Ford · automalli
Ford Fusion
Tällä sivulla on Ford Fusion -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 1 833 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 18,8 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana bensiini.
- Liikenteessä
- 1 833
- Keski-ikä
- 18,8 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 193 043 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 99 % autoista
Miten Fusion vertautuu muihin
- Ajomäärä: Ford Fusion -autoilla on ajettu keskimäärin 26 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Fusion on 25. yleisin malli 63 mallin joukossa luokassa pieni auto (B).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 5,2 vuotta vanhempia kuin luokan autot (13,6 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Fusion -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 3 % autoista on automaattivaihteisia ja 1 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 3 %
- automaatteja, 97 % käsivalintaisia
- Teho
- 59 kW
- 80 hv tyypillisesti, valtaosa 59-74 kW
- Kokonaismassa
- 1 605 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,17 m
- pituus · leveys 1,72 m · korkeus 1,54 m
Yleisimmät moottorikoot
-
1,4 l 72 %
-
1,6 l 27 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Fusion on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Fusion on yleisin maakunnassa Satakunta: siellä sen osuus autokannasta on 1,8-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 461 | 7 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 252 | 44 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 204 | 22 % yleisempi |
| Satakunta | 147 | 83 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 92 | 33 % harvinaisempi |
| Kanta-Häme | 87 | 40 % yleisempi |
Fusion väreittäin
Yleisin väri on harmaa (30 %). Sininen on tällä mallilla 1,9 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 30 % (kaikki autot 22 %)
-
Sininen 24 % (kaikki autot 13 %)
-
Punainen 21 % (kaikki autot 12 %)
-
Musta 10 % (kaikki autot 17 %)
-
Ruskea tai beige 7 % (kaikki autot 6 %)
-
Vihreä 6 % (kaikki autot 3 %)
| 2002 | 36 autoa |
|---|---|
| 2003 | 307 autoa |
| 2004 | 153 autoa |
| 2005 | 95 autoa |
| 2006 | 115 autoa |
| 2007 | 67 autoa |
| 2008 | 330 autoa |
| 2009 | 220 autoa |
| 2010 | 280 autoa |
| 2011 | 187 autoa |
| 2012 | 32 autoa |
| 2014 | 1 autoa |
| 2015 | 7 autoa |
| 2016 | 2 autoa |
| 2018 | 1 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 1 806 (99 %)
-
Diesel 15 (1 %)
-
Hybridi 10 (1 %)
-
Kaasu 2 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Fusion -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 14 | 141 759 km |
|---|---|
| 15 | 151 388 km |
| 16 | 168 377 km |
| 17 | 173 593 km |
| 18 | 186 312 km |
| 19 | 243 679 km |
| 20 | 198 974 km |
| 21 | 207 350 km |
| 22 | 221 581 km |
| 23 | 232 036 km |
| 24 | 239 699 km |
- 15 v
- 151 388 km10 093 km/v
- 20 v
- 198 974 km9 949 km/v
Mihin Fusion kaatuu katsastuksessa
Vikakohteiden jakauma on lähellä saman ikäisten autojen keskiarvoa. Kohteessa akselistot, pyörät ja jousitus vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (6,9 vs. 25,4 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Fusion Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 16,6 / 19,2
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 6,9 / 25,4
-
Alusta ja kori 4,5 / 8,0
-
Ympäristöhaitat 2,9 / 7,0
-
Ohjauslaitteet 1,8 / 4,1
-
Muut laitteet ja varusteet 1,3 / 1,3
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,8 / 1,3
-
Koeajo ja näkyvyys 0,5 / 0,8
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
Katsastushistoria vuosimalleittain
8 vuosimallia 8:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2003 | 32,9 % | 42,2 % | 456 |
| 2004 | 37,6 % | 43,7 % | 178 |
| 2005 | 35,9 % | 44,3 % | 103 |
| 2006 | 28,8 % | 43,1 % | 125 |
| 2008 | 22,1 % | 39,7 % | 353 |
| 2009 | 16,4 % | 35,9 % | 232 |
| 2010 | 21,9 % | 33,2 % | 292 |
| 2011 | 21,5 % | 29,8 % | 195 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Fusion takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 1 Ford Fusion -mallia koskevaa takaisinkutsua. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
18.9.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 19S01Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The ammonium nitrate propellant used in the airbag inflator may experience a material alteration over time due to degradation occurring after prolonged exposure to high absolute humidity, high temperatures and high-temperature cycling. In the event of an airbag being deployed, it may underinflate or the excessive internal pressure may cause the inflator body to rupture and metal fragments may pass through the cushion material causing injury to the occupants.
Fusion vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2018 1 autoa
- 2016 2 autoa
- 2015 7 autoa
- 2014 1 autoa
- 2012 32 autoa
- 2011 187 autoa · hylätty 21,5 %
- 2010 280 autoa · hylätty 21,9 %
- 2009 220 autoa · hylätty 16,4 %
- 2008 330 autoa · hylätty 22,1 %
- 2007 67 autoa
- 2006 115 autoa · hylätty 28,8 %
- 2005 95 autoa · hylätty 35,9 %
- 2004 153 autoa · hylätty 37,6 %
- 2003 307 autoa · hylätty 32,9 %
- 2002 36 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Fusion -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Fusion listoilla
- Luotettavimmat 15-vuotiaat autot (sija 17)
- Luotettavimmat bensiiniautot (sija 8)
Muistutus: Ford Fusion
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.