Ford · automalli
Ford Transit
Tällä sivulla on Ford Transit -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 5 617 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 9,2 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana diesel.
- Liikenteessä
- 5 617
- Keski-ikä
- 9,2 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 230 469 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 78 % autoista
Miten Transit vertautuu muihin
- Ajomäärä: Ford Transit -autoilla on ajettu keskimäärin 48 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Transit on 4. yleisin malli 29 mallin joukossa luokassa pakettiautopohjainen.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,6 vuotta uudempia kuin luokan autot (10,8 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Transit -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 48 % autoista on automaattivaihteisia ja 92 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 48 %
- automaatteja, 52 % käsivalintaisia
- Teho
- 92 kW
- 125 hv tyypillisesti, valtaosa 81-125 kW
- Kokonaismassa
- 3 140 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 5,45 m
- pituus · leveys 2,03 m · korkeus 1,99 m
- Hybridit
- 11 %
- 11 % ladattavia, 1 % tavallisia hybridejä
- 7 paikkaa
- 67 %
- autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia
Yleisimmät moottorikoot
-
2,0 l 40 %
-
2,2 l 25 %
-
1,5 l 11 %
-
2,5 l 11 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Transit on yleisin
Lappi erottuu: siellä Transit on suhteessa 1,8 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 1 531 | yhtä yleinen |
| Pirkanmaa | 594 | 11 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 432 | 16 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 362 | 14 % harvinaisempi |
| Lappi | 359 | 84 % yleisempi |
| Etelä-Pohjanmaa | 257 | 9 % yleisempi |
Transit väreittäin
Yleisin väri on valkoinen (36 %). Keltainen on tällä mallilla 2,6 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Valkoinen 36 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 25 % (kaikki autot 22 %)
-
Musta 14 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 12 % (kaikki autot 13 %)
-
Punainen 7 % (kaikki autot 12 %)
-
Keltainen 2 % (kaikki autot 1 %)
| 1966 | 1 autoa |
|---|---|
| 1967 | 3 autoa |
| 1972 | 1 autoa |
| 1973 | 1 autoa |
| 1975 | 2 autoa |
| 1976 | 1 autoa |
| 1977 | 1 autoa |
| 1978 | 1 autoa |
| 1979 | 1 autoa |
| 1980 | 2 autoa |
| 1981 | 2 autoa |
| 1982 | 2 autoa |
| 1983 | 3 autoa |
| 1984 | 2 autoa |
| 1986 | 2 autoa |
| 1988 | 2 autoa |
| 1989 | 1 autoa |
| 1990 | 4 autoa |
| 1991 | 3 autoa |
| 1992 | 6 autoa |
| 1993 | 5 autoa |
| 1994 | 7 autoa |
| 1995 | 4 autoa |
| 1996 | 18 autoa |
| 1997 | 9 autoa |
| 1998 | 7 autoa |
| 1999 | 5 autoa |
| 2000 | 10 autoa |
| 2001 | 19 autoa |
| 2002 | 29 autoa |
| 2003 | 80 autoa |
| 2004 | 122 autoa |
| 2005 | 85 autoa |
| 2006 | 49 autoa |
| 2007 | 109 autoa |
| 2008 | 99 autoa |
| 2009 | 103 autoa |
| 2010 | 124 autoa |
| 2011 | 168 autoa |
| 2012 | 152 autoa |
| 2013 | 168 autoa |
| 2014 | 322 autoa |
| 2015 | 384 autoa |
| 2016 | 307 autoa |
| 2017 | 413 autoa |
| 2018 | 360 autoa |
| 2019 | 325 autoa |
| 2020 | 320 autoa |
| 2021 | 209 autoa |
| 2022 | 110 autoa |
| 2023 | 135 autoa |
| 2024 | 329 autoa |
| 2025 | 635 autoa |
| 2026 | 355 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 4 385 (78 %)
-
Hybridi 634 (11 %)
-
Bensiini 434 (8 %)
-
Sähkö 162 (3 %)
-
Etanoli 1 (0 %)
-
Muu 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Transit -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 0 | 111 km |
|---|---|
| 1 | 36 605 km |
| 2 | 89 569 km |
| 3 | 119 115 km |
| 4 | 133 882 km |
| 5 | 148 111 km |
| 6 | 208 316 km |
| 7 | 232 053 km |
| 8 | 237 949 km |
| 9 | 250 550 km |
| 10 | 265 191 km |
| 11 | 258 554 km |
| 12 | 274 610 km |
| 13 | 306 104 km |
| 14 | 294 311 km |
| 15 | 317 048 km |
| 16 | 330 055 km |
| 17 | 304 044 km |
| 18 | 316 776 km |
| 19 | 365 507 km |
| 20 | 292 117 km |
| 21 | 253 159 km |
| 22 | 289 192 km |
| 23 | 282 907 km |
| 24 | 375 685 km |
- 3 v
- 119 115 km39 705 km/v
- 5 v
- 148 111 km29 622 km/v
- 10 v
- 265 191 km26 519 km/v
- 15 v
- 317 048 km21 137 km/v
- 20 v
- 292 117 km14 606 km/v
Mihin Transit kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa jarrujärjestelmät on 2,5 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin.
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Transit Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 20,4 / 8,3
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 16,9 / 14,7
-
Muut laitteet ja varusteet 5,0 / 0,5
-
Ohjauslaitteet 5,0 / 2,4
-
Ympäristöhaitat 3,0 / 2,3
-
Alusta ja kori 1,5 / 0,6
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 1,5 / 0,5
-
Lisätarkastukset 1,0 / 0,2
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Muut laitteet ja varusteet Turvavyöt, äänimerkki ja peilit.
