Citroën · automalli
Citroën Berlingo
Citroën Berlingo on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 2 647 autoa. Keskimäärin ne ovat 13,8 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 191 526 km.
- Liikenteessä
- 2 647
- Keski-ikä
- 13,8 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 191 526 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 51 % autoista
Miten Berlingo vertautuu muihin
- Ajomäärä: Citroën Berlingo -autoilla on ajettu keskimäärin 5 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Berlingo on 6. yleisin malli 29 mallin joukossa luokassa pakettiautopohjainen.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 3,0 vuotta vanhempia kuin luokan autot (10,8 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Berlingo -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 54 % autoista on automaattivaihteisia ja 83 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 54 %
- automaatteja, 46 % käsivalintaisia
- Teho
- 75 kW
- 102 hv tyypillisesti, valtaosa 66-96 kW
- Kokonaismassa
- 2 065 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,38 m
- pituus · leveys 1,81 m · korkeus 1,86 m
- 7 paikkaa
- 7 %
- autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia
Yleisimmät moottorikoot
-
1,6 l 71 %
-
1,2 l 14 %
-
1,5 l 8 %
-
1,8 l 3 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Berlingo on yleisin
Kanta-Häme erottuu: siellä Berlingo on suhteessa 1,4 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 798 | 12 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 326 | 35 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 305 | 21 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 159 | 19 % harvinaisempi |
| Satakunta | 145 | 26 % yleisempi |
| Kanta-Häme | 121 | 36 % yleisempi |
Berlingo väreittäin
Yleisin väri on harmaa (33 %). Sininen on tällä mallilla 1,7 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 33 % (kaikki autot 22 %)
-
Sininen 21 % (kaikki autot 13 %)
-
Valkoinen 14 % (kaikki autot 17 %)
-
Punainen 9 % (kaikki autot 12 %)
-
Ruskea tai beige 9 % (kaikki autot 6 %)
-
Musta 6 % (kaikki autot 17 %)
| 1997 | 14 autoa |
|---|---|
| 1998 | 30 autoa |
| 1999 | 32 autoa |
| 2000 | 29 autoa |
| 2001 | 38 autoa |
| 2002 | 26 autoa |
| 2003 | 158 autoa |
| 2004 | 126 autoa |
| 2005 | 74 autoa |
| 2006 | 62 autoa |
| 2007 | 46 autoa |
| 2008 | 96 autoa |
| 2009 | 83 autoa |
| 2010 | 130 autoa |
| 2011 | 121 autoa |
| 2012 | 141 autoa |
| 2013 | 252 autoa |
| 2014 | 167 autoa |
| 2015 | 137 autoa |
| 2016 | 148 autoa |
| 2017 | 129 autoa |
| 2018 | 105 autoa |
| 2019 | 195 autoa |
| 2020 | 120 autoa |
| 2021 | 99 autoa |
| 2022 | 39 autoa |
| 2023 | 28 autoa |
| 2024 | 3 autoa |
| 2025 | 14 autoa |
| 2026 | 5 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 1 358 (51 %)
-
Bensiini 1 220 (46 %)
-
Sähkö 68 (3 %)
-
Kaasu 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Berlingo -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 54 888 km |
|---|---|
| 5 | 74 551 km |
| 6 | 102 684 km |
| 7 | 111 042 km |
| 8 | 126 168 km |
| 9 | 136 599 km |
| 10 | 156 585 km |
| 11 | 176 070 km |
| 12 | 184 676 km |
| 13 | 203 157 km |
| 14 | 212 315 km |
| 15 | 210 441 km |
| 16 | 234 714 km |
| 17 | 258 652 km |
| 18 | 253 743 km |
| 19 | 241 659 km |
| 20 | 243 963 km |
| 21 | 262 806 km |
| 22 | 252 819 km |
| 23 | 255 649 km |
| 24 | 256 639 km |
| 25 | 254 737 km |
| 26 | 248 286 km |
| 27 | 289 372 km |
| 28 | 275 905 km |
- 5 v
- 74 551 km14 910 km/v
- 10 v
- 156 585 km15 659 km/v
- 15 v
- 210 441 km14 029 km/v
- 20 v
- 243 963 km12 198 km/v
Mihin Berlingo kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa akselistot, pyörät ja jousitus on 1,7 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin.
