Ford · automalli
Ford Kuga
Suomen liikenteessä on 9 972 Ford Kuga -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 6,9 vuotta. Yleisin käyttövoima on hybridi (53 %).
- Liikenteessä
- 9 972
- Keski-ikä
- 6,9 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 144 403 km
- Yleisin käyttövoima
- Hybridi
- 53 % autoista
Miten Kuga vertautuu muihin
- Ajomäärä: Ford Kuga -autoilla on ajettu keskimäärin 11 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Kuga on 13. yleisin malli 103 mallin joukossa luokassa keskikokoinen katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,2 vuotta uudempia kuin luokan autot (8,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Kuga -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 85 % autoista on automaattivaihteisia ja 48 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 85 %
- automaatteja, 15 % käsivalintaisia
- Teho
- 112 kW
- 152 hv tyypillisesti, valtaosa 103-120 kW
- Kokonaismassa
- 2 280 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,63 m
- pituus · leveys 1,88 m · korkeus 1,69 m
- Hybridit
- 53 %
- 39 % ladattavia, 14 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
2,5 l 54 %
-
2,0 l 30 %
-
1,5 l 13 %
-
1,6 l 3 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Kuga on yleisin
Satakunta erottuu: siellä Kuga on suhteessa 1,3 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 2 476 | 9 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 1 140 | 20 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 982 | 8 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 611 | 18 % harvinaisempi |
| Satakunta | 588 | 35 % yleisempi |
| Keski-Suomi | 563 | 14 % yleisempi |
Kuga väreittäin
Yleisin väri on harmaa (27 %). Valkoinen on tällä mallilla 1,4 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 27 % (kaikki autot 22 %)
-
Valkoinen 24 % (kaikki autot 17 %)
-
Musta 17 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 13 % (kaikki autot 13 %)
-
Punainen 12 % (kaikki autot 12 %)
-
Vihreä 4 % (kaikki autot 3 %)
| 2008 | 115 autoa |
|---|---|
| 2009 | 125 autoa |
| 2010 | 182 autoa |
| 2011 | 233 autoa |
| 2012 | 192 autoa |
| 2013 | 404 autoa |
| 2014 | 390 autoa |
| 2015 | 404 autoa |
| 2016 | 518 autoa |
| 2017 | 869 autoa |
| 2018 | 595 autoa |
| 2019 | 202 autoa |
| 2020 | 795 autoa |
| 2021 | 1 690 autoa |
| 2022 | 1 067 autoa |
| 2023 | 855 autoa |
| 2024 | 644 autoa |
| 2025 | 379 autoa |
| 2026 | 313 autoa |
Käyttövoimat
-
Hybridi 5 315 (53 %)
-
Diesel 3 487 (35 %)
-
Bensiini 1 166 (12 %)
-
Kaasu 3 (0 %)
-
Etanoli 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Kuga -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 1 | 16 880 km |
|---|---|
| 2 | 44 224 km |
| 3 | 43 162 km |
| 4 | 69 142 km |
| 5 | 76 012 km |
| 6 | 106 247 km |
| 7 | 115 932 km |
| 8 | 145 967 km |
| 9 | 163 700 km |
| 10 | 175 265 km |
| 11 | 196 488 km |
| 12 | 216 393 km |
| 13 | 234 782 km |
| 14 | 254 961 km |
| 15 | 291 221 km |
| 16 | 306 298 km |
| 17 | 318 724 km |
| 18 | 338 227 km |
- 3 v
- 43 162 km14 387 km/v
- 5 v
- 76 012 km15 202 km/v
- 10 v
- 175 265 km17 527 km/v
- 15 v
- 291 221 km19 415 km/v
Mihin Kuga kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 1,3 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,4 vs. 1,1 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Kuga Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 8,7 / 12,5
-
Jarrujärjestelmät 6,4 / 6,8
-
Ohjauslaitteet 2,5 / 1,9
-
Ympäristöhaitat 1,5 / 2,3
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,6 / 0,4
-
Alusta ja kori 0,4 / 1,1
-
Muut laitteet ja varusteet 0,3 / 0,5
-
Koeajo ja näkyvyys 0,2 / 0,5
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Katsastushistoria vuosimalleittain
12 vuosimallia 14:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2008 | 31,5 % | 39,7 % | 146 |
| 2009 | 34,6 % | 35,9 % | 153 |
| 2010 | 32,2 % | 33,2 % | 208 |
| 2011 | 33,0 % | 29,8 % | 261 |
| 2012 | 32,1 % | 26,8 % | 224 |
| 2013 | 19,7 % | 23,6 % | 437 |
| 2014 | 17,8 % | 20,0 % | 415 |
| 2015 | 16,3 % | 17,8 % | 418 |
| 2016 | 11,0 % | 17,4 % | 463 |
| 2017 | 12,5 % | 17,2 % | 208 |
