BMW · automalli
BMW X3
Tällä sivulla on BMW X3 -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 9 104 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 10,0 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana diesel.
- Liikenteessä
- 9 104
- Keski-ikä
- 10,0 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 200 376 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 57 % autoista
Miten X3 vertautuu muihin
- Ajomäärä: BMW X3 -autoilla on ajettu keskimäärin 19 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: X3 on 14. yleisin malli 103 mallin joukossa luokassa keskikokoinen katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,9 vuotta vanhempia kuin luokan autot (8,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista X3 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 97 % autoista on automaattivaihteisia ja 98 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 97 %
- automaatteja, 3 % käsivalintaisia
- Teho
- 135 kW
- 184 hv tyypillisesti, valtaosa 135-185 kW
- Kokonaismassa
- 2 385 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,66 m
- pituus · leveys 1,88 m · korkeus 1,67 m
- Hybridit
- 37 %
- 35 % ladattavia, 2 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
2,0 l 83 %
-
3,0 l 15 %
-
2,5 l 1 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä X3 on yleisin
Uusimaa erottuu: siellä X3 on suhteessa 1,2 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 2 991 | 21 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 798 | 8 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 726 | 13 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 692 | yhtä yleinen |
| Keski-Suomi | 439 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Savo | 428 | yhtä yleinen |
X3 väreittäin
Yleisin väri on musta (32 %).
-
Musta 32 % (kaikki autot 17 %)
-
Valkoinen 23 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 23 % (kaikki autot 22 %)
-
Sininen 10 % (kaikki autot 13 %)
-
Ruskea tai beige 6 % (kaikki autot 6 %)
-
Hopea 4 % (kaikki autot 7 %)
| 2003 | 7 autoa |
|---|---|
| 2004 | 227 autoa |
| 2005 | 194 autoa |
| 2006 | 189 autoa |
| 2007 | 285 autoa |
| 2008 | 198 autoa |
| 2009 | 97 autoa |
| 2010 | 86 autoa |
| 2011 | 803 autoa |
| 2012 | 772 autoa |
| 2013 | 534 autoa |
| 2014 | 473 autoa |
| 2015 | 446 autoa |
| 2016 | 387 autoa |
| 2017 | 333 autoa |
| 2018 | 391 autoa |
| 2019 | 229 autoa |
| 2020 | 758 autoa |
| 2021 | 857 autoa |
| 2022 | 812 autoa |
| 2023 | 381 autoa |
| 2024 | 214 autoa |
| 2025 | 281 autoa |
| 2026 | 150 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 5 151 (57 %)
-
Hybridi 3 336 (37 %)
-
Bensiini 616 (7 %)
-
Muu 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä X3 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 2 | 12 493 km |
|---|---|
| 3 | 45 790 km |
| 4 | 72 129 km |
| 5 | 75 885 km |
| 6 | 108 533 km |
| 7 | 116 492 km |
| 8 | 151 326 km |
| 9 | 181 822 km |
| 10 | 200 001 km |
| 11 | 221 470 km |
| 12 | 231 700 km |
| 13 | 248 325 km |
| 14 | 274 123 km |
| 15 | 279 817 km |
| 16 | 275 049 km |
| 17 | 311 306 km |
| 18 | 310 418 km |
| 19 | 327 607 km |
| 20 | 319 967 km |
| 21 | 361 447 km |
| 22 | 329 229 km |
- 3 v
- 45 790 km15 263 km/v
- 5 v
- 75 885 km15 177 km/v
- 10 v
- 200 001 km20 000 km/v
- 15 v
- 279 817 km18 654 km/v
- 20 v
- 319 967 km15 998 km/v
Mihin X3 kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 1,2 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,2 vs. 3,1 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
X3 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 17,2 / 16,8
-
Jarrujärjestelmät 5,8 / 11,0
-
Ohjauslaitteet 3,2 / 2,8
-
Ympäristöhaitat 2,1 / 3,8
-
Ajoneuvon tunnistus 1,3 / 0,6
-
Muut laitteet ja varusteet 0,9 / 0,8
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,8 / 0,7
-
Koeajo ja näkyvyys 0,5 / 0,5
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Katsastushistoria vuosimalleittain
13 vuosimallia 18:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2004 | 37,2 % | 43,7 % | 277 |
| 2005 | 41,3 % | 44,3 % | 230 |
| 2006 | 33,9 % | 43,1 % | 224 |
| 2007 | 32,6 % | 41,2 % | 334 |
| 2008 | 30,5 % | 39,7 % | 233 |
| 2009 | 27,3 % | 35,9 % | 110 |
| 2010 | 24,5 % | 29,7 % | 102 |
| 2011 | 25,1 % | 29,8 % | 864 |
| 2012 | 27,0 % | 26,8 % | 830 |
| 2013 | 22,6 % | 23,6 % | 557 |
| 2014 | 18,3 % | 20,0 % | 496 |
| 2015 | 18,4 % | 17,8 % | 457 |
| 2016 | 21,4 % | 17,4 % | 285 |
| 2017 | 18,8 % | 17,2 % | 101 |
| 2018 | 14,1 % | 12,6 % | 191 |
| 2019 | 9,8 % | 10,7 % | 183 |
