Mercedes-Benz · automalli
Mercedes-Benz V-sarja
Tällä sivulla on Mercedes-Benz V-sarja -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 4 581 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 9,8 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana diesel.
- Liikenteessä
- 4 581
- Keski-ikä
- 9,8 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 256 210 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 92 % autoista
Miten V-sarja vertautuu muihin
- Ajomäärä: Mercedes-Benz V-sarja -autoilla on ajettu keskimäärin 62 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: V-sarja on 5. yleisin malli 29 mallin joukossa luokassa pakettiautopohjainen.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,0 vuotta uudempia kuin luokan autot (10,8 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista V-sarja -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 94 % autoista on automaattivaihteisia ja 98 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 94 %
- automaatteja, 6 % käsivalintaisia
- Teho
- 120 kW
- 163 hv tyypillisesti, valtaosa 100-140 kW
- Kokonaismassa
- 3 100 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 5,24 m
- pituus · leveys 1,93 m · korkeus 1,95 m
- 7 paikkaa
- 82 %
- autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia
Yleisimmät moottorikoot
-
2,1 l 63 %
-
2,0 l 31 %
-
3,0 l 5 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä V-sarja on yleisin
Suhteessa muihin autoihin V-sarja on yleisin maakunnassa Lappi: siellä sen osuus autokannasta on 3,0-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 1 344 | 8 % yleisempi |
| Lappi | 483 | 204 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 458 | 34 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 362 | 17 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 325 | 22 % harvinaisempi |
| Keski-Suomi | 215 | yhtä yleinen |
V-sarja väreittäin
Yleisin väri on musta (35 %).
-
Musta 35 % (kaikki autot 17 %)
-
Valkoinen 19 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 15 % (kaikki autot 22 %)
-
Punainen 11 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 8 % (kaikki autot 13 %)
-
Hopea 4 % (kaikki autot 7 %)
| 1996 | 1 autoa |
|---|---|
| 1997 | 1 autoa |
| 1998 | 4 autoa |
| 1999 | 9 autoa |
| 2000 | 4 autoa |
| 2001 | 11 autoa |
| 2002 | 8 autoa |
| 2003 | 13 autoa |
| 2004 | 83 autoa |
| 2005 | 95 autoa |
| 2006 | 127 autoa |
| 2007 | 178 autoa |
| 2008 | 156 autoa |
| 2009 | 91 autoa |
| 2010 | 122 autoa |
| 2011 | 187 autoa |
| 2012 | 163 autoa |
| 2013 | 121 autoa |
| 2014 | 178 autoa |
| 2015 | 292 autoa |
| 2016 | 367 autoa |
| 2017 | 287 autoa |
| 2018 | 269 autoa |
| 2019 | 248 autoa |
| 2020 | 317 autoa |
| 2021 | 201 autoa |
| 2022 | 267 autoa |
| 2023 | 247 autoa |
| 2024 | 238 autoa |
| 2025 | 258 autoa |
| 2026 | 38 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 4 223 (92 %)
-
Sähkö 333 (7 %)
-
Bensiini 24 (1 %)
-
Hybridi 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä V-sarja -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 0 | 342 km |
|---|---|
| 1 | 27 933 km |
| 2 | 33 732 km |
| 3 | 97 664 km |
| 4 | 120 652 km |
| 5 | 123 622 km |
| 6 | 171 352 km |
| 7 | 240 411 km |
| 8 | 246 832 km |
| 9 | 242 888 km |
| 10 | 274 399 km |
| 11 | 309 813 km |
| 12 | 312 360 km |
| 13 | 311 867 km |
| 14 | 361 739 km |
| 15 | 374 440 km |
| 16 | 362 661 km |
| 17 | 358 024 km |
| 18 | 350 174 km |
| 19 | 403 516 km |
| 20 | 428 655 km |
| 21 | 414 021 km |
| 22 | 371 124 km |
- 3 v
- 97 664 km32 555 km/v
- 5 v
- 123 622 km24 724 km/v
- 10 v
- 274 399 km27 440 km/v
- 15 v
- 374 440 km24 963 km/v
- 20 v
- 428 655 km21 433 km/v
Mihin V-sarja kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa alusta ja kori on 3,6 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin.