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Berlingo Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 27,4 / 16,6
-
Jarrujärjestelmät 12,8 / 10,2
-
Ympäristöhaitat 4,6 / 3,1
-
Ohjauslaitteet 3,2 / 2,8
-
Alusta ja kori 2,5 / 2,0
-
Koeajo ja näkyvyys 1,1 / 0,5
-
Muut laitteet ja varusteet 1,1 / 0,7
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,8 / 0,7
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
3 vuosimallia 17:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 46,2 % | 36,4 % | 132 |
| 2003 | 41,7 % | 42,2 % | 228 |
| 2004 | 38,0 % | 43,7 % | 163 |
| 2005 | 33,0 % | 41,4 % | 106 |
| 2006 | 37,0 % | 31,9 % | 108 |
| 2008 | 52,3 % | 39,7 % | 111 |
| 2009 | 40,6 % | 32,1 % | 101 |
| 2010 | 36,2 % | 33,2 % | 141 |
| 2011 | 36,6 % | 29,8 % | 123 |
| 2012 | 29,9 % | 26,8 % | 164 |
| 2013 | 38,4 % | 23,6 % | 284 |
| 2014 | 31,5 % | 20,0 % | 184 |
| 2015 | 32,7 % | 17,8 % | 150 |
| 2016 | 32,8 % | 17,4 % | 137 |
| 2017 | 15,4 % | 12,5 % | 117 |
| 2019 | 26,4 % | 10,7 % | 174 |
| 2020 | 14,2 % | 6,8 % | 113 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Berlingo takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 50 Citroën Berlingo -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 25 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
24.4.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi GS3
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.3.2024 ja 21.5.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Vehicles without a bulkhead were manufactured and supplied with a single instead of a double seatback. There is a risk of excessive movement of the seatback in the event of a rear-end collision, which could result in the driver being thrown out and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
24.4.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi M3M
Koskee autoja, jotka on valmistettu 6.3.2024 ja 21.5.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Vehicles without a bulkhead were manufactured and supplied with a single instead of a double seatback. There is a risk of excessive movement of the seatback in the event of a rear-end collision, which could result in the driver being thrown out and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
24.4.2026: Ympäristöhaitta ja palovaara Valmistajan koodi GY9
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.10.2025 ja 10.12.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
In vehicles fitted with a DV5 diesel engine, the NOx sensor may not have been properly tightened during installation. This may allow exhaust gases to enter the engine compartment and could result in visible exhaust fumes around the engine area, overheating of nearby components, a risk of fire, and increased NOx emissions. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
24.4.2026: Ympäristöhaitta ja palovaara Valmistajan koodi F610 F611
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.10.2025 ja 10.12.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
In vehicles fitted with a DV5 diesel engine, the NOx sensor may not have been properly tightened during installation. This may allow exhaust gases to enter the engine compartment and could result in visible exhaust fumes around the engine area, overheating of nearby components, a risk of fire, and increased NOx emissions. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
24.4.2026: Ympäristöhaitta ja palovaara Valmistajan koodi M4Q
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.10.2025 ja 10.12.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
In vehicles fitted with a DV5 diesel engine, the NOx sensor may not have been properly tightened during installation. This may allow exhaust gases to enter the engine compartment and could result in visible exhaust fumes around the engine area, overheating of nearby components, a risk of fire and increased NOx emissions. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
3.4.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi GX8
Koskee autoja, jotka on valmistettu 15.10.2025 ja 15.10.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The DV5R engine may experience a loss of power due to slippage of the water pump pulley. This slippage can cause misalignment of the timing belt, potentially resulting in engine shutdown. The sprocket of the water pump pulley may detach from the shaft, which can lead to the loss of parts on the road and increase the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Berlingo vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 5 autoa
- 2025 14 autoa
- 2024 3 autoa
- 2023 28 autoa
- 2022 39 autoa
- 2021 99 autoa
- 2020 120 autoa · hylätty 14,2 %
- 2019 195 autoa · hylätty 26,4 %
- 2018 105 autoa
- 2017 129 autoa · hylätty 15,4 %
- 2016 148 autoa · hylätty 32,8 %
- 2015 137 autoa · hylätty 32,7 %
- 2014 167 autoa · hylätty 31,5 %
- 2013 252 autoa · hylätty 38,4 %
- 2012 141 autoa · hylätty 29,9 %
- 2011 121 autoa · hylätty 36,6 %
- 2010 130 autoa · hylätty 36,2 %
- 2009 83 autoa · hylätty 40,6 %
- 2008 96 autoa · hylätty 52,3 %
- 2007 46 autoa
- 2006 62 autoa · hylätty 37,0 %
- 2005 74 autoa · hylätty 33,0 %
- 2004 126 autoa · hylätty 38,0 %
- 2003 158 autoa · hylätty 41,7 %
- 2002 26 autoa · hylätty 46,2 %
- 2001 38 autoa
- 2000 29 autoa
- 1999 32 autoa
- 1998 30 autoa
- 1997 14 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Berlingo -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Vertaa Berlingo muihin
Berlingo listoilla
- Vikaherkimmät 10-vuotiaat autot (sija 19)
Muistutus: Citroën Berlingo
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.