| 2020 | 7,1 % | 11,4 % | 210 |
| 2021 | 3,8 % | 8,2 % | 706 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
X3 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 46 BMW X3 -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 20 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
7.8.2026: Palovaara Valmistajan koodi 0012770600, 0012780600, 0012790600
Koskee autoja, jotka on valmistettu 31.7.2020 ja 26.2.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The RSW22 starter with reinforced water tightness (RWT) may experience increased abrasion of the magnetic contact, causing deposits to build up at the lowest point inside the relay. These deposits may increase relay contact resistance, leading to starting failures or short circuits. If a short circuit occurs, either when attempting to start the vehicle or while driving due to vibration-related movement of the deposits, it could cause a thermal event and increase the risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
27.2.2026: Palovaara Valmistajan koodi 0012660600
Koskee autoja, jotka on valmistettu 28.5.2020 ja 4.10.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The failure concerns the RSW22 starter, type RWT (reinforced for watertightness). Increased abrasion of the magnetic contact can lead to the formation of deposits at the lowest point of the relay interior. This in turn can increase the resistance of the relay contact, causing accidental ignition or even short circuits, possibly leading to a thermal reaction and fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
27.2.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0032730300
Koskee autoja, jotka on valmistettu 2.1.2006 ja 30.6.2015 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The driver airbag inflator may malfunction due to long-term degradation. In this case, if the airbag is deployed in an accident, the internal pressure in the inflator may be too high. The inflator could burst. Metal fragments may cause injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
20.2.2026: Palovaara Valmistajan koodi 0012650600
Koskee autoja, jotka on valmistettu 28.5.2020 ja 4.10.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The failure concerns the RSW22 starter, type RWT (reinforced for watertightness). Increased abrasion of the magnetic contact can lead to the formation of deposits at the lowest point of the relay interior. This in turn can increase the resistance of the relay contact, causing accidental ignition or even short circuits, possibly leading to a thermal reaction and fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
6.2.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0032840300
Koskee autoja, jotka on valmistettu 20.6.2023 ja 27.11.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The steering system sensor may malfunction causing an unintended steering movement of the vehicle. This increases the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
31.10.2025: Palovaara Valmistajan koodi 0012550600, 0012560600, 0012570600, 0012620600
Koskee autoja, jotka on valmistettu 28.9.2015 ja 7.9.2021 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Water may come into contact with the starter relay and gradually cause corrosion. This could affect the electrical connection inside the relay and make the engine difficult to start. It may also result in a short circuit and could cause the starter to overheat leading to a fire when the vehicle is in motion or when it is parked with the ignition off. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
X3 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 150 autoa
- 2025 281 autoa
- 2024 214 autoa
- 2023 381 autoa
- 2022 812 autoa
- 2021 857 autoa · hylätty 3,8 %
- 2020 758 autoa · hylätty 7,1 %
- 2019 229 autoa · hylätty 9,8 %
- 2018 391 autoa · hylätty 14,1 %
- 2017 333 autoa · hylätty 18,8 %
- 2016 387 autoa · hylätty 21,4 %
- 2015 446 autoa · hylätty 18,4 %
- 2014 473 autoa · hylätty 18,3 %
- 2013 534 autoa · hylätty 22,6 %
- 2012 772 autoa · hylätty 27,0 %
- 2011 803 autoa · hylätty 25,1 %
- 2010 86 autoa · hylätty 24,5 %
- 2009 97 autoa · hylätty 27,3 %
- 2008 198 autoa · hylätty 30,5 %
- 2007 285 autoa · hylätty 32,6 %
- 2006 189 autoa · hylätty 33,9 %
- 2005 194 autoa · hylätty 41,3 %
- 2004 227 autoa · hylätty 37,2 %
- 2003 7 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske X3 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: BMW X3
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.