Hyundai · automalli
Hyundai Santa Fe
Tällä sivulla on Hyundai Santa Fe -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 1 366 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 13,9 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana diesel.
- Liikenteessä
- 1 366
- Keski-ikä
- 13,9 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 247 329 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 48 % autoista
Miten Santa Fe vertautuu muihin
- Ajomäärä: Hyundai Santa Fe -autoilla on ajettu keskimäärin 14 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Santa Fe on 18. yleisin malli 51 mallin joukossa luokassa suuri katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 3,7 vuotta vanhempia kuin luokan autot (10,2 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Santa Fe -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 92 % autoista on automaattivaihteisia ja 92 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 92 %
- automaatteja, 8 % käsivalintaisia
- Teho
- 132 kW
- 180 hv tyypillisesti, valtaosa 107-145 kW
- Kokonaismassa
- 2 570 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,66 m
- pituus · leveys 1,89 m · korkeus 1,71 m
- Hybridit
- 24 %
- 23 % ladattavia, 1 % tavallisia hybridejä
- 7 paikkaa
- 34 %
- autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia
Yleisimmät moottorikoot
-
2,2 l 44 %
-
1,6 l 24 %
-
2,7 l 20 %
-
2,4 l 8 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Santa Fe on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Santa Fe on yleisin maakunnassa Kainuu: siellä sen osuus autokannasta on 1,6-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 332 | 10 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 119 | 8 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 113 | 9 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 85 | 17 % harvinaisempi |
| Pohjois-Savo | 76 | 22 % yleisempi |
| Etelä-Pohjanmaa | 71 | 24 % yleisempi |
Santa Fe väreittäin
Yleisin väri on musta (29 %). Hopea on tällä mallilla 1,8 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Musta 29 % (kaikki autot 17 %)
-
Valkoinen 15 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 13 % (kaikki autot 22 %)
-
Hopea 13 % (kaikki autot 7 %)
-
Ruskea tai beige 11 % (kaikki autot 6 %)
-
Sininen 9 % (kaikki autot 13 %)
| 2000 | 1 autoa |
|---|---|
| 2001 | 10 autoa |
| 2002 | 33 autoa |
| 2003 | 57 autoa |
| 2004 | 87 autoa |
| 2005 | 80 autoa |
| 2006 | 163 autoa |
| 2007 | 124 autoa |
| 2008 | 52 autoa |
| 2009 | 35 autoa |
| 2010 | 50 autoa |
| 2011 | 83 autoa |
| 2012 | 51 autoa |
| 2013 | 40 autoa |
| 2014 | 38 autoa |
| 2015 | 43 autoa |
| 2016 | 33 autoa |
| 2017 | 12 autoa |
| 2018 | 5 autoa |
| 2019 | 21 autoa |
| 2020 | 12 autoa |
| 2021 | 97 autoa |
| 2022 | 63 autoa |
| 2023 | 39 autoa |
| 2024 | 37 autoa |
| 2025 | 74 autoa |
| 2026 | 26 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 651 (48 %)
-
Bensiini 385 (28 %)
-
Hybridi 327 (24 %)
-
Kaasu 3 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Santa Fe -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 84 522 km |
|---|---|
| 5 | 72 665 km |
| 7 | 138 408 km |
| 10 | 232 052 km |
| 11 | 199 863 km |
| 12 | 242 115 km |
| 13 | 250 874 km |
| 14 | 286 948 km |
| 15 | 318 277 km |
| 16 | 286 400 km |
| 17 | 310 782 km |
| 18 | 302 167 km |
| 19 | 296 613 km |
| 20 | 306 228 km |
| 21 | 264 661 km |
| 22 | 298 966 km |
| 23 | 297 676 km |
| 24 | 257 841 km |
- 5 v
- 72 665 km14 533 km/v
- 10 v
- 232 052 km23 205 km/v
- 15 v
- 318 277 km21 218 km/v
- 20 v
- 306 228 km15 311 km/v
Mihin Santa Fe kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 2,4 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ympäristöhaitat vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (7,1 vs. 10,2 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Santa Fe Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 37,1 / 27,7
-
Jarrujärjestelmät 35,3 / 24,7
-
Alusta ja kori 13,8 / 13,1
-
Ohjauslaitteet 11,4 / 4,7
-
Ympäristöhaitat 7,1 / 10,2
-
Muut laitteet ja varusteet 2,8 / 1,7
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 2,2 / 1,3
-
Ajoneuvon tunnistus 1,2 / 1,0
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
Katsastushistoria vuosimalleittain
1 vuosimallia 7:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2003 | 30,5 % | 35,0 % | 128 |
| 2004 | 43,7 % | 43,7 % | 119 |
| 2005 | 42,5 % | 41,4 % | 106 |
| 2006 | 54,1 % | 43,1 % | 183 |
| 2007 | 47,6 % | 41,2 % | 143 |
| 2008 | 40,8 % | 23,2 % | 103 |
| 2011 | 42,2 % | 26,7 % | 102 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Santa Fe takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 15 Hyundai Santa Fe -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 5 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
18.9.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 61D167_SANTAFE
Koskee autoja, jotka on valmistettu 13.3.2023 ja 24.3.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The front seat belt snap-on anchor may become misaligned or come loose. If an accident occurs, this may increase the risk of injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
7.3.2025: Palovaara Valmistajan koodi 41D091 (Teil 4)
Koskee autoja, jotka on valmistettu 22.3.2007 ja 31.10.2014 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A short circuit can occur in the ESP (Electronic Stability Program) unit. This increase the risk of the vehicle catching fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
15.11.2024: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 41D091 - Teil 1
Koskee autoja, jotka on valmistettu 4.11.2010 ja 31.10.2014 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Vehicles may develop an electrical short in the Anti-Lock Brake System (ABS) module, increasing the risk of an engine compartment fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
18.10.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 41D130
Koskee autoja, jotka on valmistettu 14.3.2024 ja 4.7.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The wiring harness mounted under the bench seat can be damaged by being pinched by the seat hinge when it is folded down. This can lead the curtain airbag not to work, increasing the risk of injuries in the event of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
31.5.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 21D155
Koskee autoja, jotka on valmistettu 15.6.2020 ja 29.1.2020 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Faulty error messages may occur, leading the Double Clutch Transmission (DCT) gearbox to go into safety mode, resulting in the vehicle losing drive power. This creates a risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
28.4.2023: Ympäristöhaitta ja palovaara Valmistajan koodi 21D181
Koskee autoja, jotka on valmistettu 11.4.2022 ja 21.7.2022 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The fuel tank may leak, creating a risk of fire and environmental contamination. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Santa Fe vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 26 autoa
- 2025 74 autoa
- 2024 37 autoa
- 2023 39 autoa
- 2022 63 autoa
- 2021 97 autoa
- 2020 12 autoa
- 2019 21 autoa
- 2018 5 autoa
- 2017 12 autoa
- 2016 33 autoa
- 2015 43 autoa
- 2014 38 autoa
- 2013 40 autoa
- 2012 51 autoa
- 2011 83 autoa · hylätty 42,2 %
- 2010 50 autoa
- 2009 35 autoa
- 2008 52 autoa · hylätty 40,8 %
- 2007 124 autoa · hylätty 47,6 %
- 2006 163 autoa · hylätty 54,1 %
- 2005 80 autoa · hylätty 42,5 %
- 2004 87 autoa · hylätty 43,7 %
- 2003 57 autoa · hylätty 30,5 %
- 2002 33 autoa
- 2001 10 autoa
- 2000 1 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Santa Fe -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Hyundai Santa Fe
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.