BMW · automalli
BMW X6
Suomen liikenteessä on 976 BMW X6 -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 13,7 vuotta. Yleisin käyttövoima on diesel (92 %).
- Liikenteessä
- 976
- Keski-ikä
- 13,7 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 246 558 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 92 % autoista
Miten X6 vertautuu muihin
- Ajomäärä: BMW X6 -autoilla on ajettu keskimäärin 15 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: X6 on 21. yleisin malli 51 mallin joukossa luokassa suuri katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 3,5 vuotta vanhempia kuin luokan autot (10,2 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista X6 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 100 % autoista on automaattivaihteisia ja 100 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 100 %
- automaatteja, 0 % käsivalintaisia
- Teho
- 210 kW
- 286 hv tyypillisesti, valtaosa 180-280 kW
- Kokonaismassa
- 2 760 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,88 m
- pituus · leveys 1,98 m · korkeus 1,69 m
- Hybridit
- 2 %
- 0 % ladattavia, 2 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
3,0 l 97 %
-
4,4 l 3 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä X6 on yleisin
Lappi erottuu: siellä X6 on suhteessa 1,4 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 231 | 12 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 87 | 6 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 84 | 5 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 83 | 15 % yleisempi |
| Etelä-Pohjanmaa | 52 | 28 % yleisempi |
| Keski-Suomi | 51 | 6 % yleisempi |
X6 väreittäin
Yleisin väri on musta (40 %).
-
Musta 40 % (kaikki autot 17 %)
-
Valkoinen 22 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 16 % (kaikki autot 22 %)
-
Punainen 10 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 4 % (kaikki autot 13 %)
-
Vihreä 3 %
| 2008 | 147 autoa |
|---|---|
| 2009 | 109 autoa |
| 2010 | 112 autoa |
| 2011 | 113 autoa |
| 2012 | 91 autoa |
| 2013 | 35 autoa |
| 2014 | 35 autoa |
| 2015 | 166 autoa |
| 2016 | 66 autoa |
| 2017 | 41 autoa |
| 2018 | 18 autoa |
| 2019 | 6 autoa |
| 2020 | 16 autoa |
| 2021 | 13 autoa |
| 2022 | 2 autoa |
| 2023 | 2 autoa |
| 2024 | 3 autoa |
| 2026 | 1 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 895 (92 %)
-
Bensiini 64 (7 %)
-
Hybridi 17 (2 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä X6 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 9 | 174 625 km |
|---|---|
| 10 | 193 223 km |
| 11 | 210 420 km |
| 12 | 239 573 km |
| 13 | 242 105 km |
| 14 | 253 205 km |
| 15 | 277 906 km |
| 16 | 275 827 km |
| 17 | 294 643 km |
| 18 | 302 691 km |
- 10 v
- 193 223 km19 322 km/v
- 15 v
- 277 906 km18 527 km/v
Mihin X6 kaatuu katsastuksessa
Vikakohteiden jakauma on lähellä saman ikäisten autojen keskiarvoa. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (1,1 vs. 5,0 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
X6 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 18,6 / 21,9
-
Jarrujärjestelmät 4,8 / 14,8
-
Koeajo ja näkyvyys 3,2 / 0,6
-
Ajoneuvon tunnistus 2,5 / 0,7
-
Ympäristöhaitat 1,7 / 4,9
-
Ohjauslaitteet 1,6 / 3,4
-
Alusta ja kori 1,1 / 5,0
-
Muut laitteet ja varusteet 0,8 / 1,0
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Koeajo ja näkyvyys Tuulilasin säröt ja kiveniskut sekä pyyhkijöiden sulat.
Katsastushistoria vuosimalleittain
5 vuosimallia 6:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2008 | 31,4 % | 39,7 % | 175 |
| 2009 | 29,8 % | 35,9 % | 124 |
| 2010 | 21,7 % | 33,2 % | 138 |
| 2011 | 19,8 % | 29,8 % | 131 |
| 2012 | 17,7 % | 23,8 % | 113 |
| 2015 | 18,8 % | 17,8 % | 181 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
X6 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 30 BMW X6 -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 11 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
31.10.2025: Palovaara Valmistajan koodi 0012550600, 0012560600, 0012570600, 0012620600
Koskee autoja, jotka on valmistettu 28.9.2015 ja 7.9.2021 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Water may come into contact with the starter relay and gradually cause corrosion. This could affect the electrical connection inside the relay and make the engine difficult to start. It may also result in a short circuit and could cause the starter to overheat leading to a fire when the vehicle is in motion or when it is parked with the ignition off. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
31.10.2025: Palovaara Valmistajan koodi 0012590600
Koskee autoja, jotka on valmistettu 20.3.2018 ja 11.2.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The engine starter’s electrical contacts may overheat and cause the vehicle to start improperly. Continued starting attempts can intensify the overheating and ignite surrounding components, potentially leading to a vehicle fire while driving or shortly after parking. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
10.1.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0034940200
Koskee autoja, jotka on valmistettu 6.7.2022 ja 13.11.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The hollow shaft of the servomotor was not welded correctly. The weld may not be able to withstand high braking pressure build-up and may break. In this case, the reduced braking performance requires greater force and the braking distance may increase. In addition, the ABS and DSC brake control systems are not assisted. This increases the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
18.10.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0032620300
Koskee autoja, jotka on valmistettu 2.1.2016 ja 12.12.2017 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The propellant in the driver airbag may deteriorate over time. If the airbags deploy, it could result in fragments from the inflator injuring the vehicle's occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
13.9.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0032550300 00325703000032560300003258030000327903000032810300
Koskee autoja, jotka on valmistettu 13.3.2003 ja 20.6.2018 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The propellant in the driver airbag may deteriorate over time. If the airbags deploy, it could result in fragments from the inflator injuring the vehicle's occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
30.8.2024: Palovaara Valmistajan koodi 0012230600
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.8.2018 ja 31.5.2020 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The software-based overload protection function cannot sufficiently prevent the starter being overloaded in the event of repeated long start-up attempts. The starter may overheat or sparks may be produced as a result of an increased current flow. This increases the risk of a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
X6 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 1 autoa
- 2024 3 autoa
- 2023 2 autoa
- 2022 2 autoa
- 2021 13 autoa
- 2020 16 autoa
- 2019 6 autoa
- 2018 18 autoa
- 2017 41 autoa
- 2016 66 autoa
- 2015 166 autoa · hylätty 18,8 %
- 2014 35 autoa
- 2013 35 autoa
- 2012 91 autoa · hylätty 17,7 %
- 2011 113 autoa · hylätty 19,8 %
- 2010 112 autoa · hylätty 21,7 %
- 2009 109 autoa · hylätty 29,8 %
- 2008 147 autoa · hylätty 31,4 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske X6 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
X6 listoilla
- Luotettavimmat 15-vuotiaat autot (sija 16)
- Luotettavimmat dieselautot (sija 17)
Muistutus: BMW X6
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.