Volkswagen · automalli
Volkswagen Transporter
Volkswagen Transporter on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 6 932 autoa. Keskimäärin ne ovat 15,6 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 321 250 km.
- Liikenteessä
- 6 932
- Keski-ikä
- 15,6 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 321 250 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 90 % autoista
Miten Transporter vertautuu muihin
- Ajomäärä: Volkswagen Transporter -autoilla on ajettu keskimäärin 51 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Transporter on 3. yleisin malli 29 mallin joukossa luokassa pakettiautopohjainen.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 4,8 vuotta vanhempia kuin luokan autot (10,8 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Transporter -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 48 % autoista on automaattivaihteisia ja 96 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 48 %
- automaatteja, 52 % käsivalintaisia
- Teho
- 103 kW
- 140 hv tyypillisesti, valtaosa 75-132 kW
- Kokonaismassa
- 3 000 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 5,29 m
- pituus · leveys 1,90 m · korkeus 1,99 m
- Hybridit
- 5 %
- 5 % ladattavia, 0 % tavallisia hybridejä
- 7 paikkaa
- 82 %
- autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia
Yleisimmät moottorikoot
-
2,0 l 49 %
-
2,5 l 38 %
-
1,4 l 4 %
-
2,4 l 3 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Transporter on yleisin
Lappi erottuu: siellä Transporter on suhteessa 2,2 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 1 553 | 17 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 795 | 54 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 522 | 17 % harvinaisempi |
| Lappi | 518 | 116 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 452 | 31 % harvinaisempi |
| Pohjois-Savo | 390 | 24 % yleisempi |
Transporter väreittäin
Yleisin väri on valkoinen (30 %). Vihreä on tällä mallilla 2,0 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Valkoinen 30 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 16 % (kaikki autot 13 %)
-
Punainen 15 % (kaikki autot 12 %)
-
Harmaa 14 % (kaikki autot 22 %)
-
Musta 9 % (kaikki autot 17 %)
-
Vihreä 6 % (kaikki autot 3 %)
| 1963 | 1 autoa |
|---|---|
| 1964 | 2 autoa |
| 1980 | 1 autoa |
| 1981 | 2 autoa |
| 1982 | 1 autoa |
| 1983 | 1 autoa |
| 1984 | 7 autoa |
| 1985 | 5 autoa |
| 1986 | 8 autoa |
| 1987 | 7 autoa |
| 1988 | 13 autoa |
| 1989 | 25 autoa |
| 1990 | 34 autoa |
| 1991 | 23 autoa |
| 1992 | 28 autoa |
| 1993 | 24 autoa |
| 1994 | 35 autoa |
| 1995 | 82 autoa |
| 1996 | 83 autoa |
| 1997 | 95 autoa |
| 1998 | 108 autoa |
| 1999 | 148 autoa |
| 2000 | 100 autoa |
| 2001 | 145 autoa |
| 2002 | 236 autoa |
| 2003 | 223 autoa |
| 2004 | 205 autoa |
| 2005 | 320 autoa |
| 2006 | 308 autoa |
| 2007 | 343 autoa |
| 2008 | 322 autoa |
| 2009 | 234 autoa |
| 2010 | 307 autoa |
| 2011 | 284 autoa |
| 2012 | 267 autoa |
| 2013 | 233 autoa |
| 2014 | 285 autoa |
| 2015 | 231 autoa |
| 2016 | 314 autoa |
| 2017 | 298 autoa |
| 2018 | 187 autoa |
| 2019 | 212 autoa |
| 2020 | 269 autoa |
| 2021 | 161 autoa |
| 2022 | 280 autoa |
| 2023 | 205 autoa |
| 2024 | 76 autoa |
| 2025 | 91 autoa |
| 2026 | 63 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 6 269 (90 %)
-
Hybridi 375 (5 %)
-
Bensiini 269 (4 %)
-
Kaasu 12 (0 %)
-
Sähkö 7 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Transporter -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 0 | 41 km |
|---|---|
| 2 | 495 km |
| 3 | 43 356 km |
| 4 | 119 322 km |
| 5 | 126 256 km |
| 6 | 153 214 km |
| 7 | 142 660 km |
| 8 | 199 132 km |
| 9 | 244 525 km |
| 10 | 246 205 km |
| 11 | 275 224 km |
| 12 | 250 508 km |
| 13 | 300 445 km |
| 14 | 326 847 km |
| 15 | 313 696 km |
| 16 | 377 321 km |
| 17 | 373 164 km |
| 18 | 377 409 km |
| 19 | 374 900 km |
| 20 | 409 739 km |
| 21 | 413 377 km |
| 22 | 425 623 km |
| 23 | 490 676 km |
| 24 | 526 604 km |
| 25 | 420 709 km |
| 26 | 432 935 km |
| 27 | 464 139 km |
| 28 | 471 743 km |
| 29 | 436 574 km |
| 30 | 430 425 km |
| 31 | 413 384 km |
| 32 | 450 914 km |
| 33 | 407 844 km |
| 34 | 363 310 km |
| 35 | 396 750 km |
| 36 | 265 852 km |
| 37 | 275 019 km |
- 3 v
- 43 356 km14 452 km/v
- 5 v
- 126 256 km25 251 km/v
- 10 v
- 246 205 km24 621 km/v
- 15 v
- 313 696 km20 913 km/v
- 20 v
- 409 739 km20 487 km/v
Mihin Transporter kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 2,9 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (3,0 vs. 5,1 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Transporter Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 19,4 / 14,2
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 18,3 / 19,9
-
Ohjauslaitteet 9,7 / 3,3
-
Muut laitteet ja varusteet 6,7 / 1,0
-
Ympäristöhaitat 3,1 / 5,2
-
Alusta ja kori 3,0 / 5,1
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 1,4 / 0,9
-
Ajoneuvon tunnistus 1,2 / 0,7
