Kia · automalli
Kia Sportage
Suomen liikenteessä on 11 770 Kia Sportage -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 10,2 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (57 %).
- Liikenteessä
- 11 770
- Keski-ikä
- 10,2 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 171 097 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 57 % autoista
Miten Sportage vertautuu muihin
- Ajomäärä: Kia Sportage -autoilla on ajettu keskimäärin 5 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Sportage on 12. yleisin malli 103 mallin joukossa luokassa keskikokoinen katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 2,1 vuotta vanhempia kuin luokan autot (8,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Sportage -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 51 % autoista on automaattivaihteisia ja 57 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 51 %
- automaatteja, 49 % käsivalintaisia
- Teho
- 104 kW
- 141 hv tyypillisesti, valtaosa 97-132 kW
- Kokonaismassa
- 2 140 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,44 m
- pituus · leveys 1,86 m · korkeus 1,65 m
- Hybridit
- 25 %
- 16 % ladattavia, 8 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,6 l 62 %
-
2,0 l 30 %
-
1,7 l 7 %
-
2,7 l 1 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Sportage on yleisin
Lappi erottuu: siellä Sportage on suhteessa 1,4 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 2 890 | 10 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 1 046 | 7 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 987 | 8 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 778 | 12 % harvinaisempi |
| Pohjois-Savo | 638 | 18 % yleisempi |
| Satakunta | 575 | 12 % yleisempi |
Sportage väreittäin
Yleisin väri on valkoinen (19 %). Hopea on tällä mallilla 2,0 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Valkoinen 19 % (kaikki autot 17 %)
-
Musta 18 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 17 % (kaikki autot 22 %)
-
Hopea 14 % (kaikki autot 7 %)
-
Ruskea tai beige 8 % (kaikki autot 6 %)
-
Sininen 8 % (kaikki autot 13 %)
| 1997 | 1 autoa |
|---|---|
| 2000 | 2 autoa |
| 2004 | 1 autoa |
| 2005 | 256 autoa |
| 2006 | 626 autoa |
| 2007 | 504 autoa |
| 2008 | 269 autoa |
| 2009 | 132 autoa |
| 2010 | 86 autoa |
| 2011 | 673 autoa |
| 2012 | 902 autoa |
| 2013 | 844 autoa |
| 2014 | 768 autoa |
| 2015 | 737 autoa |
| 2016 | 892 autoa |
| 2017 | 564 autoa |
| 2018 | 425 autoa |
| 2019 | 532 autoa |
| 2020 | 296 autoa |
| 2021 | 298 autoa |
| 2022 | 1 010 autoa |
| 2023 | 837 autoa |
| 2024 | 582 autoa |
| 2025 | 329 autoa |
| 2026 | 204 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 6 653 (57 %)
-
Hybridi 2 923 (25 %)
-
Diesel 2 191 (19 %)
-
Kaasu 3 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Sportage -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 2 | 30 658 km |
|---|---|
| 3 | 43 120 km |
| 4 | 63 117 km |
| 5 | 65 868 km |
| 6 | 86 288 km |
| 7 | 94 168 km |
| 8 | 121 982 km |
| 9 | 141 223 km |
| 10 | 160 882 km |
| 11 | 167 339 km |
| 12 | 181 469 km |
| 13 | 198 264 km |
| 14 | 207 724 km |
| 15 | 229 173 km |
| 16 | 220 606 km |
| 17 | 226 518 km |
| 18 | 236 015 km |
| 19 | 254 347 km |
| 20 | 267 014 km |
| 21 | 278 155 km |
- 3 v
- 43 120 km14 373 km/v
- 5 v
- 65 868 km13 174 km/v
- 10 v
- 160 882 km16 088 km/v
- 15 v
- 229 173 km15 278 km/v
- 20 v
- 267 014 km13 351 km/v
Mihin Sportage kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa jarrujärjestelmät on 2,1 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin.
