Hyundai · automalli
Hyundai Tucson
Hyundai Tucson on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 5 952 autoa. Keskimäärin ne ovat 9,6 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 161 647 km.
- Liikenteessä
- 5 952
- Keski-ikä
- 9,6 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 161 647 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 43 % autoista
Miten Tucson vertautuu muihin
- Ajomäärä: Hyundai Tucson -autoilla on ajettu keskimäärin 3 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Tucson on 18. yleisin malli 103 mallin joukossa luokassa keskikokoinen katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,5 vuotta vanhempia kuin luokan autot (8,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Tucson -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 68 % autoista on automaattivaihteisia ja 73 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 68 %
- automaatteja, 32 % käsivalintaisia
- Teho
- 120 kW
- 163 hv tyypillisesti, valtaosa 97-132 kW
- Kokonaismassa
- 2 140 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,48 m
- pituus · leveys 1,85 m · korkeus 1,65 m
- Hybridit
- 37 %
- 23 % ladattavia, 14 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,6 l 61 %
-
2,0 l 31 %
-
1,7 l 7 %
-
2,7 l 1 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Tucson on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Tucson on yleisin maakunnassa Etelä-Pohjanmaa: siellä sen osuus autokannasta on 1,4-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 1 472 | 9 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 601 | 6 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 386 | 29 % harvinaisempi |
| Pohjois-Savo | 345 | 26 % yleisempi |
| Etelä-Pohjanmaa | 344 | 38 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 315 | 29 % harvinaisempi |
Tucson väreittäin
Yleisin väri on valkoinen (18 %). Hopea on tällä mallilla 2,3 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Valkoinen 18 % (kaikki autot 17 %)
-
Musta 17 % (kaikki autot 17 %)
-
Hopea 16 % (kaikki autot 7 %)
-
Harmaa 16 % (kaikki autot 22 %)
-
Ruskea tai beige 11 % (kaikki autot 6 %)
-
Punainen 10 % (kaikki autot 12 %)
| 2004 | 47 autoa |
|---|---|
| 2005 | 290 autoa |
| 2006 | 222 autoa |
| 2007 | 204 autoa |
| 2008 | 70 autoa |
| 2009 | 54 autoa |
| 2010 | 170 autoa |
| 2011 | 346 autoa |
| 2012 | 359 autoa |
| 2013 | 274 autoa |
| 2014 | 147 autoa |
| 2015 | 276 autoa |
| 2016 | 381 autoa |
| 2017 | 175 autoa |
| 2018 | 168 autoa |
| 2019 | 350 autoa |
| 2020 | 171 autoa |
| 2021 | 846 autoa |
| 2022 | 401 autoa |
| 2023 | 325 autoa |
| 2024 | 448 autoa |
| 2025 | 121 autoa |
| 2026 | 107 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 2 538 (43 %)
-
Hybridi 2 215 (37 %)
-
Diesel 1 198 (20 %)
-
Etanoli 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Tucson -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 2 | 29 045 km |
|---|---|
| 3 | 36 638 km |
| 4 | 67 560 km |
| 5 | 68 414 km |
| 6 | 87 994 km |
| 7 | 105 013 km |
| 8 | 124 659 km |
| 9 | 157 964 km |
| 10 | 169 767 km |
| 11 | 167 917 km |
| 12 | 188 710 km |
| 13 | 186 421 km |
| 14 | 206 054 km |
| 15 | 231 664 km |
| 16 | 236 676 km |
| 17 | 234 062 km |
| 18 | 254 496 km |
| 19 | 257 818 km |
| 20 | 258 487 km |
| 21 | 273 240 km |
| 22 | 275 667 km |
- 3 v
- 36 638 km12 213 km/v
- 5 v
- 68 414 km13 683 km/v
- 10 v
- 169 767 km16 977 km/v
- 15 v
- 231 664 km15 444 km/v
- 20 v
- 258 487 km12 924 km/v
Mihin Tucson kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 2,0 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin.
