Volkswagen · automalli
Volkswagen Caddy
Tällä sivulla on Volkswagen Caddy -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 7 485 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 10,0 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana diesel.
- Liikenteessä
- 7 485
- Keski-ikä
- 10,0 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 237 200 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 64 % autoista
Miten Caddy vertautuu muihin
- Ajomäärä: Volkswagen Caddy -autoilla on ajettu keskimäärin 41 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Caddy on 2. yleisin malli 29 mallin joukossa luokassa pakettiautopohjainen.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 0,8 vuotta uudempia kuin luokan autot (10,8 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Caddy -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 57 % autoista on automaattivaihteisia ja 95 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 57 %
- automaatteja, 43 % käsivalintaisia
- Teho
- 77 kW
- 105 hv tyypillisesti, valtaosa 75-96 kW
- Kokonaismassa
- 2 345 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,98 m
- pituus · leveys 1,79 m · korkeus 1,86 m
- Hybridit
- 5 %
- 5 % ladattavia, 0 % tavallisia hybridejä
- 7 paikkaa
- 69 %
- autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia
Yleisimmät moottorikoot
-
2,0 l 42 %
-
1,6 l 22 %
-
1,4 l 13 %
-
1,5 l 11 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Caddy on yleisin
Uusimaa erottuu: siellä Caddy on suhteessa 1,2 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 2 336 | 15 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 748 | 9 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 603 | 15 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 461 | 18 % harvinaisempi |
| Satakunta | 359 | 10 % yleisempi |
| Keski-Suomi | 349 | 6 % harvinaisempi |
Caddy väreittäin
Yleisin väri on valkoinen (27 %).
-
Valkoinen 27 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 17 % (kaikki autot 22 %)
-
Punainen 13 % (kaikki autot 12 %)
-
Musta 12 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 11 % (kaikki autot 13 %)
-
Ruskea tai beige 8 % (kaikki autot 6 %)
| 1988 | 1 autoa |
|---|---|
| 2004 | 61 autoa |
| 2005 | 104 autoa |
| 2006 | 179 autoa |
| 2007 | 150 autoa |
| 2008 | 265 autoa |
| 2009 | 201 autoa |
| 2010 | 283 autoa |
| 2011 | 461 autoa |
| 2012 | 502 autoa |
| 2013 | 421 autoa |
| 2014 | 400 autoa |
| 2015 | 408 autoa |
| 2016 | 517 autoa |
| 2017 | 471 autoa |
| 2018 | 541 autoa |
| 2019 | 573 autoa |
| 2020 | 266 autoa |
| 2021 | 287 autoa |
| 2022 | 220 autoa |
| 2023 | 277 autoa |
| 2024 | 230 autoa |
| 2025 | 497 autoa |
| 2026 | 170 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 4 820 (64 %)
-
Bensiini 1 869 (25 %)
-
Kaasu 428 (6 %)
-
Hybridi 367 (5 %)
-
Etanoli 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Caddy -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 0 | 47 km |
|---|---|
| 1 | 45 940 km |
| 2 | 130 562 km |
| 3 | 184 984 km |
| 4 | 167 185 km |
| 5 | 150 504 km |
| 6 | 226 311 km |
| 7 | 228 749 km |
| 8 | 196 416 km |
| 9 | 218 122 km |
| 10 | 242 628 km |
| 11 | 244 667 km |
| 12 | 269 239 km |
| 13 | 269 712 km |
| 14 | 284 669 km |
| 15 | 281 106 km |
| 16 | 309 464 km |
| 17 | 296 998 km |
| 18 | 302 520 km |
| 19 | 274 751 km |
| 20 | 267 587 km |
| 21 | 295 769 km |
| 22 | 315 824 km |
- 3 v
- 184 984 km61 661 km/v
- 5 v
- 150 504 km30 101 km/v
- 10 v
- 242 628 km24 263 km/v
- 15 v
- 281 106 km18 740 km/v
- 20 v
- 267 587 km13 379 km/v
Mihin Caddy kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa akselistot, pyörät ja jousitus on 1,5 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (1,3 vs. 2,7 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Caddy Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 25,5 / 16,5
-
Jarrujärjestelmät 12,4 / 10,7
-
Ympäristöhaitat 5,5 / 3,7
-
Alusta ja kori 4,1 / 2,9
-
Ajoneuvon tunnistus 1,8 / 0,6
-
Muut laitteet ja varusteet 1,6 / 0,7
-
Ohjauslaitteet 1,3 / 2,7
-
Koeajo ja näkyvyys 1,0 / 0,5
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
1 vuosimallia 18:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2004 | 37,8 % | 34,2 % | 127 |
