Fiat · automalli
Fiat Punto
Suomen liikenteessä on 10 509 Fiat Punto -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 19,8 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (99 %).
- Liikenteessä
- 10 509
- Keski-ikä
- 19,8 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 165 913 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 99 % autoista
Miten Punto vertautuu muihin
- Ajomäärä: Fiat Punto -autoilla on ajettu keskimäärin 37 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Punto on 11. yleisin malli 63 mallin joukossa luokassa pieni auto (B).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 6,2 vuotta vanhempia kuin luokan autot (13,6 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Punto -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 2 % autoista on automaattivaihteisia ja 7 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 2 %
- automaatteja, 98 % käsivalintaisia
- Teho
- 44 kW
- 60 hv tyypillisesti, valtaosa 44-57 kW
- Kokonaismassa
- 1 385 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 3,87 m
- pituus · leveys 1,66 m · korkeus 1,48 m
Yleisimmät moottorikoot
-
1,2 l 74 %
-
1,4 l 25 %
-
1,1 l 2 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Punto on yleisin
Satakunta erottuu: siellä Punto on suhteessa 2,0 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 1 948 | 32 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 1 310 | 37 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 997 | yhtä yleinen |
| Satakunta | 905 | 97 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 648 | 18 % harvinaisempi |
| Päijät-Häme | 547 | 39 % yleisempi |
Punto väreittäin
Yleisin väri on punainen (29 %).
-
Punainen 29 % (kaikki autot 12 %)
-
Harmaa 22 % (kaikki autot 22 %)
-
Sininen 17 % (kaikki autot 13 %)
-
Musta 8 % (kaikki autot 17 %)
-
Valkoinen 7 % (kaikki autot 17 %)
-
Ruskea tai beige 5 % (kaikki autot 6 %)
| 1994 | 7 autoa |
|---|---|
| 1995 | 20 autoa |
| 1996 | 37 autoa |
| 1997 | 40 autoa |
| 1998 | 72 autoa |
| 1999 | 74 autoa |
| 2000 | 223 autoa |
| 2001 | 236 autoa |
| 2002 | 429 autoa |
| 2003 | 687 autoa |
| 2004 | 1 179 autoa |
| 2005 | 1 333 autoa |
| 2006 | 1 514 autoa |
| 2007 | 1 081 autoa |
| 2008 | 1 335 autoa |
| 2009 | 414 autoa |
| 2010 | 704 autoa |
| 2011 | 466 autoa |
| 2012 | 257 autoa |
| 2013 | 370 autoa |
| 2014 | 28 autoa |
| 2015 | 1 autoa |
| 2016 | 2 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 10 417 (99 %)
-
Diesel 74 (1 %)
-
Kaasu 18 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Punto -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 12 | 97 415 km |
|---|---|
| 13 | 129 670 km |
| 14 | 139 383 km |
| 15 | 143 475 km |
| 16 | 156 263 km |
| 17 | 163 275 km |
| 18 | 165 574 km |
| 19 | 178 401 km |
| 20 | 175 477 km |
| 21 | 171 968 km |
| 22 | 174 823 km |
| 23 | 168 447 km |
| 24 | 162 723 km |
| 25 | 161 152 km |
| 26 | 161 245 km |
| 27 | 151 807 km |
| 28 | 152 947 km |
| 29 | 145 754 km |
| 30 | 156 365 km |
| 31 | 140 292 km |
- 15 v
- 143 475 km9 565 km/v
- 20 v
- 175 477 km8 774 km/v
Mihin Punto kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 2,2 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa akselistot, pyörät ja jousitus vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (19,5 vs. 26,0 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Punto Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 20,9 / 21,7
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 19,5 / 26,0
-
Ympäristöhaitat 14,1 / 8,7
-
Alusta ja kori 12,3 / 10,2
-
Ohjauslaitteet 9,6 / 4,4
-
Muut laitteet ja varusteet 2,2 / 1,5
-
Koeajo ja näkyvyys 1,2 / 0,9
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 1,0 / 1,3
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
2 vuosimallia 12:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 44,8 % | 36,4 % | 2 149 |
| 2003 | 45,8 % | 42,2 % | 1 159 |
| 2004 | 48,2 % | 43,7 % | 1 602 |
| 2005 | 44,6 % | 44,3 % | 1 546 |
| 2006 | 47,4 % | 43,1 % | 1 752 |
| 2007 | 44,3 % | 41,2 % | 1 188 |
| 2008 | 37,6 % | 39,7 % | 1 449 |
| 2009 | 33,4 % | 35,9 % | 449 |
| 2010 | 36,4 % | 33,2 % | 763 |
| 2011 | 35,2 % | 29,8 % | 494 |
| 2012 | 35,0 % | 26,8 % | 263 |
| 2013 | 30,8 % | 23,6 % | 386 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Punto takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 5 Fiat Punto -mallia koskevaa takaisinkutsua. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
28.6.2019: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The steering track rod can disengage from the steering box as a result of an error in the manufacturing process. This may lead to a loss of steering function, increasing the risk of an accident.
-
23.3.2018: PalovaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The heat shield on the underbody may cause wear to the fuel line. Leaking fuel could lead to a fire.
-
16.3.2018: Palovaara
Koskee autoja, jotka on valmistettu 24.8.2012 ja 14.9.2017 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The insulation of the electric cable in the auxiliary heater may become damaged. This could lead to a short circuit and cause a fire.
-
22.9.2017: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null Faulty crimping of the micro-gas generator for the seat belt tensioner means that, in the event of deployment of the seat belt tensioner, parts of the seat-belt pre-tensioner could detach causing injuries to the occupants.
-
25.8.2017: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null Faulty crimping of the micro-gas generator for the seat belt tensioner means that, in the event of deployment of the seat belt tensioner, parts of the gas generator could detach causing injuries to the occupants of the car.
Punto vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2016 2 autoa
- 2015 1 autoa
- 2014 28 autoa
- 2013 370 autoa · hylätty 30,8 %
- 2012 257 autoa · hylätty 35,0 %
- 2011 466 autoa · hylätty 35,2 %
- 2010 704 autoa · hylätty 36,4 %
- 2009 414 autoa · hylätty 33,4 %
- 2008 1 335 autoa · hylätty 37,6 %
- 2007 1 081 autoa · hylätty 44,3 %
- 2006 1 514 autoa · hylätty 47,4 %
- 2005 1 333 autoa · hylätty 44,6 %
- 2004 1 179 autoa · hylätty 48,2 %
- 2003 687 autoa · hylätty 45,8 %
- 2002 429 autoa · hylätty 44,8 %
- 2001 236 autoa
- 2000 223 autoa
- 1999 74 autoa
- 1998 72 autoa
- 1997 40 autoa
- 1996 37 autoa
- 1995 20 autoa
- 1994 7 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Punto -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Fiat Punto
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.