Kia · automalli
Kia Soul
Tällä sivulla on Kia Soul -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 1 159 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 10,4 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana bensiini.
- Liikenteessä
- 1 159
- Keski-ikä
- 10,4 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 142 362 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 58 % autoista
Miten Soul vertautuu muihin
- Ajomäärä: Kia Soul -autoilla on ajettu keskimäärin 17 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Soul on 30. yleisin malli 63 mallin joukossa luokassa pieni auto (B).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 3,2 vuotta uudempia kuin luokan autot (13,6 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Soul -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 50 % autoista on automaattivaihteisia ja 20 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 50 %
- automaatteja, 50 % käsivalintaisia
- Teho
- 97 kW
- 132 hv tyypillisesti, valtaosa 92-103 kW
- Kokonaismassa
- 1 820 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,14 m
- pituus · leveys 1,80 m · korkeus 1,62 m
Yleisimmät moottorikoot
-
1,6 l 100 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Soul on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Soul on yleisin maakunnassa Päijät-Häme: siellä sen osuus autokannasta on 1,5-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 344 | 9 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 135 | 22 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 127 | 20 % yleisempi |
| Päijät-Häme | 66 | 52 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 59 | 32 % harvinaisempi |
| Satakunta | 57 | 13 % yleisempi |
Soul väreittäin
Yleisin väri on valkoinen (28 %).
-
Valkoinen 28 % (kaikki autot 17 %)
-
Punainen 19 % (kaikki autot 12 %)
-
Musta 18 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 10 % (kaikki autot 13 %)
-
Harmaa 9 % (kaikki autot 22 %)
-
Hopea 5 % (kaikki autot 7 %)
| 2009 | 21 autoa |
|---|---|
| 2010 | 104 autoa |
| 2011 | 85 autoa |
| 2012 | 99 autoa |
| 2013 | 41 autoa |
| 2014 | 98 autoa |
| 2015 | 121 autoa |
| 2016 | 139 autoa |
| 2017 | 107 autoa |
| 2018 | 87 autoa |
| 2019 | 65 autoa |
| 2020 | 70 autoa |
| 2021 | 45 autoa |
| 2022 | 32 autoa |
| 2023 | 18 autoa |
| 2024 | 18 autoa |
| 2025 | 9 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 676 (58 %)
-
Sähkö 321 (28 %)
-
Diesel 162 (14 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Soul -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 64 188 km |
|---|---|
| 5 | 66 114 km |
| 6 | 87 131 km |
| 7 | 105 729 km |
| 8 | 88 377 km |
| 9 | 110 587 km |
| 10 | 134 846 km |
| 11 | 153 387 km |
| 12 | 170 087 km |
| 13 | 171 237 km |
| 14 | 173 313 km |
| 15 | 195 155 km |
| 16 | 209 344 km |
| 17 | 238 208 km |
- 5 v
- 66 114 km13 223 km/v
- 10 v
- 134 846 km13 485 km/v
- 15 v
- 195 155 km13 010 km/v
Mihin Soul kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 3,3 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,2 vs. 1,5 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Soul Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 26,1 / 9,7
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 15,3 / 16,6
-
Ohjauslaitteet 8,5 / 2,6
-
Ympäristöhaitat 1,8 / 2,9
-
Lisätarkastukset 0,7 / 0,2
-
Muut laitteet ja varusteet 0,5 / 0,6
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,5 / 0,7
-
Koeajo ja näkyvyys 0,4 / 0,5
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Katsastushistoria vuosimalleittain
0 vuosimallia 6:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2010 | 44,0 % | 33,2 % | 116 |
| 2011 | 35,6 % | 23,6 % | 101 |
| 2012 | 39,3 % | 26,8 % | 112 |
| 2014 | 21,6 % | 20,0 % | 102 |
| 2015 | 24,2 % | 17,8 % | 128 |
| 2016 | 25,5 % | 17,4 % | 110 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Soul takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 13 Kia Soul -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 4 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
10.1.2025: Palovaara Valmistajan koodi 241147
Koskee autoja, jotka on valmistettu 9.6.2010 ja 30.10.2013 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to a brake fluid leak, an electrical short circuit can occur during vehicle operation. This can cause an electrical overload in the ABS module, leading the Hydraulic Electronic Control Unit (HECU), to remain live even when the vehicle is switched off. If moisture enters the HECU, an electrical short circuit can occur. This could result in an engine compartment fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
30.8.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 241063
Koskee autoja, jotka on valmistettu 3.4.2023 ja 12.6.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A manufacturing fault can lead to the accidental deployment of the side-curtain airbag, creating a risk of injury to the occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
3.5.2024: Palovaara Valmistajan koodi 231118
Koskee autoja, jotka on valmistettu 4.6.2014 ja 12.11.2018 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The battery management system (BMS) might not detect an abnormal voltage in the battery cells before an electrical short circuit occurs. This could lead to an increased risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
1.3.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 231127Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
When the vehicle is charging and the parking brake is not manually engaged, unintended vehicle movement may occur even though the gear shift lever is in park position, increasing the risk of accident and injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
5.5.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 231008Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The electric power control unit (EPCU) may leak coolant internally which can cause a loss of driving power, creating a risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
10.6.2022: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 221040
Koskee autoja, jotka on valmistettu 21.7.2013 ja 1.6.2015 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
In the event of a collision the two frontal impact sensors may separate. This can affect the deployment of the airbag, increasing the risk of injury. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Soul vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2025 9 autoa
- 2024 18 autoa
- 2023 18 autoa
- 2022 32 autoa
- 2021 45 autoa
- 2020 70 autoa
- 2019 65 autoa
- 2018 87 autoa
- 2017 107 autoa
- 2016 139 autoa · hylätty 25,5 %
- 2015 121 autoa · hylätty 24,2 %
- 2014 98 autoa · hylätty 21,6 %
- 2013 41 autoa
- 2012 99 autoa · hylätty 39,3 %
- 2011 85 autoa · hylätty 35,6 %
- 2010 104 autoa · hylätty 44,0 %
- 2009 21 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Soul -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Kia Soul
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.