| 2018 | 6,7 % | 12,6 % | 252 |
| 2019 | 6,0 % | 10,7 % | 167 |
| 2020 | 7,0 % | 11,4 % | 115 |
| 2021 | 3,9 % | 8,2 % | 1 501 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Kuga takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 24 Ford Kuga -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 9 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
23.10.2026: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 26S62
Koskee autoja, jotka on valmistettu 20.12.2024 ja 10.7.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A screw and push nut may come into contact with the wiring harness behind the driver-side instrument panel and damage the wires. As a result, this could cause a loss of drive power, increasing the risk of an accident. Moreover, the wiring harness could overheat due to a short circuit, increasing the risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
3.4.2026: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 25SC4
Koskee autoja, jotka on valmistettu 2.8.2019 ja 2.3.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
An internal short circuit may occur in the cells of the high-voltage battery which can lead to a fire. In addition, a loss of propulsion power may occur, increasing the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
29.8.2025: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 25S61
Koskee autoja, jotka on valmistettu 24.3.2024 ja 8.4.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
An engine-oil leak may result in engine damage and a consequent loss of power. If the oil comes into contact with hot engine parts, the vehicle can catch fire and cause injuries to the user. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
18.4.2025: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 24S79
Koskee autoja, jotka on valmistettu 20.8.2019 ja 28.11.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to a manufacturing defect, the internal battery separator can become damaged over time by repeated charging and discharging cycles of the cells. This can cause the high voltage battery cells to develop an internal short circuit. This creates a risk of the vehicle catching fire. Moreover, the short circuit can cause a loss of propulsion power, increasing the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
24.5.2024: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 24S16
Koskee autoja, jotka on valmistettu 25.11.2022 ja 19.12.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A high-pressure fuel injector can crack, resulting in fuel accumulating in the engine. If this fuel, whether it's liquid or vapour, is near a hot surface, it can catch fire. This can lead to a fire, injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
29.3.2024: Palovaara Valmistajan koodi 23S27
Koskee autoja, jotka on valmistettu 4.8.2020 ja 23.7.2019 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The cooling airflow is insufficient, causing the oil channel to be blocked. This leads the connecting rod bearing to seize and the connecting rod to tear off. This can deteriorate the combustion engine, resulting in a rupture in the engine oil tank or engine block, creating an oil tank leak. This increases the risk of fire under the bonnet. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Kuga vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 313 autoa
- 2025 379 autoa
- 2024 644 autoa
- 2023 855 autoa
- 2022 1 067 autoa
- 2021 1 690 autoa · hylätty 3,9 %
- 2020 795 autoa · hylätty 7,0 %
- 2019 202 autoa · hylätty 6,0 %
- 2018 595 autoa · hylätty 6,7 %
- 2017 869 autoa · hylätty 12,5 %
- 2016 518 autoa · hylätty 11,0 %
- 2015 404 autoa · hylätty 16,3 %
- 2014 390 autoa · hylätty 17,8 %
- 2013 404 autoa · hylätty 19,7 %
- 2012 192 autoa · hylätty 32,1 %
- 2011 233 autoa · hylätty 33,0 %
- 2010 182 autoa · hylätty 32,2 %
- 2009 125 autoa · hylätty 34,6 %
- 2008 115 autoa · hylätty 31,5 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske Kuga -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Ford Kuga
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.