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Katsastushistoria vuosimalleittain
3 vuosimallia 20:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 42,4 % | 36,4 % | 269 |
| 2003 | 46,8 % | 35,0 % | 158 |
| 2004 | 39,8 % | 43,7 % | 133 |
| 2005 | 45,3 % | 44,3 % | 212 |
| 2006 | 46,1 % | 43,1 % | 191 |
| 2007 | 43,9 % | 41,2 % | 319 |
| 2008 | 42,7 % | 39,7 % | 309 |
| 2009 | 39,2 % | 35,9 % | 130 |
| 2010 | 36,7 % | 33,2 % | 313 |
| 2011 | 34,8 % | 29,8 % | 279 |
| 2012 | 38,9 % | 26,8 % | 252 |
| 2013 | 22,9 % | 23,6 % | 131 |
| 2014 | 26,1 % | 20,0 % | 284 |
| 2015 | 29,8 % | 17,8 % | 181 |
| 2016 | 29,6 % | 17,4 % | 216 |
| 2017 | 23,9 % | 17,2 % | 109 |
| 2018 | 17,6 % | 9,5 % | 136 |
| 2019 | 15,1 % | 10,7 % | 185 |
| 2020 | 8,7 % | 6,8 % | 263 |
| 2021 | 6,6 % | 8,2 % | 137 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Transporter takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 25 Volkswagen Transporter -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 7 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
19.12.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 72SM
Koskee autoja, jotka on valmistettu 8.7.2025 ja 10.7.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The weld seam on the lower seatbelt attachment point of the seat frame in the second row of seats is defective. In the event of an accident, a defective weld seam may result in insufficient restraining effect of the seatbelt, increasing the risk of injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
15.8.2025: Palovaara Valmistajan koodi 97A3
Koskee autoja, jotka on valmistettu 15.2.2025 ja 21.2.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A bolt fracture on various connections in the electric motor compartment (e-box) could lead to the interruption of various electrical functions, e.g. failure of the exterior lighting or loss of propulsion. In the event of an increase in resistance, it may lead to a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
8.8.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69UK
Koskee autoja, jotka on valmistettu 31.3.2025 ja 9.4.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
If the front passenger airbag is deployed as a result of an accident, the gas generator housing may burst or components of the gas generator housing may come loose and cause serious or fatal injuries to vehicle occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
8.8.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69UN
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.5.2022 ja 27.5.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
If the front passenger airbag is deployed as a result of an accident, the gas generator housing may burst or components of the gas generator housing may come loose and cause serious or fatal injuries to vehicle occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
28.2.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69EJ (TKBA)
Koskee autoja, jotka on valmistettu 9.9.2004 ja 15.9.2018 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The propellant in the driver airbag may deteriorate over time. If the airbags deploy, it can result in fragments from the inflator injuring the vehicle's occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
27.9.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69EJIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The propellant in the driver airbag may deteriorate over time. If the airbags deploy, it can result in fragments from the inflator injuring the vehicle's occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Transporter vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 63 autoa
- 2025 91 autoa
- 2024 76 autoa
- 2023 205 autoa
- 2022 280 autoa
- 2021 161 autoa · hylätty 6,6 %
- 2020 269 autoa · hylätty 8,7 %
- 2019 212 autoa · hylätty 15,1 %
- 2018 187 autoa · hylätty 17,6 %
- 2017 298 autoa · hylätty 23,9 %
- 2016 314 autoa · hylätty 29,6 %
- 2015 231 autoa · hylätty 29,8 %
- 2014 285 autoa · hylätty 26,1 %
- 2013 233 autoa · hylätty 22,9 %
- 2012 267 autoa · hylätty 38,9 %
- 2011 284 autoa · hylätty 34,8 %
- 2010 307 autoa · hylätty 36,7 %
- 2009 234 autoa · hylätty 39,2 %
- 2008 322 autoa · hylätty 42,7 %
- 2007 343 autoa · hylätty 43,9 %
- 2006 308 autoa · hylätty 46,1 %
- 2005 320 autoa · hylätty 45,3 %
- 2004 205 autoa · hylätty 39,8 %
- 2003 223 autoa · hylätty 46,8 %
- 2002 236 autoa · hylätty 42,4 %
- 2001 145 autoa
- 2000 100 autoa
- 1999 148 autoa
- 1998 108 autoa
- 1997 95 autoa
- 1996 83 autoa
- 1995 82 autoa
- 1994 35 autoa
- 1993 24 autoa
- 1992 28 autoa
- 1991 23 autoa
- 1990 34 autoa
- 1989 25 autoa
- 1988 13 autoa
- 1987 7 autoa
- 1986 8 autoa
- 1985 5 autoa
- 1984 7 autoa
- 1983 1 autoa
- 1982 1 autoa
- 1981 2 autoa
- 1980 1 autoa
- 1964 2 autoa
- 1963 1 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Transporter -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Volkswagen Transporter
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.