| 2005 | 50,0 % | 44,3 % | 136 |
| 2006 | 44,6 % | 43,1 % | 193 |
| 2007 | 40,7 % | 41,2 % | 167 |
| 2008 | 40,5 % | 39,7 % | 299 |
| 2009 | 40,9 % | 35,9 % | 235 |
| 2010 | 38,4 % | 33,2 % | 310 |
| 2011 | 34,0 % | 29,8 % | 503 |
| 2012 | 31,7 % | 26,8 % | 556 |
| 2013 | 28,8 % | 23,6 % | 452 |
| 2014 | 31,0 % | 20,0 % | 423 |
| 2015 | 29,8 % | 17,8 % | 439 |
| 2016 | 28,0 % | 17,4 % | 439 |
| 2017 | 27,6 % | 17,2 % | 181 |
| 2018 | 25,2 % | 12,6 % | 306 |
| 2019 | 19,5 % | 10,7 % | 533 |
| 2020 | 27,9 % | 11,4 % | 136 |
| 2021 | 16,7 % | 8,2 % | 287 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Caddy takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 15 Volkswagen Caddy -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 3 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
23.10.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 48VS
Koskee autoja, jotka on valmistettu 4.9.2013 ja 1.7.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Moisture ingress could lead to corrosion of a steering rack bolt, which may result in a fracture of the bolt and a loss of steering capability, increasing the risk of accidents. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
24.1.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 47VY
Koskee autoja, jotka on valmistettu 2.8.2024 ja 6.8.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to an incorrectly screwed rear left brake line, leaks can occur where the brake hose is attached. It can lead to a loss of brake fluid, affecting the braking performance and increasing the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
27.9.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 47VX
Koskee autoja, jotka on valmistettu 6.8.2024 ja 9.8.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Leaks can occur where the brake hose is attached because the rear left brake line is improperly screwed. A leak may lead to a slow loss of brake fluid, affecting the braking performance, increasing the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
9.6.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69FD
Koskee autoja, jotka on valmistettu 31.3.2023 ja 5.4.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The seat belts may have been damaged during production, which can reduce their strength in the event of an accident, increasing the risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
26.5.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 44T4
Koskee autoja, jotka on valmistettu 29.9.2022 ja 24.2.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to bulges or tears on the inner side of the tyre, a gradual or sudden loss of pressure may occur. This can affect driving stability, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
9.12.2022: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 40S5
Koskee autoja, jotka on valmistettu 20.4.2021 ja 7.7.2022 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A wheel control arm may be faulty and can fail to work properly. The corresponding wheel can bend sideways, making steering very difficult, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Caddy vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 170 autoa
- 2025 497 autoa
- 2024 230 autoa
- 2023 277 autoa
- 2022 220 autoa
- 2021 287 autoa · hylätty 16,7 %
- 2020 266 autoa · hylätty 27,9 %
- 2019 573 autoa · hylätty 19,5 %
- 2018 541 autoa · hylätty 25,2 %
- 2017 471 autoa · hylätty 27,6 %
- 2016 517 autoa · hylätty 28,0 %
- 2015 408 autoa · hylätty 29,8 %
- 2014 400 autoa · hylätty 31,0 %
- 2013 421 autoa · hylätty 28,8 %
- 2012 502 autoa · hylätty 31,7 %
- 2011 461 autoa · hylätty 34,0 %
- 2010 283 autoa · hylätty 38,4 %
- 2009 201 autoa · hylätty 40,9 %
- 2008 265 autoa · hylätty 40,5 %
- 2007 150 autoa · hylätty 40,7 %
- 2006 179 autoa · hylätty 44,6 %
- 2005 104 autoa · hylätty 50,0 %
- 2004 61 autoa · hylätty 37,8 %
- 1988 1 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Caddy -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Vertaa Caddy muihin
Caddy listoilla
- Vikaherkimmät 5-vuotiaat autot (sija 3)
Muistutus: Volkswagen Caddy
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.