Jeep · automalli
Jeep Grand Cherokee
Jeep Grand Cherokee on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 1 461 autoa. Keskimäärin ne ovat 20,2 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 269 695 km.
- Liikenteessä
- 1 461
- Keski-ikä
- 20,2 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 269 695 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 56 % autoista
Miten Grand Cherokee vertautuu muihin
- Ajomäärä: Jeep Grand Cherokee -autoilla on ajettu keskimäärin 8 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Grand Cherokee on 16. yleisin malli 51 mallin joukossa luokassa suuri katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 10,0 vuotta vanhempia kuin luokan autot (10,2 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Grand Cherokee -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 100 % autoista on automaattivaihteisia ja 75 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 100 %
- automaatteja, 0 % käsivalintaisia
- Teho
- 160 kW
- 218 hv tyypillisesti, valtaosa 135-190 kW
- Kokonaismassa
- 2 750 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,75 m
- pituus · leveys 1,87 m · korkeus 1,78 m
- Hybridit
- 2 %
- 2 % ladattavia, 0 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
3,0 l 50 %
-
4,7 l 15 %
-
4,0 l 11 %
-
5,2 l 9 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Grand Cherokee on yleisin
Satakunta erottuu: siellä Grand Cherokee on suhteessa 1,4 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 376 | yhtä yleinen |
| Varsinais-Suomi | 122 | 8 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 122 | 12 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 120 | 10 % yleisempi |
| Satakunta | 86 | 35 % yleisempi |
| Päijät-Häme | 69 | 27 % yleisempi |
Grand Cherokee väreittäin
Yleisin väri on musta (35 %). Vihreä on tällä mallilla 3,6 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Musta 35 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 21 % (kaikki autot 22 %)
-
Vihreä 12 % (kaikki autot 3 %)
-
Sininen 9 % (kaikki autot 13 %)
-
Ruskea tai beige 7 % (kaikki autot 6 %)
-
Valkoinen 7 % (kaikki autot 17 %)
| 1992 | 4 autoa |
|---|---|
| 1993 | 21 autoa |
| 1994 | 28 autoa |
| 1995 | 48 autoa |
| 1996 | 63 autoa |
| 1997 | 44 autoa |
| 1998 | 41 autoa |
| 1999 | 110 autoa |
| 2000 | 76 autoa |
| 2001 | 33 autoa |
| 2002 | 34 autoa |
| 2003 | 26 autoa |
| 2004 | 35 autoa |
| 2005 | 90 autoa |
| 2006 | 133 autoa |
| 2007 | 122 autoa |
| 2008 | 75 autoa |
| 2009 | 18 autoa |
| 2010 | 27 autoa |
| 2011 | 62 autoa |
| 2012 | 83 autoa |
| 2013 | 58 autoa |
| 2014 | 58 autoa |
| 2015 | 52 autoa |
| 2016 | 37 autoa |
| 2017 | 34 autoa |
| 2018 | 10 autoa |
| 2019 | 14 autoa |
| 2020 | 2 autoa |
| 2023 | 6 autoa |
| 2024 | 11 autoa |
| 2025 | 6 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 812 (56 %)
-
Bensiini 618 (42 %)
-
Hybridi 22 (2 %)
-
Kaasu 6 (0 %)
-
Etanoli 3 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Grand Cherokee -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 9 | 162 066 km |
|---|---|
| 10 | 176 996 km |
| 11 | 215 843 km |
| 12 | 216 508 km |
| 13 | 237 357 km |
| 14 | 264 891 km |
| 15 | 257 671 km |
| 16 | 280 469 km |
| 18 | 371 311 km |
| 19 | 306 956 km |
| 20 | 294 301 km |
| 21 | 269 723 km |
| 22 | 290 039 km |
| 23 | 296 456 km |
| 24 | 294 186 km |
| 25 | 260 031 km |
| 26 | 278 833 km |
| 27 | 284 229 km |
| 28 | 274 392 km |
| 29 | 266 610 km |
| 30 | 296 520 km |
| 31 | 289 921 km |
| 32 | 242 060 km |
| 33 | 257 091 km |
- 10 v
- 176 996 km17 700 km/v
- 15 v
- 257 671 km17 178 km/v
- 20 v
- 294 301 km14 715 km/v
Mihin Grand Cherokee kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa alusta ja kori on 2,2 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (3,0 vs. 4,8 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Grand Cherokee Saman ikäiset
-
Alusta ja kori 28,5 / 12,7
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 22,0 / 27,6
-
Jarrujärjestelmät 18,9 / 24,4
-
Ympäristöhaitat 7,6 / 10,2
-
Ohjauslaitteet 3,0 / 4,8
-
Muut laitteet ja varusteet 2,2 / 1,7
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 2,0 / 1,3
-
Ajoneuvon tunnistus 0,9 / 0,9
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