Katsastushistoria vuosimalleittain
0 vuosimallia 14:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2004 | 45,6 % | 43,7 % | 114 |
| 2005 | 40,2 % | 32,1 % | 102 |
| 2007 | 37,7 % | 25,4 % | 114 |
| 2009 | 35,8 % | 18,3 % | 109 |
| 2010 | 50,0 % | 26,2 % | 104 |
| 2011 | 30,3 % | 20,9 % | 109 |
| 2012 | 19,6 % | 8,2 % | 107 |
| 2013 | 37,6 % | 23,6 % | 101 |
| 2014 | 28,2 % | 17,8 % | 103 |
| 2015 | 9,5 % | 5,8 % | 295 |
| 2016 | 25,0 % | 17,4 % | 100 |
| 2017 | 30,4 % | 12,5 % | 102 |
| 2018 | 7,9 % | 3,1 % | 126 |
| 2019 | 18,3 % | 5,7 % | 104 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Transit takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 58 Ford Transit -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 27 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
9.10.2026: Palovaara Valmistajan koodi 26S59
Koskee autoja, jotka on valmistettu 2.2.2024 ja 7.8.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A touch condition between the diesel fuel tank and the DCIV bulkhead bracket bolt may cause damage to the fuel tank over time and fuel to leak onto hot engine or exhaust components. As a result, the leaking fuel may ignite and result in a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
18.9.2026: Ympäristöhaitta Valmistajan koodi 24E06
Koskee autoja, jotka on valmistettu 12.5.2014 ja 4.10.2018 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The diesel particulate filter (DPF) may be cracked on 2.0 l EcoBlue Diesel and 1.5 l EcoBlue vehicles. This could cause the vehicles to fail the legally required roadworthiness test, as exhaust emissions of soot may be above the authorised limit. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
21.8.2026: Palovaara Valmistajan koodi 26S31
Koskee autoja, jotka on valmistettu 16.5.2023 ja 12.9.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Cracks in the fuel line could lead to a fuel leak above the exhaust after-treatment systems. If the leaking fuel comes into contact with hot components, it could ignite and cause a vehicle fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
24.7.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 26S33
Koskee autoja, jotka on valmistettu 5.12.2023 ja 28.4.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
During installation of the high-security locks, metal shavings from the B-pillar may have damaged the seatbelt. This could reduce the restraining effectiveness of the seatbelt in the event of an accident, increasing the risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
5.6.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 26S16
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.9.2025 ja 24.11.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The handbrake may slip, causing a complete loss of holding power. This could allow the vehicle to roll away unintentionally, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
5.6.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 26S20
Koskee autoja, jotka on valmistettu 9.10.2025 ja 27.9.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A front suspension bolt may have been overtightened during manufacturing, weakening it over time. If the bolt breaks, steering control and braking performance may be reduced, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Transit vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 355 autoa
- 2025 635 autoa
- 2024 329 autoa
- 2023 135 autoa
- 2022 110 autoa
- 2021 209 autoa
- 2020 320 autoa
- 2019 325 autoa · hylätty 18,3 %
- 2018 360 autoa · hylätty 7,9 %
- 2017 413 autoa · hylätty 30,4 %
- 2016 307 autoa · hylätty 25,0 %
- 2015 384 autoa · hylätty 9,5 %
- 2014 322 autoa · hylätty 28,2 %
- 2013 168 autoa · hylätty 37,6 %
- 2012 152 autoa · hylätty 19,6 %
- 2011 168 autoa · hylätty 30,3 %
- 2010 124 autoa · hylätty 50,0 %
- 2009 103 autoa · hylätty 35,8 %
- 2008 99 autoa
- 2007 109 autoa · hylätty 37,7 %
- 2006 49 autoa
- 2005 85 autoa · hylätty 40,2 %
- 2004 122 autoa · hylätty 45,6 %
- 2003 80 autoa
- 2002 29 autoa
- 2001 19 autoa
- 2000 10 autoa
- 1999 5 autoa
- 1998 7 autoa
- 1997 9 autoa
- 1996 18 autoa
- 1995 4 autoa
- 1994 7 autoa
- 1993 5 autoa
- 1992 6 autoa
- 1991 3 autoa
- 1990 4 autoa
- 1989 1 autoa
- 1988 2 autoa
- 1986 2 autoa
- 1984 2 autoa
- 1983 3 autoa
- 1982 2 autoa
- 1981 2 autoa
- 1980 2 autoa
- 1979 1 autoa
- 1978 1 autoa
- 1977 1 autoa
- 1976 1 autoa
- 1975 2 autoa
- 1973 1 autoa
- 1972 1 autoa
- 1967 3 autoa
- 1966 1 autoa
Muita malleja samasta luokasta
-
Mercedes-Benz Sprinter8 028 autoa · keski-ikä 8,5 v
-
Volkswagen Caddy7 485 autoa · keski-ikä 10,0 v
-
Volkswagen Transporter6 932 autoa · keski-ikä 15,6 v
-
Mercedes-Benz V-sarja4 581 autoa · keski-ikä 9,8 v
-
Citroën Berlingo2 647 autoa · keski-ikä 13,8 v
-
Volkswagen Crafter2 032 autoa · keski-ikä 7,5 v
Laske Transit -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Vertaa Transit muihin
Transit listoilla
- Vikaherkimmät 7-vuotiaat autot (sija 11)
- Vikaherkimmät 10-vuotiaat autot (sija 10)
Muistutus: Ford Transit
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.