Dacia · automalli
Dacia Logan
Dacia Logan on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 1 741 autoa. Keskimäärin ne ovat 10,1 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 142 011 km.
Logan on ollut tuotannossa vuodesta 2004. Mallin historia Wikipediassa
- Liikenteessä
- 1 741
- Keski-ikä
- 10,1 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 142 011 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 86 % autoista
Miten Logan vertautuu muihin
- Ajomäärä: Dacia Logan -autoilla on ajettu keskimäärin 12 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Logan on 27. yleisin malli 63 mallin joukossa luokassa pieni auto (B).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 3,5 vuotta uudempia kuin luokan autot (13,6 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Logan -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 10 % autoista on automaattivaihteisia ja 87 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 10 %
- automaatteja, 90 % käsivalintaisia
- Teho
- 66 kW
- 90 hv tyypillisesti, valtaosa 66-77 kW
- Kokonaismassa
- 1 620 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,49 m
- pituus · leveys 1,74 m · korkeus 1,59 m
- 7 paikkaa
- 7 %
- autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia
Yleisimmät moottorikoot
-
0,9 l 76 %
-
1,6 l 13 %
-
1,5 l 10 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Logan on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Logan on yleisin maakunnassa Etelä-Savo: siellä sen osuus autokannasta on 1,4-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 503 | 7 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 177 | 12 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 174 | 5 % yleisempi |
| Keski-Suomi | 109 | 27 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 86 | 34 % harvinaisempi |
| Satakunta | 74 | yhtä yleinen |
Logan väreittäin
Yleisin väri on sininen (24 %). Ruskea tai beige on tällä mallilla 2,6 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Sininen 24 % (kaikki autot 13 %)
-
Harmaa 19 % (kaikki autot 22 %)
-
Valkoinen 19 % (kaikki autot 17 %)
-
Ruskea tai beige 16 % (kaikki autot 6 %)
-
Punainen 16 % (kaikki autot 12 %)
-
Musta 6 % (kaikki autot 17 %)
| 2006 | 3 autoa |
|---|---|
| 2007 | 6 autoa |
| 2008 | 5 autoa |
| 2009 | 17 autoa |
| 2010 | 125 autoa |
| 2011 | 48 autoa |
| 2012 | 26 autoa |
| 2013 | 17 autoa |
| 2014 | 226 autoa |
| 2015 | 205 autoa |
| 2016 | 179 autoa |
| 2017 | 278 autoa |
| 2018 | 318 autoa |
| 2019 | 192 autoa |
| 2020 | 94 autoa |
| 2021 | 2 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 1 496 (86 %)
-
Diesel 181 (10 %)
-
Etanoli 61 (4 %)
-
Kaasu 3 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Logan -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 6 | 90 894 km |
|---|---|
| 7 | 88 616 km |
| 8 | 116 027 km |
| 9 | 127 580 km |
| 10 | 150 597 km |
| 11 | 156 206 km |
| 12 | 174 216 km |
| 14 | 188 543 km |
| 15 | 186 632 km |
| 16 | 214 754 km |
- 10 v
- 150 597 km15 060 km/v
- 15 v
- 186 632 km12 442 km/v
Mihin Logan kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa akselistot, pyörät ja jousitus on 2,1 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin.
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Logan Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 27,7 / 13,1
-
Jarrujärjestelmät 14,8 / 7,2
-
Ympäristöhaitat 4,8 / 2,4
-
Ohjauslaitteet 3,0 / 2,0
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 2,6 / 0,4
-
Alusta ja kori 1,6 / 0,9
-
Koeajo ja näkyvyys 0,7 / 0,4
-
Muut laitteet ja varusteet 0,5 / 0,5
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
0 vuosimallia 7:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2010 | 55,1 % | 33,2 % | 138 |
| 2014 | 28,0 % | 20,0 % | 246 |
| 2015 | 29,3 % | 17,8 % | 208 |
| 2016 | 44,0 % | 17,4 % | 159 |
| 2017 | 24,9 % | 12,5 % | 241 |
| 2018 | 25,2 % | 12,6 % | 127 |
| 2019 | 31,8 % | 10,7 % | 170 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Logan takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 23 Dacia Logan -mallia koskevaa takaisinkutsua. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
29.1.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi ODCBIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The key may become blocked in the starting position, which could damage the vehicle’s starter.As a result the vehicle may not be able to start or the material of the starter could burn.
-
18.12.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0DECIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The brake plates may be assembled incorrectly, which can cause inappropriate trajectory while driving with ESP control (a situation involving ESP activation).This can result in loss of control over the vehicle, increasing the risk of an accident.
-
21.2.2020: Palovaara Valmistajan koodi 0D9FIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The positive terminal of the battery can come into contact with the heat sink on the alternator. This can lead to an electrical short circuit and to increased risk of fire in the engine compartment.
-
16.8.2019: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The functioning of the driver airbag may be impaired. As a result, the airbag may not provide protection in the event of an accident.
-
19.7.2019: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to the lack of a warning label, the third row of seats could be used while the second row is folded down. As a result, in certain driving situations, the second row could fold back and injure passengers sitting behind.
-
10.5.2019: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The steering column mount may be incorrectly positioned. This could impair or block the steering ability, potentially leading to an accident.
Logan vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2021 2 autoa
- 2020 94 autoa
- 2019 192 autoa · hylätty 31,8 %
- 2018 318 autoa · hylätty 25,2 %
- 2017 278 autoa · hylätty 24,9 %
- 2016 179 autoa · hylätty 44,0 %
- 2015 205 autoa · hylätty 29,3 %
- 2014 226 autoa · hylätty 28,0 %
- 2013 17 autoa
- 2012 26 autoa
- 2011 48 autoa
- 2010 125 autoa · hylätty 55,1 %
- 2009 17 autoa
- 2008 5 autoa
- 2007 6 autoa
- 2006 3 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Logan -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Logan listoilla
- Vikaherkimmät 15-vuotiaat autot (sija 6)
- Vikaherkimmät bensiiniautot (sija 20)
Muistutus: Dacia Logan
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.