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Sportage Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 25,2 / 12,2
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 23,7 / 17,8
-
Ohjauslaitteet 5,3 / 3,0
-
Ympäristöhaitat 4,5 / 4,3
-
Alusta ja kori 4,3 / 3,7
-
Muut laitteet ja varusteet 1,1 / 0,8
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,5 / 0,7
-
Koeajo ja näkyvyys 0,4 / 0,6
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Katsastushistoria vuosimalleittain
5 vuosimallia 17:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2005 | 56,1 % | 44,3 % | 289 |
| 2006 | 48,6 % | 43,1 % | 700 |
| 2007 | 49,6 % | 41,2 % | 565 |
| 2008 | 41,8 % | 39,7 % | 297 |
| 2009 | 44,4 % | 35,9 % | 142 |
| 2010 | 22,0 % | 23,6 % | 100 |
| 2011 | 46,9 % | 29,8 % | 721 |
| 2012 | 43,6 % | 26,8 % | 973 |
| 2013 | 39,6 % | 23,6 % | 898 |
| 2014 | 28,3 % | 20,0 % | 823 |
| 2015 | 29,2 % | 17,8 % | 808 |
| 2016 | 21,4 % | 17,4 % | 782 |
| 2017 | 13,9 % | 17,2 % | 137 |
| 2018 | 12,6 % | 12,6 % | 198 |
| 2019 | 6,9 % | 10,7 % | 494 |
| 2020 | 6,3 % | 6,8 % | 270 |
| 2021 | 6,1 % | 8,2 % | 264 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Sportage takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 8 Kia Sportage -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 4 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
12.12.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 250S54
Koskee autoja, jotka on valmistettu 12.5.2025 ja 27.5.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The internal thread diameter of the tie rod may be too large. Over time, this can reduce the fastening force, which could result in a loss of steering control and increase the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
4.7.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 240S33
Koskee autoja, jotka on valmistettu 8.9.2022 ja 14.6.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The vacuum pump in the engine may be damaged by a mechanical defect on the camshaft due to high acceleration torque when the engine starts. As a result, an increased force may be required to apply the brake pedal, which may increase braking distance. This increases the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
14.2.2025: Palovaara Valmistajan koodi 240S28
Koskee autoja, jotka on valmistettu 12.3.2010 ja 24.1.2014 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to an internal leak of brake fluid, a short circuit can occur in the electrical circuit for the ABS/ESC (Anti-lock Braking System / Electronic Stability Control) system. This can lead to an increase in current and overheating in the fuse box, increasing the risk of the engine catching fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
14.2.2025: Palovaara Valmistajan koodi 241142
Koskee autoja, jotka on valmistettu 30.11.2009 ja 7.10.2013 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to an internal leak of brake fluid, a short circuit can occur in the electrical circuit for the ABS/ESC (Anti-lock Braking System / Electronic Stability Control) system. This can lead to an increase in current and overheating in the fuse box, increasing the risk of the engine catching fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
29.9.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 220S15
Koskee autoja, jotka on valmistettu 26.10.2018 ja 5.10.2020 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A faulty filter inside the tandem pump can cause insufficient oil supply and failure to generate vacuum pressure. This can affect the braking distance, increasing a risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
11.8.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 230S15 - Sportage; Sportage HEV231025 - Niro HEVIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to voltage instability when starting the vehicle, the instrument panel may fail to illuminate. This results in the failure of functioning of the display which could cause drivers to be unable to see important vehicle indicators, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Sportage vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 204 autoa
- 2025 329 autoa
- 2024 582 autoa
- 2023 837 autoa
- 2022 1 010 autoa
- 2021 298 autoa · hylätty 6,1 %
- 2020 296 autoa · hylätty 6,3 %
- 2019 532 autoa · hylätty 6,9 %
- 2018 425 autoa · hylätty 12,6 %
- 2017 564 autoa · hylätty 13,9 %
- 2016 892 autoa · hylätty 21,4 %
- 2015 737 autoa · hylätty 29,2 %
- 2014 768 autoa · hylätty 28,3 %
- 2013 844 autoa · hylätty 39,6 %
- 2012 902 autoa · hylätty 43,6 %
- 2011 673 autoa · hylätty 46,9 %
- 2010 86 autoa · hylätty 22,0 %
- 2009 132 autoa · hylätty 44,4 %
- 2008 269 autoa · hylätty 41,8 %
- 2007 504 autoa · hylätty 49,6 %
- 2006 626 autoa · hylätty 48,6 %
- 2005 256 autoa · hylätty 56,1 %
- 2004 1 autoa
- 2000 2 autoa
- 1997 1 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Sportage -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Kia Sportage
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.