Dacia · automalli
Dacia Sandero
Dacia Sandero on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 2 893 autoa. Keskimäärin ne ovat 7,8 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 104 606 km.
- Liikenteessä
- 2 893
- Keski-ikä
- 7,8 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 104 606 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 90 % autoista
Miten Sandero vertautuu muihin
- Ajomäärä: Dacia Sandero -autoilla on ajettu keskimäärin 28 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Sandero on 22. yleisin malli 63 mallin joukossa luokassa pieni auto (B).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 5,8 vuotta uudempia kuin luokan autot (13,6 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Sandero -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 17 % autoista on automaattivaihteisia ja 91 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 17 %
- automaatteja, 83 % käsivalintaisia
- Teho
- 66 kW
- 90 hv tyypillisesti, valtaosa 66-67 kW
- Kokonaismassa
- 1 550 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,08 m
- pituus · leveys 1,76 m · korkeus 1,58 m
Yleisimmät moottorikoot
-
0,9 l 48 %
-
1,0 l 37 %
-
1,6 l 8 %
-
1,5 l 6 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Sandero on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Sandero on yleisin maakunnassa Etelä-Karjala: siellä sen osuus autokannasta on 1,3-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 772 | yhtä yleinen |
| Varsinais-Suomi | 328 | 24 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 296 | 8 % yleisempi |
| Keski-Suomi | 176 | 23 % yleisempi |
| Pohjois-Savo | 145 | 10 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 141 | 35 % harvinaisempi |
Sandero väreittäin
Yleisin väri on sininen (27 %). Oranssi on tällä mallilla 7,0 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Sininen 27 % (kaikki autot 13 %)
-
Valkoinen 23 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 20 % (kaikki autot 22 %)
-
Punainen 14 % (kaikki autot 12 %)
-
Musta 5 % (kaikki autot 17 %)
-
Oranssi 4 % (kaikki autot 1 %)
| 2008 | 1 autoa |
|---|---|
| 2009 | 17 autoa |
| 2010 | 98 autoa |
| 2011 | 79 autoa |
| 2012 | 45 autoa |
| 2013 | 197 autoa |
| 2014 | 219 autoa |
| 2015 | 164 autoa |
| 2016 | 205 autoa |
| 2017 | 269 autoa |
| 2018 | 292 autoa |
| 2019 | 131 autoa |
| 2020 | 97 autoa |
| 2021 | 217 autoa |
| 2022 | 422 autoa |
| 2023 | 179 autoa |
| 2024 | 74 autoa |
| 2025 | 162 autoa |
| 2026 | 25 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 2 612 (90 %)
-
Diesel 173 (6 %)
-
Etanoli 108 (4 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Sandero -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 48 031 km |
|---|---|
| 5 | 52 027 km |
| 6 | 64 343 km |
| 7 | 74 308 km |
| 8 | 94 496 km |
| 9 | 100 150 km |
| 10 | 126 635 km |
| 11 | 133 744 km |
| 12 | 145 118 km |
| 13 | 168 780 km |
| 14 | 153 816 km |
| 15 | 159 137 km |
| 16 | 157 884 km |
- 5 v
- 52 027 km10 405 km/v
- 10 v
- 126 635 km12 664 km/v
- 15 v
- 159 137 km10 609 km/v
Mihin Sandero kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa akselistot, pyörät ja jousitus on 2,4 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin.
