inflator body to rupture and metal fragments may pass through the cushion material causing injury to the occupants.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 24.7.2020: Palovaara Valmistajan koodi R10026, R10027, R10028, R10030
    Vian kuvaus (englanniksi)

    Air bubbles may remain in the engine cooling system when filling coolant. This can cause insufficient cooling and damage the engine, increasing the risk of fire in the engine compartment.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 17.7.2020: Palovaara Valmistajan koodi R10025
    Vian kuvaus (englanniksi)

    Air bubbles may remain in the engine's cooling system after filling with coolant.Consequently, the cooling of the engine might be impaired, causing the engine to overheat, leading to its damage or even to fire.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 10.7.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R10029
    Vian kuvaus (englanniksi)

    The tensile strength of the steel of the safety belt's fixing cable may decrease with time.Consequently, the protective/restraining effect of the safety belts could decrease, increasing the risk of injury in the event of an accident.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 20.12.2019: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R29947
    Vian kuvaus (englanniksi)

    Excessive carbon deposits could build up in the intake system of the engine. Consequently, the temperature of the intake air could rise, causing the engine's intake manifold to melt and deform. This could lead to the engine to stop, increasing the risk of accidents or even the engine bay to catch fire.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa

S80 vuosimalleittain

Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.

Muita malleja samasta luokasta

Laske S80 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.

Vertaa S80 muihin

S80 listoilla

Muistutus: Volvo S80

Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.

Käytämme evästeitä. Sivusto käyttää välttämättömiä evästeitä toiminnallisuuteen. Emme käytä markkinointi- tai seurantaevästeitä ilman lupaasi. Lue lisää .