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
V-sarja Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 32,3 / 9,6
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 26,7 / 15,7
-
Alusta ja kori 8,0 / 2,2
-
Ympäristöhaitat 4,4 / 3,3
-
Muut laitteet ja varusteet 3,0 / 0,7
-
Ohjauslaitteet 2,8 / 2,5
-
Koeajo ja näkyvyys 2,7 / 0,5
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 1,5 / 0,6
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
Katsastushistoria vuosimalleittain
0 vuosimallia 16:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2004 | 53,3 % | 34,2 % | 244 |
| 2005 | 47,0 % | 32,1 % | 132 |
| 2006 | 48,0 % | 29,4 % | 100 |
| 2007 | 59,1 % | 41,2 % | 127 |
| 2008 | 48,6 % | 39,7 % | 111 |
| 2010 | 43,3 % | 23,6 % | 104 |
| 2011 | 54,4 % | 29,8 % | 136 |
| 2012 | 43,7 % | 26,8 % | 135 |
| 2013 | 36,6 % | 23,6 % | 101 |
| 2014 | 38,7 % | 20,0 % | 111 |
| 2015 | 37,1 % | 17,8 % | 318 |
| 2016 | 33,7 % | 17,4 % | 169 |
| 2017 | 40,4 % | 17,2 % | 104 |
| 2018 | 41,7 % | 12,6 % | 108 |
| 2019 | 34,5 % | 10,7 % | 168 |
| 2020 | 21,6 % | 6,8 % | 167 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
V-sarja takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 52 Mercedes-Benz V-sarja -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 2 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
8.8.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 91921119192112
Koskee autoja, jotka on valmistettu 3.12.2002 ja 24.2.2006 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
If the front passenger airbag is deployed as a result of an accident, the gas generator housing may burst or components of the gas generator housing may come loose and cause serious or fatal injuries to vehicle occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
14.2.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 4692110
Koskee autoja, jotka on valmistettu 10.11.2023 ja 13.3.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The steering wheel height adjustment may not be correctly fastened. In the case of a frontal crash, the fastening of the steering wheel height adjustment may not withstand the impact. This can have a negative impact on the severity of the driver's injuries in the event of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
24.3.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi NC2DABTKW1 (9192157)Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The steering wheel airbag actuator can deteriorate over time. In the event of an accident, this may cause fragments of the front airbag to be released from the generator housing, increasing the risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
24.2.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 9190018
Koskee autoja, jotka on valmistettu 2.7.2020 ja 27.4.2022 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The drainage pipe for the fuel filter can rub against the underbody panel while driving. This can lead to diesel leakage, creating a risk of accidents, injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
14.10.2022: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi NC2DABTKW3 (9192159)Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The airbag gas generator may be affected by chemical changes due to degradation over time due to heat cycling and exposure to moisture. In the event of a steering wheel airbag deployment, the excessive internal pressure may cause the inflator body to rupture and metal fragments may pass through the cushion material causing injury to the occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
22.7.2022: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi VS2KUMIPU
Koskee autoja, jotka on valmistettu 16.1.2019 ja 13.11.2021 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The controllable coolant pump may have a leak between the coolant and vacuum circuit via negative pressure and allow coolant to enter it. If the electric switchover valves are exposed to coolant, a continuous increase in the component part temperature may occur and cause fire. In addition, the brake booster may become damaged over time and reduce brake performance that could lead to an accident. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
V-sarja vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 38 autoa
- 2025 258 autoa
- 2024 238 autoa
- 2023 247 autoa
- 2022 267 autoa
- 2021 201 autoa
- 2020 317 autoa · hylätty 21,6 %
- 2019 248 autoa · hylätty 34,5 %
- 2018 269 autoa · hylätty 41,7 %
- 2017 287 autoa · hylätty 40,4 %
- 2016 367 autoa · hylätty 33,7 %
- 2015 292 autoa · hylätty 37,1 %
- 2014 178 autoa · hylätty 38,7 %
- 2013 121 autoa · hylätty 36,6 %
- 2012 163 autoa · hylätty 43,7 %
- 2011 187 autoa · hylätty 54,4 %
- 2010 122 autoa · hylätty 43,3 %
- 2009 91 autoa
- 2008 156 autoa · hylätty 48,6 %
- 2007 178 autoa · hylätty 59,1 %
- 2006 127 autoa · hylätty 48,0 %
- 2005 95 autoa · hylätty 47,0 %
- 2004 83 autoa · hylätty 53,3 %
- 2003 13 autoa
- 2002 8 autoa
- 2001 11 autoa
- 2000 4 autoa
- 1999 9 autoa
- 1998 4 autoa
- 1997 1 autoa
- 1996 1 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske V-sarja -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Vertaa V-sarja muihin
V-sarja listoilla
- Vikaherkimmät 7-vuotiaat autot (sija 3)
- Vikaherkimmät 10-vuotiaat autot (sija 8)
- Vikaherkimmät 15-vuotiaat autot (sija 12)
- Vikaherkimmät dieselautot (sija 7)
Muistutus: Mercedes-Benz V-sarja
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.