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Sandero Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 26,9 / 11,3
-
Jarrujärjestelmät 12,4 / 5,9
-
Ympäristöhaitat 3,3 / 1,9
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 1,7 / 0,3
-
Ohjauslaitteet 1,5 / 1,8
-
Muut laitteet ja varusteet 0,6 / 0,4
-
Alusta ja kori 0,5 / 0,4
-
Koeajo ja näkyvyys 0,3 / 0,4
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
0 vuosimallia 9:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2010 | 45,1 % | 29,7 % | 102 |
| 2013 | 31,9 % | 23,6 % | 204 |
| 2014 | 39,7 % | 20,0 % | 237 |
| 2015 | 38,1 % | 17,8 % | 168 |
| 2016 | 46,3 % | 17,4 % | 177 |
| 2017 | 34,3 % | 12,5 % | 248 |
| 2018 | 28,4 % | 12,6 % | 134 |
| 2019 | 25,6 % | 10,7 % | 121 |
| 2021 | 15,8 % | 8,2 % | 221 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Sandero takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 32 Dacia Sandero -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 7 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
3.7.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0F8W
Koskee autoja, jotka on valmistettu 9.1.2026 ja 25.2.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The rear suspension springs may not have been manufactured with the required dimensions, which could cause the left or right rear spring to break. If this occurs, the vehicle may sag and the broken spring could fall onto the road, increasing the risk of an accident for the vehicle occupants and other road users. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
10.10.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0EYAIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The position sensor of the parking brake actuator is at the wrong angle, causing the stopping pin to be incorrectly placed in the ‘P lock’ position and resulting in the parking brake not properly engaging when the P button is pressed on the transmission selector, when the engine is switched off, when the driver’s safety-belt is released or when the driver door is opened. This increases the risk of accidents and injuries, although the Assisted Parking Brake (APB) remains functional and allows the vehicle to be immobilised. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
5.9.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0EWRIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The position sensor of the parking brake actuator is at the wrong angle, causing the stopping pin to be incorrectly placed in the ‘P lock’ position and resulting in the parking brake not properly engaging when the P button is pressed on the transmission selector, when the engine is switched off, when the driver’s safety-belt is released or when the driver door is opened. This increases the risk of accidents and injuries, although the Assisted Parking Brake (APB) remains functional and allows the vehicle to be immobilised. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
18.4.2025: Palovaara Valmistajan koodi 0EK5
Koskee autoja, jotka on valmistettu 29.4.2024 ja 26.10.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to an inappropriate manufacturing process, the gasket seal between the solenoid valve block and the LPG container may be missing. This can cause an LPG leak. As LPG is inflammable, there is a risk of the vehicle catching fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
24.1.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0EKB
Koskee autoja, jotka on valmistettu 28.3.2024 ja 12.10.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to the insufficient tightening torque on the rear stub axle mountings, the fatigue life of the screwed assembly is reduced, which may lead to the loss of a rear wheel. This can lead to the loss of vehicle control and can increase the risk of accident and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
22.11.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0EFZ
Koskee autoja, jotka on valmistettu 20.6.2023 ja 11.7.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A decoupling of the R107 connector, which may not have been secured properly at the factory can cause a loss of electrical connection between the engine and driver's cabin wiring. As a result, drivers may experience a loss of traction, reduced steering assistance, and malfunctioning airbags, parking sensors, and brakes. This can increase the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Sandero vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 25 autoa
- 2025 162 autoa
- 2024 74 autoa
- 2023 179 autoa
- 2022 422 autoa
- 2021 217 autoa · hylätty 15,8 %
- 2020 97 autoa
- 2019 131 autoa · hylätty 25,6 %
- 2018 292 autoa · hylätty 28,4 %
- 2017 269 autoa · hylätty 34,3 %
- 2016 205 autoa · hylätty 46,3 %
- 2015 164 autoa · hylätty 38,1 %
- 2014 219 autoa · hylätty 39,7 %
- 2013 197 autoa · hylätty 31,9 %
- 2012 45 autoa
- 2011 79 autoa
- 2010 98 autoa · hylätty 45,1 %
- 2009 17 autoa
- 2008 1 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Sandero -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Sandero listoilla
- Vikaherkimmät 7-vuotiaat autot (sija 6)
- Vikaherkimmät 10-vuotiaat autot (sija 6)
- Vikaherkimmät bensiiniautot (sija 12)
Muistutus: Dacia Sandero
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.