Katsastushistoria vuosimalleittain
4 vuosimallia 5:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2005 | 39,4 % | 44,3 % | 104 |
| 2006 | 39,3 % | 43,1 % | 173 |
| 2007 | 40,1 % | 41,2 % | 157 |
| 2008 | 42,5 % | 39,7 % | 106 |
| 2012 | 23,5 % | 23,8 % | 102 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Grand Cherokee takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 19 Jeep Grand Cherokee -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 8 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
25.9.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 94B
Koskee autoja, jotka on valmistettu 11.6.2018 ja 2.7.2019 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A fault in the hydraulic control unit of the ABS system may cause an incorrect pressure reading. This could inadvertently activate the brake light, deactivate the ABS and ESP, and allow the vehicle to start and shift out of Park without the brake pedal being depressed, increasing the risk of unintended vehicle movement, accidents and injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
31.7.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 20D
Koskee autoja, jotka on valmistettu 5.12.2020 ja 31.5.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
An incorrectly fitted rear coil spring may detach from the vehicle, which could affect vehicle handling and create a hazard for following traffic. This increases the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
13.3.2026: Palovaara Valmistajan koodi 68C
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.7.2020 ja 25.11.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The separator of the high voltage battery may be damaged. This may lead to cell failure and increase the risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
14.3.2025: Palovaara Valmistajan koodi 95B
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.7.2020 ja 16.11.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The high-voltage battery pack can contain cells having separator damage. A damaged separator can lead to a very rapid chemical chain reaction in the battery. This can cause the battery to overheat, which can start a fire in the vehicle. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
3.1.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 36B
Koskee autoja, jotka on valmistettu 3.4.2023 ja 16.5.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The steering column control module (SCCM) may have been built with an inadequate welded connection between the internal flexible cable (FFC) and the busbar. The faulty connection may not allow the signal from the occupant safety control (ORC) module to reach the driver's airbag module, preventing it from deploying. An airbag that fails to deploy as intended can increase the risk of injury to the driver in the event of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
20.12.2024: Palovaara Valmistajan koodi 03B
Koskee autoja, jotka on valmistettu 9.10.2018 ja 2.6.2020 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The exhaust-gas recirculation (EGR) cooler can be susceptible to thermal fatigue. The exhaust gases can interact with air and other hydrocarbons in the system, which can cause combustion in the inlet manifold. This can lead the vehicle to catch fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Grand Cherokee vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2025 6 autoa
- 2024 11 autoa
- 2023 6 autoa
- 2020 2 autoa
- 2019 14 autoa
- 2018 10 autoa
- 2017 34 autoa
- 2016 37 autoa
- 2015 52 autoa
- 2014 58 autoa
- 2013 58 autoa
- 2012 83 autoa · hylätty 23,5 %
- 2011 62 autoa
- 2010 27 autoa
- 2009 18 autoa
- 2008 75 autoa · hylätty 42,5 %
- 2007 122 autoa · hylätty 40,1 %
- 2006 133 autoa · hylätty 39,3 %
- 2005 90 autoa · hylätty 39,4 %
- 2004 35 autoa
- 2003 26 autoa
- 2002 34 autoa
- 2001 33 autoa
- 2000 76 autoa
- 1999 110 autoa
- 1998 41 autoa
- 1997 44 autoa
- 1996 63 autoa
- 1995 48 autoa
- 1994 28 autoa
- 1993 21 autoa
- 1992 4 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Grand Cherokee -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Jeep Grand Cherokee
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.