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Tucson Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 18,1 / 11,4
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 15,7 / 16,4
-
Ohjauslaitteet 5,5 / 2,8
-
Ympäristöhaitat 3,7 / 4,1
-
Alusta ja kori 3,7 / 3,6
-
Muut laitteet ja varusteet 1,1 / 0,8
-
Ajoneuvon tunnistus 0,9 / 0,6
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,6 / 0,7
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Katsastushistoria vuosimalleittain
4 vuosimallia 15:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2005 | 54,1 % | 44,3 % | 320 |
| 2006 | 52,5 % | 43,1 % | 238 |
| 2007 | 45,1 % | 41,2 % | 215 |
| 2010 | 36,3 % | 33,2 % | 193 |
| 2011 | 43,4 % | 29,8 % | 387 |
| 2012 | 36,1 % | 26,8 % | 391 |
| 2013 | 34,8 % | 23,6 % | 290 |
| 2014 | 25,0 % | 20,0 % | 164 |
| 2015 | 20,7 % | 17,8 % | 290 |
| 2016 | 18,2 % | 17,4 % | 313 |
| 2017 | 13,9 % | 12,5 % | 158 |
| 2018 | 6,3 % | 9,5 % | 111 |
| 2019 | 10,3 % | 10,7 % | 329 |
| 2020 | 3,8 % | 6,8 % | 159 |
| 2021 | 4,4 % | 8,2 % | 679 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Tucson takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 14 Hyundai Tucson -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 7 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
1.8.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 51DC15
Koskee autoja, jotka on valmistettu 9.5.2025 ja 2.6.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
An incorrect thread specification on the track rod ends may lead to a loss of steering capability. If the fault occurs, there is an increased risk of accidents, causing injuries to persons. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
18.4.2025: Palovaara Valmistajan koodi 41DC22
Koskee autoja, jotka on valmistettu 12.9.2022 ja 7.9.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to contact made with the vehicle’s Engine Control Module (ECM) bracket, the 12-volt positive battery cable can become damaged during a frontal crash. This can cause an electrical short-circuit, increasing the risk of a post-crash, engine compartment fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
18.4.2025: Palovaara Valmistajan koodi 41DC27
Koskee autoja, jotka on valmistettu 13.1.2010 ja 7.11.2013 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to several factors, brake fluid can enter the Hybrid Electronic Control Unit / Electronic Stability Control (HECU/ESC) and cause a short circuit. This creates a risk of the vehicle catching fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
7.3.2025: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 41D091 (Teil 3)
Koskee autoja, jotka on valmistettu 26.5.2009 ja 31.10.2014 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Vehicles may develop an electrical short in the Anti-Lock Brake System (ABS) module, increasing the risk of an engine compartment fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
17.5.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 31DC07
Koskee autoja, jotka on valmistettu 30.11.2022 ja 5.4.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The trapping protection on the rear electric window lifter does not operate properly, which can lead to trapping in the window, creating a risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
29.3.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 31DC11
Koskee autoja, jotka on valmistettu 13.4.2021 ja 21.8.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Incorrect installation of the curtain airbag can impede deployment in the event of an accident, increasing the risk of injuries to occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Tucson vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 107 autoa
- 2025 121 autoa
- 2024 448 autoa
- 2023 325 autoa
- 2022 401 autoa
- 2021 846 autoa · hylätty 4,4 %
- 2020 171 autoa · hylätty 3,8 %
- 2019 350 autoa · hylätty 10,3 %
- 2018 168 autoa · hylätty 6,3 %
- 2017 175 autoa · hylätty 13,9 %
- 2016 381 autoa · hylätty 18,2 %
- 2015 276 autoa · hylätty 20,7 %
- 2014 147 autoa · hylätty 25,0 %
- 2013 274 autoa · hylätty 34,8 %
- 2012 359 autoa · hylätty 36,1 %
- 2011 346 autoa · hylätty 43,4 %
- 2010 170 autoa · hylätty 36,3 %
- 2009 54 autoa
- 2008 70 autoa
- 2007 204 autoa · hylätty 45,1 %
- 2006 222 autoa · hylätty 52,5 %
- 2005 290 autoa · hylätty 54,1 %
- 2004 47 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Tucson -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Hyundai Tucson
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.